• چهارشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۰۱:۲۵
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99091209118
  • خبرنگار : 71567

معاون فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد

درخواست اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی برای افزایش سقف وام دستیاری

درخواست اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی برای افزایش سقف وام دستیاری

معاون فرهنگی وزارت بهداشت از درخواست اعتبار ۴۰میلیارد تومانی برای افزایش سقف وام دستیاری خبر داد و گفت: در صورت تخصیص این اعتبار تمامی دانشجویان مشمول وام ۱۰ تا ۱۵ میلیونی دستیاری می شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری در نشست وبیناری معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی که با حضور مدیران و مسؤولان ستادی برگزار شد، به اجرای طرح شهید سردار قاسم سلیمانی در کشور اشاره کرد و گفت: این طرح با همکاری هلال ‌احمر، بسیج و سازمان‌های مردم ‌نهاد، با توصیه مقام معظم رهبری آغاز شده است و باید در راستای اجرای این طرح، تلاش مضاعفی کنیم. باید تمام توان و ظرفیت‌ خود را در ستاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی در صدد اجرای موفق این طرح بنابگذاریم. بنده ناظر استان‌های شمالی در اجرای این طرح هستم و بر این اساس بنا شد رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و چند تن از پزشکان صندوق، در این زمینه به ما در اجرای طرح کمک کنند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم «طرح شهید سلیمانی» ظرفیت خوبی برای بکارگیری دانشجویان علوم پزشکی باشد به نحوی که دکتر نمکی وزیر بهداشت نیز بر استفاده و بکارگیری ظرفیت دانشجویی در اجرای این طرح تاکید کرده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: خوشبختانه دانشجویان علوم پزشکی در اجرای طرح « پویش زندگی دست یاریگر توست» فعالیت خوبی از خود نشان دادند به نحوی که از ۸۵۰۰ نفر دانشجوی ثبت نام کننده در این طرح، ۶۵۰۰ نفر از دانشجویان علوم پزشکی بودند که اگر بتوانیم از ظرفیت این دانشجویان در اجرای این طرح استفاده کنیم، می‌توانیم به اهداف‌مان نزدیک‌تر شویم. همچنین می‌توانیم از ظرفیت دانشجویی در اجرای طرح «هر خانه یک - پایگاه سلامت » نیز استفاده کنیم.

وی بر  اجرای طرح شهید سردار قاسم سلیمانی و لزوم مشارکت دانشجویان علوم پزشکی در اجرای این طرح تاکید کرد و خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: خواهش می‌کنم در بکارگیری از ظرفیت‌های دانشجویی برای اجرای این طرح در شهرهای خود تلاش کنید و تمام توان و ظرفیت نیروهای خود را در اجرای آن، به کارگیرید. تا زمانی که واکسن به دست ما برسد، باید بتوانیم در شهرها و استان‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های گسترده‌ای در راستای پیشگیری از بیماری کرونا داشته باشیم و در این مسیر، استفاده از ظرفیت دانشجویی می‌تواند به ما در اجرای برنامه‌ها کمک کند. 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت از دانشجویان دستیاری به عنوان جهادگران خط مقدم عرصه نظام سلامت در ایام شیوع کرونا یاد کرد و گفت: اکنون در شرایطی که بیماری کویید ۱۹ گریبان‌گیر بسیاری از افراد شده است، این دستیاران ما هستند که در کنار کادر درمانی و پزشکی و همپای آنان، در خدمت بیماران کرونایی هستند و با تمام قوا خدمت می‌کنند. از این رو باید نسبت به تحقق مطالبات این افراد، توجه و تأکید ویژه‌ای داشته باشیم. باید شرایطی فراهم کنیم که کرسی‌های دستیاری در کشور خالی نماند و مطالبات صنفی و معیشتی و حقوقی این عزیزان تأمین شود.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت تصریح کرد: به هرحال ما با برگزاری جلسات متعدد در قالب "شورای برنامه‌ریزی تخصصی پزشکی"، به دنبال ایجاد یک حس خوب برای دستیاران هستیم و خواهشی که از شما معاونان داریم این است که مرتبا با تشکیل جلسات مختلف، با دستیاران دانشگاه‌های مربوطه‌تان در تعامل باشید و پیگیر مشکلات، مطالبات و نیازهای آنها در زمینه‌های مختلف باشید. لازم است دستیاران دانشگاه‌ با معاونان آموزشی مرتبط شوند تا باعث افزایش تعامل و همکاری‌ها شود چرا که بیشتر مشکلات و مطالبات دستیاران در حوزه آموزشی است.

۳۵ درصد از دستیاران تحت پوشش "بیمه سلامت" قرار گرفتند

لاری همچنین به تحقق مسیر پوشش "بیمه سلامت" برای دستیاران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ۳۵ درصد از جمعیت دستیاران ما در کشور، تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند و باید پیگیر بیمه دستیاران در همه دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی باشیم، در این مسیر، شما معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی باید دستیارانی را که هنوز تحت پوشش بیمه سلامت قرار نگرفته‌اند را شناسایی و در راستای رفع مشکلات‌شان، تلاش کنید.

معاون فرهنگی  وزارت بهداشت همچنین به اعطای وام به هزار و ۷۰۰ دستیار اشاره کرد و افزود: مرحله نخست ثبت نام وام دستیاری انجام شد و ۱۷۰۰ نفر از دستیاران شناسایی و جهت دریافت وام به بانک معرفی شدند. ما بنا داریم به ۱۰ هزار نفر از دستیاران در سراسر کشور  وام دستیاری به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اعطاء کنیم.

