• شنبه / ۱۲ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99071208407
  • خبرنگار : 50189

ایسنا گزارش می‌دهد؛

در دوران کرونا بر اورژانس‌های استان کرمان چه گذشت؟

در دوران کرونا بر اورژانس‌های استان کرمان چه گذشت؟

ایسنا/کرمان در شرایطی که این روزها رسانه‌های مختلف مملو از مطالب و تصاویری درباره تلاش شبانه‌روزی کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی برای ارایه خدمات به بیماران مبتلا به کروناست، اما کارشناسان اورژانس در خط مقدم مقابله با این ویروس خطرناک قرار دارند.

این روزها در مواجهه با علائم مشکوک به ابتلا به ویروس کووید ۱۹ تماس با اورژانس ۱۱۵ نخستین فکر و راه حلی است که به ذهن شهروندان خطور می کند و از اپراتورهای اورژانس درخواست راهنمایی و کمک می کنند.

انصافا در این ۷ ماه گذشته بحرانی، پرسنل اورژانس ۱۱۵ کارنامه درخشانی را به یادگار گذاشتند همان‌طور که در دیگر حوادث، صحنه‌های دلخراش تصادفات و دیگر حوادث دلخراش به‌سرعت حضور یافته و به بیماران بسیاری قبل از رسیدن به بیمارستان با توجه به وجود امکانات اندک و بدون هیچ مشوقی زندگی بخشیدند.

اکنون بیش از ۲۰۰ روز از اعلام رسمی شیوع کرونا می‌گذرد و ایسنا می‌خواهد از حال روز اولین کسانی‌ که جان بر کف بر بالین بیماران کرونایی حضور پیدا می‌کنند، گزارش دهد.

اورژانس کرمان: تنها راه کمک مردم به کادر درمان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

دکتر "محمد صابری" رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعداد فوریت‌های کرونایی اورژانس کرمان از ابتدای اپیدمی تا شهریورماه ۹۹ گفت: ۲۴۸۵ مورد ماموریت مرتبط با کرونا انجام شده که از این تعداد ۱۳۴۶ نفر بیمار مشکوک به کرونا به مراکز درمانی انتقال و ۱۱۳۹ نفر خدمات فوریت های پزشکی به صورت سرپایی دریافت کردند.

وی از افزایش تماس‌ها با اورژانس ۱۱۵ از ابتدای شیوع کرونا نسبت به مدت‌های مشابه در سال‌های گذشته خبر داد و بیان کرد: تعداد ماموریت انجام شده در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ۶ ماهه نخست امسال توسط اورژانس پیش بیمارستانی ۴۸۹۴۶ مورد بوده است.

رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی کرمان خطاب به مردم تاکید کرد: تا زمان تولید واکسن و داروی خاص کرونا، تنها راه در امان ماندن از این بیماری رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی، زدن ماسک و شستشوی مکرر دست‌هاست که با این کار ضمن حفظ سلامتی خود، کادر بهداشت و درمان را نیز حمایت خواهند کرد.

اورژانس جیرفت: ابتلای یک ششم پرسنل اورژانس جنوب استان کرمان به کرونا

دکتر "ابراهیم محمدی" رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز در این باره به ایسنا گفت: در جنوب استان کرمان تقریبا هر ماه حدود ۲۴۰ ماموریت کرونایی داریم به ‌طوری ‌که ماموریت‌های مربوط به کرونا از ۱۷ اسفندماه ۹۸ تا ۳۱ شهریورماه سال ‌جاری ۱۶۶۵ مورد بوده است و این ماموریت‌ها علاوه بر سایر ماموریت‌های ماست.

وی از ابتلای ۳۱ نفر از پرسنل پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت خبر داد و بیان کرد: ۱۴ نفر از پرسنل ما نیز مشکوک به کرونا هستند بنابراین یک ششم پرسنل اورژانس ۱۱۵ جنوب استان کرمان به کرونا مبتلا یا مشکوک به کرونا هستند گفتنی است که اورژانس‌های جنوب استان کرمان ۲۷۰ پرسنل دارند و خوشبختانه تاکنون فوتی ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ نداشته ایم.

رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان این مطلب که ماهانه حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تماس به تماس‌های ۱۱۵ در این ایام اضافه شده است، تصریح کرد: بیشتر این ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تماس‌های اضافی در مورد کرونا هستند بنابراین روزانه حدود ۱۵۰ تماس اضافه شده است به‌ طور مثال در اسفند ۹۸ ما ۲۰ هزار و ۱۵۷ تماس داشتیم درصورتی که در بهمن‌ماه ۹۸ که بحث کرونا نبود، تعداد تماس‌ها با اورژانس جیرفت حدود ۱۵۲۹۹ تماس بود.

کرونا شوخی پذیر نیست

وی با ابراز تاسف از اینکه مردم نسبت به کرونا مقداری بی‌خیال شده‌اند، تصریح کرد: شاید دلیل این بی‌خیالی مردم، طولانی بودن این دوران است اما بدانید این بیماری شوخی پذیر نیست و مطمئنم حداقل تا پایان سال جاری درگیر این کرونا هستیم.

محمدی بیان کرد: با شروع فصل پاییز و زمستان بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی نیز اضافه می‌شود و تفکیک این سه بیماری خیلی سخت است لذا پوشیدن ماسک هم می‌تواند از سرماخوردگی‌ها، آنفلوآنزا و کرونا جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه ماسک یک خدمت سه‌گانه‌ای است که در شرایط کنونی بسیار موثر می باشد تاکید کرد: حتما مردم ماسک بزنند و حداقل روزی یکبار ماسک خود را عوض کنند و اگر بتوانند هر سه ساعت یکبار ماسک جدید بزنند خیلی بهتر است ضمن آنکه تاکید می شود از ماسک سه لایه جراحی بیشتر از یک روز نمی‌توان استفاده کرد.

