• شنبه / ۲ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۰:۵۱
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99120200399
  • خبرنگار : 71461

گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب در جبهة العمل الاسلامی

امام خمینی(ره)، ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشید

امام خمینی(ره)، ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشید

به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جبهة العمل الاسلامی لبنان وبیناری را با سخنرانی رایزن فرهنگی ایران و حضور جمعی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی، با عنوان " انقلاب اسلامی ایران چهل و دو سال در مسیر وحدت و آزادی فلسطین" برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، عباس خامه یار با تبریک ایام دهه فجر و تشکر از جبهة العمل الاسلامی و به ویژه هماهنگ کننده آن شیخ زهیر جعید جهت تنظیم و برگزاری این مراسم، گفت: انتخاب عنوان این وبینار نشان دهنده هوش بسیاربالای برگزار کنندگان آن است، چرا که وحدت اسلامی باعث آزادی فلسطین بوده و فلسطین خود محور وحدت امت اسلامی است و نمی‌توان این دو را از یکدیگر تفکیک کرد.

وی افزود: راهبرد امام خمینی از همان آغاز نهضت ۱۵ خرداد، وحدت و مسئله آزادی فلسطین بود. ایشان از همان زمان که سخنرانی خود را بر ضد استبداد و دیکتاتوری استعمار ایراد کردند، ۱۸ بار نام رژیم صهیونیستی را بر زبان جاری کردند و استبداد و وابستگی به غرب را با این رژیم  گره زدند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گفت: امام خمینی(ره) از آغاز نهضت تا پایان عمر شریف خود، هیچ گاه سخنی خارج از محور وحدت بر زبان جاری نکردند. ایشان وحدت را تنها در چارچوب نخبگان مطرح نکرده بلکه وحدت امت اسلام و تمام مسلمانان را مد نظر داشتند. انتخاب هوشمندانه هفته وحدت، مانع بسیاری از توطئه‌های تفرقه انگیز دشمنان از همان آغاز انقلاب شد. همچنین امام خمینی با برپایی نماز جمعه در تمام شهرهای کشورمان یکی دیگر از مصادیق وحدت را عملی ساختند و نکته بعد این که حقوق اهل سنت در زمان تدوین قانون اساسی از همان آغاز پیروزی مورد توجه قرار گرفت و در تمام شوراها و مجالس مختلف اعم از شورای اسلامی، خبرگان رهبری و ...حضور اعضایی از اهل سنت به صورت قانون درآمد و این در حالی است که دوران پیش از انقلاب هیچ توجهی به این گروه از جامعه به رغم تبلیغاتی که می شد، وجود نداشت.

وی همچنین گفت: فتاوای امام خمینی و دیگر مراجع عظام در خصوص وحدت و نیز حرمت اهانت به بزرگان اهل سنت و نیز ضرورت اقتدا به ائمه جماعات در حرمین شریفین در موسم حج از فتاوای بسیار مهم در این راستا به شمار می روند که از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی شاهد آن بوده ایم.

خامه یار سپس به جمله معروف نویسنده مصری"فهمی هویدی" اشاره کرده و گفت: این اندیشمند مصری در کتاب مشهور خود، "ایران من الداخل"(ایران از درون) این امر را انقلابی در روابط میان شیعه و اهل تسنن معرفی می کند. باید گفت تمام این اقدام‌ها به رغم هزینه هایی بود که رژیم صدام به نویسندگان مزدور عرب می پرداخت تا چهره امام و جمهوری اسلامی ایران را در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی مخدوش جلوه دهد.

وی سپس بیان داشت: رهبر معظم انقلاب نیز  از همان دورانی که امام جمعه تهران بودند در خطبه های عربی خود و در دوران ریاست جمهوری بر مسئله وحدت تأکید داشتند و از تمام جریان‌ها می خواستند تا در مسیر تقریب و وحدت گام بردارند.

