• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99090301965
  • خبرنگار : 50416

نسل قدیم کتابخوان؛ نسل جدید گوشی‌باز

نسل قدیم کتابخوان؛ نسل جدید گوشی‌باز

ایسنا/همدان مطالعه، جزئی از نیازهای اجتماعی انسان است که هر فردی به وسیله آن، با اندیشه‌ها و افکار دیگران ارتباط برقرار می‌کند و از دستاوردهای علمی و ادبی دیگران بهره‌مند می‌شود.

برای یک ملت، خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سروکار نداشته باشند و برای یک فرد، توفیق عظیمی است که با کتاب مأنوس و همواره در حال بهره‌گیری از آن، یعنی آموختن چیزهای تازه باشد.

تحقیقات نشان داده است که مطالعه، مؤثرترین روش برای مقابله با «استرس» است. بنا بر تحقیقات منتشر شده در مجله‌ آنلاین نورولوژی، خواندن کتاب در تمام طول عمر باعث می‌شود که مغز در سنین پیری، توانایی خود را حفظ کند. بزرگسالانی که فعالیت‌های درگیرکننده مغز مانند کتاب خواندن و حل معما انجام می‌دهند، کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهای خود با معلمان و اساتید دانشگاهی درباره مطالعه و کتابخوانی می گویند «مسئله‌ مطالعه و کتابخوانی مهم است. در جامعه‌ ما بی‌اعتنایی به کتاب وجود دارد. گاهی آدم می‌بیند در تلویزیون از این و آن سوال می کنند: آقا شما چند ساعت در شبانه‌روز مطالعه می کنید یا چقدر وقت کتابخوانی دارید؟ یکی می گوید پنج دقیقه، یکی می گوید نیم ساعت! انسان تعجب می کند. ما باید جوانان را به کتابخوانی عادت دهیم، کودکان را به کتابخوانی عادت دهیم که این تا آخر عمر همراهشان خواهد بود. کتابخوانی در سنین بنده که البته بنده چندین برابر جوان ها کتاب می خوانم، غالباً تأثیرش به مراتب کمتر است از کتابخوانی در سنین جوان ها.»

به گزارش ایسنا، در این روزها شاید کتاب مرهمی باشد بر بسیاری از دردهایی که این مهمان ناخوانده برایمان به وجود آورده، بیماری کرونا که امروز سبب خانه نشین شدن بسیاری از اقشار مختلف جامعه و نیز سبب ایجاد بسیاری از مشکلات شده، فرصت مناسبی است که کتاب مورد علاقه مان را دست بگیریم که این کار علاوه بر کسب اطلاعات جدید در زمینه موضوع مورد علاقه مان و یا به‌روز شدن اطلاعات قبلی، می تواند به ما در کنترل و یا کاهش استرس ناشی از شرایط ایجاد شده کمک کند.

علیرضا گودرزی که بیش از ۴۰ سال از عمر خود را صرف مطالعه، تألیف کتاب و ترویج آداب و رسوم فرهنگی، اجتماعی شهرستان ملایر کرده است، از آغاز کار خود و مأنوس شدنش با کتاب برایمان می گوید: من و هم‌سن و سالانم از کودکی به کتاب و مطالعه علاقمند بودیم به طوریکه از کتابخانه ها با کرایه شبی یک ریال، کتاب به امانت می گرفتیم و سعی می کردیم چند ساعته آن کتاب را تمام کنیم تا به نفر بعدی برسد و همین طور ادامه داشت. کتاب ها را بین خودمان رد و بدل می کردیم تا بتوانیم کتاب های بیشتری مطالعه کنیم.

کتاب دانشنامه منطقه حفاظت شده لشگردر، دانشنامه ملایر، فرهنگ مردم ملایر در سه جلد شامل واژگان و آداب و رسوم و شهر جهانی انگور از جمله کتاب های چاپ شده این نویسنده ملایری است. او به خبرنگار ایسنا از آغاز کار خود در عرصه نویسندگی می گوید: ۴۰ سال پیش و با نوشتن مقاله هایی با موضوع طبیعت و چاپ آنها در هفته نامه عندلیب، به طور رسمی وارد عرصه نویسندگی شدم. علاوه بر کتاب ها موفق به چاپ دو مقاله با موضوع اثر کوره پز خانه ها بر ایجاد آلودگی هوا در شهرستان ملایر در نخستین کنفرانس علمی دانشگاه آزاد شدم و خوشبختانه چاپ این مقالات، تلنگری برای جمع شدن کوره پز خانه ها شد به طوریکه در حال حاضر در شهرستان ملایر به جز فعالیت تنها یک کوره پز خانه در روستای حسین آباد ناظم، کوره پز خانه دیگری فعال نیست.

