• یکشنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99071309279
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

ایسنا از کارگران مبتلا به کرونا گزارش می دهد

از درد نان و ترس بیکاری...

از درد نان و ترس بیکاری...

ایسنا/اصفهان بسیاری از کارگران می گویند از درد نان و ترس بیکاری، ناچارند خطرات کرونا را به جان بخرند.

بنا بر اعلام پزشکان و همچنین ستاد ملی کرونا، افراد مشکوک به کرونا و مبتلا به کرونا باید حداقل خود را دو هفته به طور کامل قرنطینه کنند، تا علاوه بر کاهش اثرات این بیماری بر بدن و بهبودی خود، افراد دیگر در معرض ابتلا به این ویروس قرار نگیرند، اما متاسفانه شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که بسیاری از افراد از درد نان و ترس بیکاری، با وجودی که تست کرونا آنها مثبت است و یا علایم آن را به طور کامل دارند و حتی پزشک، بیماری آنها را تایید کرده، همچنان اصرار دارند با دریافت گواهی سلامت، با همان شرایط بیماری به کار بازگردند.

از سوی دیگر برخی از کارگران می گویند، بیشتر کارفرمایان هشدار داده اند در صورت ابتلا به کرونا، دیگر نیاز به حضور در محل کار ندارند و باید ۱۴ روز قرنطینه شوند، اما بعد از بهبودی نیز دیگر نیاز به بازگشت کار ندارند و نیروی جدید جایگزینشان خواهد شد.

یکی از کارگران مبتلا به کرونا، از تجربه ابتلایش به این ویروس و اینکه ناچار به حضور در محل کار بوده به ایسنا، می گوید: با وجودی که تست کرونایم مثبت شد، اما ناچار شدم با همان حالت تب در محل کار حاضر شوم، چراکه مرخصی نداشتم و کارفرمایم تاکید کرده بود، هر کسی کرونا بگیرد، بعد از ابتلا به این بیماری و گذراندن دوره نقاهت خود، دیگر به محل کار خود بازنگردد، چراکه نیروی جدیدی جایگزینش می شود به همین دلیل ناچار شدم با وجود تب و ضعف جسمانی در محل کار حاضر شوم و همکارانم نیز نگران بودند مبتلا به کرونا شوند.

همچنین یکی از پزشکان مراکز جامع خدمات سلامت اصفهان (مراکز ۱۶ ساعته) در این باره به ایسنا، می گوید: متاسفانه با وجود اینکه برخی کارگران با علایم کامل ابتلا به کرونا مراجعه می کنند، اما با اصرار بسیار گواهی سلامت خود را دریافت می کنند و در روز نمونه هایی از این موارد به فراوانی دیده می شود.

او ادامه می دهد: افرادی که اصرار به دریافت گواهی سلامت برای بازگشت به کار دارند، از ترس بیکاری و اینکه در مدت ۱۴ روز بدون بیمه و حقوق بمانند، قصد بازگشت به کار دارند و به نوعی از سوی کارفرمای خود تحت فشار قرار گرفته اند.

چندی پیش حجت الله غلامی سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان اصفهان در مورد حضور کارگران مشکوک یا مبتلا به کرونا در محل کار به خاطر ترس از دست دادن کار به ایسنا، گفته بود که این موضوع به اخلاق حرفه ای برمی گردد، اما آنچه‌ ما پیگیر هستیم این است که هر کسی که به بیمارستان یا مراکز درمانی مراجعه کرده و تست مثبت دارد باید از سوی مراکز درمانی اطلاع داده شود و درصورتی که این اطلاع رسانی بیمار انجام نشود تخلف است و با آنها برخورد قانونی می شود، اما متاسفانه برای افرادی که خود درمانی می کنند کاری نمی توان کرد.

قانون موارد بیماری کرونا را مشخص کرده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در این باره به ایسنا، می گوید: قانون کار یک سری موارد را در بحث بیماری کارگران پیش بینی کرده است، در عین کارگران نیز باید بیمه تامین اجتماعی باشند، همچنین برخی مراکز دولتی، تست کرونا را به صورت رایگان انجام می دهند.

حسن قاضی عسگر با اعتقاد بر اینکه مراکز درمانی تحت پوشش تامین اجتماعی سرویس دهی خوبی به کارگران دارند، تصریح می کند: اگر کارفرمایی به دلیل کرونا، نیروی کار خود را از کار اخراج کند، کارگر می تواند با شکایت به اداره کار تمام حق و حقوق خود را از این جهت دریافت کند، همچنین در مورد هزینه های کرونا، تا جایی که قانون مشخص کرده کارگر می تواند از امکانات تامین اجتماعی استفاده کنند.

به گفته وی، در شرایط فعلی شیوع کرونا، روزانه حدود ۴ میلیارد تومان هزینه بهداشت و درمان می شود که دانشگاه علوم پزشکی این عدد را از محل بودجه های دولتی پرداخت می کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان تاکید می کند: هیچ کارفرمایی حق ندارد کارگر خود را به دلیل ابتلا کرونا تهدید به اخراج و بیکاری کند و مطابق قانون وقتی کارگری بیمار می شود باید مرخصی استعلاجی بگیرد و کارگر باید خود را معالجه کند و بعد از دوران قرنطینه و دریافت گواهی سلامت خود، دوباره به کار بازگردد.

معضل تهدید به اخراج کارگران

عضو هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به فعالیت بیش از هشت هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان اصفهان اشاره می کند و می گوید: اگرچه واحدهای بزرگ در برخورد با کارگران بیمار خود این گونه رفتار ندارند و مطابق قانون عمل می کنند، اما مواردی مبنی بر اخراج کارگران بیشتر در واحدهای کوچک تر و به صورت خاص دیده می شود.

