• شنبه / ۲۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۶
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 99072618939
  • خبرنگار : 71480

عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

رییس بنیاد امید ایرانیان بابیان اینکه جریان رقیب اصلاحات هیچ‌گاه شهامت عذرخواهی از مردم به خاطر حمایت از آقای احمدی‌نژاد را نداشت، گفت: اصلاح‌طلبان به خاطر برخی ناکارآمدی‌های دولت که به سرمایه اجتماعی اصلاحات ضربه زد حاضر به عذرخواهی هستند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و مدنی شهرستان ری با تسلیت ایام دهه آخر ماه صفر به‌ مرور اهدافی که در پی آن  انقلاب اسلامی ایران محقق شد پرداخت و بابیان اینکه باید انقلاب و ارزش‌های انقلاب همواره زنده بماند و باید تلاش کنیم که  اهداف این انقلاب تحقق یابد، گفت: آنچه بعد از ۴۲ سال از انقلاب  به‌دست‌آمده است قطعاً بسیار ارزشمند است ولی ما به اهداف نهایی نرسیده‌ایم که بگوییم دیگر در جامعه تغییر لازم نیست.

وی ادامه داد: تغییر در این مرحله یک تفاوت اساسی با تغییر در قبل از انقلاب دارد، در قبل از انقلاب تغییر برای از پای درآوردن یک رژیم تا بن دندان فاسد و وابسته به بیگانه بود و امروز تغییر برای این است که نظامی که از متن جامعه درآمده است به اهداف خود برسد. اگر لازم است در ساختارها و رفتارها اصلاح شود و تلاش کنیم تا آرمان‌های انقلاب و همان اهدافی که در قانون اساسی آمده است، تحقق یابد.

هشدار درباره خطر تحریف اسلام و آرمان‌های انقلاب

عارف خاطرنشان کرد: معتقدیم با روند فعلی که ممکن است حتی با حسن نیت هم باشد، پیشرفت کشور دور از دسترس است. مشکلاتی همچون فقر، تبعیض و نابرابری و تهدیدها علیه ایران افزایش پیداکرده است و  حتی خطر تحریف اسلام و آرمان‌های انقلاب نیز وجود دارد.

دولت اصلاحات یکی از موفق‌ترین دولت‌های بعد از انقلاب بود

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به عملکرد دولت اصلاحات ، یادآور شد: با صراحت می‌گویم دولت اصلاحات یکی از موفق‌ترین دولت‌های بعد از انقلاب در همه زمینه‌ها اعم از پیشرفت اقتصادی ،تأمین حقوق و آزادی‌های مردم و ارتقا شأن و منزلت ایران در مجامع بین‌المللی بود و تمامی آمارها صحت ادعای من را اثبات می‌کند. در هشت دولت اصلاحات  با نفت بشکه‌ای ‌٩ دلاری و با خشکسالی وحشتناکی که داشتیم، تورم به ۱۱/۵درصد رسید.

دولت احمدی‌نژاد ساختارها را نابود کرد،دولت روحانی جزیره‌ای عمل کرد

عارف در همین زمینه افزود: انتظار بود دولت‌هایی که بعد از اتمام دوره اصلاحات زمام امور را بر عهده می‌گیرند روند آغازشده در دولت اصلاحات را ادامه می‌دادند و شاهد پیشرفت‌های بیشتری باشیم ولی نه‌تنها پیشرفتی در کار نبود بلکه هم در دولت آقای احمدی‌نژاد و هم در دولت آقای روحانی شاهد عقب‌گردهای زیادی در شاخص‌های مختلف بودیم.در دولت آقای احمدی‌نژاد ساختارها نابود شد در دولت آقای روحانی هم با جزیره‌ای عمل کردن شاهد وضعیت فعلی کشور هستیم.

