• یکشنبه / ۲۸ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99102820565
  • خبرنگار : 71635

گذر از پیک سوم کرونا در سایه اعمال محدودیت‌ها/ بررسی روند بیماری در ۸ استان کشور

گذر از پیک سوم کرونا در سایه اعمال محدودیت‌ها/ بررسی روند بیماری در ۸ استان کشور

به دنبال افزایش محدودیت‌های کرونایی، روند کاهشی بروز موارد بیماری و مرگ و میر ناشی از کرونا در اکثر استان‌های کشور در جریان است؛ اما در این بین همچنان برخی استان‌ها از جمله استان‌های شمالی وضعیت نگران کننده‌ای دارند و این در حالی است که با کاهش بار بیماری، برخی محدودیت‌ها نیز کاهش یافته است؛ موضوعی که نگرانی این روزهای متخصصان و مسئولین را سبب شده تا مبادا با عادی انگاری و کاهش محدودیت‌ها، پیک چهارم بیماری با ارتفاعی بلندتر از پیکهای قبلی، به وقوع پیوندد...

به گزارش ایسنا، پس از گذشت ۱۱ ماه از ورود ویروس کرونا به کشور، مردم و مسئولین تجربیات زیادی در زمینه کنترل بیماری و مقابله با آن به دست آوردند. با گذر از روزهای بهت و ناباوری و البته سخت بیماری در اسفند ماه سال گذشته، به دنبال اقدامات انجام شده و اعمال برخی محدودیت ها، در نیمه‌های اردیبهشت ماه به روند تقریبا کنترل شده بیماری در کشور رسیدیم تا جایی که هفته دوم اردیبهشت کمترین میزان بستری و هفته آخر اردیبهشت کمترین میزان فوت از کرونا در کشور و در آن مقطع زمانی گزارش شد. اما این روند همینجا متوقف نشد؛ به طوری که با آغاز برخی عادی انگاری و سهل انگاری ها، شروع مسافرت‌ها و.... کم کم زمینه برای آغاز پیک بزرگتر فراهم شد و با افزایش تدریجی موارد بستری و فوت شده بر اثر کرونا سرانجام در اواخر خرداد و اوایل مرداد ماه سال جاری پیک دوم کرونا در کشور را تجربه کردیم.

روند سینوسی کرونا در کشور همچنان داشت و با کاهش موقت آمار در هفته دوم شهریورماه، روند بیماری به آهستگی در ابتدای خط صعود قرار گرفت به شکلی که در اواخر مهر و آبان ماه، پیک سوم بیماری و مرگ و میر بیش از ۴۰۰ نفر در روز را تجربه کردیم. این در حالی بود که علاوه بر مردم، کادر درمان نیز در فشار کاری بسیار سختی قرار گرفتند و این موضوع آغاز راهی برای اتخاذ سیاست‌های جدی‌تر و اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در کشور شد. 

اعمال محدودیتهای کرونایی و دو رقمی شدن فوتیهای روزانه

با اعمال محدودیت‌های متوسط کرونایی از ۱۴ آبان ماه و تشدید آنها در تاریخ اول آذر ماه، آغاز فعالیت طرح محله محور مقابله با کرونا تحت عنوان طرح شهید قاسم سلیمانی، افزایش تعداد آزمایش‌های تشخیصی کرونا، اعمال محدودیت تردد بین استانی و... به تدریج آمار بستری و فوت ناشی از کرونا کاهش یافت تاجایی که در هفته چهارم دی ماه میزان بستری بیماران به شدت کاهش یافته و میزان مرگ و میر کرونایی نیز پس از چندین ماه مجددا دو رقمی شد. همچنین بر این اساس میزان موارد سرپایی مثبت بیماری در کل کشور نیز با کاهش چشمگیری روبرو شد. 

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت تعداد موارد بستری جدید در کشور در هفته چهل و هفتم مقابله با بیماری (19 تا 25 دی ماه) به عدد ۳۹۲۲ نفر رسید و این در حالی بود که این رقم در هفته چهل و ششم مدیریت اپیدمی معادل ۴۷۴۹ نفر بود. در عین حال با توجه به کاهش آمار موارد بستری در هفته چهل و هفتم مقابله با بیماری، تعداد موارد فوت شده در این هفته نیز به عدد ۷۵۳ نفر در کشور رسید. با کنترل بیماری و فاصله از پیک سوم آن در کشور تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده نیز پس از آخرین روند صعودی خود در هفته آخر آبان ماه، طی روزهای اخیر و در هفته چهل و هفتم مقابله با بیماری به عدد ۱۷ هزار و ۹۷۳ نفر رسیده است.

وضعیت کرونا در پایتخت چگونه است؟

با این حال روند بیماری در کل کشور یکسان نبوده است. در پایتخت از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا ۲۵ دی ماه تعداد موارد بستری کرونا به ۶۹ هزار و ۴۸۶ نفر رسید و تعداد موارد فوت ناشی از بیماری نیز در استان تهران به عدد ۸۸۴۱ نفر رسید. این در حالی است که تعداد موارد سرپایی شناسایی شده در این استان تا تاریخ ذکر شده عدد ۷۸ هزار و ۱۷۲ نفر را نشان می‌دهد. در هفته چهل و ششم مدیریت بیماری کرونا بروز هفتگی موارد بستری در استان تهران ۵.۴۳ نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت گزارش شد. همچنین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در این تاریخ در استان تهران به ۱۱.۹۶ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت رسید.

