• سه‌شنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۹
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 99111410487
  • خبرنگار : 71021

شروط سفرهای نوروزی اعلام شد

شروط سفرهای نوروزی اعلام شد

معاون گردشگری می‌گوید: برقراری سفرهای نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است. ضمن این‌که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز ممنوع خواهد بود و سفر به نقاط دیگر کشور به ارائه «رزرو اقامتگاه» منوط خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا پس از آخرین جلسه این ستاد به مصوبه‌های مربوط به سفرهای نوروزی اشاره‌ای کلی کرد و رفع محدودیت‌ها و برقراری سفر در تعطیلات نوروزی را مشروط به این دانست که «در یک و نیم ماه باقی‌مانده تا پایان سال، شرایط را مناسب نگه داریم». ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ با درنظر گرفتن این ملاحظات درباره آخرین تصمیم‌های گرفته‌شده برای سفر در تعطیلات نوروز به ایسنا گفت: بیش از یک ماه است که طرح سفر ایمن و هوشمند در مراجع مختلف، از وزارت بهداشت تا قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا و کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور مطرح شده و با نیروی انتظامی و وزارت راه و شهرسازی نیز رایزنی‌هایی صورت گرفته، به هر حال موضوع حمل و نقل در سفرهای نورزی بسیار اثرگذار است. جلسات مختلفی نیز برای رفع ابهام و پرسش و پاسخ برگزار شد تا در نهایت،  طرح را پذیرفتند و تایید کردند و قرار شد مدیریت سفر ایمن در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد، هرچند که دغدغه‌هایی از بابت حاد شدن شرایط ویروس کرونا در کشور وجود دارد.

او افزود: بنابر مذاکرات و توافق‌هایی که تا این مرحله صورت گرفته است، فعالیت‌ها و خدمات مرتبط با سفر و گردشگری در تعطیلات نوروز به صورت محدود و کنترل‌شده خواهد بود و برقراری سفرهای نوروزی نیز مشروط بر این است که در روزهای پیش ‌رو وضعیت ویروس کرونا در کشور فوق‌العاده و یا بحرانی نشود.

تیموری گفت: کلیت طرح سفر ایمن در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده و پیش از آن نیز در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا تایید شده است. قرار است سفرها طبقه‌بندی شوند که این فرایند در اختیار و مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. بخشی از این سفرها به صورت برنامه‌ریزی‌شده و با تور خواهد بود که از طریق دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز اجرا می‌شود؛ این بخش را از طریق سامانه ثبت تور می‌توان مدیریت و کنترل کرد. این سامانه مدت‌ها است که راه‌اندازی شده و فقط نیروی انتظامی باید به آن اضافه شود تا از طریق کد رهگیری که برای هر تور صادر می‌شود، سفرهای گروهی رصد شود. در این کد که روی وسلیه نقلیه نصب می‌شود، نام راهنما،  آژانس و اتومبیل نیز مشخص است. اگر توری این کد را نداشته باشد، پلیس اجازه حرکت نمی‌دهد. این اقدام نه تنها از فعالیت تورهای بدون مجوز جلوگیری خواهد کرد که نظارت بر تورهای دارای مجوز را نیز آسان می‌کند.

سفر نوروزی به «رزرو محل اقامت» مشروط شد

او در ادامه بیان کرد: دغدغه بیشتر مربوط به سفرهایی است که مستقل و بدون برنامه‌ریزی انجام می‌شود که برقراری این نوع سفرها به ارائه رزرو محل اقامت مشروط شده است، در این صورت می‌توان این سفرها را مدیریت کرد. اطلاعات تمام مراکز اقامتی مجاز نیز در سامانه «جانا» موجود است و مردم می‌توانند از این طریق محل اقامت مناسب خود را پیش از سفر، انتخاب و سپس رزرو کنند. در واقع ما از این طریق روی وضعیت ایمنی و بهداشت اقامتگاه‌ها نظارت می‌کنیم.

تیموری درباره چگونگی کنترل این دسته از مسافران که درصد بیشتری را حتما به خود اختصاص خواهند داد، توضیح داد: طرح سفر ایمن از طریق ستاد خدمات سفر پیش خواهد رفت که در هماهنگی کامل با ستاد ملی مبارزه با کرونا برای شناسایی و معرفی مقاصد ایمن و کم‌خطر خواهد بود. از طریق همین ستاد با نیروی انتظامی هماهنگی می‌شود تا ضمن جلوگیری از سفر به مناطق پرخطرِ قرمز و نارنجی، در مبادی ورودی مجوز اقامت مسافران کنترل شود که در صورت نداشتن تاییدیه رزرو، اجازه ورود به شهر یا استان داده نمی‌شود.

