• شنبه / ۸ آذر ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۱
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 99090806238
  • خبرنگار : 71489

پاسخ سردار دهقان به برخی پرسش‌ها درباره ترور «شهید فخری‌زاده»

پاسخ سردار دهقان به برخی پرسش‌ها درباره ترور «شهید فخری‌زاده»

مشاور فرمانده کل قوا در حوزه صنایع دفاعی در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات دانشمندان هسته‌ای زمانی درز پیدا کرد و به دست سرویس‌های جاسوسی رسید که در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت؟ تصریح کرد: نفوذ همیشه متصور است، اما اینکه بگوییم یک دستگاه بطور رسمی فعالیتی انجام می‌دهد که در قالب تبادل اسناد، افراد خود را معرفی کند، جفا در حق مسئولین است.

به گزارش ایسنا، سردار حسین دهقان مشاور فرمانده کل قوا در حوزه صنایع دفاعی در برنامه‌ای تلوزیونی درباره جزئیات عملیات ترور شهید محسن فخری زاده اظهار کرد: آنچه که تا الان از سوی مسئولان ذیربط عنوان شده این است که ایشان در مسیر برگشت از آبسرد یا رستم‌کلا مورد حمله تروریستی قرار گرفتند؛ این عملیات هم دارای بخش انتحاری و انفجاری بوده و هم از سوی تروریست‌ها شلیک مستقیم گلوله صورت گرفته است. مسئولان باید این اتفاق را دقیق‌تر بررسی کنند و گزارش دهند.

وی درباره برخی اظهارات مبنی براینکه با وجود جایگاه علمی شهید فخری زاده و تهدیداتی که از گذشته علیه او وجود داشته، تیم حفاظت وی مجهز به خودروهای ضد گلوله نبودند، تصریح کرد: گمانه زنی‌های از این دست که از سوی برخی افراد در رسانه‌ها مطرح می‌شود، نشان از بی اطلاعی آنها نسبت به موضوع است؛ شهید فخری زاده کاملا حفاظت می‌شد و تیم حفاظت ایشان در سطوح بالای حفاظتی بود و خودروهای مناسب نیز در اختیارشان وجود داشت.

مشاور فرمانده کل قوا در حوزه صنایع دفاعی گفت: نقطه قوت ترور و ترویست جایی است که زمان و مکان را خودش انتخاب می‌کند و به همین دلیل همیشه یک گام از تیم عمل کننده جلو است؛ درباره علت چرایی این اتفاق باید از این منظر سوال شود که چرا در جاهایی از اشراف اطلاعاتی و امنیتی که امروز داریم، رخنه صورت می‌گیرد و امکان چنین عملیاتی در کشور بوجود می‌آید. این اتفاق اولین نمونه نیست و پیش از این نیز شاهد اقدامات داعش برای انجام اقدام تروریستی در حرم حضرت امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی بودیم؛ اینکه از کجا این رخنه صورت می‌گیرد، موضوعی است که امروز مقامات مسئول باید جواب دهند وگرنه که کار تروریست‌ها این است که زمان و مکان را انتخاب و عملیات‌های خود را طراحی و اجرا کنند. باید این شکاف و رخنه را پیدا کرد تا دیگر چنین مسأله ای تکرار نشود.

سردار دهقان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تکرار ناپذیر بودن برخی شخصیت‌ها علمی و تاثیر گذار از جمله شهید فخری زاده در کشور تاکید کرد: تمام کسانی که صهیونیست‌ها، آمریکایی ها و حتی منافقین در دوره‌های گذشته ترور کردند، انسان‌هایی برجسته و موثری در سطح ملی و حتی در ابعاد جهانی بودند؛ اینکه آنها چنین افرادی را انتخاب کنند، طبیعیست اما درباره تکرار ناپذیر بودن این افراد ما میگوییم که شهادت نقطه آغاز حرکتی عظیم‌تر نسبت به پیش از این حادثه است.

وی افزود: در صدر تاریخ شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) را داریم. همچنین در حزب‌الله دیدیم که آقای سید عباس موسوی را ترور کردند و ایشان جایگزینی پیدا کرد به نام سید حسن نصرالله که امروز در سطح جهانی مطرح و بزرگترین نقطه ایجاد رعب برای صهیونیست‌ها است. ما فکر می‌کنیم گرچه خسارت بزرگ است اما اینگونه نیست که جایگزینی وجود نداشته باشد؛ ما فخری زاده‌های زیادی داریم و این راه پیمایندگان بیشتر و جدی‌تری خواهد داشت.

وزیر پیشین دفاع با بیان اینکه «دشمنان همواره به دنبال تضعیف روحیه ملت ما هستند و به دنبال این هستند که به دنیا این پیام بدهند که ما می‌توانیم اگر در جایی خواستیم کاری انجام دهیم، انجام می‌دهیم»، اظهار کرد: این سیاست نه قدرت‌نمایی بلکه نشان ازضعف آنهاست؛ آنها با هر نوع عنصری در کشور که بتواند تولید قدرت، امنیت و عزت ملی کند مخالف هستند؛ چراکه آنها با اصل انقلاب ما مشکل دارند.

