• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99080502651
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۵ آبان

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۵ آبان

بررسی وضعیت بورس در مجلس/ استقرار کارشناسان قوه قضاییه جهت ثبت اموال نمایندگان در مجلس/ قرائت گزارش وضعیت بازار فولاد/ موافقت مجلس با یک فوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده و نظرات موافقان و مخالفان و... از جمله مهمترین اخبار امروز(دوشنبه) پنجم آبان ماه ۱۳۹۹ مجلس هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی وضعیت بازار سهام و گزارش کمیسیون صنایع در مورد بررسی بازار فولاد و ... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

محمد باقر قالیباف در نطق پیش از دستور  با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری و تاکید ایشان به مساله‌ی معیشتی و اقتصادی گفت: مجلس در گام‌های پایانی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در این شرایط دشوار معیشتی مردم احساس تنهایی کنند.

رییس مجلس همچنین تاکید کرد: اطمینان دارم که همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این پس حرف‌هایی که مردم به آنها می‌زنند و گلایه‌های مردم از مسئولان اجرایی را در سینه خود محفوظ می‌دارند و آن را به تلاش برای به حرکت در آوردن چرخ‌های اقدام در همه بخش‌های اجرایی کشور با اولویت مسائل اقتصادی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی مجلس شورای اسلامی تبدیل می‌کنند و دولت را از طریق نقد صریح و دلسوزانه، نظارت و کنترل بر بودجه و اجرای قوانینی که معطل مانده است یا خلاف قانون عمل می‌شود به مجلس و مردم پاسخگو می‌کنند.

بررسی وضعیت بورس در مجلس

در ادامه در جلسه علنی،‌ سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش این کمیسیون در خصوص وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی را قرائت کرد.

برای تعادل در بازار بورس بازارگردانی را دنبال می‌کنیم

در جریان بررسی این گزارش، ‌رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با توجه به رشد بازار سرمایه در یکی دو سال گذشته زیرساخت‌های این بازار نتوانست خودش را با آن تطبیق دهد.

حسن قالیباف اصل با اشاره به تشکیل شورای عالی فضای مجازی در سازمان بورس خاطرنشان کرد: این فعالیت در گذشته در بازار بورس وجود نداشت با توجه به اثر این فضا بر بازار ما این کار را به جد ادامه دادیم و بعد از افت بازار نیز موضوع بازارگردانی را دنبال می‌کنیم. از ۳۳۰ شرکت ۱۸۰ شرکت قرارداد بازارگردانی امضاء کردند. اگر بخواهیم بازار سرمایه به تعادل برسد باید این را دنبال کنیم البته ۲۰ شرکت تمکین نکردند که به سازمان بورس اعلام شد و مستوجب تنبیه هستند.

مصرف فولاد افزایش پیدا کرده است

همچنین خداداد غریب‌پور به عنوان نماینده دولت و وزارت صنعت معدن تجارت گفت: رشد مصرف فولاد در ۶ ماه ابتدای سال جاری ۱۹ درصد بوده که این خبر خوبی است ونشان دهنده توسعه صنعتی و پویا تر شدن اقتصاد کشور است.

وی‌ با بیان اینکه فولاد صنعت مادر است، ادامه داد: رشد مصرف فولاد در ۶ ماه ابتدای سال جاری ۱۹ درصد بوده که این خبر خوبی است چون میزان سرانه مصرف فولاد نشان دهنده میزان توسعه صنعتی کشور است پس به اندازه افزایش مصرف محصولات فولادی می‌توان گفت که اقتصاد کشور پویاتر است.

امروز تامین مالی تولید با نقدشوندگی در بورس را شاهد نیستیم

بعد از قرائت این گزارش، رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که تامین مالی تولید با نقدشوندگی در حال حاضر در بورس وجود ندارد حال این‌که مهم‌ترین کار بورس تنظیم‌گری حرفه‌ای به منظور تامین مالی تولید با نقدشوندگی است.