روند افزایشی و کاهش بیماری در استان تهران طی مدت اخیر همانند کل کشور فراز فرودهایی را به خود دیده است، اما پیک سوم بیماری در تهران همزمان با کل کشور در هفته آخر آبان ماه رخ داد. روند بستری در استان تهران در هفته اخیر کاهش یافته و این در حالی است که روند فوت در این استان افزایش یافته است، بروز موارد بستری در این استان از متوسط کشوری بالاتر و مرگ‌ومیر مجددا اندکی از متوسط کشوری بیشتر شده است.

استان‌های شمالی همچنان در صدر موارد ابتلا، بستری و مرگ کرونا

در حالی که با اعمال محدودیت‌های سفت و سخت شاهد کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور بودیم،  اما در استان‌های شمالی این روند تکرار نشد و همچنان افزایش بار بیماری را شاهد بودیم. در این بین استان مازندران که هنوز پیک سوم کرونا را تجربه نکرده بود، در شرایطی که اکثر استان‌ها به شرایط متعادل‌تری از کنترل بیماری رسیدند، در حال گذر از پیک سوم بیماری است. موضوعی که بر خلاف انتظارها پس از اعمال محدودیت‌ها رخ داده است و بنابر اعلام مسئولین دلایلی از جمله آغاز فصل چیدن مرکبات و افزایش کار کارگران فصلی، مسافرت‌های زیاد به این استان و... را دارد.

در هفته چهل و ششم مقابله با بیماری در مازندران بروز هفتگی موارد بستری در این استان ۲۶.۲۷ به ازای هر صد هزارنفر جمعیت گزارش شده است و همچنین بروز موارد مرگ و میر ۳۲.۲۱ به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است. به این ترتیب استان مازندران همچنان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارد. روند بستری و موارد فوت در هفته اخیر در استان نزولی بوده است اما میزان بروز موارد بستری از متوسط کشوری بسیار بالاتر و میزان مرگ و میر استان نیز همچنان از متوسط کشوری فاصله زیادی دارد.

در استان گیلان نیز در هفته چهل و هفتم مدیریت کرونا میزان بروز بستری ۹.۶۹ به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است و میزان مرگ و میر بر اثر بیماری نیز ۱۴.۸۲ به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شده است. روند بستری و فوت در هفته اخیر در این استان نزولی بوده است و بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است‌.

بنابر اعلام معاونت بهداشت و بر اساس نمودارها، در استان گلستان نیز برخلاف سایر استان‌های کشور پیک سوم بیماری رخ نداده است و اکنون با توجه به روند افزایشی بیماری که بر خلاف محدودیت‌ها رخ داده است، گمان می‌رود این استان نیز در حال گذر پیک سوم بیماری باشد. در هفته چهل و ششم مدیریت بیماری بروز موارد بستری ۹.۱۶ به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر و بروز موارد مرگ و میر ۱۷.۴۹ به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شده است. روند بستری در استان گلستان نزولی بوده ولی روند فوت در هفته اخیر صعودی گزارش شده است. میزان مرگ و میر از متوسط کشوری فاصله بیشتری گرفته و بالاتر رفته است و میزان بروز موارد بستری نیز همچنان بیش از متوسط کشوری است.

در استان‌ آذربایجان شرقی نیز بر اساس نمودارها پیک سوم بیماری در حال فروکش کردن است؛ به شکلی که روند بستری و فوت ناشی از بیماری در هفته اخیر کاهش یافته است ولی بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر اندکی از متوسط کشوری بیشتر است. در این استان در هفته چهل و ششم مدیریت بیماری میزان بروز موارد بستری ۵.۳۶ به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت و بروز موارد مرگ و میر ۹.۵۹ به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است.

در استان البرز نیز پیک سوم بیماری با اعمال محدودیت‌ها در حال کاهش است. روند بستری و فوت در هفته اخیر( هفته چهل و ششم مدیریت بیماری) کاهش یافته است؛ همچنین بروز موارد بستری از متوسط کشوری کمتر و مرگ و میر استان نیز از متوسط کشور کمتر شده است. در این استان میزان بروز موارد بستری۳.۹۰ به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت و بروز موارد مرگ و میر ۵.۶۷ به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است.

در استان خراسان رضوی نیز پس از گذر از پیک سوم، روند بستری و فوت ناشی از بیماری در هفته چهل و ششم مدیریت بیماری رو به کاهش است. بروز موارد بستری در این استان از متوسط کشوری کمتر است ولی میزان مرگ و میر هنوز اندکی بیش از متوسط کشوری است. میزان بروز موارد بستری در خراسان رضوی ۲.۸۱ به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت و بروز موارد مرگ و میر۹.۸۶ به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است.  

طی روزهای اخیر با توجه به ابراز نگرانی وزیر بهداشت و همچنین معاون بهداشت وزارت بهداشت، پیش بینی روزهای افزایش بار بیماری در برخی استان‌ها از جمله استانهایی نظیر هرمزگان (بویژه جزیره قشم) و قم دور از انتطار نیست؛ البته در حال حاضر روند بستری و فوت ناشی از بیماری در استان قم کاهش یافته است و همچنین بروز موارد بستری و مرگ و میر این استان از متوسط کشوری کمتر است. میزان بروز موارد بستری این استان ۰.۸۲ به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر و میزان مرگ و میر ۲.۲۳ به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شده است. در استان هرمزگان نیز روند بستری و فوت در هفته اخیر افزایش یافته است، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر همچنان از متوسط کشوری کمتر است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.