سردار دهقان گفت: اگر حافظه تاریخی دشمنان مقداری کار می‌کرد و همچنین کمی پیامدهای اقدام اخیرشان را می‌سنجیدند، این کار را نمی‌کردند؛ امروز جمهوری اسلامی ایران به حدی از قدرت و توانمندی در عرضه‌های داخلی و جهانی رسیده است که با این اقدامات کور نمی‌توان این مسیر را سد و در اراده رهبران و مردم ما ایجاد خلأ کرد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اطلاعات دانشمندان هسته‌ای زمانی درز پیدا کرد و به دست سرویس‌های جاسوسی رسید که در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت؟ تصریح کرد: درز اطلاعات به این معناست که در آن دستگاه افراد نفوذی وجود دارند و این افراد اطلاعات را در اختیار دشمن می‌گذارند و دشمن بر مبنای اطلاعات دقیقی که دریافت می‌کند، می‌تواند نوعی از اقدامات برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهد. نفوذ همیشه متصور است، اما اینکه بگوییم یک دستگاه بطور رسمی فعالیتی انجام می‌دهد که در قالب تبادل اسناد، افراد خود را معرفی کند، جفا در حق مسئولین است و در عین حال اگر چنین اتفاقی تصور شود، نوعی خیانت در حق ملت و تاریخ است و نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.

مشاور فرمانده کل قوا در حوزه صنایع دفاعی به تاریخچه پرونده هسته‌ای ایران اشاره و خاطر نشان کرد: از ابتدا که مباحث هسته‌ای در کشور مطرح شد، بزرگترین عوامل و روش‌ها بکار گرفته شدند و تمامی سرویس‌های جاسوسی دنیا روی فعالیت‌های مراکز ما متمرکز بودند. منافقین نیز جاسوسی اطلاعاتی و تلفنی خیلی گسترده‌ای می‌کردند و بطور طبیعی دشمن تمام ظرفیت‌های خود را برای شناسایی افراد دست اندرکاران و افرادی که در این مراکز درگیر بودند به کار گرفته بود؛ یعنی دشمن همواره کار خود را می‌کرده؛ بنابراین اینکه بگوییم مثلا افرادی در سیستم رسمی کشور عالمانه و عامدانه دیگران را در معرض اطلاع قرار دادند، حرف قابل قبولی نیست؛ اما اینکه بگوییم دشمن تمام تلاش خود را بکار گرفته تا از مجاری کشور اطلاعی کسب کند، حتما اینگونه بوده است

سردار دهقان ادامه داد: حتی پرونده هسته‌ای ما و اتهام بزرگ حرکت به سمت سلاح هسته‌ای را صهیونیست‌ها با کمک منافقین علیه ایران مطرح کردند و در نهایت نیز آژانس انرژی اتمی اعلام کرد که ایران انحرافی به سمت سلاح هسته‌ای نداشته است. در عین حال ما به لحاظ فقهی حکم رهبری را داریم و بر اساس آن به سمت سلاح‌های کشتار جمعی حرمت نمی‌کنیم و همواره روش‌ها و ابزارهای ما دفاعی بوده و هیچ‌گاه جنبه اقدامی و تهاجمی نداشته است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وجود انتظار عمومی در جامعه  در خصوص انتقام سخت و پاسخ سریع نسبت به ترور یکی از دانشمندان برجسته کشور اظهار کرد: ما هوشمندانه عمل و زمان، مکان و چگونگی انتقام را تعریف می‌کنیم؛ مطالبه‌ی عمومی انتقام چیز خوبی است و به نوعی بیانی از اعتراض به عملی است که از سوی دشمن انجام شده و اعلام غیر قابل بخشش بودن عاملان آن جنایت است. در عین حال نیز مسئولین باید با دقت عمل کنند. امروز در بازه ای از زمان زندگی می‌کنیم که صهیونیست‌ها به دنبال ایجاد جنگ افروزی در منطقه هستند؛ آنها اقدامات تاکتیکی انجام می‌دهند تا به دنبال آن بتوانند پیامدهای گسترده رقم بزنند

وزیر پیشین دفاع گفت: ضمن آن که الان در دوران انتقالی ترامپ به دولت بعدی هستیم و قاعدتاً آنها باید یکسری از اقدامات انجام نشده خود را در دوران بی مسئولیتی کاخ سفید انجام دهند، لذا به اعتقاد من اسرائیلی‌ها این کار را انجام دادند و ممکن است اقدامات بعدی را هم انجام دهند، اما مهم این است که ما به گونه‌ای رفتار کنیم که نشان دهیم که این اقدامات بی پاسخ نیست و پاسخ نیز به گونه‌ای است که پشیمانی به همراه دارد؛ بنابراین ما در موضع بازدارندگی خود حتماً فعالانه عمل خواهیم کرد و همچنین تحمل تکرار این مسائل را نداریم و یقیناً متناسب با اقدامی اخیر دشمن، پاسخی قاطع خواهیم داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.