• شنبه / ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۹
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99090100072
  • خبرنگار : 50038

خیزش ملایر برای مهار یک قاشق چای‌خوری ویروس

خیزش ملایر برای مهار یک قاشق چای‌خوری ویروس

ایسنا/همدان حدود ۱۰ ماه است جهان با کوچکترین قاتل بی رحم طول تاریخ بشریت دست به گریبان است و ‏هنوز راهکاری مشخص و کاربردی برای خلاصی از چنگال کروناویروس یافت ‏نشده است.‏

به گفته محققان سایز میکروبی که تاکنون مردم جهان را آلوده کرده، به اندازه ۰.۲ اونس بوده، در واقع حجم تمام کروناویروسی که تاکنون ۵۳ میلیون نفر از مردم جهان را آلوده کرده، به اندازه یک قاشق چای خوری است!

با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد از ابتدای آذرماه به مدت دو هفته در سطح کشور محدویت های خاص، شدید و سخت‌گیرانه ای به منظور مهار «کوچکترین قاتل قرن» صورت بگیرد، به تبع آن در شهرستان ملایر این محدودیت ها اعمال می شود و مسئولان دست به کار شده اند تا وضعیت ملایر را از قرمز خارج کنند.

طبق آخرین آمار اعلام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی همدان، مبتلایان به کرونا در ملایر با ثبت ۲۱ مورد جدید به ۱۶۰۶ نفر رسید که رقم بسیار بالا و هشداردهنده ای است.

در همین راستا مصوبات ستاد مقابله با بیماری کرونا به منظور کاهش میزان ابتلا و مرگ و میر وضع شده و رعایت این موازین به عنوان یک رسالت اجتماعی بسیار مهم است.

ملایر؛ آماده اجرای طرح «جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی»‏

معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر درباره اعمال محدودیت های جدید از اول آذرماه در سطح این شهرستان، گفت: تا زمانی‌ که از شرایط قرمز خارج نشویم و به سمت وضعیت زرد و سفید حرکت نکنیم، این محدودیت‌ها ادامه دارد.

قدرت الله ولدی در آیین تقدیر از همراهی اتاق اصناف و رؤسای اتحادیه های صنفی به واسطه همراهی در اجرا و نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی، اظهار کرد: در راستای اجرای دقیق طرح «جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی» که از اول آذرماه در سراسر کشور و به تبع آن در ملایر اجرا می شود، افزون بر نظارت بر واحدهای صنفی، ادارات، بانک ها و دستگاه های اجرایی نیز از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی رصد می شوند.

وی با بیان اینکه ادارات و بانک های متخلف همچون دیگر بخش ها پلمب خواهند شد، اظهار کرد: هیچ گونه اغماضی در کار نیست و با مدیران متخلف برخورد شدید صورت می گیرد که شامل انفصال چند ماهه از کار و حتی جریمه نقدی است.

ولدی افزود: در ادامه اجرای طرح متناسب با کاهش شمار مبتلایان، قربانیان و تعداد بستری های ویروس کرونا در هر شهرستان، محدودیت های صنفی و شغلی همان شهرستان نیز کاهش خواهند یافت.

فرماندار ملایر تصریح کرد: عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی عده ای از افراد سبب شد دولت برای پیشگیری از خسارات بیشتر و از دست رفتن جان مردم، گردهمایی های مذهبی و فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و برخی اصناف را تعطیل کند.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا مقام معظم رهبری، با آن جایگاه والای معنوی و به عنوان ولی امر مسلمین جهان، کلیه برنامه ها و مراسم ها خود را تعطیل کرده اند تا به مردم این پیام را بدهند که همه اقشار دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

ولدی با تأکید بر لزوم برگزار نشدن مراسم عزا، عروسی، جشن ها، تجمع ها و گردهمایی های خانوادگی گفت: برگزاری این دست مراسم ها لطمات جبراین ناپذیری بر خانواده ها وارد می کند و آمار مرگ و میر قطعاً افزایش می یابد.

این مقام مسئول در بخش دیگری با تقدیر از همراهی اصناف در مقابله با کرونا، مطرح کرد: فعالان این حوزه همچون زمان جنگ، خود و خانواده شان در عرصه خدمت و ایثار حضور دارند.

