• دوشنبه / ۱ دی ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99100100711
  • خبرنگار : 50108

حمایت شورای شهر مشهد از کادر درمان مقابله با کرونا/نام‌گذاری خیابانی به نام شهید بابارجب

حمایت شورای شهر مشهد از کادر درمان مقابله با کرونا/نام‌گذاری خیابانی به نام شهید بابارجب

ایسنا/خراسان رضوی لایحه حمایت از کادر بهداشتی، درمانی و خانواده شهدای سلامت در مقابله با بیماری کرونا  امروز در شورای اسلامی شهر مشهد به تصویب رسید.

امروز یکصدوپانزدهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد در تالار شهر برگزار شد که لایحه حمایت از کادر بهداشت و درمان و خانواده شهدای سلامت در مقابله با بیماری کرونا یکی از دستورکارهای این جلسه بود. این لایحه با ۱۴ رای موافق برای حمایت از کادر درمانی و خانواده شهدای سلامت به تصویب اعضای شورا رسید. براساس این مصوبه شهرداری مشهد مکلف است به ‌منظور حمایت و پشتیبانی از کادر بهداشتی و درمانی فعال در خط مقدم مبارزه با کرونا و خانواده شهدای مدافع سلامت، به هر یک از افراد کادر بهداشتی و درمانی مراکز بهداشتی و درمانی اختصاصی کرونا، واقع در محدوده شهر مشهد، مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت کند. همچنین افراد کادر بهداشتی و درمانی فعال در مبارزه با کرونا واقع در محدوده شهر مشهد نیز مبلغ پنج  میلیون ریال اعطا کند. همچنین مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به خانواده شهدای مدافع سلامت شهر مشهد پرداخت می‌شود. این حمایت جمعا تا سقف مبلغ ۳۰ میلیارد ریال است.

لایحه عوارض صدور یا تمدید مجوز جرثقیل‌های برجی

لایحه عوارض صدور یا تمدید مجوز جرثقیل‌های برجی دستور کار بعدی یکصد و پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد بود. این لایحه با ۱۴ رای موافق به تصویب رسید. براساس این لایحه شهرداری مشهد مکلف است از ابتدای سال ۱۴۰۰ در ازای صدور یا تمدید مجوز جرثقیل‌های برجی مطابق دستورالعمل جانمایی، نصب، بهره‌برداری و بازرسی جرثقیل‌های برجی، ‌عوارض ماهیانه به مبلغ ۲ میلیون ریال به ازای هر تن ظرفیت جرثقیل از مودی دریافت و به حساب درآمدهای عمومی واریز کند.

تغییر نام خیابان و دو معبر فرعی  

همچنین با رای اعضای شورای شهرنام امتداد بلوار شفا، حد فاصل بلوار شهید موسوی قوچانی تا بلوار هدایت به نام شهید بابا رجب(شهید رجب محمدزاده)، نام امتداد بلوار شفا حد فاصل بلوار هدایت تا خیابان ایثارگران به نام برادران شهید سلامی(شهیدان محمد و غلامرضا سلامی)، نام میدان یادگاران واقع در تقاطع بلوار شهید فکوری و سرافرازان به نام امیر شهید محمدرضا ریحانی یساولی با حفظ زیرنویس به نام یادگاران نام‌گذاری شد.

با تصویب لایحه نامگذاری دو معبر فرعی در شورای اسلامی شهر مشهد، معبر فرعی گلایل ۸ واقع در بلوار خیام در منطقه یک شهرداری مشهد با حفظ شماره به نام زنده یاد دکتر عبدالعلی خوارزمی و معبر فرعی ابوذر غربی ۱۳ واقع در محله خیرآباد چهارراه سیلو در منطقه سه شهرداری مشهد، با حفظ شماره به نام خیرآباد، نام‌گذاری شد.

لایحه اقدامات حمایتی به منظور کاهش پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از کرونا برای شش ماهه دوم ۱۳۹۹

یکی دیگر از دستور کارهای امروز شورای شهر، تصویب لایحه اقدامات حمایتی به منظور کاهش پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از کرونا برای ۶ ماه دوم ۱۳۹۹ بود که براساس آن به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود به ‌منظور کاهش پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و مساعدت به شهروندان، نسبت به اجرای اقدامات حمایتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی اقدام کند. براساس این مصوبه، بهای خدمات بهره‌برداری موقت، عوارض کسب و پیشه و بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا براساس عناوین بخش‌های آسیب دیده از مشمولان که تا پایان سال جاری اقدام به اخذ مجوز می‌کنند، دریافت نمی‌شود.

