• شنبه / ۱۳ دی ۱۳۹۹ / ۰۹:۱۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99101309016
  • خبرنگار : 71567

اعتراض داوطلبان به زمان برگزاری و تغییر منابع آزمون دستیاری + پاسخ وزارت بهداشت

اعتراض داوطلبان به زمان برگزاری و تغییر منابع آزمون دستیاری + پاسخ وزارت بهداشت

تعدادی از داوطلبان آزمون دستیاری سال ۱۴۰۰ ضمن اعتراض به زمان برگزاری این آزمون در اسفند ماه اعلام کردند؛ برگزاری این آزمون دوبار در یک سال و همچنین اعلام تغییر منابع ۶ ماه پیش از برگزاری آزمون به داوطلبان خلاف مصوبات وزارت بهداشت است در حالیکه طبق عرف و قانون باید منابع آزمون ۹ الی ۱۰ ماه پیش از روز برگزاری آزمون، تغییرات به داوطلب اعلام شود.

به گزارش ایسنا، طی هفته های گذشته تعدادی از داوطلبان آزمون دستیاری تخصص پزشکی در تماس با ایسنا نسبت به تصمیم وزارت بهداشت به زمان برگزاری این آزمون و همچنین تغییر منابع برخی رشته های آن اعتراض کردند.در همین رابطه یکی از داوطلبان به ایسناگفت: براساس قانون، این آزمون باید سالی یکبار برگزار شود در حالی که وزارت بهداشت امسال دو بار آزمون را برگزار می کند که برگزاری مجدد آن در پایان سال غیرقانونی است.

این داوطلب همچنین نسبت به تغییر منابع آزمون دستیاری هم اعتراض کرد و تاکید کرد: باید منابع آزمون پس از تغییر حدود یک سال قبل از برگزاری آزمون به داوطلبان اعلام شود که داوطلبان آمادگی لازم برای مطالعه آن را داشته باشند در حالی که امسال این منابع را تغییر دادند و این تغییرات حدود ۶ ماه قبل از برگزاری آزمون اعلام شد.

یکی دیگر از داوطلبان دوره چهل و هستم آزمون دستیاری با اشاره به تغییرات غیرقانونی رفرنس‌ها و منابع این آزمون گفت: منابع آزمون دستیاری در هرسال باید با منابع آزمون پیش کارورزی آن‌ سال یکی باشد اما در مورد درس زنان منبع برای آزمون دستیاری «بکمن» و برای پیش کارورزی «دنفورث» است و این خلاف مصوبه قانونی وزارت است زیرا بر اساس مصوبه این وزارتخانه، رفرنس‌ها( هم خود کتاب و هم ادیت و چاپ آن) نباید زودتر از دو سال تغییر کنند و این خلاف مصوبه سال ۹۷ می‌باشد. بارها به این مسئله اعتراض کردیم اما پاسخی دریافت نکرده ایم.

این دانشجوی علوم پزشکی تاکید کرد:  آزمون دستیاری روز ۷ اسفندماه برگزار می شود درصورتی‌که منابع این آزمون ۳۱ شهریورماه اعلام شده، این در حالی است که داوطلبان این آزمون کادر درمان هستند و شیفت‌های سنگین کرونا کمر داوطلبان این آزمون را خم کرده است.

به دنبال پیگیری ایسنا، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ در طول چند هفته گذشته، به صورت متواتر شاهد اعتراضاتی به زمان برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون دستیار تخصصی در اسفند ۹۹ بوده ایم. تلاش مجموعه معاونت آموزشی وزارت بر این است که حداکثر همراهی و مساعدت با داوطلبان صورت گیرد، اما گاهی این تغییرات و جابجایی‌ها به خصوص وقتی که تمام زوایای آن سنجیده نشود خود باعث ایجاد نابسامانی‌هایی می شود که عوارض سنگین دارد.

به همین دلیل نظم و برنامه داشتن یکی از کلیدی ترین مفاهیم در مدیریت آموزش است که عدول از آن در بسیاری از موارد آسیب‌رسان خواهد بود. لذا اعتراض‌های مطرح شده در خصوص آزمون دستیار تخصصی توسط دبیرخانه های ذیربط در معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به دقت بررسی شده و با در نظر گرفتن همه ابعاد موضوع و بررسی حقوقی آن سعی شده است بهترین تصمیم در این زمینه اتخاذ شود که جزئیات آن قبلا هم اطلاع رسانی شده است.