معاون گردشگری گفت: در کنار این گروه‌ها، افرادی هم هستند که شخصی اما با وسایل نقلیه عمومی سفر می‌کنند که پیش‌شرط فروش بلیت به آن‌ها مثل حالا، استعلام از ابتلا به کرونا و داشتن رزرو محل اقامت است، به همین منظور هم رایزنی‌هایی با وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است.

تیموری بیان کرد: انگیزه ما از تاکید برای داشتن رزرو محل اقامت این است که مردم از مکان‌های قابل نظارت و کنترل‌شده استفاده کنند. همه تاسیسات گردشگری ملزم هستند از طریق سامانه ماسک اطلاعات بیماران را رصد و از پذیرش مبتلایان که دوران نقاهت ۱۴ روزه آن‌ها تمام نشده است، خودداری کنند.

اسکان نوروزی در مدارس و کمپ‌ها ممنوع شد

او همچنین گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت مدارس و کمپ‌های ورودی شهرها در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ ممنوع خواهد بود و امکان پذیرش مسافر در این مراکز وجود ندارد. قرار شده از هرگونه تجمع‌آفرینی و استقرار چادرهای مسافرتی در محل‌های عمومی نیز جلوگیری شود.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره شیوه نظارت بر سفرهای نوروزی با توجه به محدودیت تعداد ناظران در سال‌های گذشته، اظهار کرد: قرار است نظارت‌ها از طریق دستگاه‌های عضو ستاد هماهنگی خدمات سفر به صورت تلفیقی و ترکیبی صورت گیرد. در این فاصله همه پروتکل‌ها و راهنمایی‌های سفر در کرونا برای تاسیسات گردشگری، راهنماها، سایت‌های گردشگری و موزه‌ها یادآوری می‌شود و همزمان کلاس‌های آموزشی برای شاغلان و فعالان گردشگری برگزار می‌شود. سرفصل‌های این آموزش آماده و اعتبارات آن گرفته شده است که قرار بود بعد از تصویب طرح سفر ایمن در ستاد کرونا، اجرا شود. نظارت، آموزش و اطلاع‌رسانی ضمیمه این طرح شده است.

تیموری لازمه اجرای درست این طرح در تعطیلات نوروز را همکاری همه دستگاه‌ها، فعالان گردشگری و بویژه مردم دانست و گفت: این یک ماه زمان طلایی است؛ اگر خوب مدیریت شود و با پیک کرونا مواجه نشویم، نوروز کم‌دغدغه‌ای خواهیم داشت.

داشتن تست کرونا برای سفر نوروز الزامی است؟

او در پاسخ به این که آیا همراه داشتن گواهی منفی تست کرونا از شروط سفر است، گفت: گواهی منفی تست PCR در سفرهای داخلی شرط نیست اما برای سفرهای خارجی بنابر پروتکل‌های توافق‌شده بین کشورها ضروری و الزامی است.

تیموری در پاسخ به این سوال که با توجه به دغدغه‌های مطرح‌شده درباره کنترل سفرهای انبوه و بی‌برنامه، ظرفیت محدودی برای تورها، هتل‌ها و شهرها تعیین شده است، اظهار کرد: این ظرفیت براساس پروتکل‌هایی که ستاد ملی مبارزه کرونا مشخص کرده، تعیین شده است.

معاون گردشگری با اعتقاد به این‌که ازسرگیری فعالیت‌های مرتبط با گردشگری در تعطیلات نوروز پس از یک سال تعطیلی و رکود، بیشتر جنبه حمایتی دارد، اظهار کرد: فعالان گردشگری نوروز سال ۹۹ را به خاطر کرونا و نوروز ۹۸ را به خاطر سیل از دست داده‌اند، اگر فرصت عید امسال هم از دست برود خسارت آن‌ها جبران‌ناپذیر می‌شود، برای همین دولت همراهی کرد، اما طبیعی است که دغدغه‌هایی از بابت خارج شدن کنترل سفرها و بحرانی شدن وضعیت ویروس کرونا در کشور داشته باشد. نگاه دولت بر این است که اگر گشایشی ایجاد می‌شود با هدف حمایت از کسب و کارها باشد. از طرف دیگر، یک سال است که بیشتر مردم سفر نرفته‌اند یا تفریحی نداشته‌اند، حفظ نشاط اجتماعی دغدغه دیگر دولت بود که در تایید طرح سفر ایمن در تعطیلات نوروز تاثیر داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۱۳:۳۱