وی به شرایطی که انتخابات سال ۹۲ برگزار شد اشاره کرد و گفت: در شرایطی که بعد از حوادث سال ۸۸ با آن روبه‌رو بودیم و با آن شرایط امنیتی و یاس و سرخوردگی که بر نخبگان حاکم بود، با پیشتازی و  میدان‌داری جوانان تحولات انتخابات سال ۹۲ شکل گرفت و معادلات برخی جریانات که می‌خواستند به‌زعم خود آخرین میخ را بر تابوت اصلاحات بزنند بر هم زدند.

در دهه ۹۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین هجمه‌ها و حملات به جریان اصلاحات بودیم

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به پیروزی‌های جریان اصلاحات در دهه ۹۰ ،تصریح کرد: در دهه ۹۰ شاهد بی‌سابقه‌ترین هجمه‌ها و حملات به جریان اصلاحات بودیم .این حملات هم به تفکر اصلاحات بود و هم به افراد اصلاح‌طلب که به‌نوعی سمبل جریان اصلاحات محسوب می‌شدند و متأسفانه این روند تخریبی دامن خود جریان اصلاحات را هم گرفت و از داخل این جریان اظهارنظرهایی که روند تخریبی رقیب اصلاحات را تقویت می‌کرد شنیده شد.

تخریب‌های ناجوانمردانه‌ای علیه فراکسیون امید

وی به رویکرد تخریبی که علیه فراکسیون امید مجلس دهم از همان روزهای اول تشکیل این فراکسیون شکل گرفت اشاره کرد و گفت: با وجود تخریب‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه فراکسیون امید صورت گرفت اما مردم یک سال بعد از تشکیل مجلس دهم، یعنی در انتخابات خرداد ۹۶ به لیست امید شوراهای اسلامی شهر و روستا در تهران به‌صورت کامل رأی دادند و اعتماد مجدد مردم به لیست امید با وجود  ۴۸ لیست جعلی به نام اصلاحات و باوجود تمامی حملاتی که به فراکسیون امید صورت گرفته بود، پیام‌های زیادی داشت.

مشارکت  کم مردم در انتخابات نمی‌تواند مسیر انقلاب را تضمین کند


عارف میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم را نگران‌کننده توصیف کرد  و گفت: مردم به خاطر برخی ناکارآمدی‌ها و وضعیت معیشتی که با آن دست‌به‌گریبان هستند گلایه‌های به حقی از مسئولان دارند و به همین دلیل و هم به خاطر رد صلاحیت‌های گسترده صورت گرفته و هم به دلیل نوع رفتار جریانات سیاسی در انتخابات مجلس یازدهم مشارکت قابل قبولی را شاهد نبودیم و اگر این میزان مشارکت در انتخابات آینده ادامه داشته باشد، نمی‌تواند مسیر انقلاب را تضمین کند.

وی حضور مردم در رویدادهای مهم را تضمین‌کننده مشروعیت نظام دانست و  تأکید کرد که میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم  به این مشروعیت آسیب زد.

لزوم تغییر در نحوه اداره کشور

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه باید شرایط فعلی حاکم بر کشور تغییر کند و ادامه روند فعلی با همراهی مردم می‌تواند اصلاح شود ،خاطرنشان کرد: کسانی که دل در گروه انقلاب دارند و دغدغه‌مند هستند از وضعیت فعلی کشور که می‌تواند تداوم آن منجر به اتفاقات ناگواری شود، نگران هستند و راه فائق آمدن بر مشکلات و چالش‌ها را تغییر در نحوه اداره کشور و حفظ انسجام و همدلی در خانواده انقلاب می‌دانند.

یک جریان سیاسی نمی‌تواند کشور را اداره کند

وی با تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبانی که به گفتمان اصلاح‌طلبی اعتقاد راسخ دارند هیچ‌گاه در نقش اپوزیسیون ظاهر نمی‌شوند،گفت: تجربه نشان داده است که یک جریان سیاسی نمی‌تواند کشور را اداره کند و کسانی که فکر می‌کنند یکدست شدن حاکمیت باعث حل مشکلات مردم می‌شود سخت در اشتباه هستند.