برای شفاف شدن بیشتر موضوع در مورد علل مطرح شده در خصوص تعویق امتحان "دوره ۴۸ آزمون پذیرش دستیاری" توسط برخی از داوطلبین، توضیحات زیر ارائه می شود که خیلی از ابهامات مطرح شده را رفع می کند.

برخی با اشاره به مصوبات و آیین نامه های دوره های آموزش دستیار تخصصی، که در آن ذکر شده است" آزمون یکبار در سال در بهمن یا اسفند برگزار می شود"، ایراد می گیرند که برگزاری آزمون دستیاری در اسفند ۹۹ غیر قانونی است. اتفاقا برگزاری این آزمون در اسفند ۹۹ دقیقا عمل به این قانون است و باید در نظر داشت که آزمون برگزار شده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، در حقیقت آزمون به تعویق افتاده اسفند ماه ۹۸ به علت شرایط خاص اپیدمی بیماری کووید-۱۹ در کشور بوده است. بنابراین امسال طبق آیین نامه امتحان پذیرش دستیار یکبار و در اسفند ماه ۹۹ برگزار خواهد شد.

در مواردی که معترضین به برگزاری آزمون، به رای صادره هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی پزشکی و تخصصی تاریخ ۲۰ بهمن سال ۹۴  در خصوص منابع آزمون اشاره می کنند، علاوه بر اینکه منابع در کمیته های تخصصی بر اساس حداقل یادگیری مورد انتظار از پزشکان عمومی تعیین شده است، همانگونه که ذکر شده منابع هر سال تعیین و اعلام می شود که امسال هم این اتفاق افتاده است.

همچنین هیچ اقدامی در مورد تغییر کتاب مرجع قبل از سه سال رخ نداده است. در مورد یکسان بودن منابع آزمون پیش‌کارورزی و پذیرش دستیار نیز، منابع دوره ۴۸ پذیرش دستیار و شهریور ۱۴۰۰ پیش‌کارورزی نیز که مربوط به یک نیمسال تحصیلی است یکسان می‌باشد. 

در مورد استناد به نامه شماره ۴۶۴ دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی به تاریخ ۳۱شهریور سال ۹۹، ذکر شده است منابع همچنان به شرح لیست پیوست، ارسال شده است.

در خصوص اشاره به رای صادر در نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ ۱۱ آذر ۹۷ ذکر شده حداقل اعتبار منابع برگزاری آزمون به مدت ۲ سال است و این مصوبه مغایرتی با منابع اعلام شده برای دوره ۴۸ آزمون پذیرش دستیار ندارد. کمااینکه، در منبع اعلام شده جهت دوره ۴۷ به صراحت اعلام شده است که از دوره ۴۸، منبع زنان تغییر پیدا می‌کند و نام و اطلاعات کتاب‌شناختی منبع اعلام شده برای این دوره، به طور کامل آورده شده است.

با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر، مشخص می شود که اعتراضات وارده در خصوص آزمون دستیار تخصصی مبنای قانونی موجهی ندارد و باید این واقعیت را در نظر گرفت که تغییر تاریخ آزمون و موکول کردن آن به سال بعد مشکلات زیادی را با توجه به تلاقی با ماه مبارک رمضان و زمان انتخابات ریاست جمهوری می تواند به همراه داشته باشد.

ضمن اینکه زمان زیادی لازم است تا به اعتراضات داوطلبان رسیدگی شود و این ممکن است کار اعلام به موقع نتایج آزمون و شروع تحصیل دستیاران را با مشکل مواجه سازد. به ویژه اینکه بعضی از رشته ها نیاز به زمان کافی برای انجام مصاحبه دارند و تاخیر در برگزاری آزمون مشکلات زیادی را برای این دسته از داوطلبان ایجاد خواهد کرد.

همچنین داوطلبانی که قبول شده اند باید فرصت کافی داشته باشند که برای اقامت در شهر هدف و تحصیل فرزندان خود برنامه ریزی نموده و شرایط را فراهم نمایند اما هرگونه تاخیر در برگزاری آزمون با کاستن فرصت لازم برای فراهم آوردن زمینه اقامت، خود آسیب های جدی برای پذیرفته شدگان به همراه خواهد داشت. بنابراین بهترین تصمیم در این زمینه، برگزاری آزمون پذیرش دستیار تخصصی در تاریخ اعلام شده است.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.