• شنبه / ۱۷ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۶
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99081710475
  • خبرنگار : 50046

سبقت غیرمجاز کرونا در خطوط تاکسی رانی بجنورد

سبقت غیرمجاز کرونا در خطوط تاکسی رانی بجنورد

ایسنا/خراسان شمالی آقا مسافرانت را سوار کردی حرکت کن، این را یکی از آمران هلال احمر که در میدان کارگر بجنورد که در خط تاکسی رانی ایستاده است می گوید؛ اما رانندگان تاکسی گوششان به راهنمایی هایش نیست.

دوباره تکرار می کند آقا سه مسافر سوار کرده ای حرکت کن، چرا حرکت نمی کنی ولی راننده تاکسی می گوید به این شرط حرکت می کنم که کرایه نفر چهارم را از سه نفر بگیرم.

آمر هلال احمر می گوید فقط حرکت کن تا تاکسی دیگر بیاید و مسافرانش را سوار کند.

ولی راننده تاکسی با اعتراض یکی از مسافرها مواجه می شود که شما حق ندارید کرایه اضافه از مسافر برای سوار نکردن مسافر چهارم بگیری، یک مرتبه در ابتدای سال به علت شیوع ویروس کرونا و متضرر شدن رانندگان کرایه های تاکسی اضافه شده است.

قانون است که برای سوار نکردن چهارمین مسافر باید کرایه را از دیگر مسافرها بگیریم این را راننده تاکسی می گوید اما مسافر می گوید این چنین قانونی را که ما تاکنون نشنیده ایم و این قانون امروز مصوب شده است؟!

راننده تاکسی ادامه می دهد: اگر فقط سه مسافر سوار کنیم چگونه خرج و مخارج زندگی و هزینه های تاکسی را دربیاوریم، آیا آن هایی که تاکید می کنند فقط باید سه مسافر سوار شود خبری از وضع زندگی و درآمدی ما دارند؟

مسافر در پاسخ به بهانه های راننده تاکسی می گوید: مگر فقط رانندگان تاکسی به علت شیوع کرونا ضرر کرده اند، فقط آن ها در فشار هستند، مردم اصلا متضرر نشده اند؟.

ایرادی را ندارد کرایه نفر چهارم را از ما بگیر اما کد تاکسی را به تاکسی رانی می دهم که آیا واقعا باید کرایه اضافه از مسافران بگیرید و یا نه.

راننده تاکسی با عصبانیت می گوید دو تومانی مال چه کسی بود؟ مسافر می گوید من داده ام و راننده می گوید خانم پولت را بگیر و پیاده شو دنبال دردسر نمی گردم و برای من دردسر درست نکن.

مسافر از تاکسی پیاده می شود، چهار، پنج تاکسی پشت سر هم ایستاده اند البته هر کدام سه مسافرانشان را سوار کرده اند و آمر هلال احمر نیز در حال خواهش کردن که آقا مسافرانتان تکمیل شده باید حرکت کنید، باید فاصله گذاری اجتماعی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت کنید و رانندگان تاکسی منتظر اینکه تا لحظه ای هواس آمر پرت شود و چهارمین مسافر را سوار و سپس حرکت کنند و بالاخره با سه مسافر حرکت کردند.

تاکسی بعدی جلو می آید همان مسافر در صندلی جلوی تاکسی می نشیند، گویا یکی از مسافران که آقا هست نیز می خواهد سوار تاکسی شود، آقا اول ماسکت را بزن بعد سوار شو این را آمر هلال احمر می گوید نه راننده تاکسی، مسافر ماسک را می زند و سوار می شود.

سوار تاکسی شده بودی چرا پیاده شدی این را راننده تاکسی به همان مسافر می گوید، و او جواب می دهد: چون می خواست کرایه اضافه بگیرد و پول اضافه نمی دادم من را از تاکسی پیاده کرد.

خودت را ناراحت نکن این را راننده تاکسی می گوید ادامه می دهد: تا دیروز هیچ کسی با ما کاری نداشت، چهار مسافر سوار می کردیم و همه مسافران را سوار می کردیم چه آن هایی که ماسک داشتند و چه آن هایی که نداشتند، البته تعدادی از رانندگان نیز ماسک داشتند و تعدادی هم نداشتند؛ چند روز خیلی سخت و محکم می گیرند و دوباره خودشان ترک می کنند، ۲۰۰، ۳۰۰ تومان پول هم چیزی نیست که خودت را ناراحت می کنی.

همان مسافری که آمر هلال احمر به وی گفته بود ماسکت را بزن در حالی که ماسک را برداشته و در جیب کرده بود گفت: اصلا قانونی وجود ندارد و همه چیز دو سه روزه است و مسافر کناری وی می گوید آقا برای سلامتی خودت و من ماسک را بزن. ولی او می گوید کرونایی وجود ندارد و همه چیز دروغ است.