رییس اورژنس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اظهار کرد: شاهدیم که هر روز بر تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ اضافه می‌شود و همچنین تعداد فوتی‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند و جای تعجب است که مردم هیچ واکنشی نسبت به این مساله نشان نمی‌دهند. حال اگر هر روز یک هواپیمایی با ۱۵۰ سرنشین سقوط کند چقدر اثر روحی و روانی روی مردم می‌گذارد اما اینکه مردم هر روز از اخبار می شنوند که ۱۷۰ تا ۲۰۰ نفر از هموطنانمان براثر کرونا فوت کرده‌اند ولی باز بی‌خیال هستند جای تعجب دارد و متاسفانه حتی شاهد هستیم برخی می‌خندند و می‌گویند مگر ما می‌گیریم؟ و آنهایی که می‌گیرند ما نیستیم.

اورژانس سیرجان: ابتلای رییس و ۱۰ نفر از کارکنان اورژانس سیرجان به کرونا

دکتر "نبی‌الله حیدرپور" رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی سیرجان نیز به ایسنا می‌گوید: از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا اواخر شهریورماه حدود ۶۸۰ مورد بیمار مشکوک به کووید ۱۹ توسط اورژانس سیرجان به بیمارستان‌های سطح شهرستان منتقل شدند.

وی از افزایش حدود ۳۰ درصد تماس‌های اورژانس ۱۱۵ در این ایام خبر داد و اظهار کرد: ترس از کرونا و همچنین ناشناخته بودن این بیماری، باعث شده مردم تمایلی به مراجعه به بیمارستان نداشته باشند لذا تعداد تماس‌ها با اورژانس ۱۱۵ افزایش پیدا کرده و در همین راستا نیز ۱۸۰۰ مورد تماس ثبت شده در این بازه زمانی مرتبط با کرونا داشتیم که بیشتر این تماس‌ها سوالاتی در زمینه علایم و راه‌های درمان بیماری کرونا بوده است و همچنین اقداماتی که لازم بوده انجام دهند، بوده است و ما نیز خدمات مشاوره‌ای به آنها داده‌ایم.

رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی سیرجان از ابتلای ۱۱ نفر از پرسنل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی سیرجان خبر داد و عنوان کرد: بنده نیز به بیماری کرونا مبتلا شدم اما نه بنده و نه ۱۰ نفر دیگر از پرسنل نیاز به بستری پیدا نکردیم و با گذشت دوره نقاهت به محل کار خود بازگشته ایم.

وی با تاکید برآنکه همه پروتکل‌های بهداشتی در اورژانس رعایت می‌شود، تصریح کرد: لباس حفاظت فردی و متناسب با نیاز پرسنل در اختیار پرسنل اورژانس قرار داده شده است و از این نظر هیچگونه کمبودی نداریم.

حیدرپور اظهار کرد: بیشتر پایگاه‌های شهری ما درگیر انتقال بیماران کرونایی هستند ولی کلیه آمبولانس‌های که بیماران مشکوک یا مبتلا به کرونا را منتقل می‌کنند در بیمارستان گندزدایی و ضدعفونی کامل می‌شوند و آمبولانس پس از گندزدایی کامل به پایگاه اورژانس بازمی‌گردد و جای نگرانی و ترس و خطری در این زمینه وجود ندارد و آمبولانس‌ها به هیچ وجه آلوده نیستند.

اورژانس رفسنجان: اختصاص یک آمبولانس مخصوص کرونایی

دکتر سید " محسن مرتضوی" رییس مرکز مدیریت سوانح و فوریت‌های پزشکی شهرستان رفسنجان نیز در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که با شیوع کرونا چه میزان تماس ها با اورژانس رفسنجان افزایش یافته است اظهار کرد: با شیوع کرونا، می توان گفت تعداد تماس‌ها با مرکز ۱۱۵ رفسنجان تقریباً ۱.۵ تا ۲ برابر شده است.

وی افزود: مرکز اورژانس ۱۱۵ رفسنجان با شیوع بیماری کرونا در رفسنجان، یک آمبولانس ویژه به بیماران کرونایی اختصاص داد تا ماموریت‌هایی که برای اعزام بیماران مشکوک یا مبتلا به کرونا انجام می‌شود، با این آمبولانس صورت گیرد تا از تداخل با سایر مأموریت‌های اورژانسی جلوگیری شود.

رییس مرکز مدیریت سوانح و فوریت‌های پزشکی شهرستان رفسنجان همچنین در مورد تعداد مبتلایان کادر پزشکی اورژانس رفسنجان به کرونا، بیان کرد: از زمان شیوع کرونا ۴ نفر از همکاران اورژانس رفسنجان به کرونا مبتلا شده‌اند که دو نفر از آنها مدتی در بیمارستان نیز بستری شدند که خوشبختانه در حال حاضر هر ۴ نفر سلامتی خود را بدست آورده‌اند.

اورژانس بم: کاهش ماموریت‌های غیرکرونایی

دکتر "فریدون علیپور" رییس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بم هم به ایسنا از افزایش تعداد تماس‌های اورژانس خبر داد و گفت: اورژانس  ۱۱۵ تا پایان شهریورماه ۵۰۱ ماموریت کرونایی داشته است.

وی از ابتلای ۸ نفر از پرسنل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بم به کرونا خبر داد و بیان کرد: به دلیل عدم تمایل افراد برای رفتن به بیمارستان لذا در این دوران تعداد ماموریت‌های غیرکرونایی اورژانس کاهش پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، استان کرمان به دلیل وسعت بالایی که دارد، دارای ۵ دانشگاه علوم پزشکی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.