جریان رقیب اصلاحات شهامت عذرخواهی از مردم بخاطر حمایت از احمدی‌نژاد را ندارد

عارف بابیان اینکه جریان رقیب اصلاحات هیچ‌گاه شهامت عذرخواهی از مردم به خاطر حمایت از آقای احمدی‌نژاد را نداشت و حتی منکر حمایت از او شده بود،تأکید کرد: اصلاح‌طلبان برخلاف رقیب خود هیچ‌گاه حمایت از  آقای روحانی را انکار نکرده‌اند و به خاطر برخی ناکارآمدی‌های دولت که به سرمایه اجتماعی اصلاحات ضربه زد حاضر به عذرخواهی هستند اما مطمئناً دولت فعلی تنها مقصر برخی ناکارآمدهای نیست و تحریم‌های ظالمانه و عملیات روانی که در داخل کشور علیه دولت شکل گرفت در شکل‌گیری این ناکارآمدی‌ها مؤثر بوده است.

بقای نظام به حضور اصلاح‌طلبان پیوند خورده است

وی با اشاره به خط تخریبی رسانه‌های بیگانه علیه اصلاح‌طلبان ،تأکید کرد:رسانه‌های فارسی‌زبانی که در خارج از کشور مدیریت می‌شوند در چند سال اخیر یک هدف را دنبال کرده‌اند و آن‌هم تخریب هدفمند  اصلاح‌طلبان بوده است چراکه می‌دانند بقای نظام به حضور اصلاح‌طلبان پیوند خورده است.

عده‌ای با اظهارنظرهای نسنجیده به انسجام جریان اصلاحات ضربه زدند

رئیس بنیاد امید ایرانیان بابیان اینکه انتظار بود بعد از دستاوردهای ارزشمند گفتمان اصلاح‌طلبی در دهه ۹۰ یک صدا از داخل جریان اصلاحات شنیده شود، تأکید کرد: عده‌ای با اظهارنظرهای نسنجیده به انسجام جریان اصلاحات ضربه زدند و به همین دلیل هدف ما در مقطع فعلی باید بازگرداندن انسجام در خانواده اصلاحات باشد.

مسئولیت ملی همه جریان های سیاسی  حضور مؤثر مردم  در انتخابات باشد

وی با اشاره به انتخابات خرداد ۱۴۰۰ ،گفت: در انتخابات آینده مسئولیت ملی همه جریان های سیاسی  باید حضور مؤثر و باشکوه مردم  در انتخابات باشد. یکی از عوامل حضور  و مشارکت مردم در انتخابات نحوه رفتار متصدیان امر انتخابات است که مطمئناً سلیقه‌ای عمل کردن در این موضوع مهم  خسارت‌بار خواهد بود.

در دولت آینده باید حداقل ۵۰ درصد از  مدیران دولت از جوانان و زنان باشد

عارف بابیان اینکه نباید از انتخابات شوراها غافل شویم ،مشارکت زنان و جوانان در رویدادهای مهم در کشور ازجمله انتخابات را تأثیرگذار دانست و گفت: دولت آینده در اختیار هر جریان سیاسی که باشد باید بپذیرد که حداقل ۵۰ درصد از  مدیران دولت از جوانان و زنان باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان تأکید کرد : اگر مردم با امید درصحنه حاضر شوند، تردیدی ندارم که نتیجه رأی آن‌ها در جهتی خواهد بود که در مسیر تأمین خواست‌های ملت ایران، آزادی، استقلال، پیشرفت و رفع تهدیدهاست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۳:۳۹

از بدشانسی اصلاح طلبا این بود که پدیده مرگباری به اسم ترامپ در دوران اصلاحات ظهور کرد. ای کاش این پدیده در اصولگراها و جریان تندروی افراطی(پایداری) ظهور می کرد.

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۱۰:۱۲

عذرخواهی قبول ناکارمدی یعنی ما مدیر نیستیم ما ا ختلاس گر هستیم ما تنبل هستیم ما توان اداره نداریم

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۳:۵۹

برو باباجان...برو دنبال کارت

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۴:۰۹

عذر خواهی نکن استعفابده

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۴:۲۴

اون موقع که توی مجلس بودی زبانت را موش خورده بود؟ یا اینکه خاموش بودن مصلحت بود؟ اگر همچنان ... سنگین تری!

