• سه‌شنبه / ۶ آبان ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99080603515
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۶ آبان

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۶ آبان
عکس آرشیو است

سوال از وزیر راه و شهرسازی/ بررسی وضعیت بازار فولاد/ موافقت مجلس با تفحص از عملکرد سازمان منطقه تجاری اروند/ موافقت مجلس با یک فوریت طرح رتبه بندی فرهنگیان/ موافقت با ارجاع طرح تامین کالاهای اساسی به کمیسیون بودجه و... از جمله مهمترین اخبار امروز(سه شنبه) ششم آبان ماه ۱۳۹۹ مجلس هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و ادامه بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره بررسی بازار فولاد، بررسی طرح تامین کالاهای اساسی، سوال از وزیر راه و شهرسازی و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

در این جلسه نماینده مردم علی آباد ضمن بیان سوال خود از وزیر راه و شهرسازی در خصوص علت عدم اقدام لازم برای تامین مسکن مورد نیاز کشور،‌ تاکید کرد که وزارت راه و شهرسازی باید در عمر باقیمانده از دولت برنامه‌ای برای ساماندهی وضعیت بازار مسکن ارائه کرده و آن را با جدیت دنبال کند.

در پاسخ به این سوال محمد اسلامی، ‌وزیر راه و شهرسازی از تعیین تکلیف ۴۰۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن خبر داد و گفت: ما دو سال پیش تعهد دادیم که اولا مسکن مهر را در این دوره تکمیل و تحویل مردم کنیم، علاوه بر این، طرح اقدام ملی مسکن را با هدف تولید ۴۰۰ هزار واحد برنامه ریزی کردیم که با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته در سراسر کشور پروژه‌های مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن در حال انجام  و تکمیل است.

رحمت الله نوروزی پس از استماع توضیحات وزیر راه قانع شد و همچنین فرصتی یک ماه به وزیر راه و شهرسازی ارائه کرد تا  با حضور در جلسه‌ای آمار و مستندات خود را در بحث ساخت مسکن به ویژه در حوزه تکمیل مسکن مهر و برنامه‌های طراحی شده برای طرح اقدام ملی مسکن ارائه کند.

بررسی وضعیت بازار فولاد در مجلس

مافیای پیچیده‌ای در بازار فولاد شکل گرفته است

در ادامه جلسه علنی و در جریان بررسی وضعیت بازار فولاد حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون صنایع با بیان این که مافیای پیچیده ای در بازار فولاد شکل گرفته از گران فروشی در حوزه فولاد انتقاد کرد و گفت: در حوزه فولاد در حال حاضر گران فروشی عجیبی در حال انجام است، قرار است ما امسال تا پایان سال ۹۹ ، ۳۰ میلیون تن فولاد تولید کنیم در حالی که مصرف داخلی ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن است، یعنی ما ۱۶ میلیون تن مازاد تولید داریم.

طرح جامعی برای تولید، عرضه و صادرات فولاد وجود ندارد

صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران هم از عدم وجود طرح جامع برای تولید، عرضه و صادرات فولاد انتقاد کرد و افزود: ما مشکلاتی در حوزه بازار فولاد داریم که عدم وجود طرح جامع تولید، عرضه و صادرات فولاد از جمله این موارد است. در واقع این زنجیره مغفول مانده و وزارت صنعت طرح جامعی برای آن در نظر نگرفته است.

زنجیره تولید فولاد دارای تعارض و تضاد جدی است

همچنین حاجی دلیگانی‌، نماینده مردم شاهین شهر تاکید کرد که سنگ آهن بخشی از معادن و ثروت عمومی و انفال است، متاسفانه زنجیره تولید فولاد در کشور ما دچار تعارض و تضاد جدی است، از یک سو خواستار رهاسازی قیمت محصول تولیدی و از سوی دیگر خواستار رانت و یارانه در نهاده‌های تولید همچون تامین مواد اولیه و انرژی هستند و این تضاد به ضرر همه شهروندان است.

قیمت فولاد نباید بیش از ۸۰۰۰ تومان باشد/ باید مقتدارنه جلوی دلالان را گرفت

درادامه بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در خصوص وضعیت بازار فولاد علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید قیمت فولاد و سیمان واقعی شود، گفت: باید مقتدرانه جلوی رانت خواران و دلالان فولاد را گرفت.

وی گزارش کمیسیون صنایع در مورد وضعیت بازار فولاد را دقیق خواند و به جلساتش با وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست پیشین وزارت صمت اشاره و اظهار کرد: متاسفانه در این باره مدیریت مقتدرانه در وزارت صمت دیده نمی شود، به همین دلیل نباید قیمت فولاد بیش از  ۸۰۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم باشد. همچنان قیمت فولاد بالاتر از نرخ جهانی است.

