• سه‌شنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۱
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99112821136
  • منبع : مطبوعات

پیش از عید، تهران را تعطیل کنید

پیش از عید، تهران را تعطیل کنید

افزایش آمار ابتلا، بار دیگر ماجرای تعطیلی تهران و اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه را مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «خیز پیک چهارم کرونا به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها رسید. با این که پیش از این بارها نسبت به خطرات پیک چهارم ویروس کرونا در کشور هشدار داده شده بود اما متخصصان می‌گویند نه‌تنها پیک جدید شروع شده که اثرات آن در بخش مراقب‌های ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها هم دیده شده است.

ماجرای آغاز روند پر شدن بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها را حسین کرمانپور، مدیر روابط‌ عمومی سازمان نظام پزشکی اعلام کرد. او در توییتی نوشت که افزایش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها شروع شده و آی‌سی‌یوها در حال پر شدن است. علت اصلی هم رعایت نکردن اصول بهداشتی است. نگرانی‌ها از تکرار وضعیت پاییز بالا رفته است. خبرهایی که از بیمارستان‌ها به گوش‌ می‌رسد حکایت از روند صعودی مراجعه‌های سرپایی و در ادامه آن موارد بستری است. افزایش موارد ابتلا هم در نهایت تأثیر مستقیمی بر آمار مرگ‌ومیر دارد.

نادر توکلی که معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران است هم نسبت به شرایطی که در روزهای آینده انتظارمان را می‌کشد هشدار داده است. او که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفته که میزان مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان‌های استان تهران از ۱۶۰۰نفر به دو هزار نفر رسیده و روند مراجعه‌کنندگان در دو هفته گذشته نگران‌کننده است. به‌ گفته او، آمار بستری‌ها در برخی بیمارستان‌ها دو برابر شده. همچنین ۱۵تا ۱۷درصد ابتلا به کرونا در استان تهران به زیر ۲۵سال رفته است. بر اساس اعلام توکلی، میزان بستری‌های روزانه در تهران به حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ مورد رسیده است: «در روزهای پایانی سال، میزان حضور مردم در بازارهای رسمی و غیر رسمی بالا رفته که این مسئله تعداد مبتلایان را بیشتر می‌کند.»

پیش از عید، تهران را تعطیل کنید

افزایش آمار ابتلا، بار دیگر ماجرای تعطیلی تهران و اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه را مطرح کرد. شروین شکوهی، رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان این موضوع را مطرح می‌کند و به همشهری می‌گوید دورهمی‌ها و تجمعات مردم شروع شده، افراد زیادی در شهر تردد می‌کنند، با این وضعیت، انتظار ما هم همین است که آمارها بالا برود. شاید نتوان آمار دقیقی داد اما تعداد مراجعه به بیمارستان‌ها به‌ طور وحشتناکی بالا رفته است، وضعیت آی‌ سی یو هم همین است و نسبت به یک‌ ماه پیش دو تا سه برابر میزان مراجعه‌ها بالا رفته است. شاید بتوان گفت بیماران تا حدود ۱۰برابر افزایش پیدا کرده‌اند.

به‌ گفته شکوهی، پیک چهارم کرونا، آغاز شده و ممکن است شدیدتر از پیک‌های قبلی باشد. باید محدودیت‌های ویژه‌ای پیش از تعطیلات نوروز اعمال شود: «همدلی مردم کم شده است، در ماه‌های گذشته، حتی همان میزان از رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی منجر شده بود تا میزان انتقال ویروس کاهش پیدا کند، ما بارها گوشزد کردیم که اگر این پروتکل‌ها رها شود، باز هم با اوج بیماری مواجه می‌شویم، حالا شاهد هستیم که دورهمی‌ها، مهمانی‌ها و حتی عروسی‌ها راه‌ افتاده، تالارها و سینماها فعالیت‌هایشان را آغاز کرده‌اند. همه اینها به ضرر مردم است، جان مردم برای ما ارزشمند است، با این که خیلی درباره رعایت پروتکل‌ها حرف زدیم اما حالا می‌بینیم که همه جا باز شده و کسی رعایت نمی‌کند. همه اینها در شرایطی است که تهران وضعیت خوبی نسبت به مناطق دیگر دارد.»

