• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۹ / ۲۳:۴۱
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99080905576
  • خبرنگار : 71461

برگزاری وبینار پاکستان با موضوع «ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا»

برگزاری وبینار پاکستان با موضوع «ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا»

در دومین روز برگزاری سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی وبینار منطقه‌ای پاکستان با عنوان «ظرفیت‌های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب» برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین امین شهیدی، رئیس موسسه امت واحده اسلام‌آباد در این وبینار که امروز برگزار شد، با قدردانی از برگزارکنندگان کنفرانس اظهار کرد: امروز اگر با دقت به اوضاع فعلی جهان بنگریم، می‌بنیم که محاصره اقتصادی که درحال حاضر با آن مواجه هستیم همانند شعب ابی‌طالب است، اما باید گفت که فقر فرهنگی، فکری، معنوی و سیاسی شاید مهم‌تر از فقر اقتصادی باشد و علما و اندیشمندان جهان اسلام باید بیشتر به این موضوع بپردازند.

وی افزود: در شرایط شعب ابی‌طالب، مسلمانان اگر با عقیده و ایمان راسخ وارد میدان شوند با وجود هر بلا و مصیبتی، استقامت می‌کنند؛ چراکه در پس هر عقیده آنان ایمان قوی وجود دارد اما اگر همان مسلمان ایمانش متزلزل باشد یا اگر فرهنگش مورد تهاجم قرار گیرد و معنویتش ضعیف باشد مورد حمله دشمنان قرار می‌گرد و نمی‌تواند دوام بیاورد.

شهیدی ادامه داد: آنچه امروز در جهان اسلام می‌گذرد، بی‌تفاوتی نسبت به این معضلات است؛ این وظیفه ما است که اسلام و نفاق را بشناسیم، باید بدانیم که چه کشورهایی، چه دولت‌هایی، چه افرادی با نقاب اسلام و  لباس اسلام، بزرگترین ضربه را به مسلمانان و جهان اسلام وارد می‌کنند و باید به واکاوی این مسأله بپردازیم که علت و سبب این بی‌تفاوتی‌ها چیست؟ چرا دشمنان خواهان این هستند که این همه ضربه به کشورهای اسلامی وارد کنند؟

وی گفت: ما نباید به سادگی از اتفاقاتی که در کشورهای اسلامی می افتد بگذریم؛ گذشتن از این اتفاقات ناشی از فقر فرهنگی و معنوی است، در غیر این صورت اگر بر پیکره اسلام دردی وارد شود  باید  همه  مسلمانان جهان اسلام با آن همدردی کنند؛ هر جا که ظلمی بر یک مسلمان و بر یک انسان مظلوم وارد شود ما باید طاغوت زمان خودمان را بشناسیم و به مقابله با آن بپردازیم.

حجت‌الاسلام شهیدی اظهار کرد: کسانی که ذهنیت بندگی و غلامی را دارند و امروز غلامان دست‌بسته استعمار هستند از لحاظ مادیات دنیوی اگر چه رفاه نسبی دارند اما از لحاظ فکری و معنویات اخروی بدترین فقر را آنها دارند.

وی با بیان اینکه فضای مجازی امروز پر شده از تبلیغات منفی علیه دین اظهار کرد: علما و دانشمندان موظنند که دشمنان واقعی شیعیان، اهل سنت و همه مذاهب اسلامی را بشناسند و با بررسی دقیق جلوی این‌گونه حملات را بگیرند.

وی در پایان گفت: مسلمانان جهان اسلام باید دست به دست یکدیگر دهند و از مواضع دینی، فکری و اسلامی خود دفاع کنند و نسبت به این مسائل بی‌تفاوت نباشند تا بتوانیم به کمک یکدیگر بر مشکلات فائق آییم و استعمار و قدرت‌های جهانی خود را شکست دهیم.

شفقت حسین شیرازی، معاون بین‌الملل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان در ابتدا ضمن قدردانی به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) ادامه داد: اپیدمی ویروس کرونا در سراسر جهان گسترش‌یافته است و همه جهان را با بحران مواجه کرده است و همه جنبه‌های زندگی تحت تأثیر این ویروس کرونا قرار گرفته است.