انتقاد نماینده خلخال از نظارت ضعیف بر چرخه تولید و توزیع فولاد

سید غنی نظری خانقاه نماینده مردم خلخال هم تاکید کرد که تولید فولاد حدود دو برابر مصرف داخلی بوده اما قیمت آن بالاتر از قیمت های عرف بین المللی است و این بیانگر عدم نظارت بر بازار و سوداگری ها توسط دلالان است.

وزارت صمت نظارت مناسبی بر بازار فولاد ندارد

همچنین حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا،‌ عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت نظارت مناسبی بر بازار و سامانه‌های خرید و فروش فولاد ندارد.

امیدواریم طرح تولید پایدار فولاد مشکلات این حوزه را کاهش دهد

رییس مجلس هم ابراز امیدواری کرد که طرح تولید پایدار فولاد بتواند مشکلات این حوزه را کاهش دهد.

محمدباقر قالیباف اظهار کرد: ان شاءالله طرحی(طرح تولید پایدار زنجیره فولاد) که در کمیسیون صنایع مد نظر بوده و اعلام وصول شده بتواند در مجلس مطرح شود و این مشکلات را که مشکلات به حقی بود و نمایندگان به آن اشاره کردند با طرح توسعه و تولید پایدار فولاد کاهش و سامان یابد.

ناطقین مجلس

دلخوش: باید جرات را به مدیران کشور بازگردانیم

رفیعی: محیط زیست فدای توسعه لجام گسیخته کاپیتلایستی و منافع عده ای افراد خاص شد

بانکی پور فرد: شیوه امام (ره) در شرایط بحرانی حفظ ساختار اداره کشور بود

بدری: حدود یک چهارم دانش آموزان اردبیلی به شبکه شاد دسترسی ندارند

***

در ادامه جلسه امروز،‌ نمایندگان  با ارجاع طرح دو فوریتی تامین کالاهای اساسی با استفاده از کالابرگ به کمیسیون برنامه و بودجه موافقت کردند. تا ان شاءالله در جلسه امروز بعد از ظهر کمیسیون جمع بندی نهایی صورت گرفته و گزارش آن در سیستم بارگزاری شود و در نهایت در جلسه فردا در دستور کار قرار گیرد.

محمدحسین حسین زاده بحرینی رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی تقاضای بررسی با اولویت طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی را مطرح کرد که مجلس با بررسی با الویت این طرح موافقت کرد.

همچنین نمایندگان مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری انبارهای شهید شاهوی شهر گلستان شهرستان بهارستان موافقت کردند.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح موافقت کمیسیون اقتصادی با این تقاضا گفت: آقای حسن نوروزی نماینده رباط کریم تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری انبارهای شهید شاهوی شهر گلستان شهرستان بهارستان به شرکت لبنیات بهمن را مطرح کرد و کمیسیون آن را به تصویب رساند.

تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه تجاری و صنعتی اروند در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با آن موافقت کردند.

محسن زنگنه در جریان بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند در اخطاری مستند به اصل ۵۵ قانون اساسی گفت: خواستار استفاده مجلس از ظرفیت دیوان محاسبات شد و گفت که انجام تحقیق و تفحص برای کشور هزینه دارد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

دشتی اردکانی: آلوده‌ترین هوای کشور مربوط به اردکان است

تقی پور: مجلس تحریم کالاهای فرانسوی را دنبال کند

محمدنژاد: به داد محصولات کشاورزی برسید

نماینده اهر و هریس: دولت و مجلس به داد مردم برسند

دلخوش: مسائل اقتصادی از دست برخی دستگاه‌های نظارتی رها شده است

فلاحی: پشت صحنه تصمیم‌گیری بازار ارز و سکه دست دولت نیست

محمودی: آموزش و پرورش باید در کشور رایگان باشد

تذکر نماینده بندرعباس در مورد حق مرزی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

ارکانی: دستورکارهای مجلس تناسبی با مطالبات واقعی مردم ندارد

***

سیدمحسن دهنوی عضو هیأت رئیسه مجلس از اعلام وصول لایحه‌ای برای اصلاح قانون بیمه شخص ثالث خبر داد.

علی کریمی فیروزجانی هم بیانیه بیشی از ۱۹۰ نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از مدرسه تلویزیونی ایران را قرائت کرد.

در جلسه علنی امروز،‌ درخواست گروهی از نمایندگان برای بررسی طرح رتبه بندی فرهنگیان به صورت دو فوریت بررسی شد که در نهایت نمایندگان با آن مخالفت کردند.

اظهارات موافقان و مخالفانِ دوفوریت طرح رتبه بندی فرهنگیان

موافقان بررسی طرح رتبه بندی فرهنگیان به صورت دو فوریتی تاکید داشتند که تصویب این طرح می‌تواند دولت را ملزم به اجرای قانون رتبه بندی فرهنگیان کند. اما مخالفان بررسی این طرح به صورت دو فوریت خاطرنشان کردند که این دولت است که باید هر چه سریعتر در راستای اجرای رتبه بندی فرهنگیان اقدام کند و لایحه بدهد.

در پایان هم یک‌ عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.