با این کار میاین ابروشو درست کنین چشمشو کور میکنین خوب امسالم سفرهارو کنسل کنید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۱:۴۶

ارع واقعا موافقم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۱۹:۱۱

سلام سفر با اتومبیل شخصی به شهرستان به چه صورت حواهد بود

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۲۰:۱۱

سفر به اصفهان رو هم ممنوع کنید متشکرم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۲۱:۱۷

حوشابه حاله کسانی که برنامه سفردارند مگرازپس خرجی بخورنمیرمان درمی ایم تا فکر سفرباشیم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۴ ۲۲:۰۹

ماکه خیالمن راحته نه سفرداریم نه سفرمی کنیم چون هیچ پولی نداریم 😫😫😫

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۰:۴۰

خدارحمت‌کنه‌امواتتوکه‌حرف‌حق‌روزدید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۲:۳۳

انشاءالله خدابه همه سلامتی بده واینکه این کرونای لعنتی ازبین بره بالاخره یه روزی میرسه همه تو جاده هاباخانواده هاشون درحال سفرباشن وجیبشون پرپول امیدواریم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۶:۱۵

عجب

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۸:۴۳

اگه اینطوری ادامه بدین حالا حالا با کدونا هستیم ،برید خوش باشید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۸:۴۳

اگه اینطری ادامه بدین حالا حالا با کدونا هستیم ،برید خوش باشید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۰:۰۲

احسنت.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۲:۵۶

اره به خدا پول کجا بود تاسفرکنیم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۰:۴۴

ما خودمان در گیلان و در یک روستا خانه داریم پس تکلیف امثال ما برای سفر نوروزی چه میشود؟ ما که هتل رزرو نمی کنیم. چرا همیشه ناقص اطلاع رسانی میکنند؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۵:۱۰

دقیقا مایی که خونه تو گیلان داریم ویه ساله بهش سر نزدیم چیه ای کاش یه راه حلیم واسه این مورد بزارن

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۱:۴۴

با چه حقی اجازع سفر میدین؟؟؟؟؟ اصلا نباید بزارین مردم برن مسافرت چقدر دیگه باید مردم بی گناه بخاطر یه مشت کم عقل بمیرن؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۸:۱۲

اقای با عقل به مردم چه ربطی داره مقصر اون کسیه که بدون ماسک و..‌‌ از خونه میان بیرون 😒

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۲:۱۲

تماس تصویری این مشکل را حل کرده بشین تو خونت با جون مردم بازی نکن، انشالله هر کسی رعایت نکنه درد و رنج مال خودش و خانوادش باشه چون اصلأ رعایت بقیه رو نکردند

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۳:۰۰

یه فکری به حال کسایی که بیشتر از ۱سال هست خانواده ندیدن بکنید من خودم به شخصه ۱سال بیشتر شده به خاطر رعایت بیماری خانواده رو ندیدم تکلیف ما چیه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۴:۰۲

کاش ی خط قرمز میکشیدن‌ب جنوب کشور ک هیچ مسافری نیاد.ماشکممونم ب زور پر میکنیم مسافرتمون کجابود.دلت خوشه ها

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۵:۱۸

دولت شرایط سفر را برای کسانی فراهم میکنه که توانایی رزرو هتل رزرو هواپیما وکسانی که دستشون به دهانشون میرسه وپول توحسابشون گندیده.نمیاد برای امثال من بازنشسته که یک ماشین مدل پائین دارم وخیلی زرنگ باشم بتونم از پس پول بنزینش بربیام سفرمهیا کنه باشه برای ماهم خدا بزرگه.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۶:۰۳

جرا از مسکن ملی خبری جند است مبلغ اولیه ریختم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۶:۲۴

همه از نداری و بی پولی و گرانی حرف میزنن از الان به فکر تعطیلاتن چقدر دو روئن .پول کجا بود برا تعطیلات

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۶:۳۹

خون مردم را درشیشه کردید بس است از این بازی ها دست بردارید به مردم ایران یک حرف راست نزدیک چطور می خواهید گوش کنند

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۷:۰۷

عجب مغازه ای بازکردن یعنی متوجه نشدین توراگه باتوربریم کرونانمیگیریم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۷:۵۷

