• یکشنبه / ۲۸ دی ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۸
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 99102820615
  • خبرنگار : 71653

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته‌ای/کاربرد مهندسی ساخت‌وتولید در تمام مجموعه‌های صنعتی

اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته‌ای/کاربرد مهندسی ساخت‌وتولید در تمام مجموعه‌های صنعتی

دانشیار و پژوهشگر نمونه جوان دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران از اهمیت مهندسی مکانیک در تحقیقات بین رشته‌ای و الزام گرایش ساخت و تولید در طراحی مهندسی سخن گفت.

به گزارش ایسنا، دکتر مجید بنی‌اسدی، دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک پردیس فنی دانشگاه تهران با بیان این که رشته مهندسی مکانیک اهمیت زیادی دارد ، خاطرنشان کرد: چراکه دروس درون پایه این رشته، همچون استاتیک، دینامیک، ترمودینامیک و... جهان‌بینی نسبتاً دقیقی را نسبت به پدیده‌های فیزیکی، کنش اجسام و ذرات به‌وجود می‌آورد و این امکان را فراهم می‌کند تا مهندسان مکانیک، جدا از فعالیت‌های مشخص‌شده در صنعت، در مقاطع بالاتر، دانش و توانایی‌شان را در علوم مختلف مثل شیمی، متالوژی یا حتی علوم زیستی اجرا کنند و در تحقیقات میان‌رشته‌ای نقشی کلیدی داشته باشند.

بنی‌اسدی که گرایش تحصیلی‌اش در حوزه ساخت و تولید است، درباره‌ کاربردهای این بخش در صنایع مختلف توضیح داد: "ساخت و تولید" از شاخه‌های مهندسی مکانیک است و در برگیرنده‌ دروس پایه مکانیک و دروس مهارت‌های صنعتی برای انجام پروسه‌های ساخت قطعات. از همین رو، جایگاه و اهمیت مهندسی مکانیک با گرایش ساخت و تولید، به‌‎عنوان یک رکن اساسی در همه مجموعه‌های صنعتی شناخته می‌شود.

وی تصریح کرد: مهندس ساخت و تولید بایستی محدودیت‌های طراحی را بداند و مهارت‌ و تخصص لازم برای ساخت قطعه را داشته باشد. هم‌چنین هم‌فکری موثری با مهندسان طراحی داشته باشد. برنامه‌ریزی و اجرای یک فرایند ساخت باکیفیت و بهینه، مهندس ساخت و تولید را ملزم می‌کند تا دانش‌های مختلفی مثل "ابزارشناسی"، "روش‌ تولید"، "تولید مخصوص" را بداند؛ به همین خاطر هم مهندسان ساخت و تولید جایگاهی بسیار کلیدی در صنایع مختلفی مثل ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی، طراحی کارگاه و یا کارخانه‌های تولیدی دارند. به طور کل، مجموعه‌های صنعتی برای ارتقاء به سطوح بالاتر تکنولوژی، به مهندسان خلاق، ماهر و آگاه نیازمندند.

بنی‌اسدی که در جشنواره پژوهش و فناوری سال گذشته به‌عنوان پژوهشگر نمونه جوان برگزیده شد، در این‌باره گفت: سال پیش انتخاب پژوهشگران مبتنی بر امتیاز پژوهشی و تنوع فعالیت‌ها صورت گرفت. کسب امتیاز بالا در سه بخش انتشار مقالات علمی پژوهشی، انجام پروژه‌های صنعتی و بین‌المللی و تألیف کتاب باعث شد تا موفق شوم.

وی که اجرای ۱۰ طرح داخلی و پنج پروژه بین‌المللی را در کارنامه خود دارد، بیشترین موضوع تخصصی‌اش را تحقیق درباره‌ مدل‌سازی چند مقیاسی مواد ناهمگن معرفی کرد و درباره‌‎ آن این‌طور شرح داد که هدف از مدل‌سازی چند مقیاسی برای تعیین خواص مکانیکی و گرمایی مواد با داشتن برهمکنش‌های اتمی در سایز نانوست. به‌طور کلی پژوهش‌های محققان درباره‌ اصول و روش‌های علم میکرومکانیک و نانومکانیک در آنالیز چند مقیاسی صورت می‌گیرد.

بخش مهمی از تحقیقات بنی‌اسدی به تلاش برای پیدا کردن روش‌های مدل‌سازی چند مقیاسی بر روی مواد، بیومواد و بافت‌های زنده منجر شده است؛ مثل خواص‌سنجی نانو کامپوزیت‌های پایه پلیمری، ساختارهای سرامیکی، غشاهای پلیمری، داربست‌های زیستی و بافت‌های زنده مثل مغز، کبد و استخوان. یا اقدامات محاسباتی، همچون ساخت انواع مختلف نانوکامپوزیت مثل نانوکامپوزیت ضدحریق پایه پلیمری، نانوکامپوزیت رسانا، ساخت داربست پوست انسان، ساخت استنت‌های زیست تخریب‌پذیر و ساخت متامتریال.