محمدباقر قالیباف ادامه داد: ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیت بازارگردانی و جذب نقدینگی برای تولید و نقدشوندگی در بورس، طرح کمیسیون اقتصادی بتواند ضعف‌ها را برطرف کند.

باید با مسببان وضعیت فعلی بازار بورس برخورد شود

نماینده مردم مهاباد هم تاکید کرد که قبل از تبلیغات گسترده برای جذب سرمایه های مردم به بازار بورس نیازمند فرهنگ سازی و بالا بردن دانش مالی جامعه بودیم.

جلال محمودزاده افزود: وزارت اقتصاد باید پاسخ دهد چرا قبل از فراهم کردن زیرساخت ها نقدینگی مردم را به سمت بازار بورس سوق داده است؟ از این رو قبل از اصلاح ساختار این بازار باید با مسببان این وضعیت برخورد شود تا دیگر شاهد چنین سوءمدیریت و تضییع حقوق مردم نباشیم.

افت میزان سود در بورس موجب بی‌اعتمادی مردم به نظام شد

همچنین نماینده مردم سلماس افت میزان سود در بورس را موجب ایجاد بی‌اعتمادی دانست و اظهار کرد: اگر زیرساخت‌های سازمان بورس درست باشد محل امنی برای سرمایه‌های مردم است. مردم باید این اعتماد را در عملکرد بورس احساس کنند اما متاسفانه اهداف سازمان بورس در خصوص توسعه سرمایه‌ گذاری برای مردم شفاف نبوده است.

بورس برای از بین نرفتن سرمایه‌های خُرد ضمانت کند

در ادامه مجتبی یوسفی،‌ عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه عدم هماهنگی بین وزارت نفت و وزارت اقتصاد در مرداد ماه با باعث ریزش سهام شد، گفت که باید بورس ضمانت کند که در تنش های شدید منابع خرد مردم از بین نرود.

سرمایه مردم در بورس به خاطر بی تدبیری از دست رفت

در جریان بررسی وضعیت بازار بورس، نماینده مردم خدابنده  گفت که سرمایه مردم در بازار بورس به دلیل بی تدبیری ها از دست رفته است

سید البرز حسینی افزود: طی ماه های گذشته عدم شفافیت در بازار بورس موجب سلب اعتماد مردم شده؛ این در حالی است که قرار بود سرمایه های خرد به این بازار هدایت شود و تلاطم دیگر بازارها را در اینجا تنظیم کنیم اما مردم سرمایه شان را از دست دادند.

باید با تصمیمات کارشناسی اعتماد به بازار سرمایه بازگردد

همچنین رییس کمیسیون اقتصادی  تاکید کرد که اعتماد مردم به بازار سرمایه ظرفیت قابل توجهی است و نباید اجازه داد تا با سوء مدیریت‌ها این اعتماد خدشه‌دار شود.

محمدرضا پورابراهیمی باید با تصمیمات منطقی و کار کارشناسی اعتماد مردم به این بازار بازگردد در غیر این صورت ظرفیت اعتماد مردمی که سرمایه بزرگ برای اقتصاد کشور است از دست می‌رود.

دولت از فرصت‌های بازار سرمایه استفاده نکرد

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی هم با بیان اینکه دولت از فرصت های بازار سرمایه استفاده نکرد، گفت که بخشی از مدیریت بازار سرمایه از مجاری صحیح آن خارج شده و این باعث شده که تحلیل های‌ اقتصادی کمرنگ شده و نگاه ها به بازار سرمایه بیشتر نگاه های سیاسی است.

بعد از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص بررسی وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصادی، محسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی طرح نمایندگان با عنوان اصلاح قانون بازار اوراق بهادار را اعلام وصول کرد.

***

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در صفحه شخصی خود در توئیتر از استقرار کارشناسان قوه قضاییه جهت ثبت اموال نمایندگان در مجلس خبر داد.