لطفا سفر هارا باز نکنید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۱:۳۱

چرا باید سفر ها رو باز کنید ما خودمون گیلانی هستم و در گیلان زندگی میکنم و از شما خواهش می کنم سفر نرید پارسال سیزده بدر اینجا شلوغ بود از گیلان هیچ کس جایی نرفت ولی همه شهرستانی ها اومده بودن

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۸:۳۰

این چه کار یه سفر هارو ممنوع کنید دوباره موج جدید کرونا میاد حالا مردم یه سال نزن سفر چی میشه پس ما خیلی خوبیم که هنوز یه بارم سفر نرفتیم ، شما هایی که می رسد سفر اگه کرونا گرفتید لطفا دیگه بر نگردید.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۳:۰۹

هر کسی اختیار دست خودشه نیاز نیست کسی نطق کنه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۰۴ ۱۳:۵۷

حتما فامیل های تو کنارت هستن که این حرف ها رو میزنی الان فامیل های ما توی شهر های دیگه هستن و تقریبا یه ساله که ندیدیم چیکار کنیم خب ما هم ادم هستیم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۰۸:۴۸

با سلام اگه امسال هم جلوی مسافرت گرفته نشه،کاریکسال ،پروتکل بهداشتی ، این ماسک زدنها ،قرنطینه،مرگ و میرها ،بی نتیجه خواهد ،

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۱:۳۲

خواهشا سفرها را کنسل نکنید بابا افسردگی گرفتیم سالی 5بار مسافرت میرفتیم.دیگه خسته شدیم طاقت نداریم بخدا

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۲:۵۴

هیس بابا من هرجور شده میرم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۲:۴۴

مگه پول گذاشتین بمونه تو جیب ملت که بخوان سفر هم برن ویروس هم ملت نکشه مطمئن باشید از گرسنگی میخواهیم بمیریم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۲:۴۷

خواهش مند هستم که اصفهان رو ممنوع نکنید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۹:۰۷

ب جای ایتکه سفر رفتنو ممنوع کنن شرطم براش میذارن...خیلی عالیه افرین...تا این شرطو شروطا هست کرونام هست.علی برکت الله

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۰:۵۹

یعنی شما فکر میکنیدمسافرت عامل کرونا هست بیخیال بابا بیا ببین تو تهران چه خبره بازار مترو اتوبوس و....

avatar

دعا‌کنید‌بیماری‌کرونا‌هرچه‌زودتر‌‌از‌بین‌ملتها‌وملت‌ایران‌‌خارج‌بشه‌‌ومردم‌ما‌با‌شادی‌وشادابی‌سفر‌کنند‌ومسافرت‌‌خوب‌است‌باعث‌افزایش‌طول‌عمر‌میشوددلتان‌را‌بد‌نکنید‌.امیدتان‌به‌خدا‌باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۱:۴۸

خیلی خوبه ولی ما که تو یه شرکت افتادیم کجا بریم گورستان جامون نمیدن ......عران خز

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۲:۴۱

لطفا راه ها را نبندید خواهش میکنم دیگه خسته شدیم خواهش میکنم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۳:۰۳

جمع کنید مسخره ها درآمدی کرونا دست به جیب مردم کردن به اسم کرونا الان کرونا به خودش میگه چقدر بدبخت بودم که گیر اینا افتادم پروتکل درآمدی

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۳:۱۵

دستشون درد نکنه شرایط سفر برای پول دار ها رو اعلام کردند. اول که قشر متوسط و ضعیف که اصلا تو فکر مسافرت نیست چون هزینه ها بالا است. دوم اینکه چند نفر میتونند توی هتل ها بخوابند و با چه هزینه ای

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۳:۲۵

ما که در حالت عادی دوسال یبار میرفتیم شهرمون الان که ۳ ساله رنگ شهرمونو به چشم ندیدیم 😔😔

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۲۳:۳۹

ماشااله به این تصمیم علی برکت اله موج پنجم در راه هست

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۶ ۰۳:۲۵

کرونا همچنان جولان میدهد اما مسؤلین ما همچنان درفکر سفرهای نوروزند

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۱۶ ۱۸:۵۲

ما در مشهد زندگی میکنیم

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۸ ۱۶:۵۴

اگر ما از خانه در نیایم شاید شهر ها آبی و زرد شود فقط اون های که کارمند یا سر کار میرند با ماسک و دستکش میتونند برند ولی اون هایی که تو خانه هستنداون ها سعی بکنند که کم تر بروند بیرون این هایی که به شما میگم بخبخواتر خدتون هست پس صبر کنینیم شهر ها آبییا زرد یا سفید شوند بعد بریم بیرون