• دوشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۴
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 99092418533
  • خبرنگار : 71060

معاون پژوهشی دانشگاه خبر داد

کاهش پرونده‌های تخلف پژوهشی در دانشگاه تهران

کاهش پرونده‌های تخلف پژوهشی در دانشگاه تهران

معاون پژوهشی دانشگاه تهران از کاهش پرونده های تخلف پژوهشی دانشجویان و اعضای هیات علمی این دانشگاه خبر داد و گفت: تعداد پرونده های ارسال شده برای بررسی در کار گروه اخلاق پژوهشی از ۲۵پرونده در سال  ۹۷ به ۱۸ پرونده در سال ۹۸ کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر رحیمیان در بیست و نهمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه گزارشی از وضعیت پژوهشی دانشگاه ارائه داد و گفت: قدرت و استقلال واقعی در جهان امروز و تحقق آرمان پیشرفت و توسعه‌ی متوازن و پایدار در هر کشور بر پایه نظامی دانایی‌محور استقرار دارد که امر پژوهش و خلق فناوری از اساسی‌ترین الزامات آن به شمار می رود.

وی ادامه داد: در جهانی که گوهر دانش و فناوری عنصری کلیدی در پایداری و شکوفایی سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی است، به کارگیری دستاوردهای علمی به منظور توسعه همه جانبه جامعه و کارآمدی نظام های آن، روز به روز جدی‌تر شده و به اصلی غیر قابل تردید بدل شده است. در این مسیر است که محققان و پژوهشگران با نگاه نقادانه و جستجوگر به دنیای اطراف خود نگریسته و به منظور رفع مشکلات و پاسخ به نیازهای متنوع جامعه، مسئولانه در پی خلق پاسخ های نوآورانه پیشتازی می‌کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران تاکید کرد: حوزه معاونت پژوهشی، با سرلوحه قراردادن اهداف برنامه سوم راهبردی دانشگاه، سیاست‌ها و برنامه‌های خود را به "ارتقاء جایگاه بین‌المللی دانشگاه"، "ارتقاء اخلاق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی" و "نوآوری و حرکت به سوی دانشگاه ایده پرداز و کارآفرین" معطوف کرده است.

رحیمیان افزود: از دستاوردهای دانشگاه می‌توان به انتشار۴۷۲۷ عنوان مقاله بین المللی با نمایه wos اشاره کرد که نسبت به سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته است. در همین دوره زمانی مقالات q۱ به میزان ۱۶ درصد، q۲ به میزان ۱۱درصد، q۳ به میزان ۶ درصد  ومقالات q۴ نیز ۴ درصد رشد کرده که نشان دهنده رشد بیشتر مقالات با کیفیت است.

به گفته وی؛ براساس بانک اطلاعات پژوهش و فناوری دانشگاه، تعداد مقالات فارسی با نمایه ISC در سال ۹۸ برابر با ۱۲۲۰ و تعداد مقالات چاپ شده در همایش‌های بین‌المللی و ملی به ترتیب ۱۱۶۷ و ۱۲۶۳ مقاله است. همچنین تعداد آثارتالیفی منتشره و ترجمه شده نیز به ترتیب ۴۰۶ و ۱۸۶ عنوان است. در حال حاضر از میان ۱۰۵ نشریه منتشره در دانشگاه تهران، تعداد ۹ نشریه دارای نمایه scopus  و ۵ نشریه دارای ایندکس wos هستند که از این میان چهار نشریه در سطح emerging  و یک نشریه دارای ضریب کیفیت q۳  و الباقی دارای نمایه ISC هستند.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران افزود: با توجه به راه اندازی مجدد سامانه پذیرش پژوهشگران پسادکتری، در سال گذشته حدود ۸۰ پژوهشگر داخلی مورد پذیرش استاد میزبان قرار گرفتند که با توجه به مشخص شدن منابع تأمین مالی برای ۳۰ نفر از آنها حکم صادر شده است. همچنین در سال گذشته ۱۴ پژوهشگر پسا دکتری ایرانیان غیرمقیم نیز پذیرش شده اند و در حال حاضر ۲۷ پژوهشگر ایرانی غیر مقیم در حال گذراندن دوره پسا دکتری در دانشگاه هستند. همچنین در سال۹۸ ,۲۱۷ مورد، ادعای اختراع برای ارزیابی دریافت شده که ۵۹ مورد از آنها پس از داوری تایید شده است.