تغییر شرایط اجتماعی سبب آسیب زدن به فرهنگ ما شده است

گودرزی از بی اعتنایی نسل جدید به فرهنگ گذشته می گوید و ادامه می دهد: در فرهنگ گذشته ما، فاکتورهای قابل اعتنایی وجود دارد که متأسفانه نسل جدید به آنها بی اعتنایی می کند که شاید یکی از مهمترین دلایل آن تغییر شرایط اجتماعی است که خود سبب آسیب زدن به فرهنگ ما شده است؛ به طور مثال با نگاهی به فرهنگ و آداب و رسوم پیشینیان درمی یابیم مراسم های عروسی برخلاف امروزه بسیار ساده و با قربانی کردن یک گوسفند و تهیه شام عروسی برگزار می شد و عروس و داماد با بقچه ای که شامل حداقل وسایل ضروری زندگی بود، به خانه بخت می رفتند بنابراین می توان نتیجه گرفت همیاری و همدلی بین مردم در گذشته بسیار بیشتر از امروز بوده است البته منظور از گذشته زمان های خیلی دور نیست و همین ۴۰ سال پیش است پس با وجود فاصله زمانی نه چندان زیاد شدت تغییرات فوق العاده زیاد بوده است.

کتابخوانی عاملی مؤثر در پیوند افراد یک جامعه با گذشته خود

این نویسنده کتابخوانی را عاملی مؤثر در پیوند افراد یک جامعه با گذشته خود و بازسازی نسل امروز می داند و اظهار می کند: بسیاری از جشن هایی که در گذشته مردم شهرستان ملایر با آداب و رسومی خاص برگزار می کردند، امروزه فراموش شده است؛ مانند جشن گل یاس که در گذشته در محل پارک سیفیه به مدت سه روز و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می شد و یا جشن گلابگیری. برخی از این جشن ها را مانند جشن شیره پزی می توان با کمک کتابخوانی که سبب پیوند نسل امروز با پیشینیان می شود، بازسازی کرد و یا با استفاده از غذاهای سنتی و خلق آداب، جشن های دیگری با هدف توسعه گردشگری به آنها افزود.

گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، از کم بودن سرانه مطالعه در کشور ایران طبق آمار منتشر شده ابرازتأسف می کند و ادامه می دهد: در گذشته با وجود نرخ بالای بی سوادی مردم برای یادگیری مطالب جدید تلاش می کردند؛ به طور مثال فرهنگ شاهنامه خوانی بسیاری از مردمی را که خود سواد خواندن و نوشتن نداشتند، دور هم جمع می کرد اما امروزه روی آوردن به فضای مجازی و غرق شدن در شبکه های اجتماعی، سبب کاهش مطالعه در بین اقشار مختلف مردم شده است که خود عواقب بسیاری بدی را در پی خواهد داشت چراکه مطالعه قدرت اندیشیدن، تحلیل کردن و افق دید فرد را گسترش می دهد در حالیکه ما نمی توانیم در هیچ یک از شبکه های اجتماعی به این موارد دست پیدا کنیم.

او برنامه ریزی مدون و استفاده از برنامه هایی پویا، مؤثر و منطبق بر واقعیت ها و پیشبرد این برنامه ها به صورت گام به گام را از عوامل مؤثر بر ایجاد انگیزه و افزایش علاقه به کتابخوانی می شمرد و بیان می کند: طبق آمار منتشر شده از دستگاه های ذیربط، شهرستان کبودراهنگ بیشترین سرانه مطالعه را در استان همدان دارد اما این آمار فقط به مطالعه کتاب های عرفانی محدود می شود همانطور که در شهرستان ملایر بیشترین آمار مطالعه مربوط به کتاب های عرفانی است و امیدواریم این میزان مطالعه در همه زمینه های علمی، تاریخی، جغرافیا، پزشکی و ... گسترش یابد.

این نویسنده به تأسیس انجمن های شاهنامه خوانی و مثنوی خوانی در شهرستان ملایر اشاره و خاطرنشان می کند: این اقدام می تواند گامی مؤثر در گسترش فرهنگ کتابخوانی، مطالعه و علاقمندی به تاریخ و فرهنگ پیشینیان باشد البته در حال حاضر جمعیت بسیار کمی از جوانان ما که تعدادشان از ۲۰ تا ۳۰ نفر تجاوز نمی کند، به این انجمن ها گرایش پیدا کردند و نیازمند گسترش به منظور تداوم عمیق بین توده مردم است.