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۴:۳۰

چه عجب این بابا یه حرف زد

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۴:۵۹

عذر خواهیتون به درد عمه تون میخوره .... هر دو هم اصلاح صلب هم اصول گرا

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۵:۲۱

ای روتو برم، ریشه هر چی اصلاح طلبه باید خشکانده بشه، همچنین اصولگرای تندرو، فقط فرد انقلابی می تونه ایرانو نجات بده، احزاب باید منحل شوند

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۵:۵۱

اگه با عذرخواهی میلگرد میشه ۴۸۰۰ فوم سقفی میشه ۸۰۰۰ آجر میشه ۲۵۰ بتن اماده میشه ۸۰۰۰۰ کاشی میشه متری ۱۰۰۰۰باشه .... با عذرخواهی درست میشه .......

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۵:۵۵

قبل از انتخابات ازین "باید" ها همه میگن.ماکه دیگه شناختیم شمارو...یا حق

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۶:۴۰

عذرخواهی برای جبران یا برای تکرار خطا؟

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۷:۲۷

عذر خواهی شما قیمت دلار رو بر نمی گردونه به 3000 تومان. اگر می خواهید مردم رو خوشحال کنید فقط بی سر وصدا از سیاست خداحافظی کنید و بیش از این برای نظام و مردم هزینه نتراشید. جریان بی برنامه و پر مدعا که جز جناح بازی و حزب بازی کاری بلد نیست و کارنامه ای سرشار از فساد های مختلف مثل دزدی و قتل و خیانت و تقلب دارد نمی خواهیــــــــــــــم....

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۱۷:۵۱

قبل از انتخابات مجلس هم جنابعالی ازاین دست نطقها میفرمودید بعداز انتخابات ، سکوت مطلق ، رای شمارا چوب خشک داشت موز میوه اش بود همفکران شما وشما منفعت طلب ، قدرت دوست هستند ، لطفا به سکوت خود ادامه دهید

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۲۱:۳۷

ممنون، جالب بود. با این جمله کاملا موافقم: «بقای نظام به حضور اصلاح‌طلبان پیوند خورده است.» البته حضور به معنی دارایی قدرت قانونگذاری مطلق برای جناحی خاص نیست، و حضور همه حزبها و گرایشها که مجلس را مجبور به همکاری برای قانونگذاری کند خود یک نظم متعادلی را ایجاد خواهد کرد، هم در قانونگذاری و هم در قوانین و کشورداری!

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۶ ۲۲:۳۹

آقای عارف اصلاح طلبان خودشان نشان دادند و چندین سال !!! (خدا را شکر ) که لیاقت رهبری و ساماندهی اقتصادی اجتمایی و فرهنگی کشور را ندارند

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۱۱:۳۱

با سلام: اینها هرچی رو رو از رو بردند، بس کنید آقا ، بروید پی کارتان ، چقدر مردم تصویر و حرفهای بی مورد و بی فایده و اضافی شما را بشنوند ، آقا زاده ژن خوب !!!

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۱۲:۵۷

خب ... چرا عذر خواهی نمی کنند؟ واقعا پدیده عجیبی است! نکند برای عذر خواهی منتظر دریافت امتیازند؟ ژن برتر اگر احیانا !!!!! اشتباهی هم انجام دهد مقصرش دیگرانند، واقعا که ...

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۷ ۲۰:۴۹

آقای عارف بعد هشت سال هدر دادن موقعیت و فرصت و برگشتن به گذشته خیلی دور اومدی از امید بگی !

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۹ ۰۹:۵۵

با سلام: ایسنای محترم لطفا نظر یکی دو روزپیش بنده را راجع به متن فوق منعکس فرمایید. ممنون

avatar
۱۳۹۹-۰۷-۲۹ ۱۰:۱۳

با سلام و تشکر از توجه و اعتماد شما منتشر شد