ولدی اظهار کرد: این بیماری نیز حتماً می گذرد اما برخی مردانه ایستاده اند و برخی دیگر مشکلات مردم را فرصتی برای افزایش ثروت های نامشروع خود قلمداد می کنند، اینجاست که تفاوت ها و جایگاه ها مشخص می شود.

وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جامعه از مساعدت مالی به برخی مشاغل آسیب پذیر همچون کارگران فصلی، دستفروشان و زباله گردهایی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند، خبر داد و گفت: طبق دستور نهاد ریاست جمهوری با معرفی و رصدهای صورت گرفته از سوی اداره کار و امور اجتماعی و شهرداری، مبالغی به حساب این افراد واریز می شود. 

۱۵ روز پلمب در انتظار واحدهای صنفی متخلف

ولدی با بیان اینکه اولویت ما بر حفظ سلامت مردم است و بازرسی‌ها نیز طبق روال قبل به صورت روزانه ادامه دارد، گفت: با توجه به تعطیلی کامل دو هفته‌ای مشاغل گروه ۲، 3 و 4، چنانچه هر واحد صنفی، مراکز تجاری، بازرگانی، خدماتی و مشاغل مرتبط با این محدودیت‌ها، دستورالعمل‌های لازم را رعایت نکنند، به مدت ۱۵ روز پلمب می شوند.

وی تأکید کرد: از اول آذرماه تردد خودروهای شخصی با پلاک غیربومی از دیگر شهرهای کشور به شهرهای قرمز همچون ملایر ممنوع است و خودروهای پلاک بومی ملایر نمی‌توانند از ساعت ۲۱ شب تا چهار صبح در سطح شهر تردد کنند.

فرماندار ملایر افزود: تمامی دستگاه‌های اجرایی این شهرستان در این دو هفته با یک سوم نیرو به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند و مرخصی‌ها و مأموریت‌های مدیران نیز در این مدت لغو شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های خدمات‌رسان در مدت اعمال محدودیت‌های جدید با مردم مدارا کنند و تحت هیچ شرایطی و بدون هماهنگی آب، برق، گاز و تلفن شهروندان قطع نشود، گفت: بانک‌ها طبق روال گذشته با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند و در صورت نیاز و طبق هماهنگی با استان ساعت کاری را افزایش دهند.

ولدی با بیان اینکه نیروی انتظامی در این دو هفته وظیفه سنگینی را بر عهده دارد که نیاز است شهروندان همراهی لازم را با پلیس داشته باشند، گفت: شهرداری با نیروی انتظامی برای اعمال طرح‌های ترافیکی و بستن ورودی‌ها و مسیرها با نیوجرسی همکاری کند و نسبت به تعطیلی پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و بوستان‌های سطح شهر و نصب بنرهای متعدد برای آگاهی مردم از محدودیت‌های جدید اقدام کند.

وی تصریح کرد: محدودیت‌های جدید اعمال شده شامل شهرهای تابعه ملایر نیز می‌شود، نظارت بر اجرای محدودیت‌های جدید از اول آذرماه جدی است و با متخلفان به شدت برخورد می‌شود.

آغاز اجرای مقتدرانه «محدودیت طرح ترافیک کرونایی» در ملایر

فرمانده انتظامی شهرستان ملایر نیز با بیان اینکه جریمه یک میلیون تومانی در انتظار خودروهای پلاک های غیربومی برای ورود و خروج به شهرهای قرمز کرونایی است، گفت: محدودیت‌های جدید که از روز شنبه اول آذرماه اجرا شده و تردد خودروهای شخصی با پلاک بومی از شهرهای قرمز به دیگر شهرهای کشور و بالعکس ممنوع است.

سرهنگ محمد باقر سلگی در حاشیه بازدید میدانی از میادین انقلاب، استقلال و تعاون و بلوارهای شهر ملایر به همراه اعضای شورای ترافیک فرمانداری، در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد: ملایر جزء شهرهای قرمز است و خودروهای پلاک بومی حق ورود به سایر شهرها را ندارند، در غیر این صورت یک میلیون تومان جریمه می‌شوند و پلاک‌های غیربومی نیز حق ورود به شهرهای قرمز را ندارند.