انس با کتاب، داشتن خواب راحت و کاهش استرس از جمله فواید قصه گویی برای کودکان

این فعال فرهنگی معتقد است کودک در درجه اول به والدین خود نگاه می کند و با توجه به رفتار آنها، از آنها تقلید می کند پس والدین علاوه بر اینکه خود باید مطالعه داشته باشند، می توانند با قصه گویی قبل از خواب برای فرزندشان در دوران کودکی بستری مناسب برای انس او با کتاب ایجاد کنند علاوه بر این قصه گویی سبب خواب راحت کودک و کاهش استرس او خواهد شد و کم کم که بزرگ شد و خواندن و نوشتن را آموخت، والدین می توانند با سلیقه و نظر خود او برایش کتاب هایی با مضمون قصه های کودکانه خریداری کنند، با این کار والدین از همان دوران کودکی بستر مناسب را برای تمایل فرزندشان به سمت کتاب فراهم می کنند و او خود کم کم به مطالعه علاقمند خواهد شد.

گودرزی ادامه می دهد: وقتی والدین در منزل بیشترین زمان خود را صرف کار کردن با گوشی های هوشمندشان می کنند، نباید از کودک آن خانواده انتظار داشت به جای درخواست برای داشتن گوشی مستقل، کتاب بخواهد. اینکه در بعضی خانواده ها ساعت مشخصی برای کار با گوشی همراه اختصاص داده می شود، خود می تواند گامی مؤثر در ایجاد تعامل بین اعضای خانواده در دیگر ساعت هایی باشد که کنار یکدیگرند.

کتاب صوتی نمی تواند جایگزین کتاب شود

او در مورد کتاب های صوتی نیز به خبرنگار ایسنا می گوید: این کتاب ها با وجود اینکه می تواند گاهی اوقات و برای جلوگیری از هدررفت وقت در ماشین، ایستگاه اتوبوس و ... مؤثر باشد اما هیچ گاه نمی تواند جایگزین کتاب شود چراکه لمس کتاب و یاداشت برداری در بخشی از قسمت های آن سبب ایجاد فرصت تجزیه و تحلیل مطالب شده و چشم نیز فرصت دارد بر روی مطالب متمرکز شود.

او با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای اروپایی مردم به کتاب دست گرفتن عادت کردند و در ترمینال ها، مترو و یا ایستگاه های اتوبوس تا رسیدن به مقصد برای جلوگیری از هدررفت وقتشان و نیز آموختن مطلبی جدید، در حال مطالعه هستند، مطرح می کند: حتی در کشورهای اروپایی کتابچه هایی با موضوع بیماری کرونا چاپ شده و به صورت رایگان در اختیار مردم و یا در وسایل حمل و نقل عمومی قرار گرفته که در افزایش سطح آگاهی مردم بسیار مؤثر است و متأسفانه در کشور ما هیچ یک از این برنامه ها عملی نمی شود.

خلاصه گویی و داشتن بیان شیوا یکی از راه های جذب دیگران به کتاب

گودرزی معتقد است که بیان شیوا می تواند در جذب دیگران به سمت کتاب بسیار مؤثر باشد، یعنی کسی که کتابی را مطالعه کرده با خلاصه گویی آن کتاب می تواند دیگران را به مطالعه ترغیب کند چه بسا بسیاری از افراد حتی از خود نویسنده آن کتاب، بیان جذاب و شیواتری دارند.

او به خبرنگار ایسنا اظهار می کند: یکی از نویسندگان ساکن در جزیره کیش که راننده تاکسی نیز هست، با توجه به شرایط بیماری کرونا و تعطیلی کتابخانه ها، لیستی از کتاب های مورد علاقه مردم را تهیه کرده و با امانت گرفتن کتاب مورد نظرشان از کتابخانه و با استفاده از ماشین شخصی خود، کتاب ها را درب منزل تحویل می دهد که پیشنهادی نوآورانه است و دیگر شهرها و استان ها می توانند با الگوبرداری از این اقدام، نقش مهمی در افزایش سرانه مطالعه و نهایت استفاده از شرایط موجود داشته باشند.

مهمترین مشکل حوزه چاپ؛ گرانی کاغذ

این نویسنده گران بودن کاغذ را در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات حوزه چاپ می داند و می گوید: همین سبب شده چاپ کتاب فرهنگ ملایر با وجود اخذ مجوزهای لازم، در بین زمین و آسمان بماند چراکه که هر جلد این کتاب شامل ۹۰۰ صفحه است و هزینه ای حدود ۴۵۰ هزار تومان برای چاپ سه جلد این کتاب برای نویسنده آب می خورد که در این صورت قیمت تمام شده کتاب ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود که قیمت بسیار بالایی برای خرید یک کتاب محسوب می شود از طرفی با توجه با اینکه محتوای آن شامل واژگان نیز هست، نمی توان حجم کتاب را کاهش داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.