در همین رابطه احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس هم در توییتر نوشت: با درخواست همکاران دوره یازدهم کارشناسان ⁧‫قوه‌ قضائیه‬⁩ در مجلس مستقر و نسبت به ثبت اموال و دارایی نمایندگان و مدیران مجلس اقدام می نمایند. نمایندگان دوره دهم باید اموال و دارایی پایان دوره را برای بررسی به قوه قضائیه اعلام نمایند.

ناطقین مجلس

ناصری‌نژاد: صدها غیزانیه داریم

شریعتی: برنامه دولت برای شرایط موجود چیست؟

زاهدی: باید مکتب شهید سلیمانی را برای جوانان خود و دیگر کشورها تبیین کنیم

نقدعلی: لطف امام جامعه ضربه گیر اعتراضات مردمی شد

نماینده کلیمیان در مجلس: کلیمیان در آزادی‌های اجتماعی و آزادی بیان برابر سایر هم‌میهنان خود هستند

***

در ادامه جلسه علنی امروز، نمایندگان مجلس  اصلاحاتی در طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اعمال کردند.

همچنین لایحه توقف اجرای احکام خلع ید و قلع و قمع ورزشگاهها و تأسیسات و اماکن ورزشی برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد.

نمایندگان ایرادات شورای نگهبان در لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی را هم رفع و تصویب و  فهرستی از قوانین و احکام نامعتبر در حوزه سلامت را منسوخ اعلام کردند.

در ادامه، نمایندگان ایرادات شورای نگهبان به طرح دو فوریتی قانون اصلاح تبصره ۱ و ۲ قانون  تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی را رفع و تصویب و تغییراتی در لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعمال کردند.

همچنین مجلس موضوع استفساریه ای را برای تامین نظر شورای نگهبان حذف کرد که در آن جمعیت هلال احمر مشمول مالیات های مستقیم نمی شد.

کمیسیون صنایع و معادن در گزارشی در مورد بررسی بازار فولاد با اشاره به میزان مصرف داخلی و صادرات فولاد عنوان کرد که روند قیمت زنجیره فولاد در بازار آزاد و قیمت تمام شده بورس کالا نشان می‌دهد اختلاف فاحشی بین این دو بازار وجود دارد. کمیسیون صنایع و معادن همچنین طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد را پیشنهاد و تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

راستینه: ارائه بودجه براساس اصلاح ساختار آن بسیاری مشکلات را حل می‌کند

موسوی: پیام رهبر را شنیدیم و اطاعت می‌کنیم

انتقاد یک‌ عضو کمیسیون کشاورزی از نحوه توزیع نهاده‌های دامی ‌در کشور

دلخوش: به بیمه خبرنگاران توجه شود

جباری: جلوی سهمیه بندی کپسول گاز در هرمزگان گرفته شود

***

در جلسه امروز همچنین بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت اقدام فرانسه در توهین به پیامبر(ص)  و پیام تسلیت مجمع نمایندگان خراسان رضوی و کرمان به نماینده زرند و کوهبنان قرائت شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی تقاضای دولت برای بررسی دو فوریتی لایحه تمدید قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و با آن مخالفت کردند. در نهایت نمایندگان مجلس با یک فوریت بررسی این لایحه موافقت کردند.

نظرات موافقان و مخالفان در خصوص تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

موافقان بررسی دو فوریتی لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده بر این باور بوده که زمان اجرای قانون آزمایشی تمام شده از این رو برای جلوگیری از بروز مشکلات در این عرصه نیاز به همراهی مجلس با دولت است اما مخالفان این تقاضا تاکید داشتند که از مجلس نهم تاکنون همه ساله دولت درخواست تمدید این قانون ارائه شد در حالی که مدت زمان اجرای آزمایشی آن ۵ ساله بوده است.

در پایان این جلسه محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس چهار سوال از سه وزیر کابینه دولت را اعلام وصول کرد و روح الله متفکر آزاد هم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.