وی با بیان اینکه در طول احرای این طرح شهروندان ملایر از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح حق تردد در سطح شهر را ندارند، در غیر این صورت ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند، اظهار کرد: علاوه بر جریمه کاغذی، دوربین های مداربسته، این جریمه‌ها را ثبت خواهند کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شهروندان باید بدانند که ثبت جریمه از طریق دوربین‌های درون و برون شهری به هیج عنوان حذف شدنی و قابل بخشش نیست، گفت: حدود ۷۰۰ پلاک غیربومی در ملایر داریم که زمان اعمال دو هفته‌ای محدودیت‌ها یا در داخل شهر تردد نکنند و یا نسبت به تعویض پلاک خود اقدام کنند.

وی تصریح کرد: مخدوش کردن پلاک خودروها جعل محسوب شده و افرادی که پلاک ماشین خود را دست‌کاری و مخدوش کنند، پرونده قضایی برای آنها تشکیل می شود همچنین از شنبه تمامی ورودی‌های شهر توسط پلیس کنترل شده و دوربین‌های نصب شده در این ورودی‌ها تمامی تخلفات را ثبت می‌کنند، پس شهروندان مراقب ترددهای خود باشند.

سلگی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای «محدودیت طرح ترافیک کرونایی» در ملایر، در پارک کوثر مقرر شده محدودیت هایی برای عبور و مرور وسایل نقلیه اعمال شده و از پل انقلاب تا پارک کوثر دسترسی به مرکز شهر بسته می شود.

وی با تأکید بر اینکه در طول دو هفته اجرای این طرح هیچ کدام از شهروندان ساکن در شهرستان های با وضعیت قرمز و شهروندان ملایری حق تردد بین استانی ندارند، گفت: ورودی های ملایر از میدان استقلال و پل انقلاب، تنها ورودی ملایر محسوب می شوند.

فرمانده انتظامی ملایر با بیان اینکه از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح به استثنای وسایل نقیله دستگاه های خدمات رسان، هیچ گونه وسیله نقلیه و حتی موتورسیکلت های پلاک بومی هم حق تردد داخل شهر را ندارند، گفت: در صورت بروز مشکل و برای انتقال بیمار به مراکز درمانی حتماً باید با اورژانس تماس بگیرید.

سلگی از نصب بنرهای اطلاع رسانی در میادین، محورها و بلوارهای ملایر خبر داد و یادآور شد: به طور مستمر گشت های بازرسی و نظارتی ما با تلاش کلانتری ها دایر است.

ممنوعیت تردد در آرامستان بهشت هاجر

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ملایر نیز گفت: با توجه به شرایط ویژه کروناویروس تردد خودروها و ورود افراد به جز دفن متوفیان، در آرامستان بهشت هاجر ممنوع است.

حسین فارسی در گفت‌وگو با ایسنا، در حاشیه بازدید از میادین و محورهای ملایر برای اجرای طرح «جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی»  افزود: با توجه به اعمال محدودیت ها در مسیر ورودی آرامستان بهشت هاجر، پارک کردن خودروها در محدوده این آرامستان ممنوع بوده و خاطیان جریمه می شوند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان ملایر در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارد، محدودیت‌های جدید برای تمامی مشاغل غیر از مشاغل ضروری اعمال و اجرایی می شود.

فارسی ادامه داد: کلیه مشاغل و واحدهای صنفی به غیر از مشاغل سطح یک که تأمین کننده مایحتاج اساسی مردم هستند، مانند سوپرمارکت‌ها، امدادونجات، بخش‌های درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مطب‌ها و ... تعطیل هستند.

وی با بیان اینکه دو نوع محدودیت تردد در سطح شهرستان اعمال می شود، افزود: در سطح نخست محدودیت ها، از ورود تمامی خودروهای دارای پلاک غیربومی به شهرستان ملایر و ورود تمامی خودروهای دارای پلاک شهرستان ملایر به دیگر شهرستان ها ممانعت به عمل می آید و متخلفان از این قاعده به مبلغ یک میلیون تومان جریمه می شوند.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ملایر از مردم درخواست کرد که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و تعامل و همکاری لازم را راستای اعمال محدودیت های جدید، با عوامل نیروی انتظامی و بسیج داشته باشند تا هرچه سریع تر از وضعیت بحرانی و قرمز خارج شویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.