احمدرضا معینی به ایسنا، می گوید: در مجموع صنایع و شرکت های بزرگ همکاری زیادی در ارتباط با کارگران مبتلا به کرونا خود انجام می دهند و معضل تهدید به اخراج کارگران و ... بیشتر در اصناف و کارگاه های کوچک وجود دارد، و به طور قطع براساس ابلاغ ستاد ملی کرونا اگر فردی درگیر با کرونا باشد و بیماری خود را انکار کند، با آن شخص برخورد می شود.

وی درباره همکاری نکردن برخی کارگاه های کوچک با کارگران مبتلا به کرونا، توضیح می دهد: کارفرمایان این کارگاه ها، باید کارگران مبتلا به کرونا خود را به تامین اجتماعی معرفی کند تا آنها غرامت ایام بیماری دریافت کنند و سازمان تامین اجتماعی نیز در این باره همکاری مناسبی انجام می دهد.

به گفته رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار اصفهان، با وجود برخی تنگ نظری ها، بسیاری از کارفرمایان علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی و ... حتی خود هزینه های تامین اجتماعی را تقبل می کنند.

کارگران را با کرونا، تهدید به اخراج می کنند

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان نیز در این باره به ایسنا، می گوید: در قانون کار و تامین اجتماعی برای عام مسئله بیماری شرایط مشخص است که اگر کارگر به هر دلیل بیمار شود باید گواهی استعلاجی داشته باشد و بیمه حقوق و مزایای وی، توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود و این قانون ارتباطی با کرونا ندارد.

اصغر برشان با تاکید بر اینکه از نظر قانون، جایگاه و تکلیفی برای پرداخت حقوق و بیمه کارگران مبتلا به کرونا توسط کارفرمایان وجود ندارد، توضیح می دهد: البته برخی موسسات و کارگاه ها برخی موارد ارفاقی ها را در بحث بیماری کارگران انجام می دهند، به عنوان مثال برای بیماری کمتر از سه روز که تامین اجتماعی هزینه ای پرداخت نمی کند، امروز بسیاری از کارفرمایان به خصوص واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ  نه به عنوان تکلیف قانونی بلکه در قالب عرف کارگاهی خود، حقوق و بیمه کارگر را تقبل می کنند.

وی با اشاره به اینکه کرونا نیز مستثنا از قانون تامین اجتماعی نیست، می گوید: اگر فردی مبتلا به کرونا شود، باید دو هفته استراحت کند و در این مدت حقوق، بیمه و مزایای وی بر عهده تامین اجتماعی است، چراکه گواهی استعلاجی بیماری دارد و کارفرما مطابق قانون حقی مبنی بر اخراج کارگر خود ندارد.

غیبت موجه ۱۴ روزه به دلیل کرونا

وی تاکید می کند: اگر کارفرمایی به بهانه کرونا کارگرش را تهدید کند که نمی تواند غیبت داشته باشد و درصورت غیبت، کارش را از دست خواهد داد، منطقی نیست، چراکه فردی که پزشک، کرونای وی را تایید می کند باید حداقل دو هفته استراحت کند و در این مدت حقوق و بیمه وی را تامین اجتماعی پرداخت می کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان در مورد هزینه های درمان ابتلای افراد به کرونا، می گوید: هزینه تست کرونا و درمان کارگر تکلیفی برای کارفرما نیست، اما بسیاری از موسسات و واحدهای تولیدی و صنعتی، این کمک ها را براساس مساعدت و انسان دوستی برای پرسنل خود به عنوان نیروی انسانی انجام می دهند و به طور قطع هزینه های درمانی کرونا بر عهده دولت است.

وی همچنین تهدید کارفرمایان مبنی بر اخراج کارگرانشان به دلیل ابتلا به کرونا با وجود داشتن گواهی بیماری را خلاف قانون اعلام می کند و می گوید: کارگری که گواهی استعلاجی دارد و بیمه و حقوق وی را تامین اجتماعی پرداخت می کند، کارفرما دیگر حق برای اخراج کارگر خود ندارد.

کرونا و کارگران روزمزد و بیمه روزانه

برشان در خصوص وضعیت کارگران روزمزد و بیمه های روزانه نیز توضیح می دهد: کارفرما در ۱۵ روز ابتلا کارگرش به کرونا نیازی به رد کردن بیمه وی و پرداخت وحقوقش را ندارد و سازمان تامین اجتماعی بیمه این ۱۵ روز و حقوق وی را پرداخت می کند.

وی تصریح می کند: بنابراین در این شرایط اگر کارفرمایی کارگر روزمرد و یا بیمه کامل خود را به دلیل ابتلا به کرونا اخراج کند، خلاف قانون است و اگر کارفرمایی چنین کند، کارگر می تواند به مراکز حق اختلاف کار شکایت کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان همچنین توضیح می دهد: مطابق قانون به عنوان مثال اگر کارگری قراردادی ۶ ماهه داشته باشد و در این مدت بیمار و ناچار به استراحت شود، کارفرما نمی تواند وی را اخراج کند و اگر چنین شد، کارگر می تواند شکایت می کند و کارفرما موظف است کارگر خود را تا زمان اتمام قرارداد به کار بازگردانده و یا حقوق وی را تا پایان ۶ ماه پرداخت کند.

وی تصریح می کند: مطابق قانون، اگر فردی مبتلا به کرونا شد، باید قرنطینه شود و بعد از آن گواهی بیماری و سلامت خود را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کند و این به عنوان یک سند غیبت مجاز محسوب می شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.