• سه‌شنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99082013038
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

صدای «زاینده‌رود» بلندتر می‌شود

صدای «زاینده‌رود» بلندتر می‌شود

ایسنا/اصفهان در آخرین جلسۀ کارگروه تخصصی آب، علاوه بر رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس «زاینده‌رود رشتۀ همدلی»، مطالبات متخصصان حوزۀ آب و محیط زیست، خطاب به نمایندۀ صدا و سیمای مرکز استان اصفهان بیان شد بلکه از این پس، واقعیت‌های زاینده‌رود در این رسانه به نمایش گذاشته شود.

کوروش محمدی، عضو کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر اصفهان در پانزدهمین جلسۀ کارگروه تخصصی آب که با مشارکت حضور و غیرحضوری اعضای این کارگروه، همچنین رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی و نمایندگانی از شرکت آب منطقه‌ای، آبفا و صداوسیمای مرکز استان اصفهان، شامگاه گذشته (دوشنبه_۱۹ آبان ماه) برگزار و به‌صورت زنده برای مخاطبان پخش شد، گفت: با توجه به تصمیماتی که در جلسات قبلی کارگروه تخصصی آب‌ گرفته‌شده و در آن به اقدامات فرهنگی مدیریت شهری دربارۀ نکوداشت زاینده‌رود اشاره‌شده بود، در راستای تقویت ارتباط و تعامل فرهنگی اجتماعی میان استان‌های بهره‌بردار و معرفی مسائل حوضه آبریز زاینده‌رود به شهروندان، امروز گام نخست مدیریت شهری با رونمایی از پوستر جشنواره عکس «زاینده‌رود رشته همدلی» برداشته می‌شود.

وی ادامه داد: این جشنواره در برنامه‌های اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان قرارگرفته و بناست که از یکم تا ۱۳ بهمن‌ماه سال جاری که مصادف با روز جهانی تالاب‌هاست، تبلیغات گسترده‌ای در قالب بنر، پوستر، موشن گرافی و... برای اطلاع‌رسانی دربارۀ حوضه آبریز زاینده‌رود انجام شود و در معرض دید شهروندان قرار بگیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر اصفهان، بحرانی شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا را علت‌العللی اعلام کرد که به خاطر آن برگزاری این جشنواره هم‌زمان با ۱۸ مهرماه، روز نکوداشت زاینده‌رود نبوده و افزود: اگر در شرایطی که گفته می‌شد اصفهان در وضعیت قرمز و حتی سیاه قرار دارد، تبلیغاتی می‌شد قاعدتاً دیده نمی‌شد و امیدواریم با عبور از محدودیت‌هایی که تا ۲۰ آذرماه در نظر گرفته‌شده بتوانیم در بهمن‌ماه برنامه‌های فرهنگی تبلیغی متناسب با موضوع زاینده‌رود را در سطح شهر اجرا کنیم.

محمدی، با بیان اینکه جشنواره عکس زاینده‌رود به‌صورت دائمی در سطح ملی برگزار خواهد شد، گفت: این مسابقه دارای دو بخش حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای است و امکان ارسال اثر به آن تا ۳۰ آذرماه وجود دارد. هدف آن نیز افزایش مشارکت شهروندان در خصوص زاینده‌رود و آگاهی‌رسانی دربارۀ ارزش و اهمیتی که حوضه آبریز زاینده‌رود دارد.

وی خاطرنشان کرد که اختتامیه این جشنواره ۱۳ بهمن‌ماه برگزار و به ۵۰ نفر از برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد تا پیوند عمیقی بین جامعه شهری، هنری و شهروندان علاقه‌مند با داشته‌های زیست‌محیطی ما اتفاق بیفتد.

عضو کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر اصفهان ابراز امیدواری کرد که این جشنواره به دستمایه‌ای برای وحدت شهروندان ایرانی حول محور سرمایه ملی حوضه آبریز زاینده‌رود شود و گفت: تلاش می‌کنیم تا از سال بعد ۱۸ مهرماه را به‌عنوان نقطه عطف این جشنواره در نظر بگیریم تا روز نکوداشت زاینده‌رود در تاریخ و اذهان همه مردم ثبت شود.