 این دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه تهران مهم‌ترین خروجی پژوهش‌هایش در دو دسته تحقیقاتی و صنعتی را این‌طور ذکر کرد: "توسعه نرم‌افزار کاربردی برای اولین بار در دنیا با رویکردی جدید برای سه بعدی کردن ساختارهای مواد ناهمگن بر اساس اطلاعات آماری"، "ارائه نرم‌افزاری کاربردی برای مدل‌سازی پوکی استخوان با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (در قالب پروژه‌ای بین‌‎المللی)"، "توسعه نرم‌افزاری کاربردی برای طراحی ساختار با رویکرد آماری(در قالب پروژه‌ای بین‌‎المللی)"، "ارائه نرم‌افزاری برای کنترل قاب تیلور به منظور اصلاح ناهنجاری و عیوب استخوانی برای اولین بار در کشور"، "ساخت اولین داربست پوست انسان با ساختار منظم میکرونی در کشور"، "ساخت آند پرسیلیسیم در کیفیتی قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی برای اولین بار در کشور"، "ساخت سامانه آزمایشگاهی و سیمولاتور آندهای جریان تزریقی برای اولین بار در کشور"، "بهینه‌سازی ریزساختار آند و کاتد پیل سوختی اکسید جامد"، "مدل‌سازی عددی ایستگاه تقویت فشار و عیب‌یابی مجموعه" و "ساخت پوشش ضدحریق پلیمری".

 بنی‌اسدی تصریح کرد: بیشتر دستاوردهای پژوهشی من در بخش‌های صنعتی در حوزه صنایع نفت و گاز استفاده شده و مشکلات بسیاری را در این‌باره رفع می‌کند. همچنین بعضی از پروژه‌های تحقیقاتی انجام‌شده مثل داربست پوست مصنوعی و نرم‌افزار سه بعدی‌سازی ساختارها، به تدریج در پروسه تجاری‌سازی قرار خواهند گرفت؛ چنان‌که نرم‌افزار سه بعدی ساختار در زمین شناسی، متالوژی، مهندسی مکانیک، فیزیک حالت جامد و پزشکی کاربرد فراوان و منحصر به‌فردی داشته است.

این دکترای مکانیک مواد از دانشگاه استراسبورگ فرانسه در پاسخ به پرسش درباره کاربرد نرم‌افزار مدل‌سازی پوکی استخوان که با همکاری دانشگاه استراسبورک و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه ارائه شد، اظهار کرد: مدل‌سازی پوکی استخوان یکی از اساسی‌ترین مسائل مدل‌سازی در دهه‌های اخیر است. در صورت ارائه مدلی توانمند برای پوکی استخوان، امکان پیش‌بینی ریزساختار و خواص استخوان بیماران مبتلا به این عارضه در سال‌های آینده ممکن می‌شود. این مدل‌سازی‌ها به پزشکان و محققان برای راستی‌آزمایی روش‌های مختلفی که به درمان یا کاهش سرعت بیماری استفاده می‌شود، کمک می‌کند.

وی با اشاره به رابطه میان رشته مکانیک و رشته پزشکی، درباره مقاله خود با عنوان «مدل‌سازی سه بعدی سلولی و همگن‌سازی بافت نامنظم مغز» گفت: علم میکرومکانیک ارتباط‌دهنده خواص ریزساختار با خواص ساختار است. امروزه در الگوهای طبیعی و زیستی، این ارتباط اهمیت زیادی در طراحی مهندسی دارد. برای مثال، پیش‌بینی احتمال ضربات مغزی با توجه به نرخ نیروی اعمالی به جمجمه و آسیب بافت ریزساختار مغز، یعنی نورون‌ها، بسیار اهمیت دارد. یا مثلاً شرکت‌های تولیدکننده هلمت برای طراحی یک کلاه ایمنی بهینه، به این اطلاعات نیاز دارند؛ پس مدل‌سازی ریزساختار سیستم‌های بیولوژیکی، گامی نو برای بهبود دست‌سازه‌ها و به‌منظور حفاظت و کم کردن آسیب به بافت‌هاست. لازم به ذکر است توان محاسباتی سوپر کامپیوترها فاصله زیادی با مدل‌سازی دقیق این نوع سیستم‌ها دارد و به همین خاطر، محاسبه سیستم‌های زیستی با تقریب زیادی انجام می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر بنی‌اسدی در پایان بزرگ‌ترین مشکل پژوهشی که رشته‌های فنی مهندسی دانشگاه‌‎های کشور با آن مواجه هستند را، عدم تعامل مناسب بین صنعت و دانشگاه و عدم اختصاص بودجه کافی از طرف منابع عمومی و صنعتی به امر پژوهش در سطح دانشگاه‌ها دانست و گفت: از آن‌جایی که تعامل و مکانیزم درستی برای همکاری میان صنعت و دانشگاه تعریف نشده، نمی‌توان شناخت درستی از توانایی‌های دانشگاه برای ورود به صنعت متصور شد. همین معضل، همکاری مؤثر میان این دو نهاد را کاهش داده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.