• یکشنبه / ۱۴ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۱
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 99101410090
  • خبرنگار : 50177

/گزارش/ آبی که همچنان در کمین کمندان است

/گزارش/
آبی که همچنان در کمین کمندان است

ایسنا/لرستان سد کمندان یکی از پروژه‌های مهم آبی استان است که پس از گذشت یک دهه هنوز به مرحله آبگیری نرسیده و یکی از مهمترین موانع انجام این پروژه تخلیه ساکنین روستایی به همین نام است.

موضوع تخلیه روستای کمندان در شهرستان ازنا علیرغم وعده‌های مسئولین هنوز به سرانجام نرسیده است که یکی از آنها صحبت‌های دکتر حبیب الله دهمرده استاندار وقت لرستان سی‌ام خرداد ۱۳۹۱ در جریان بازدید از سد کمندان وعده داده بود: این سد با پیشرفت فیزکی  ۵۲ درصدی در ردیف پروژه‌های مهر ماندگار قرار گرفته و با کمک و عنایت ویژه دولت در سال ۹۲ وارد مرحله آبگیری می‌شود.

وعده‌ای که چهار سال از آن گذشت ولی ... 

بازار وعده‌های داده شده  نیز در  ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۵ داغ‌تر شد جایی که هوشنگ بازوند استاندار وقت لرستان پایان سال آینده را زمان بهره‌برداری از این پروژه اعلام کرد.

این وعده در حالی داده شده بود که به گفته مسئولان کمندان  ۶۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وزارت نیرو تجدید نظر کند

محمد اصلانی، معاون وقت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان ۲۶ آبان ۹۵ در بازدید از سد کمندان با انتقاد از اینکه وزارت نیرو در رابطه مصوبه جلوگیری از احداث روستاها در بالا دست سدها تجدید نظر کند، گفته بود: آیا تنها راه رعایت موازین و مقررات سدسازی این بوده که بگویم در هیچ شعاعی از سد روستایی نباشد چون ممکن است که باعث آلوده شدن سد شود.

وی گفته بود: در آینده ما شاهد جمعیت گردشگری بالایی در منطقه کمندان خواهیم بود و با این شرایط ممکن است گردشگران در این منطقه ایجاد آلودگی کنند که باید با رعایت موازین فنی توسط همه دستگاه‌های اجرایی در این زمینه از آلودگی زیست محیطی در بالادست سدها جلوگیری کرد.

اصلانی یادآور شد: ضرورت دارد مسئولان مربوطه ظرف ۴۵ روز آینده پاسخ قانع کننده‌ای به مردم روستای کمندان بدهند.

۴۵ روز نه بلکه ماه‌ها و سال‌ها از این درخواست معاون عمرانی استانداری لرستان گذشت و خبری از پاسخ نبود و نشد...

تاخیر در افتتاح این پروژه و وعده‌های مکرر مسئولان که هیچکدام از آنها در آن زمان عملیاتی نشده بود واکنش مجید کیانپور نماینده مردم دورد و ازنا در مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت.

قول‌های وزارت نیرو عملیاتی نشده است

وی  شهریور ۹۶ به ایسنا گفته بود: عملیات اجرایی این سد از سال ۸۹ آغاز و تا سال ۹۵، ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در این مدت ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است و باید همان تخصیصی که برای آب سد لحاظ شده اختصاص پیدا کند تا بتوان به اهداف پیش‌بینی شده برسیم.

کیانپور در خصوص وضعیت روستای کمندان گفته بود: متأسفانه تاکنون املاک روستاییان و اراضی آنها در حوزه سد کمندان تعیین تکلیف نشده و شایسته است وزارت نیرو اهتمام ویژه‌ای برای تعیین تکلیف این اراضی داشته باشد و برای تملک املاک روستاییان ۲۰۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: با توجه به اینکه جلسات متعددی حول محور جابه‌جایی روستا برگزار شده اما متأسفانه هنوز این موضوع به سرانجام نرسیده و ضرورت دارد کمیته ویژه‌ای برای تعیین تکلیف و جابه‌جایی روستا تشکیل شود.

کیان پور با تأکید بر اینکه باید بحث جابجایی روستا با رضایت اهالی روستا انجام شود گفته بود: تا این لحظه قول‌های وزارت نیرو در این رابطه عملیاتی نشده است.

۹۶ نیز روبه اتمام بود و وعده هوشنگ بازوند استاندار وقت مبنی بر افتتاح سد کمندان در این سال محقق نشد.

وعده‌های سال به سال افتتاح نیز به رضا میرزایی، مدیرعامل وقت شرکت آب منطقه‌ای لرستان رسید جایی که وی اسفندماه ۹۶ در بازدید استاندار و نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس از این پروژه آبی، ۹۷ را زمان آبگیری کمندان عنوان کرد ولی منوط به تامین اعتبار.

انتخاب مکان برای ساختمان‌های جدید در بالادست منطقی نیست

محمدتقی توکلی کارشناس حوزه آب نیز در این خصوص با بیان اینکه چون روستای کمندان در حریم کیفی سد واقع شده باید جابجا شود اما اهالی حاضر نشدند به جای ساختمان‌های خود ساختمان جدید بگیرند و خواستار هزینه شدند، افزود: روستا نسبت به گذشته بزرگ‌تر شده و باید در کنار سد جابجا شود.