تشخیص و تطبیق مصادیق رسته‌های آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا بر عهده شهردار است.

برای مودیانی که قبل از تصویب این مصوبه، عوارض و بهای خدمات موضوع این بند را برای ۶ ماه دوم سال جاری پرداخت کرده باشند، مابه‌التفاوت ریالی حاصل از اعمال این تخفیف در کد صنفی مربوطه بستانکار و در محاسبات سال آتی همان عوارض یا بهای خدمات کد صنفی اعمال خواهد شد. در اجرای این مصوبه و مصوبه پیشین شورا در خصوص مشاغل آسیب دیده از کرونا، مشاغل مرتبط با عکاسی، فیلم‌برداری عروسی‌ها و مجالس(آتلیه) به عنوان یکی از مصادیق رسته‌های آسیب دیده در نظر گرفته شده‌ است. براساس این مصوبه اجاره‌بهای ماهانه و مالکانه واحدهای تجاری در تملک شهرداری، سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته، تنها در اجاره ثابت بر مبنای ۵۰ درصد محاسبه و دریافت می‌شود.

همچنین به دوران ساخت پروژه‌های BOT غیرساختمانی خارج از کاربری فضای سبز مربوط به قراردادهای سرمایه‌گذاری که در مرحله طراحی یا ساخت پروژه هستند، سه ماه افزوده می‌شود. قراردادهای اجاره فضاهای فرهنگی و تفریحی، سالن‌های ورزشی، بهره‌برداری از پیاده‌روها و فضاهای شهری، فضاهای روباز، واحدهای تجاری مستقر در ایستگاه‌ها و پایانه‌های حمل و نقلی، واحدهای تجاری داخل مجتمع‌های تجاری یا پاساژها و سایر صنوف، در صورتی که طبق مصوبات ستاد استانی پیشگیری از کرونا یا اتاق اصناف تعطیل شوند، در دوره تعطیلی مشمول پرداخت اجاره بها نخواهند بود و در مابقی مدت زمان شش ماهه دوم سال جاری مشمول تخفیف ۵۰ درصد اجاره خواهند بود.

براساس این مصوبه قراردادهای اجاره زمین‌های بازی کودکان و فضاهای ورزشی و تفریحی واقع در بوستان‌های سطح شهر، تا پایان سال ۹۹ به صورت رایگان خواهد بود. واحدهای تجاری مستقر در بوستان‌های سطح شهر مشهد، با تأیید هیأت مدیره سازمان پارک‌ها و فضاهای سبز شهرداری، در ۶ ماهه دوم سال جاری تا ۸۰ درصد تخفیف در اجاره بهره‌مند خواهند شد . براساس این مصوبه، در خصوص قراردادهای سرمایه گذاری باغ گیاه شناسی و پارک مینیاتوری مشهد، با توجه به تعطیلی عمده بخش‌های انتفاعی مجموعه‌ها از ابتدای سال جاری و هزینه‌کرد ضروری سرمایه‌گذار برای نگهداری فضای سبز، با نظر معاونت تخصصی سازمان پارک‌ها و فضای سبز، نسبت به محاسبه هزینه کرد جمعا تا سقف ۲۰ میلیارد ریال و جبران آن در قالب خرید نهاده‌ها که شامل گل و گیاه، کود و سم اقدام کند و به یا پرداخت هزینه‌های اجرایی عملیات تکمیل و نگهداری تا پایان سال اقدام نماید.

 طبق این مصوبه مجوز فعالیت برای دست فروشان در بازارهای سیار، از تاریخ بازگشایی بازار تا پایان سال جاری به صورت رایگان صادر می‌شود. باتوجه به تعطیل یا نیمه تعطیل بودن کاربری‌های انتفاعی و غرف واقع در بوستان‌های شهر مشهد، حداکثر تا انتهای سال ۱۳۹۹ مدت قراردادهای مستاجرین پارک‌ها در صورت درخواست متقاضی و تأییدیه هیئت مدیره سازمان پارک‌ها و فضای سبز به میزان دوره همه‌گیری کرونا و حداکثر به مدت ۱۸ ماه و با قیمت کارشناس رسمی دادگستری تمدید می‌گردد. همچنین استمهال در پرداخت حق الامتیاز برای بهره‌برداران جمع‌آوری پسماند خشک از طریق دریافت یک فقره چک با سررسید ۳ ماهه، پس از اخذ موافقت سازمان مدیریت پسماند بلامانع است که قابلیت اجرای این امر تنها تا پایان سال ۹۹  است.