رحیمیان تاکید کرد: در خصوص  اخلاق پژوهشی، در سال ۱۳۹۸، تعداد  ۱۰ کارگاه ترویج اخلاق برگزار شده و حدود ۷۰ پرونده در کمیته‌های سازمانی با  تاکید بررعایت موازین حقوقی و حفظ ارزش‌های اخلاقی در انجام پژوهش بررسی و کد اخلاق برای آنها صادر شده است. همچنین تعداد پرونده های ارسال شده برای بررسی در کار گروه اخلاق پژوهشی از ۲۵پرونده در سال  ۹۷ به ۱۸ پرونده در سال ۹۸ کاهش یافته است. این موضوع حاکی از توجه بیشتر دانشجویان و اعضای هیآت علمی به مسائل مرتبط با اخلاق پژوهشی است.

وی اظهار کرد: با توجه به نگاه ویژه دانشگاه به بررسی اعتبار مجله های بین‌المللی، طی سال گذشته، تعداد ۳۰۰۶ مقاله منتشر شده در نشریه های بین‌المللی، در کمیته اعتبارسنجی نشریات بین‌المللی دانشگاه ارزیابی شده است. نتایج بررسی ها در سامانه نشریات RTIS ثبت و لیست نشریات بدون امتیاز و نامعتبر نیز روی سایت معاونت پژوهشی قرار داده می شود. در حال حاضر لیست ۳۶۰ نشریه بدون امتیاز و ۴۶۸ نشریه نامعتبر منتشر شده، و هر ماه این اطلاعات به روز می شوند.

در سال گذشته، از بین اعضای هیئت علمی جوان دانشگاه، تعداد ۵۲ استادیار جوان مشمول طرح جایزه دکتر آشتیانی شده‌اند.

رحیمیان افزود: دانشگاه تهران در تلاش است تا با فعال‌سازی ظرفیت‌های علمی و توسعه اقدامات جامعه‌محور، زمینه مشارکت نظام دانایی محور در حل معضلات و مشکلات موجود را فراهم کند، در سال گذشته، همراهی با اقدامات ملی و بین‌المللی در زمینه مهار و ارتقاء شرایط مقابله با ویروس کووید ۱۹ درصدر اقدامات واولویت های دانشگاه جای داشته است.

به گفته معاون پژوهشی دانشگاه تهران؛ برای نیل به این هدف، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی منعقد و کارگروه‌های "تشخیص و مقابله با ویروس کوید-۱۹ با رویکردهای بیوفیزیکی"، "ارائه روش‌های درمان و تولید واکسن برای ویروس کوید-۱۹"، "حسگرها و کیت‌های تشخیص ویروس کوید-۱۹" و "سیستم‌های هوشمند و آنالیز داده" تشکیل و سمینار مجازی بین‌المللی در مرداد ماه سال جاری در ارتباط با تجربیات ایران و اروپا در مقابله با کووید ۱۹ و در قالب همکاری سه جانبه دانشگاه‌ها برگزار شد. همچنین تشکیل نمایشگاه مجازی به منظور ارائه دستاوردهای مرتبط با تحقیقات صورت گرفته در زمینه کووید ۱۹ و انجام پیگیری‌هایی به منظور ارتقاء آزمایشگاه سطح ۲ به ۳ و نیز پیگیری ساخت آزمایشگاه سطح ۳ با همکاری دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی در زمره اقدامات دانشگاه  در این زمینه است.   