احمدرضایی دارافشانی، رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی نیز در این جلسه اظهار کرد: در ایام اربعین و برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان تمام ظرفیت تبلیغی شهر در اختیار این رویدادها قرار داشت و از سوی دیگر برگزاری جشنواره عکاسی نیازمند اخذ مجوزها و تأمین اعتباراتی بود به همین دلیل نتوانستیم هم‌زمان با روز نکوداشت زاینده‌رود از پوستر این جشنواره رونمایی کنیم و امروز این کار را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم اختتامیه این جشنواره را در ورزنه و در نزدیک تالاب گاوخونی برگزار کنیم و روز جهانی تالاب‌ها را بهانه‌ای برای پرداختن به زاینده‌رود و انجام کار تبلیغی در این خصوص خواهیم کرد.

رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ابراز امیدواری کرد که سال بعد فراخوان جشنواره زاینده‌رود رشته همدلی در خردادماه منتشر و اختتامیه آن در تاریخ ۱۸ مهرماه برگزار شود.

حمیدرضا صفوی، دبیر کارگروه تخصصی آب نیز که مهمان غیرحضوری این جلسه بود، با تشکر از کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر اصفهان به خاطر پیگیری مسائل مربوط به زاینده‌رود اظهار کرد: اگر مطالبه گری شهروندان در خصوص زاینده‌رود نباشد مسئله آن حل نخواهد شد و امیدوارم با تقویت زمینه اجتماعی و دیده شدن آن توسط دستگاه‌های اجرایی، زمینه عملیاتی شدن تصمیمات لازم فراهم شود.

در پایان‌بخش نخست این جلسه، کوروش محمدی و احمدرضایی دارافشانی از پوستر نخستین جشنواره عکس «زاینده‌رود رشته همدلی» رونمایی کردند.

در بخش دوم، نیز که به موضوع چگونگی انعکاس واقعیت‌ها و چالش‌های حوضه آبریز زاینده‌رود و اطلاع‌رسانی شایسته‌تر دراین‌باره اختصاص داشت، حمیدرضا صفوی، دبیر کارگروه تخصصی آب، آب را یک مسئلۀ چندوجهی دانست و گفت: نیاز است تا بسترهای اطلاع‌رسانی در این زمینه از جمله صداوسیما در حد توقع و انتظار در این حوزه فعالیت داشته باشند. ما همواره با محدودیت‌های جدی برای بیان واقعیت‌های زاینده‌رود در صداوسیمای اصفهان مواجهیم و اگر محدودیتی وجود دارد باید آن را با همفکری رفع کنیم.

حشمت‌الله انتخابی، دبیر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی استان اصفهان نیز اظهار کرد: گلایه دوستداران زاینده‌رود از صداوسیمای استان زیاد است و تصویر عینی و درستی از زاینده‌رود در رسانه ارائه نمی‌شود کما اینکه تصویری از خشکی زاینده‌رود در صداوسیمای اصفهان نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: وقتی از افرادی برای حضور در برنامه‌های مرتبط با آب دعوت می‌شود باید این افراد کسانی باشند که هم بر موضوع زاینده‌رود اشراف دارند و هم دغدغه‌مند هستند. رودخانه فصلی در علم جغرافیا تعریف دارد و وقتی فردی زاینده‌رود را رودخانه فصلی می‌نامد هدف دارد، به همین خاطر صداوسیما باید در این خصوص دقت زیادی داشته باشد.

دبیر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی استان با بیان اینکه ما سیاست صداوسیمای اصفهان را دربارۀ زاینده‌رود نمی‌دانیم، گفت: آیا همیشه قرار است از اصفهان وضعیت گل‌وبلبل نمایش داده شود؟ در این صورت هم‌وطنان باور نمی‌کنند که زاینده‌رود خشک است. صداوسیما باید واقعیت‌ها را منعکس کند وگرنه در حق زاینده‌رود ظلم کرده است.