رایزن فرهنگی کشورمان سپس به روند  مقاومت از همان آغاز تأسیس اشاره کرد و به مسئله تعیین روز قدس به عنوان نقطه تبلور این وحدت پرداخت و گفت: مسئله فلسطین از همان آغاز انقلاب جزو مهمترین مسئله انقلاب ما به شمار می رفته و امام خمینی نخستین مرجعی بود که مجوز هزینه کردن وجوهات شرعیه را به فلسطینی‌ها را داده است. همچنین در خصوص موضع روشن و صریح جمهوری اسلامی ایران در دفاع و حمایت از مقاومت فلسطین باید گفت چه در عمل که با تحویل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به فلسطین و یاسر عرفات تجلی پیدا کرد و چه در مجامع و نهادهای بین المللی با اتخاذ موضع صریح، این امر نمود پیدا کرد و چه در داخل با قانونی کردن آن در هشت بند در قانون اساسی، گام های مهمی در حمایت از فلسطین برداشت.

وی سپس به سخنان صریح دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت "شیخ ماهر حمود" اشاره کرد که گفت: آن میزانی که ایران تاکنون برای مسئله فلسطین هزینه کرده بیش از مجموع کل میزانی است که برای مؤسسات شیعی هزینه شده است. و این امر را نشانه گام‌های عملی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از فلسطین و قدرت اسلام معرفی کرد.

سپس جمعی از علمای شیعه و سنی در رابطه با مطالب رایزن فرهنگی نکاتی را مطرح کردند. حجت الاسلام و المسلمین حسین غبریس، مسئول روابط عمومی تجمع علمای مسلمین، با تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان که با سخنان خود بسیاری از اشکالات وارده را تبیین کرد، به موفقیت های کشورمان اشاره کرد و گفت: ما شاهد موفقیت ها و پیشرفت‌های پیاپی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف هستیم که موجب تقویت این انقلاب شده است.

وی در پایان گفت: ما این وحدت بدست آمده را هر لحظه در تجمع علمای مسلمین و در زندگی شخصی خود و چه در جامعه احساس می کنیم و در عمل، این وحدت، ما را به یک خانواده بزرگ تبدیل کرده است.

شیخ ماهر مزهر، مسئول روابط خارجی تجمع علمای مسلمین- نیز در بیانات خود گفت: انقلابی که توانست رژیم صهیونیستی را از ایران خارج کند، انقلابی فرا ایرانی است، لذا به تمام ملت های اسلامی، عربی و آزادگان جهان این سالگرد را تبریک می گوییم و باید بگویم تمام همگرایی هایی که در جهان اسلام تاکنون به دست آمده از برکات این انقلاب است.

وی در پایان اظهار داشت: اشغالگری رژیم صهیونیستی به دلیل وجود تفرقه میان گروههای مختلف بوده و انقلاب اسلامی توانست با ایجاد وحدت میان طرف های مختلف و تأسیس مقاومت، این رژیم را از کشورمان لبنان خارج کند.

سپس شیخ غازی حنینه- از علمای بنام اهل سنت وعضو شورای مرکزی جبهة العمل الاسلامی- وحدت اسلامی که از سوی امام خمینی مطرح شد را نمونه عملی وحدت در جهان اسلام معرفی کرد و گفت: امام خمینی از جایگاه مرجعیت علمی و فقهی و با اشراف کامل بر فقه اسلامی شیعی و سنی میان دو دیدگاه را جمع کرد و با آینده نگری و دید عمیق خود با وجود تمام اختلافات موجود میان هر دو مذهب، مانعی برای ایجاد وحدت نمی دید. جمهوری اسلامی به عنوان محور اصلی مقاومت در جهان اسلام به شمار می رود و توانسته تمام معادلات منطقه را بر هم بزند.

شیخ بلال سعید شعبان، دبیر کل جنبش "التوحید" و فرزند عالم بزرگ اهل سنت طرابلس، مرحوم شیخ سعید شعبان، با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که الهام‌بخش تمام ملت های مظلوم بود، گفت: جنگ های بسیاری اعم از نظامی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، اما در نهایت باعث شد تا ایران با تکیه بر توان داخلی خود تبدیل به یک کشور صنعتی شود.