رحیمیان تاکید کرد:از دیگر اقدامات دانشگاه در سال گذشته، ادامه برگزاری جلسات خوشه مشورتی اقتصاد کلان و سرمایه اجتماعی است که به سفارش معاون اول رئیس جمهور به منظور ارائه مشورت در خصوص مشکلات و معضل‌های حاد و یا مزمن در زمینه سرمایه و اعتماد اجتماعی، ساختار اقتصاد و بودجه کشور پایه‌ریزی شد. دعوت از مسئولان در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی، و ارائه مشورت و بررسی موارد محوله از اهم اقدامات در این زمینه است. نتایج حاصل این جلسات علمی-مشورتی، از سوی دانشگاه تهران در اختیار مقامات ارشد نظام و رؤسای قوا، معاون رئیس جمهور، وزرا و معاونان آنها قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته، کنسرسیوم پژوهشی ۱۳ دانشگاه برتر به میزبانی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران موفق به تکمیل کلان پروژه محاسبه سیاهه انتشار آلاینده‌های هوا و ارائه سناریوهای بهبود کیفیت هوا به کارفرمایی سازمان حفاظت محیط زیست، در ۹ کلان شهر شد که فرآیند تلفیق این نتایج با برنامه‌های جاری و آتی ملی و استانی کشور در دست اقدام است. هم اکنون نیز با تشکیل بزرگترین اجتماع بین دانشگاهی در ۲۱ رسته تخصصی اقدامی ملی به منظور پایش منابع آلاینده کشور شکل گرفته و امید می‌رود که علاوه بر ارائه نتایج خوب و موفق در بهبود سطح محیط زیست کشور، نمودی دیگر از فعالیت گروهی را ارائه کند.

بنا بر اظهارات رحیمیان؛ از دیگر اقدامات قابل ذکر، تشکیل هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها و تکمیل و ارائه گزارش مربوط است. این هیأت پس از وقوع سیل مخرب در شمال، جنوب و غرب کشور در ابتدای سال ۹۸، به دستور رییس جمهور به ریاست رئیس دانشگاه تهران و حضور نخبگان دانشگاهی و صنعتی در اولین ماه سال ۹۸ شروع به کار کرد.

به گفته وی؛ هدف از تشکیل این هیات، بررسی راهکارهایی جهت جلوگیری از تکرار اشتباهات و کاستی‌ها، ایجاد ظرفیت مدیریت سیلاب، افزایش میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب، شیوه مدیریت بحران، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش تاب آوری و آمادگی ملی در برابر سیلاب بود. در این خصوص ۱۶ کارگروه با مشارکت ۵۴ دانشگاه و ۵۰ موسسه مختلف تشکیل شده و حدود ۷۰۰ نفر مشارکت داشتند. فعالیت های مذکور منجر به تدوین بیش از ۱۷ عنوان گزارش تخصصی با موضوع بررسی سیلاب‌های سال ۹۸-۹۷ شده و در حال حاضر طی دستورالعمل های جداگانه از سوی دولت به دستگاه‌های اجرائی ابلاغ شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: به منظور گسترش و تعمیق فعالیت‎های پژوهشی گروهی- بین رشته‌ای در جهت توسعه مرزهای جهانی علم و یا دستیابی به نوآوری و فناوری های قابل تجاری سازی آیین نامه هسته های پژوهشی در دی ماه ۱۳۹۸ تصویب شد. در سال جاری نیز برای ثبت اطلاعات و بررسی این هسته ها به صورت الکترونیکی اقداماتی صورت گرفته است.

وی گفت: از اهداف و سیاست‌های کلان دانشگاه تهران نوآوری و حرکت به سوی دانشگاه ایده پرداز و کارآفرین، به منظور حل چالش‌های کشور است. در این زمینه اداره کل پژوهش‌های کاربردی دانشگاه تلاش می‌کند زمینه‌های همکاری دانشگاه با صنعت و جامعه را، از طریق فعال سازی ظرفیت‌های علمی دانشگاه و توسعه قراردادهای تقاضا محور فراهم  کند.

رحیمیان تاکید کرد: انعقاد ۳۳۶ قرارداد کاربردی با نهادها، مراکز، موسسات، شرکت‌های دولتی و خصوصی و ۱۵ قرارداد جدید با ستادهای مختلف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال از اهم اقدامات در زمینه پژوهش‌های کاربردی است. در این خصوص افزایش ۵۰ درصدی اعتبار مصوب قراردادهای کاربردی نسبت به سال گذشته شایان توجه است.