شکوهی می‌گوید باید اطلاع‌رسانی قوی در ارتباط با پیک چهارم کرونا به مردم داده شود، مسئولان تصمیم‌گیرنده‌ باید همین حالا که هنوز وضعیت خیلی تشدید نشده، اقدامات سختگیرانه را اعمال کنند و نگذارند اوضاع بحرانی شود. اگر همین حالا تهران را دو هفته تعطیل کنند، برای تعطیلات نوروز وضعیت بهتری خواهیم داشت: «نیوزلند چند مورد ابتلا را شناسایی کرد، ۳ روز کشور را تعطیل کرد، در کشور ما اما صبر می‌کنند تا بیشترین آسیب وارد شود، بعد اقدام کنند. حالا باید محدودیت‌ها را بیشتر کرد نه زمانی که ماجرا به اوج خود رسید.»

این شرایط تنها برای بیمارستان لقمان نیست، خسرو صادق‌نیت، رئیس بیمارستان امام خمینی‌(ره) هم به همشهری می‌گوید که موارد مراجعه کرونا در این بیمارستان، افزایش پیدا کرده اما هنوز شدت آن با گذشته تفاوتی نکرده است. به‌ گفته او، هنوز تغییر محسوسی در ارتباط با تعداد بیماران بخش‌ آی‌سی‌یو دیده نشده و روال همانند گذشته است. صادق‌نیت تأکید می‌کند که شرایط بیمارستان امام خمینی(ره) را نمی‌توان به کل کشور تعمیم داد و در عین حال هم نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده چه شرایطی پیش می‌آید. این کار نیاز به اظهار نظرهای تخصصی دارد.

وضعیت نگران‌کننده استان‌ها

این تنها تهران نیست که چنین شرایطی را تجربه می‌کند. استان‌هایی که در ابتدای شیوع ویروس، شرایط سختی را گذرانده بودند، حالا بار دیگر در سراشیبی شیوع قرار گرفته‌اند، مثل استان خوزستان که زودتر از سایر مناطق، اعلام وضعیت قرمز کرد. بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، ۱۰شهرستان این استان، حالا در وضعیت قرمز به سر می‌برد. ۲ روز پیش بود که رئیس بیمارستان گلستان اهواز از تکمیل ظرفیت بخش آی‌سی‌یو کرونای این بیمارستان خبر داد و گفت که بیمارستان رازی این شهر هم چنین وضعیتی دارد.

به‌ گفته میثم معزی، از ۱۴۰تخت آی‌سی‌یو این بیمارستان، ۳۰تخت برای بیماران کرونایی است. وی با اعلام نگرانی از این وضعیت، به ایرنا گفت که روند ابتلا به کرونا در این استان به‌ شدت در حال افزایش است. همه اینها در حالی است که مردم همچنان تردد درون شهری، دورهمی خانوادگی و تجمعاتشان را دارند.

ماجرا اما تنها به خوزستان محدود نمی‌شود. روز گذشته استاندار زنجان هم خبر از افزایش ۱۸درصدی بستری‌ها و ۲۱درصدی مراجعات سرپایی این استان داد. به‌ گفته فتح‌الله حقیقی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر به‌ شدت کاهش پیدا کرده است، همه اینها در شرایطی است که ویروس جهش یافته کرونا به استان‌های همجوار رسیده و میزان ابتلای خانوادگی و مرگ‌ومیر آن بالاست. آمارها نشان می‌دهد از ابتدای شیوع ویروس تاکنون یک هزار و ۱۵۱نفر در این استان جانشان را از دست داده‌اند. به گزارش ایرنا، هم‌اکنون، ۱۳۳بیمار کرونایی در بیمارستان‌های این استان بستری‌اند.