وی در ادامه افزود: هم اکنون نیز با ایجاد تفرقه و شعله‌ور کردن فتنه های مذهبی مبنی بر این که انقلاب اسلامی، انقلابی عقیدتی و مذهبی بوده، قصد دارند تا چهره ایران را در اذهان ملت های مسلمان مخدوش جلوه دهند. لذا پیشنهاد می کنم با برقراری روابط مستحکم با کشورهایی که در محور آمریکا قرار ندارند، در این جنگ نیز پیروز میدان باشید.

شیخ بلال شعبان در پایان گفت: ما هم اکنون نیازمند وحدت اقتصادی میان کشورهای محور مقاومت هستیم تا بتوانیم خود و کشورهای دیگر را از زیر چتر نیاز به آمریکا خارج کنیم.

شیخ عمر الایوبی، عضو تجمع علمای مسلمین، نیز در سخنان خود ضمن تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان، گفت: امام خمینی آرزوی بسیاری از علمای مجاهدی مانند سید جمال الدین اسدآبادی، شیخ محمد عبده، حسن البنا، شهید سید قطب، ابو الاعلی المودودی، شهید نواب صفوی و دیگر علمایی که خواهان وحدت بودند را با پیروزی انقلاب اسلامی محقق ساخت.

وی افزود: شعارهایی که امام خمینی سر داد، ریشه قرآنی داشته و بر اساس نظر شخصی نبوده است. ایشان انقلاب اسلامی ایران را انقلاب تمام مسلمانان جهان معرفی کرد. امام خمینی توانست ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشد و اسلام را در بالاترین سطح سیاسی در جهان مطرح کرد.

شیخ عمر الایوبی در پایان گفت: آنهایی که با ایران دشمنی می کنند اگر با انصاف به شعارهای آن می نگریستند، حقیقت این انقلاب را در می یافتند و در کنار این انقلاب می ایستادند و خون خود را در راه آن نثار می کردند. چرا که ایران عزت و کرامت مسلمانان وبه ویژه ملت فلسطین را بازگرداند.

محمد هشام- نایب رئیس اتحادیه علمای بلاد شام از اردن- به مسئله وحدت و نیاز امروز جهان اسلام به وحدت اشاره کرد و گفت: مشکل ما این است که چگونه امت عرب به وحدت برسند تا در نتیجه به وحدت اسلامی برسیم. آمریکا مانع بزرگ ایجاد وحدت میان کشورهای عربی است و ما در برابر استبداد جهانی آمریکا و اسرائیل در منطقه قرار داریم و راهر جز وحدت اسلامی برای مقابله با آنها نداریم.

خضر نبها- استاد فلسفه دانشگاه لبنان - نیز با مطرح نمودن پرسشی، خواستار رویکرد جدید با توجه به سازش برخی حکام عرب با رژیم صهیونیستی شد.

شیخ زهیر جعید- هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی- هم با اشاره به سابقه آشنایی خود با خامه یار و تشکر از حضور او گفت: ایشان را از گذشته می‌شناسم. او مجاهدی فی سبیل الله و یکی از شاگردان شایسته مکتب امام خمینی و امام خامنه‌ای است.

وی خطاب به او و در ادامه گفت:  ما هم اکنون شاهد آن هستیم، کسانی برای مخدوش جلوه دادن چهره حمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنند. برخی شیطنت می کنند تا نشان دهند انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مذهبی بوده تا از این طریق بهره برداری سیاسی کنند و باید بگویم ایران از همان آغاز دست همکاری خود را به سوی تمام مسلمانان دراز کرد و امام خمینی، انقلاب را، انقلاب تمام مستضعفان اعلام کرد و شعار نه سنی، نه شیعی، جمهوری اسلامی را سر داد. اما برخی که زیر چتر آمریکا فعالیت می کنند، دست به دشمنی با ایران زدند و جنگ هشت ساله را بر این کشور تحمیل کردند.

هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی خاطر نشان کرد: یکی از ثمرات امام خمینی، تجمع علمای مسلمین در لبنان است که افتخار عضویت در آن را دارم و ما نه تنها هم اکنون سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی میداریم بلکه در ایام سالگرد گرامی داشت فرماندهان شهید مقاومت (سید عباس موسوی، شیخ راغب حرب و عماد مغنیه) قرار داریم و نیز سالگرد آزاد سازی صیدا و روستاهای جنوبی آن توسط نیروهای"الفجر" که شاخه نظامی جبهة العمل الاسلامی است، در چنین روزهایی صورت گرفت و درود می فرستیم به ارواح تمام شهدای مقاومت و برای جانبازان آرزوی سلامتی داریم.

شیخ زهیر جعید سپس به معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک پروژه عمومی که همه طرفها را مورد توجه قرار داد، پرداخت و گفت: ایران وحدت همه مسلمانان را شامل می شود و ما از سال ۱۹۸۲م در لبنان شاهد تأسیس نیروهای مقاومت، الفجر، حزب الله، حرکة التوحید و تجمع علمای مسلمین هستیم و من خود را خدمتگزار تجمع علما، مقاومت اسلامی و حرکة التوحید می دانم که توسط علمای بزرگی مانند علامه سید محمد حسین فضل الله، شیخ ماهر حمود، شیخ احمد الزین، شیخ راغب حرب و شیخ محرّم العارفی تأسیس شده اند و یادی کنم از شیخ عبدالناصر جبری که در تأسیس تجمع علما و جبهة العمل الاسلامی شریک ما بود.

وی در ادامه به طرح صهیوآمریکایی با اشغال عراق و با هدف ایجاد فتنه مذهبی اشاره کرد و گفت: آنها قصد داشتند تا با ایجاد فتنه میان شیعه و سنی وحدت مسلمانان منطقه را از بین ببرند و این منطقه را به جنگ خانمان سوز بکشانند اما با تلاش و جهاد علمای ما به شکست کشانده شد.

هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی لبنان گفت: با تأسیس جبهة العمل الاسلامی توسط دکتر فتحی یکن و همکاران ایشان مانع ایجاد فتنه مذهبی شدند و نماز وحدت میان شیعه و سنی یکی از همین موارد بود که توسط فتحی یکن و با اخذ مجوز توسط سید حسن نصرالله مبنی بر جایز بودن نماز به امامت فتحی یکن برگزار شد.

وی همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت وحدت امت تلاش کرده و در این مسیر گام برداشته است. اما کسانی که زیر چتر آمریکا قرار دارند در حال متهم کردن جمهوری اسلامی ایران هستند.

شیخ زهیر جعید در خصوص مسئله فلسطین گفت: تأیید اسماعیل هنیه و دکتر زیاد نخاله در خصوص حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسئله فلسطین این را به ما می فهماند که ایران در حمایت از ملت فلسطین و گروههای مقاومت فلسطینی از هرگونه کمکی دریغ نکرده است.

وی در پایان گفت: باید ببینیم ایران در حمایت از کشورهای همسایه چگونه رفتار می کند آن هم در زمانی که کشورهای مدعی هیچ کمکی به هم نوع خود نمی کنند و بر عکس رفتارهایی طایفه ای از خود نشان می دهند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره وحدت‌گرا بوده و شهدایی را در راه دفاع از امت اسلام تقدیم کرده که مهمترین آنها حاج قاسم سلیمانی است. او تمام تلاش خود را در راه آزادسازی فلسطین انجام داد و باید بگویم ما تا آخر در راه مقاومت و وحدت باقی خواهیم ماند و با خون خود از آن دفاع خواهیم کرد چرا که یک امت واحده هستیم و در یک مسیر حرکت می کنیم و این نیز به برکت جمهوری اسلامی ایران و خون شهدای تمام گروههای مقاومت به دست آمده است. پیروزی در راه است و در بیت المقدس آزاده شده، ان شاء الله نماز خواهیم خواند.

این نشست در فضای مجازی از چندین کانال به‌طور مستقیم و زنده پخش شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.