عوارض و اجاره بهای دریافتی بابت تابلوهای تبلیغاتی صنفی و تجاری در ۶ ماهه دوم سال جاری، بر مبنای ۸۰ درصد محاسبه و دریافت خواهد شد. بهای خدمات صدور یا تمدید پروانه‌های اشتغال، بهره‌برداری تاکسیرانی و فعالیت و اشتغال ناوگان تحت نظارت سازمان اتوبوسرانی و بهای خدمات ورود به پایانه مسافربری امام رضا (ع) بر مبنای ۵۰ درصد محاسبه و دریافت می‌شود. آبونمان کلیه تاکسی‌های شهری اعم از خطوط، بیسیم و گردشی و تعرفه اجاره دستگاه‌های بیسیم بر مبنای حداکثر ۵۰ درصد محاسبه و دریافت می‌شود. همچنین تاکسی‌های شهری در کلاس ون، از پرداخت آبونمان مذکور برای ۶ ماهه دوم سال جاری معاف خواهند بود.

براساس این مصوبه به منظور کمک به پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش اثرات مخرب آن بر مردم، نسبت به انجام عملیات پایش، سلامت و غربالگری کارکنان و تامین تجهیزات بهداشتی و دیگر نیازهای ضروری از جمله ماسک، محلول ضد عفونی کننده دست، محلول گندزدا و ضدعفونی کننده محیط کار و دیگر اقلام ضروری و نیازهای فوری(ویژه کارکنان، شرکت‌های طرف قرارداد که مستقیما با افراد در ارتباط هستند، مراکز عمومی و بهداشتی مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی، نقاط پر مراجعه بیماران کرونایی و وسایل حمل و نقل عمومی) و به طور کلی افراد متاثر از شرایط حاکم، تا سقف ۱۰۰ میلیارد ریال اقدام می‌شود.

همچنین کارکنان شهرداری مشهد و خانواده آن‌ها از خدمات آموزشی و مشاوره‌ای غیر حضوری رایگان در سقف بودجه مصوب مربوط، بهره مند خواهند شد.

در این مصوبه، قرارداد ساماندهی فیزیکی و الکترونیکی اسناد بایگانی کل در انبار توس، با توجه به حجم کار قابل انجام در دوره کرونا، محاسبه و با مجوز کمیسیون ماده ۱۴، نسبت به تعدیل قرارداد یادشده اقدام می‌شود.

براساس این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود تا به منظور مساعدت به مراکز، موسسات، انجمن‌ها، کارکنان شهرداری، دست فروشان از جمله غرفه‌داران، مستاجرین شب بازارها و روز بازارها، شهروندان کم درآمد و سایر اشخاص متاثر از شرایط موجود و در راستای خدمات رسانی به بیماران کرونایی و خانواده‌های ایشان، تا سقف ۱۵۰ میلیارد ریال مطابق شرایط آیین‌نامه حمایت‌ها و کمک‌های بلاعوض شهرداری مشهد  هزینه کند. گفتنی است شهرداری مشهد مکلف است آثار بودجه‌ای این مصوبه را در تفریغ بودجه سال ۹۹ منعکس کند.

لایحه پاسخگویی به مالکان پلاک ۷۳ اصلی بخش ۹ مشهد موسوم به اراضی چاهش

رسیدگی به لایحه پاسخگویی به مالکان پلاک ۷۳ اصلی بخش ۹ مشهد موسوم به اراضی چاهش آخرین دستور کار امروز شورای شهر بود. این لایحه با ۱۴ رای موافق به تصویب رسید که براساس آن به شهرداری مشهد اجازه داده می شود تا در راستای اجرای صورت‌جلسه‌ای که با مالکین پلاک ۷۳ اصلی بخش ۹ مشهد موسوم به اراضی چاهش انجام شد، در خصوص تفکیک و پیاده نمودن قطعات و افراز تا سند نویسی پلاک ذکر شده، با توجه به تصویب طرح در کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری با شرایط و ضوابطی اقدام کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.