وی افزود: مسئولیت نهادهای مذهبی این است که نیاز مستمندان را که امروز بخاطر مشکلات مختلف از جمله ویروس کرونا رنج می برند را کاهش دهند و باید سهم خود را در برجسته‌سازی روح برادری و ارزش‌های انسانی در این زمینه ایفا کنند.

شیرازی ادامه داد: علما و نهادهای مذهبی باید از طریق مساجد، منبرها، شبکه‌های اجتماعی با عموم مردم ارتباط برقرار کنند و روحیه همکاری متقابل را در بین آنان افزایش دهند و مردم را به مبارزه با ویروس کرونا تشویق کنند.

وی در پایان گفت: ما از خداوند متعال خواستاریم جهان را از این آفت نجات دهد و بلایا و مصیبت را از سر همه انسان‌ها دفع کند.

زاھد علی زاھدی، استاد دانشکده علوم اسلامی دانشگاه کراچی در ادامه ضمن قدردانی از برگزاری این وبینار اظهار کرد: همانطور که مشخص است در سراسر جهان بسیاری از موارد تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند؛ باید بدانیم که شیوع این ویروس عذاب نیست، بلکه یک آزمایش انسانیت از طرف خداوند است.

وی افزود: کشورهای اسلامی باید همانند گذشته که در زمینه‌های مختلف با یکدیگر همکاری داشته‌اند، امروز با شیوع این ویروس منحوس به یاری یکدیگر بشتابند تا بتوانند بر آن پیروز شوند.

زاهدی در پایان گفت: امیدوارم خداوند متعال هرچه زودتر کل بشریت را از شر این بیماری نجات دهد تا بتوانیم همانند گذشته به همه فعالیت‌های خود ادامه دهیم.

همچنین، جواد هاشمی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم اسلامی کراچی ضمن تاکید بر اهمیت ماه ربیع‌الاول اظهار کرد: در این ماه ولادت خاتم المرسلین، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله) است که خداوند همه عالم را به خاطر او آفرید، چراکه پیامبر(ص) تا روز قیامت عامل نجات همه انسانها هستند و این وظیفه انسانها است که از راه روش ایشان پیروی کنند.

وی افزود:مسلمانان باید از راهبردهای پیامبر(ص) در مواجه با مشکلات و دشواری ها بهره برند چرا که این روش بهترین راه برای برون رفت از مصائب و بلایا است.

هاشمی با بیان اینکه آموزه‌های اسلامی در زمینه بهداشت و سلامت  بهترین راهکار برای جلوگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا است، گفت: با توجه به این آموزه‌ها می‌توانیم از پس این اپیدمی خطرناک بربیاییم.

وی با اشاره به این نکته که پیامبر(ص) همواره مسلمانان را به مراقبت و دست گیری از یکدیگر ترغیب می‌کردند اظهار کرد: یقیننا در شرایط امروز ما باید ذات اقدس پیامبر اکرم (ص) را به عنوان نقطه وحدت قرار دهیم و سعی کنیم که بیش از گذشته اتحاد داشته باشیم.

شایسته تبسم، استاد و رئیس بخش روابط بین الملل دانشگاه کراچی در این وبینار اظهار داشت: موضوعی که برای این وبینار انتخاب شده است مسئله بسیار مهمی در جهان معاصر است و کشورها در حال تنظیم راهبردهای خود برای مقابله با این ویروس هستند.

وی ادامه داد: ویروس کرونا علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی، تقریباً تمامی فعالیت‌های مذهبی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است و  دولت‌های مسلمان نیز راهکارهای سخت‌گیرانه‌ای را جهت کنترل شیوع آن اتخاذ کرده‌اند و اکثریت آنها نمازهای جماعت خود را به شدت محدود کرده اند.

رئیس بخش روابط بین الملل دانشگاه کراچی تصریح کرد: در شرایط موجود، کنفرانس حاضر بسیار به موقع است و قطعا ره آورد مثبتی خواهد داشت چراکه فقهای اسلامی  قوانین خاصی را تعریف کرده‌اند که می توان از آن در شرایط اضطراری استفاده کرد.

