• جمعه / ۱۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۴
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 99071813192
  • خبرنگار : 71623

چه کسانی می‌توانند از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کنند؟

چه کسانی می‌توانند از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کنند؟

واحدهای تولیدی مجاز در صورت تائید نبود مشابه داخلی می‌توانند از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کنند و بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پنج ماهه اول امسال ۱۴۲۴ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۱۹۳ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی صادر شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهم نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می‌توانند در صورت تائید عدم ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کرده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید خود را از گمرک ترخیص کنند. البته براساس تعهدی که متقاضی ارائه می‌کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی، موضوع پروانه نصب کند.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که در پنج ماهه اول امسال ۱۴۲۴ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۱۹۳ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۶۸۶ میلیون و ۹۲۰ دلار و ۵۵ میلیون و ۷۰۰ دلار صادر شده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد ۱۳.۶ درصد کاهش و ۷.۸ درصد افزایش داشته است. یعنی در پنج ماهه اول پارسال به ترتیب ۱۶۴۸ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۱۷۹ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی صادر شده است.

همچنین در این مدت ۳۳۱ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۴۲ میلیون و ۲۳۰ دلار صادر شده که به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۳۹۵ فقره در مدت مشابه سال گذشته ۱۶.۲ درصد کاهش داشته است. 

در این میان اخیرا سازمان صمت استان تهران اعلام کرده که از واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی که از معافیت گمرکی ماشین آلات استفاده کرده‌اند بازرسی می‌کند و در صورت عدم استقرار ماشین آلاتی که از معافیت گمرکی استفاده کرده‌اند در محل مجاز، موضوع پروانه صنعتی عملکرد واحد صنعتی، به عنوان قاچاق محسوب می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.