• پنجشنبه / ۲۹ آبان ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۸
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99082920377
  • خبرنگار : 50233

تشریح محدودیت‌های کرونایی در استان سمنان

ثبت تخلفات کرونایی از طریق دوربین/ بیمارستان‌ها مسوولان را به بخش کرونا راه ندهند

ثبت تخلفات کرونایی از طریق دوربین/ بیمارستان‌ها مسوولان را به بخش کرونا راه ندهند

ایسنا/سمنان سخنگو و جانشین رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان از وجود چهار شهرستان قرمز و چهار شهرستان نارجی در این استان خبر داد و گفت: محدودیت‌های کرونایی از شنبه در سراسر استان اعمال و با متخلفین به شدت برخورد خواهد شد.

حبیب الله خجسته پور در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: چهار شهرستان گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود از نظر رنگ‌بندی در وضعیت قرمز و چهار شهرستان آرادان، سرخه، مهدیشهر و میامی در وضعیت نارنجی هستند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های کرونایی بسته به اینکه هر کدام ز شهرستان‌ها در چه وضعیتی هستند متفاوت خواهد بود افزود: هیچکدام از شهرستان‌های هشت‌گانه این استان در وضعیت سفید و یا زرد نیستند و نیمی از شهرستان‌ها در وضعیت قرمز و نیمی دیگر در وضعیت نارنجی هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان، با اشاره به محدودیت‌های کرونایی در ادارات و دستگاه‌های اجرایی به استثنای نیروهای نظامی و انتظامی گفت: در شهرستان‌های قرمز تنها یک سوم کارکنان ادارات مجاز به حضور در ادارات هستند و مابقی باید به صورت دورکاری انجام وظیفه کنند. همچنین در شهرستان‌های نارنجی استان(میامی، مهدیشهر، سرخه و آرادان) نیز 50درصد کارکنان مجاز به حضور در اداره بوده و مابقی موظف‌اند که به صورت دورکاری انجام وظیفه کنند. ضمن اینکه در مناطق زرد نیز که فعلا هیچ کدام از شهرستان‌های استان در چنین وضعیتی نیستند دو سوم کارکنان حضوری و مابقی باید دورکاری کنند.

وی در خصوص اعمال محدودیت‌ها برای اصناف و کسبه‌ی شهرهای نارنجی و قرمز خاطرنشان کرد: در شهرهای با رنگ بندی قرمز صرفا مشاغل و اصناف گروه یک شامل مراکز ضروری و مورد نیاز مردم حق فعالیت داشته و سایر گروه ها اجازه‌ی هیچ گونه فعالیت حضوری در مراکز اقتصادی و تجاری خود را نخواهند داشت .ضمن اینکه در شهرهای دارای رنگ بندی نارنجی نیز گروه های سه و چهار حق فعالیت حضوری را نداشته و فعالیت گروه های شغلی یک و دو بلا مانع است .

وی یادآوری کرد: این محدودیت‌ها شامل دستگاه‌ها و ادارات ضروری نیست و شرایط حضور کارکنان این‌گونه دستگاه‌ها از طریق مدیران این ادارات اعمال خواهد شد.

خجسته‌پور از لغو تمامی ماموریت‌های اداری خبر داد و افزود: برگزاری جلسات اداری در شهرستان‌های قرمز نیز باید با حداقل افراد و حداکثر با حضور 15 نفر تشکیل شود.

سخنگوی ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا از ممنوعیت فعالیت واحدهای آموزشی در کل استان خبر داد و تصریح کرد: در تمام مدت اعمال محدودیت های کرونایی فعالیت مراکز آموزشی و دانشگاه ها به صورت کاملا غیرحضوری و در بستر سامانه های مشخص شده در وزارت آموزش و پرورش و علوم تحقیقات و فناوری بوده و هیچ مرکز آموزشی حق برگزری کلاس های حضوری تحت هیچ شرایطی را ندارد.

ممنوعیت ورود پلاک‌های غیربومی به هر 8 شهرستان استان

وی ادامه داد: تمامی مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های آزاد  دیگر مراکز آموزشی در دو هفته آتی تعطیل هستند.

معاون استاندار سمنان در پاسخ به پرسشی در ارتباط با ضمانت اجرایی این قوانین و اعمال آن در خصوص بخش‌های غیردولتی و خصوصا صنوف گفت: هر کدام از صنوف سطح استان که به این قوانین تمکین نکنند برابر مقررات پلمب می‌شوند.

وی با اشاره به تردد خودروها در دو هفته پیش رو اظهار کرد: ورود پلاک‌های غیربومی به هر هشت شهرستان استان ممنوع است. البته عبور از محورهای استان مجاز است اما به محض ورود خودروهای با پلاک غیربومی، از طریق پلیس جریمه می‌شوند.

کنترل ورودی‌های هه شهرهای استان

متخلفین کرونایی هر 24 ساعت یک بار جریمه می‌شوند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان، از کنترل ورودی‌های هه شهرهای استان سمنان در تمام مدت اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند خبر داد و گفت: جرائم خودروهای متخلف نیز روزانه خواهد بود و به عبارتی چنانچه خودرویی وارد یکی از شهرهای قرمز شود هر 24 ساعت یک‌بار به مبلغ یک میلیون تومان جریمه خواهد شد. البته این جریمه در شهرستان‌های نارنجی 500 هزار تومان است.