مسافر جلویی اضافه می کند: آقا راننده اصلا بحث پول نیست، صحبت بر این است که به تاکسی ها اعلام شده که دستورالعمل های بهداشتی را هم باید خودتان رعایت کنید و خدمت به مسافرانی که دستورالعمل ها را نمی کنند، ارائه ندهید و چرا الان این آقایی که از ماسک استفاده نکرده سوار کرده اید.

وی تاکید می کند: مدیریت داخل تاکسی بر عهده شما است، اگر شما دو مرتبه از سوار کردن افراد فاقد ماسک خودداری کنید و یا در وسط مسیر پیاده کنید دیگر افراد بدون ماسک سوار تاکسی نخواهند شد و شاید در واقع الان بیمار خاص سوار بر این تاکسی باشد و ممکن باشد هم شما که سنتان بالا است و هم همان بیمار مبتلا شوند و جان خود را از دست دهند و یا اینکه دو هفته نتوانید کار کنید حال کدام ضرر برای شما بهتر است اینکه سه مسافر را سوار کنید اما همیشه سلامت باشید و بتوانید هر روز کار کنید و یا اینکه دو هفته بیمار گوشه منزل یا بیمارستان با این هزینه های درمان بیفتد و یا اینکه جان خود را از دست دهد و دیگر هیچ وقت نتوانید کار کنید؟

گویا با این صحبت ها رانندگی تاکسی قانع شده بود و مسافر به مقصدش رسید و کرایه مسافر چهارم را نیز خودش حساب کرد و پیاده شد.

مصوبه ای مبنی بر اخذ کرایه اضافه از مسافر وجود ندارد

اما گویا مصوبه ستاد کرونا به شکل دیگری است که در این رابطه حمیدرضا شافعی رئیس اداره تاکسی رانی بجنورد در گفت و گو با ایسنا، می گوید: استفاده از ماسک و سوار کردن فقط سه مسافر از مصوبات این ستاد بوده منتها در اجرای آن با مشکلاتی مواجه بودیم و رانندگان تاکسی به خوبی آن را اجرایی نمی کردند.

وی می افزاید: البته تذکراتی در گذشته به علت عدم رعایت این موضوع داده می شد اما در حال حاضر اگر راننده ای این مصوبات را رعایت نکند تخلف کرده و با وی برخورد جدی می شود.

شافعی در ارتباط با اخذ کرایه اضافه از مسافران به علت سوار نکردن مسافر چهارم نیز اظهار می دارد: هیچ راننده ای در بجنورد حق ندارد کرایه اضافه ای در ارتباط با اینکه اجازه سوارکردن چهار مسافر را ندارد، اخذ کند و اگر این کار را انجام دهد تخلف کرده است.

وی تاکید می کند: تاکنون هیچ مصوبه ای در این ارتباط مصوب نشده است و اتحادیه تاکسی رانی این پیشنهاد را به شورای شهر ارسال کرده اما هنوز پاسخی دریافت نشده است.

وی خاطرنشان می کند: در هر تاکسی فقط باید سه مسافر سوار شود و از سوی دیگر هم راننده و هم مسافر باید ماسک داشته باشند.

مهدی کرامتی مدیر کل نظارت بر عملکرد و امور حقوقی استانداری خراسان شمالی نیز می گوید: نظارت بر روی بخش هایی همچون تاکسی رانی، دفاتر پیشخوان و ... بر عهده سازمان های بالادستی آن ها یعنی شهرداری است.

وی ادامه می دهد: در شهرستان ها نیز مراکز بهداشت و فرمانداری ها نظارت های لازم را بر بخش های مختلف دارند و ما به صورت موردی به منظور راستی آزمایی نظارت های خود را انجام می دهیم.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها تا ۸۷ درصد

سطح رعایت دستورالعمل های بهداشتی هم از سوی مسافران و هم از سوی رانندگان تاکسی مطلوب نبود، این را دکتر سید احمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان می گوید و ادامه می دهد: اما هم اکنون رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها ۸۷ درصد و استفاده از ماسک ۹۰ درصد است.

وی اظهارمی دارد: رانندگان تاکسی رعایت می کنند اما مشکل در برخی از گیرندگان خدمت است.

دکتر هاشمی تعداد بستری شدگان در بیمارستان ها را تا روز پنج شنبه اعلام می کند و می افزاید: تا این مدت هشت هزار و ۸۰۰ نفر مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند که چهار هزار و ۴۵۱ نفر کرونا مثبت بوده اند.

وی ادامه داد: تاکنون برای ویروس کرونا دارویی کشف نشده است بنابراین مهمترین راه برای جلوگیری از ابتلای آن رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.