وی خاطر نشان کرد: در سال‌ ۹۸ و نیمی از سال ۹۹ بیش از ۴ میلیون یورو تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز دانشگاه با برنامه‌ریزی و اقدام دفتر سفارش و تأمین تجهیزات دانشگاه خریداری شده که مبلغ ۲ میلیون یورو آن مربوط به مرکز ابررایانش دانشگاه با حمایت بخش خصوصی بوده است. همچنین خرید بیش از ۷۰ میلیارد ریال تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است. انتظار می‌رود که در سال آتی، با پیگیری واحد ارزیابی و استانداردسازی و همکاری آزمایشگاه‌های دانشگاه با سازمان ملی استاندارد ایران، بتوانیم استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ را در آزمایشگاه‌های قوی و با کیفیت دانشگاه عملیاتی کنیم.

رحیمیان افزود: با توجه به اهمیت کتاب و نیاز جامعة دانشگاهی به این مقولة فرهنگی و اجتماعی، مؤسسة انتشارات دانشگاه تهران نقش مهمی را در ترویج و گسترش علم و حفظ میراث فاخر و ماندگار دانشگاهی ایفا می‌کند. این موسسه از آذر ۹۸ تا آذر ۹۹ تعداد ۱۰۳ عنوان کتاب را برای نخستین بار به چاپ رسانده و ۱۹۳ عنوان را نیز تجدید چاپ کرده و موفق به چاپ سه عنوان کتاب با لوگوی مشترک با انتشارات اشپرینگر شده است. همچنین در حوزة نشر بین‌المللی تلاش‌هایی به‌منظور تبادل کتاب و ترجمه با مؤسسات و دانشگاه‌هایی در کشورهای اسپانیا، روسیه، چین و ترکیه صورت پذیرفته است.

وی ادامه داد: در بخش کتاب الکترونیکی، مؤسسة انتشارات از ابتدای سال ۹۹ تا پایان تیر ماه تعداد ۴۰۰ عنوان از کتاب‌های خود را در کتابخوان الکترونیکی خود، به‌صورت رایگان در اختیار همگان قرار داد تا اولاً با توجه به شرایط کرونایی و به منظور حفظ سلامت جامعه، دسترسی مخاطبان را به کتاب آسان گرداند و ثانیا در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و به‌ویژه کتاب الکترونیکی گامی مؤثر بردارد. با وجود رایگان شدن کتاب‌های الکترونیکی مؤسسه در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹، از جشنواره پژوهش سال گذشته تا کنون، تعداد ۸۰۲۱ جلد کتاب الکترونیکی به ارزش ۶۵۰  میلیون ریال در کتابخوان مؤسسه به فروش رفته است که در مقایسه با دورة مشابه ۱۰۶ درصد از نظر تعداد  و ۹۱ درصد از نظر ارزش ریالی افزایش داشته است.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران بزرگترین کتابخانه دانشگاهی کشور است و مجموعه‌ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه‌های مختلف علوم و فنون و فرهنگ و ادب را در بر می‌گیرد. این مجموعه با در برداشتن بیش از یک میلیون سند و مدرک علمی و آرشیوی اعم از کتب، نشریات، پایان‌نامه‌ها، نسخ خطی، عکس و ... که در برخی از موارد منحصر به فرد است، از دیگر کتابخانه‌های دانشگاهی کشور متمایز و از اعتبار و جایگاه والایی برخوردار است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و دگرگونی شرایط علمی، آموزشی و فرهنگی ملی و بین‌المللی و همچنین برنامه میان مدت توسعه منابع دیجیتال در کتابخانه مرکزی دانشگاه، اقدامات متعددی از جمله توسعه کتابخانه دیجیتال آریان و افزایش منابع آن، افزایش اطلاعات کتاب شناختی در پایگاه آذرسا، ارائه خدمات از طرق مختلف همچون شبکه‌های مجازی، ایمیلی و حضوری، تبدیل خدمات حضوری به غیر حضوری برای تسویه حساب دانشجویان و تحویل پایان‌نامه‌ها، برگزاری برنامه‌های زنده ترویجی در کانالهای مجازی دانشگاه و کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.