به گفته وی، وزیر بهداشت اصرار داشتند همه دستیاران از این وام بهره‌مند شوند، از این رو مبلغی جهت این موضوع درخواست کردیم تا اعتبار صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت افزایش پیدا کند تا بتوان از طریق سرمایه‌گذاری در بانک و با افزایش مبالغ و اعتبارات لازم، این وام را به همه دستیاران اعطاء کنیم. خوشبختانه مذاکراتی در این راستا در حال انجام است و امیدواریم مبلغ ۴۰ میلیارد تومان دیگر که برای وام دستیاری، قول داده شده است، تخصیص داده شود تا بتوانیم همه دستیاران را مشمول وام دستیاری کنیم.

لزوم بیمه تکمیلی برای دستیاران و اعطای بسته‌های تسهیلات درمانی به آنان

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین بر لزوم بیمه تکمیلی دستیاران تأکید کرد و اظهار داشت: موضوعی که به شدت پیگیر آن هستیم، بحث "بیمه تکمیلی" دستیاران و همچنین ارائه بسته‌های تسهیلات درمانی برای دستیاران شامل خدمات دندانپزشکی، زایمان و نازایی و همچنین امور پاراکلینیکی است که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت قرار است این مسؤولیت را برعهده بگیرد.

لاری افزود: همچنین یکی از مشکلاتی که باید در صدد رفع آن تلاش کنیم، موضوع بیمه تأمین اجتماعی دستیاران است که حتما در این مسیر با شما  مشورت خواهیم کرد. درخواست من از شما معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که ارتباط بیشتری با این عزیزان داشته باشید و در مسیر تحقق مطالبات صنفی و حقوقی این عزیزان، از هیچ تلاشی دریغ نکنید و نهایت همکاری  را داشته باشید.

به گزارش مفدا، وی همچنین بر لزوم افزایش حقوق اینترن‌ها و دستیاران تاکید کرد و گفت: وزیر  بهداشت تأکید زیادی بر افزایش حقوق دستیاران داشتند. ما چندین بار در این خصوص با او مکاتبه و جلسات متعددی برگزار کردیم و براساس آخرین موضوعی که وزیر در این خصوص پیشنهاد دادند، مقرر شد، مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان ( در قالب دو ۵۰ میلیارد تومان) به دانشگاه‌های علوم پزشکی تزریق کنیم و در این مسیر مکاتبات لازم صورت گرفته شده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: درخواست من از شما معاونان فرهنگی و دانشجویی این است که پیگیر افزایش حقوق اینترن‌ها و دستیاران دانشگاه خود باشید چرا که باید از مهرماه این افزایش حقوق اعمال می‌شد و اگر فکر می‌کنید هیات رئیسه دانشگاه در این خصوص مقاومت می‌کند، به ما اطلاع دهید تا از طریق رؤسای دانشگاه‌ها، پیگیری‌های لازم صورت گیرد. نباید تا آخر این ماه، دانشگاهی وجود داشته باشد که افزایش حقوق دستیاران را اعمال نکرده باشد و اگر در این مسیر، موانع و مشکلاتی وجود دارد، وظیفه شما معاونان است که به بنده و مدیران ما در ستاد اعلام کنید تا درصدد رفع آن باشیم.

لاری همچنین به تلاش معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای افزایش سرانه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد وگفت: سال گذشته قیمت هر پرس غذای دانشجویی ۸ هزار و ۷۵۰ تومان بود که این عدد به ۲۰ هزار تومان رسیده است. همچنین مبلغ سرانه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۷۳۶ میلیارد تومان بود که انشالله به رقم دو هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی افزود: بودجه ستادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که ۵۰ میلیارد تومان بوده است حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و انشالله آن‌چیزی که برای سال آینده به عنوان بودجه ستادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، شاهد آن خواهیم بود، حدودا مبلغ ۱۱۸ میلیارد تومان خواهد بود. ما تلاش خواهیم کرد با دریافت بخشی از تخصیص‌هایمان و با توجه به اینکه مخارج معاونت به واسطه برگزاری جشنواره‌ها به صورت مجازی، کمتر شده است، بخشی از این مبالغ را به عنوان کمک به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی تزریق کنیم.

معاون وزیر بهداشت همچنین به برگزاری هشتمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی و اختصاص پنل اختصاص یافته به مجمع تخصصی کانون‌های اخلاق پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی در این کنگره اشاره کرد و گفت: پیشنهادی از سوی ما مبنی بر داشتن سهمی در برگزاری "هشتمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی" همانند سال گذشته مطرح شد که از این رو ۲۵ آذرماه، پنلی در اختیار کانون‌های اخلاق پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار خواهد گرفت که باید از این فرصت خوب برای افزایش سطح ارتقای فعالیت‌ها در زمینه اخلاق پزشکی در سطح دانشگاه‌ها، استفاده کنیم.

لاری همچنین اظهار کرد: به دلیل تعدد موضوعات قابل پیگیری در معاونت فرهنگی ودانشجویی، اوایل دی‌ماه وبیناری به صورت مجازی و در قالب ویدئو کنفرانس با حضور شما معاونان فرهنگی ودانشجویی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.