• سه‌شنبه / ۲ دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۴۰
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99100201616
  • منبع : قوه قضاییه

قوه قضاییه: ۴۰ هزار زندانی در ۱۸ ماه مشمول عفو شده‌اند

قوه قضاییه: ۴۰ هزار زندانی در ۱۸ ماه مشمول عفو شده‌اند

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که در دوره ۱۸ ماهه اخیر مسئولیت ابراهیم رییسی در قوه قضاییه تا امروز در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار نفر مشمول عفو قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد:

*در دوره ۱۸ ماهه اخیر مسئولیت رییس قوه قضاییه تا امروز فقط در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آنها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشته اند.

*۲۳ آبان ۹۸: ۳۲ محکوم امنیتی با پیشنهاد جداگانه رئیس قوه قضاییه مشمول عفو، تخفیف و تبدیل مجازات شدند.به مناسبت میلاد پیامبراعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع)؛ رهبر انقلاب با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند؛ بنابراین گزارش، در میان عفوشدگان، ٣٢ نفر از افرادی که دارای محکومیت امنیتی (از جمله تعدادی از اهالی رسانه و دانشجویی) بودند، پس از طی فرآیند قانونی در قوه قضاییه با پیشنهاد رییس دستگاه قضا، طی نامه‌ای مستقل به رهبر معظم انقلاب و موافقت ایشان مشمول این عفو تخفیف و تبدیل مجازات شدند.

* سوم خرداد ۹۹: عفو جمعی از محکومان امنیتی و برخی از کارگران هفت تپه با موافقت رهبر معظم انقلاب/ در این مرحله نیز همانند عفو قبلی جمعی از محکومان امنیتی از جمله تعدادی از دانشجویان، برخی کارگران هفت تپه و چند نفر بازداشت شدگان روز کارگر در لیست عفو قرار دارند.

*چهاردهم آبان ماه ۹۹: با توجه به عفو زندانیان با موافقت رهبر معظم انقلاب به مناسبت میلاد پیامبر پانزدهمین آزادسازی زندانی‌ها در قالب عفو در دوره اخیر و سومین مرحله آزادی زندانیان امنیتی در طول یک سال و چند ماه گذشته رقم خورد.

عفو نوروزی با موافقت رهبری و آزادی ۱۰ هزار نفر از زندانیان

غلامحسین اسماعیلی در ۲۸ اسفندماه ۹۸ در گفت‌وگو با خبر ۲۱ در رابطه با جزییات و ویژگی‌های عفو نوروزی اخیر با قدردانی از مقام معظم رهبری گفت: این عفو، توام با کارشناسی‌های ملموس، عینی و حقوقی، برمبنای یافته‌های ریاست قوه قضاییه در بازدید از زندان‌ها و جلب نظر کارشناسان مختلف است.

وی افزود: تمام کسانیکه در این عفو مشمول عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند، از زندان آزاد می‌شوند و این در حالی است که در عفوهای قبلی در برخی موارد تقلیل مجازات بود و فرد کماکان در زندان باقی می‌ماند، اما تمام مشمولان این عفو حتما از زندان آزاد می‌شوند و دیگر در زندان نخواهند ماند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه این عفو طیف‌های گسترده‌ای از جرایم مختلف را در برمی‌گیرد، ادامه داد: محکومان خطرناک، زندانیانی که آزادی آن‌ها امنیت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار و کسانیکه که قبلا مورد عنایت قرار گرفتند، ولی تنبه حاصل نکردند و مجددا مرتکب جرم شدند، از این عفو بهره‌مند نخواهند شد.

وی تاکید کرد: جمع زیادی از محکومان امنیتی، هم در این عفو مورد عنایت رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برآورد اولیه ما این است که حدود ۱۰ هزار نفر از زندانیان مشمول این عفو خواهند بود و در بین زندانیان امنیتی هم پیش بینی می‌شود که بیش از یک دوم آن‌ها مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گیرند و از زندان آزاد شوند.

* دستور رئیس قوه قضاییه برای تعیین تکلیف بازداشتی های اغتشاشات آبان: آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه ضمن قدردانی از تلاش‌های رئیس و اعضای کارگروه پیگیری مسائل قضایی و وضعیت بازداشت شدگان اغتشاشات آبان، بر ضرورت تداوم پیگیری‌ها تا حصول نتیجه نهایی و تعیین تکلیف تمامی بازداشت شدگان این حوادث در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید کرد.

*۱۱۴ هزار و ۱۹۳ نفر از زندانیان به مرخصی ایام کرونا رفتند. همه این ۱۱۴ هزار پرونده یک مرتبه دیگر بررسی و تعدادی هم پرونده دیگر از زندانیان در این مدت کوتاه مورد بررسی قضایی جدی قرار می‌گیرد و این یک اقدام بسیار موثر از ناحیه قوه قضاییه در ارتباط با زندانیان بوده است.

*سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، دستور ویژه‌ای در خصوص احکام صادره در برخی پرونده‌های اخیر صادر کرد.

بنابراین گزارش، رئیس قوه قضاییه در خصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به سرعت و تحت نظارت رییس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد.

*هفدهم مهر ماه نرگس محمدی در راستای اجرای قانون کاهش مجازات حبس آزاد شد

*درخواست اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان ماه (امیرحسین مرادی  سعید تمجیدی و محمد رجبی) پذیرفته شد

*صدور قرار منع تعقیب برای ۴۱بازداشتی اعتراضات کارگری خوزستان

*۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهاماتی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی شرکت در اغتشاشات سالهای ۱۳۹۸، ۹۷، ۹۶ و سالهای قبل از آن داشتند مورد عفو قرار گرفتند/عفو ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی

تعلیق حکم فاطمه سپهری

*به گزارش روابط عمومی دادگستری استان خراسان رضوی، رأی دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات فاطمه سپهری فرزند ابراهیم مبنی بر تعلیق مجازات حبس و شلاق صادر شد.

بر اساس همین خبر با عنایت به تحقیقات بعمل آمده، فقدان سابقه محکومیت مؤثر کیفری و وضعیت متهمه و همچنین با در نظر گرفتن رأفت اسلامی، شعبه ۱۴۹ دادگاه کیفری دو مشهد؛ مجازات‌های نامبرده را در خصوص اخلال در نظم و آسایش عمومی و همچنین تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به تحمل شلاق و حبس؛ به بمدت ۵ سال بصورت مشروط تعلیق نمود.

*آزادی مرضیه امیری، ساناز الهیاری و عاطفه رنگریز، ویدا موحد،  جعفر عظیم زاده، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، محمد حنیفر، ندا ناجی، نرگس حسینی، اعظم جنگروی، شاپرک شجری‌زاده و مریم شریعتمداری

اسامی ۷ دانشجو که شامل عفو اخیر شدند

*هفت نفر از دانشجویانی که محکومیت قضایی داشتند، شامل عفو شدند.

فرشته طوسی، پدرام پذیره، علی مظفری، هادی کیانی شامل عفو کامل شدند. همچنین ادامه حبس محسن حق‌شناس و روح‌الله مردانی شامل عفو شدند.

حکم پریسا رفیعی نیز به یک سال حبس کاهش یافت.

احمدرضا حائری حائری، فعال سیاسی اصلاح طلب که به شش ماه حبس تعزیری و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم شده بود به مرخصی متصل به ازادی آمد.

محمد پارسی برای گذراندن باقی حکم زندان خود به اوین مراجعه کرده بود اما فهمیده که عفو شد

سیدمصطفی هاشمی زاده دانشجوی دانشگاه تهران که به اتهام شرکت در تجمع دانشجوئی  اعتراض به ماجرای هواپیمای_اوکراینی به پنج سال حبس محکوم‌شده بود مشمول  عفو اعطائی هفده ربیع گردید و با مختومه شدن پرونده حکمش اجرا نخواهد شد

*مسعود کاظمی محکوم امنیتی با توجه بخشنامه نوروزی قوه قضاییه و تحمل بیش از یک سوم دوران محکومیت، از زندان آزاد شد.

بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه ۱۵۷ زندانی سیاسی-امنیتی شامل آزادی زودهنگام یا کاهش محکومیت شده‌اند، متاثر از این بخشنامه سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ماه، نادا صبوری، خبرنگار و از متهمین پرونده موسوم به “پنجشنبه سیاه اوین” از زندان اوین آزاد شد. همچنین سهراب صالحین و ستاره داوری، نیز مشمول این بخشنامه شدند و به زندان نخواهد رفت.

‌وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بازداشت چند تن از دانشجویان در جریان ناآرامی‌های دیماه ۹۶، گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته هشت تن از این دانشجویان عفو و  اجرای احکام مابقی آنها متوقف شده‌است.

*محمود بهشتی لنگرودی، عضو زندانی کانون صنفی معلمان،‌ همزمان با مرخصی‌اش آزاد شد. لنگرودی، یکشنبه ۱۹ مرداد پس از تحمل یک دوره حبس در زندان اوین به مرخصی متصل به آزادی فرستاده شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۰-۱۰ ۰۰:۱۹

من شوهرم یک سوم حبس رادر زندان هستن ومن باد و فرزند کوچک آواره خیابانها ومنزل مردم به سر میبریم چرا شما عفو نشدند 2سال شش ماه حبس دارند