نمودارها از شیوع بیماری تا ۲۶ بهمن‌ ماه هم حکایت از بالا رفتن موارد بستری بیماران کرونایی در جنوب کشور دارد. کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، به فارس گفته که در استان خوزستان روند بستری بیماران شدیدا افزایشی است. در استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، فارس و سمنان افزایش ملایمی از شمار موارد بستری دیده می‌شود اما در سایر استان‌ها روند بستری پایدار است. بر اساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، در هفته اخیر سرعت انتشار کرونا در استان خوزستان به حدی زیاد بوده که تعداد افزایش بیماران کرونایی در این استان ۷۵درصد و موارد بستری ۶۵درصد افزایش یافته است.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۵:۲۴

تعطیل کنید که بریزن ،شمال در پاسخ به اعتراض شمالیها هم با وقاحت بگن اگه ما نباشیم شما از گشنگی میمیرین ،در حالیکه از اب معدنی تا تن ماهیشونو با خودشون میارن وپنجاه نفر یه سوییت اجاره میکنن.وفقط زباله وکرونا وناهنجاری فرهنگی سوغات میارن برای شمال

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۶:۰۱

نه دورکاری-مهد کودکها باز-ترافیک سنگین-نه سختگیری چرا هیچ مسولی جوابگو نیست واقعا جان مردم مهم!!!!!!!!! خدا به هممون رحم کن

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۷:۵۳

اینهمه کسانی که متخصص هستن دارن تاکید میکنن که محدودیتهارو زیاد کنید اما از اونطرف ستاد کرونا اجازه سفرهای نوروزی رو صادر میکنه حتما باید صبر کنید تا به وضعیت بحرانی برسیم بعدا تصمیم جدی بگیرین؟اخه چرا ؟؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۹:۲۵

تو را خدا خواهشا مسولین محترم اجازه ندید اوج بگیره بعد بخواهید دنبال چاره باشید و خیلی خانواده ها را دوباره نگران و عزادار کنید الان اگر دو هفته تعطیل بشه زودتر جمع و جور میشه تا بزارین اوج بگیره به خدا گناه داریم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۹:۳۰

اگر قرار بر تعطیلی باشد که باید کل کشور را تعطیل کنند نه چند نوع صنف را اخه کاسب بیچاره رفته بار خریده چک داده حالا اگر فقط صنف کاسب تعطیل بشه که کارشون زار میشه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۵:۱۹

نه بابا برا شما تموم شدس مثل اینکه کورین نمیبینی که اوضاع بده

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۱۹:۴۷

تموم شد کرونا دیگه خبر قدیمیه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۲۰:۴۲

نمی‌دونم آخه چرا بعضی ها از سر شکم سیری حرف میزنند اگه بازم تهران تعطیل بشه دوباره کارگرها و اقشار کم درآمد بیکار و بی پول میشن مردم باید عقلشون برسه رعایت کنند تعطیلی دوای درد کرونا نیست فقط بیکاری و فشار روحی و جسمی و دعواها و خودکشی رو در اقشار کم درآمد بیشتر می‌کنه اینطوری اگه مردم از کرونا نمیرن حتما از گشنگی میمیرن والسلام.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۰۰:۵۶

شما فقط هشدار میدین هیچ کاری انجام نمیدین وقتی میدونستین این زمان پیک چهارم شروع میشه چرازودتر واکسن وارد نکردین؟ چرا قرنطینه رو زودتر انجام نمیدین؟ منتظر هستین دوباره مرگ ومیر اوج بگیره بعد اقدام کنین؟ چرا همیشه دیر بفکر میوفتن والا مردم خسته شدن از این بی تدبیریها

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۰:۳۸

بسته دیگه دوباره میگین تعطیلی مردم از کجا بخورن؟ برن جلو اونای که انقدر دارن که هیجی ولسون مهم نیست از ابتدای کرونا جشنهاشون به پا بود. تو اسنستا یه نگاهی بندازین متوجه میشین. مردم عادی تو خونه هلشونن. یه عده بازاری دوباره تعطیل بشن؟ نه نکنین دیوه ورشکست شدن نلت با این هزینه های بالا اجاره مغازه خونه.... یا همه تعطیل شن یا هیچکی

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۴:۳۸

هرکی رعایت نکنه قوانینو اون دنیا قاتل محسوب میشه اونم عمدی

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۰۴:۱۹

توروخدا ازمون ها رو کنسل کنید ازمون دکتری و وکالت تعویق بیفته

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۰۵ ۰۱:۱۹

توروخداآزمونهای اسفندرولغوکنیدازتبربزبایدبیام تهران برای ازمون وکالت؟ماشین سخصی ک نمیشه مجبورم با اتوبوس یاهواپیماکه اونم بدتره...باجون مردم بازی نکنید

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۰۹ ۱۰:۱۲

تعطیللل کنیدددد تهران و البرزو اینجوری مردم میشینن خونه شون نمیرن بیرون