وی از ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در شهرهای قرمز از 9 شب تا 5 صبح خبر داد و افزود: همه خودروها با هر پلاکی در صورت تردد در این ساعات جریمه می‌شوند. جرائم این بخش نیز در مناطق قرمز یک میلیون و در شهرهای نارنجی 500 هزار تومان است.

اعلام هفتگی رنگ‌بندی‌های کرونایی هر شهر

خجسته پور از اعلام هفتگی رنگ‌بندی‌های کرونایی هر شهر خبر داد و افزود: رنگ‌بندی‌های کرونایی هر شهرستان استان، در روزهای دوشنبه هر هفته اعلام می‌شود و مبنای محدودیت‌ها و جرائم نیز متناسب با تغییر احتمالی رنگ‌بندی‌ها، تغییر می‌کند.

وی از تردد ساکنان شهرهای قرمز و نارنجی به دیگر شهرهای کشور خبر داد و اضافه کرد: ابته در استان سمنان به دلیل نزدیکی شهرها به یکدیگر در ستاد استانی کرونا تصمیم گرفتیم که تردد هم‌استانی در داخل استان بلاع مانع است و همه خودروهای با پلاک 96 و 86 بومی استان محسوب و مجاز به ورود به شهرهای استان هستند.
وی با بیان اینکه در استان جغرافیای اجرای طرح را نه شهر که شهرستان‌ها در نظر گرفتیم ادامه داد: جدا از این ما در برخی موارد برای سهولت مردم و کاستن از مشکلات احتمالی،همه استان را یکپارچه درنظر گرفتیم

سخنگو ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان با اشاره به ممنوعیت‌های تردد شبانه از عموم شهروندان استان خواست حتی‌الامکان از خودروهای عمومی استفاده کنند. همچنین آن دسته از هم‌استانی‌ها که دارای خودروی با پلاک تهران و دیگر استان‌ها هستند در دو هفته پیش رو از خودروی خود استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه هیچ گونه استثنایی جز در موارد قانونی به رسمیت شناخته نمی شود گفت: متاسفانه یکی از آسیب های جدی قوانین در کشور ما همین تعدد استثناهاست لذا از همکاران مان خواسته شده که هیچ گونه استثنایی را در دو هفته پیش رو به رسمیت نشناسند. البته امکان اخذ مجوز تردد برای مشاغل بسیار مهم و ضروری پیش بینی شده و ادارات می‌توانند با مکاتبه با فرمانداری‌های شهرستان خود برای برخی پرسنل خود که در سایر شهرستان‌ها زندگی می‌کنند برگه تردد دریافت کنند.

جانشین رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان ضمن توصیه به استفاده حداقلی از مجوزهای تردد اضافه کرد: با توجه به اینکه جرائم علاوه بر حضور نیروهای انتظامی از طریق دوربین‌های سطح شهرها نیز ثبت خواهد شد توصیه ما این است که به هیچ عنوان از خودروهایی که مجاز به تردد در استان نیسند استفاده نشود.

وی با بیان اینکه اجرای این محدودیت ها ممکن است مشکلاتی برای برخی از شهروندان بوجود بیاورد افزود: باید بپذیریم که ما در شرایط بسیار ویژه و بحرانی هستیم و برای حفاظت از سلامت افراد ناچار به اعمال این محدودیت هستیم. در حقیقت ما بین بدتر و بدترین دست به انتخاب زدیم.

برخورد با مدیران متخلف با هدف دورکاری حداکثری
وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی صاحبان مشاغل از این محدودیت ها آسیب مالی می بینند افزود: متاسفانه وضعیت اعتباری دولت هم به گونه ای نیست که به همه آسیب دیدگان کمک کند چرا که ما برخلاف همه کشورها با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم های ظالمانه روبرو هستیم.

معاون استاندار سمنان همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص مقاومت برخی دستگاه ها در خصوص دورکاری پرسنل خود گفت: همه ادارات موظف هستند به مفاد این طرح عمل کنند و در صورت تخلف با مدیران به شدت برخورد می شود. دو سوم پرسنل ادارات در شهرهای قرمز باید به صورت دورکاری به ارائه خدمت بپردازند و این رقم در شهرستان های نارجی 50 درصد است.
این مقام ارشد اجرایی در پاسخ به گله یکی از خبرنگاران در خصوص عدم اعلام آمار مبتلایان و فوتی های کرونا از سوی علوم پزشکی سمنان وعده داد: از فردا به طور روزانه همه آمار مربوط به ویروس عالمگیر کرونا و آخرین وضعیت استان و دو دانشگاه علوم پزشکی تحت پوشش آن از طریق ستاد استانی مقابله با کرونا اعلام شود.

سخنگو و جانشین رئیس ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان همچنین در پاسخ به گلایه یکی از خبرنگاران در خصوص آنچه نمایش و شوی برخی مدیران با حضور در بخش‌های کرونایی استان می‌خواند اظهار کرد: استاندار سمنان نیز تاکید ویژه داشتند که مدیران در بیمارستان ها و خصوصا بخش های کرونا حضور نیابند. با این همه از همه روسای علوم پزشکی و بیمارستان های استان می‌خواهیم که به هیچ عنوان اجازه ورود هیچکدام از مسوولان به بخش کرونا را ندهند و از ورود هر فردی به بخش کرونا جدا خودداری کنند.

خجسته‌پور همچنین از خبرنگاران و صاحبان رسانه خواست: با تحریم اخبار حضور مسوولان در بخش های کرونا در استان، به برچیدن این رویه ناصواب کمک کنند. البته بدیهی است که منظور تحریم خبر مربوط با حضور در بخش کرونا است و نه دیگر اخبار.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.