انتخابی افزود: مردم نمی‌دانند اگر زاینده‌رود خشک باشد چه بلاهایی بر سر اصفهان می‌آید و صداوسیما باید این آگاهی را به آنان بدهد. ما سال‌هاست تکرار می‌کنیم زاینده‌رود رودخانه فصلی نیست اما یک‌باره می‌بینیم تریبون جلوی کسی قرارگرفته که می‌گوید زاینده‌رود رودخانه فصلی است. اگر قرار باشد کسی درباره زاینده‌رود صحبت کند باید متخصص باشد.

وی خاطرنشان کرد: صداوسیما باید خشکی زاینده‌رود و وضعیت کشاورزان را نشان بدهد نه اینکه تصویر سی‌وسه‌پل و پل خواجو را با تصاویر آرشیوی دورانی که زاینده‌رود پر آب بوده ارائه کند. مردم باید بدانند که فرونشست در اثر خشکی زاینده‌رود اتفاق می‌افتد.

در ادامۀ این جلسه محمد کوشافر، فعال محیط‌زیست و مدرس دانشگاه از صداوسیما درخواست کرد واقعیت‌های زاینده‌رود را در شبکه‌های سراسری به نمایش بگذارد و هر شب یا هر هفته برنامه آموزشی دربارۀ زاینده‌رود از شبکه استانی پخش کند.

حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان نیز  از این مسئله که مطالبات مردمی در تصمیم‌گیری‌های دولتی دیده نمی‌شود انتقاد کرد.

محمود قهرمانی، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست اصفهان هم اعلام کرد از صداوسیما انتظار داریم از سرچشمه تا تالاب را به‌عنوان یک اکوسیستم در نظر بگیرند چراکه مباحث زیست‌محیطی پایاب به‌اندازه سرچشمه اهمیت دارد.

وی متذکر شد که نیازمند معرفی ارزش‌های اقتصادی، فرهنگی و زیست‌محیطی هستیم و گفت: اولویتی که قانون به حقابه های زیست‌محیطی داده پس از آب شرب قرار دارد و در این زمینه باید صداوسیما ایجاد حساسیت کند. ما نیز می‌توانیم با ظرفیت‌های تحقیقاتی و مطالعات کارشناسی در خدمت صداوسیما باشیم.

احمدرضا فیاض بخش، مدیر واحد آموزش و پژوهش صداوسیمای مرکز استان بعد از شنیدن این مطالبات اظهار کرد: بنده از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ در بخش خبر صداوسیما بودم و هیچ دستورالعمل واضحی برای پخش نکردن اخبار زاینده‌رود نداشتیم تنها زمانی که کار به بحران تبدیل می‌شد، شورای تأمین استان نیز ورود می‌کرد.

وی ادامه داد: برخی از دستگاه‌های استان برای ارائه عملکرد خود در صداوسیما شوق وافر و پیگیری مداوم دارند و باید دستگاه‌های متولی حوزه آب مانند محیط‌زیست و شرکت آب منطقه‌ای نیز اطلاعات لازم را به صداوسیما بدهند سپس توقع انتشار اخبار این حوزه را داشته باشند.

مدیر واحد آموزش و پژوهش صداوسیمای مرکز استان خاطرنشان کرد که در بخش طرح و برنامه صداوسیما، میز محیط‌زیست و آب وجود دارد و مصوب شد که ازاین‌پس یک نفر از اعضای کارگروه تخصصی آب به نمایندگی از سایرین در جلسات این میز شرکت کند.

پایان‌بخش این جلسه، سخنان دبیر کارگروه تخصصی آب بود که گفت: لزوم برگزاری میزگردهای تخصصی و برنامه‌های آموزشی در برنامه‌های صداوسیما دربارۀ زاینده‌رود حس می‌شود و مطالبات تنها در خصوص خبر نیست. امید می‌رود که صداوسیمای مرکز استان با نخبگان، مردم و فعالان حوزه زاینده‌رود تعامل بیشتری داشته باشد.

در همین راستا، مصوب شد که ازاین‌پس نماینده صداوسیما در جلسات مرتبط با موضوع آب که توسط کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورا برگزار می‌شود، حضور دائم داشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.