وی در پایان گفت: مفهوم دینی وحدت راه موثری برای حل مشکل و درگیری بین انسانها است؛ دین مبین اسلام وسیله رهایی از تمامی بلایا و مصیبت هایی است که به شرایط انسان صدمه میزند و به نظر من باید کشورهایی که اکثریت مسلمان را دارا هستند باید وظیفه تحکیم روابط همبستگی دوجانبه را برعهده گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین عارف قزلباش، امام جمعه مسجد ولی عصر کویته در ادامه این وبینار اظهار کرد: از دیدگاه اسلام مهمترین تکیه گاه جامعه در برابر مصائب و بلایی همچون ویروس کرونا، رویارویی، صبر، استقامت و تقوای الهی می باشد؛ اگر استقامت و تقوا پیشه کنید بر تمام مشکلات و گرفتاری ها پیروز می‌شوید.

وی افزود: یکی دیگر از آموزه های اسلامی در رویارویی با مصائب و بلایا از خداوند متعال و پیامبرش(ص)   پیروی کردن، چنان که در قرآن کریم می­خوانیم آنهایی که دعوت خداوند را پس از همه جراحاتی که به ایشان رسید اجابت کردند پاداش بزرگی است.

عمرریاض عباسی، استاد دانشگاه ملی زبان‌های نوین اسلام آباد در ادامه این وبینار ضمن تشکر از دست اندرکاران گفت:امروز با افزایش اسلام هراسی نوظهور در جهان اسلام به ویژه در بین جوانان روبرو هستیم؛ این هراس، هراس واقعی نیست چرا که اسلام فارغ از هراس است فارغ از خشونت، تروریسم و افراطی گرایی است.

وی افزود: با نگاه کردن به آموزه‌های پیامبر اسلام (ص) متوجه میشویم که اسلام دین صلح است و تنها دینی در سراسر دنیاست که در زندگی اجتماعی و تعامل و ارتباط افراد و شروع آن با کلمه صلح و آرامش است.

عباسی تصریح کرد: وحدت برادران مسلمان باید در الویت بالایی قرار داشته باشد امروز شاهد عدم اتحاد در برخی از کشورهای اسلامی هستیم و دشمنان می‌خواهند با استفاده از این همین مسئله به ایجاد تفرقه در میان فرقه های امت اسلامی بپردازند و ذهن و قلب آنان را فاسد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین علامه سید هاشم موسوی، امام جمعه شهر کویته در ادامه این وبینار ضمن تبریک ایام هفته وحدت و ولادت با سعادت پیامبر(ص) ادامه داد: مسلمانان برای اینکه پیشرفت کنند لازم است که با یکدیگر متحد شوند و برای سربلندی دین مبین اسلام باید همه مذاهب یکدل و یک زبان باشند تا پیام اسلام را به کسانی که تشنه دین هستند برسانند.

وی ادامه داد: کسانی که از اسلام دور هستند، تشنه معنویت اند چراکه معنویت نیاز اصلی بشر است؛ بنابراین اگر مسلمانان متحد شوند و پیام اسلام را به آنها برسانند راه اصلی را خواهند شناخت و به اسلام روی می آورند؛ لذا ضروری است که مسلمانان جهان اسلام وحدت خود را بیش از پیش حفظ کنند.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه وحدت بین مسلمانان این نیست که شیعه، اھل سنت شود و یا اھل سنت، شیعه ادامه داد: مسلمانان باید با برادر دینی خود که شاید در بعضی از عقاید با بایکدیگر اختلاف داشته باشند مدارا کند.

وی با تاکید بر فرمایشات امام راحل که مسلمانان دست و بازوی یکدیگرند، گفت: ما مسلمانان باید برای مصون ماندن از دشمنان و جلوگیری از بدنامی اسلام به فرمایشات ایشان توجه کنیم چراکه این یک پیام عظیم برای همه مسلمانان است.

در این وبینار، حجت الاسلام والمسلمین عارف حسین واحدی، دبیر شورای علمای شیعه و پاکستان، مولانا عطاء الرحمان، خطیب و امام جمعه مسجد جامعه مولانا عبدالعزیز و مولانا عبدالمتین آخوندزاده رئیس مجلس دانش و فکر کویته به ایراد سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.