وی گفت: امکان جابجایی روستا در بالادست سد وجود ندارد چون با توجه به کیفیت منابع آب و طبیعت در بالادست که جزو مناطق حفاظت شده بوده به دلیل اینکه ممکن است سوء استفاده‌ای در آن مناطق شود انتخاب مکان برای ساختمان‌های جدید در بالادست منطقی نیست.

توکلی تصریح کرد: چنانچه مردم قبول کنند در پایین دست شهرکی جدید ایجاد شود و یا اینکه مردم هرگونه راضی هستند دولت باید خسارت آنها را پرداخت کند.

طرح بهسازی روستا انجام نشده است

۹۸ نیز ماه‌های پایانی خود را سپری می‌کرد ولی صحبت رضا میرزایی مدیرعامل وقت آب منطقه‌ای نیز همانند وعده‌های قبلی رنگ واقعیت به خود نگرفت و دکتر سیدموسی خادمی استاندار لرستان در جلسه اقتصاد مقاومتی ۲۱ بهمن همین سال مشکل کمندان را همانند روستاهای حریم سمیره دانست و گفت: عملیات اجرایی سد سال‌هاست شروع شده اما زمین‌ برای روستاییان حاشیه کمندان تملک نشده و طرح بهسازی روستا نیز انجام نشده است.

در حال انجام تملک روستای کمندان هستیم

در این خصوص داریوش حسن‌نژاد، مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای لرستان به ایسنا گفت: سد مخزنی کمندان با هدف تامین آب شرب شهرهای ازنا و الیگودرز و آبیاری ۵۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه در دست انجام است.

وی  افزود: اعتبارات خوبی به سد کمندان داده شده بطوریکه امسال ۴۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب و ۳۴ میلیارد تومان اعتبار ابلاغی داشته است.

این مسئول اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام شده این پروژه ۹۸ میلیارد تومان اعتبار دارد.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای لرستان گفت: همچنین ۸۰ میلیارد تومان در بحث جهش تولید به این پروژه اختصاص داده شده و چنانچه محقق شود جهش خوبی به لحاظ ریالی برای این پروژه خواهیم داشت.

حسن نژاد بیان کرد: هم‌اکنون در حال انجام تملک روستای کمندان هستیم؛ با حضور بخشدار و فرماندار با اهالی روستا نشست‌های مختلفی را برگزاری کردیم و مقدمات کار در خصوص تملک انجام شده و هر کدام از اهالی بخواهند بلافاصله هزینه را به آنها پرداخت خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان ادامه داد: برای تملک روستای مذکور براساس قانون تملک عمل می‌کنیم؛ ابتدا  دو سه تا گزینه بررسی شد و یک منطقه را اهالی پیشنهاد دادند که آنجا را برای اسکان روستاییان لحاظ کنیم اما چون به اندازه تمام ۲۰۰ خانوارها نبود و بنیاد مسکن ارزیابی کرد اما هزینه های تسطیح و آماده سازی بسیار زیادتر از حدی بوده که قرار است پرداخت کنیم، به اهالی پیشنهاد دادیم در پایین دست سد می‌توانیم زمین تملک کنیم و آنها را اسکان دهیم و کارهای لازم از طریق بنیاد مسکن تسطیح، خیابان و معابر را آماده می‌کنیم و اگر کسی نخواست می‌توانیم هزینه تملک را بصورت نقدی به آنها پرداخت کنیم.

حسن نژاد اضافه کرد: بین ۲۰۰ تا ۲۲۰  خانوار در روستای کمندان ساکن هستند و قسمتی از روستا را آب می‌گیرد اما با توجه اینکه در حریم سد قرار می‌گیرد ناچارا تمام روستا را باید تملک کنیم و هزینه تملک کارشناسی شده و عادلانه است.

این مسئول گفت: بدنه خاک رس سد تمام شده و در مرحله تکمیل است و تا سال ۱۴۰۰ سد آبگیری خواهد شد.

بعد از گذشت ۵ سال از صحبت‌های مطرح شده مسئولان در خصوص رفع مشکل تملک، ظاهرا قرار نیست این مسئله مهم پایان یابد و سد به مرحله آبگیری برسد.

آبگیری سد مخزنی کمندان تا پایان سال ۱۳۹۹

در خصوص آخرین وضعیت سد کمندان، حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: از وزیر نیرو درخواست کردیم نسبت به تکمیل سد کمندان و آبگیری آن در سال جاری اقدام کرده و همچنین تامین محل جابجایی ساکنان روستای کمندان صورت گیرد.

وی گفت: پیش بینی شده مراحل آبگیری سد مخزنی کمندان تا پایان سال ۱۳۹۹ انجام شود.

به گزارش ایسنا، امیدواریم پایان امسال و یا سال آینده‌ای که نماینده مردم در مجلس و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از آن سخن به میان می‌آورند آخرین وعده برای کمندان بوده و این سد به مرحله آبگیری برسد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.