• سه‌شنبه / ۵ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 99120503698
  • خبرنگار : 71381

پربازدیدترین اخبار سیاسی پنجم اسفند ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی پنجم اسفند ایسنا

توضیحات ظریف درباره توافق اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی/ ماموریت قالیباف به روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی برای پیگیری حل اختلاف دولت و مجلس/ ارزیابی سخنگوی دولت از اقدامات آمریکا و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید امروز مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.

مجلس قطع همکاری با آژانس را نخواسته است/ توافق اخیر با آژانس یک موفقیت بی نظیر دیپلماتیک است

به گزارش ایسنا، توضیحات وزیر امور خارجه کشورمان درباره توافق اخیر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در صدر اخبار پربازدید قرار گرفت.

محمد جواد ظریف پیرامون اقدامات و اتفاقات روز گذشته مجلس گفت: متأسفانه ما یک مشکلی پیدا کرده ایم که همه مسائل را با زاویه سیاسی می بینیم آن چه که جناب آقای صالحی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تفاهم کردند  یک موفقیت بی نظیر دیپلماتیک است.

وی تصریح کرد: اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است.

ماموریت قالیباف به روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی برای پیگیری حل اختلاف دولت و مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی در راستای فرمان رهبر معظم انقلاب برای تعامل با دولت و حل اختلافات درباره نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، روسای ۲ کمیسیون تخصصی مجلس را موظف کرد با محوریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و در تعامل با نهادهای مرتبط دولتی، این مسئله را پیگیری و نتیجه را در اسرع وقت به وی و صحن مجلس گزارش کنند.

این خبر هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

وقت تلف کردن برای احیای برجام به نفع دولت بایدن نیست

تحلیل هفته نامه نیویورکر درباره رویکرد دولت جدید آمریکا نسبت به ایران هم از پربازدیدها بود.

هفته نامه نیویورکر در تحلیلی با اشاره به اقدامات رئیس‌جمهور پیشین آمریکا علیه ایران، نوشت که دولت بایدن گشودن مسیر دیپلماسی با ایران را که از طریق بازگشت به توافق هسته ای محقق خواهد شد، به تعویق می اندازد که این به نفعش نخواهد بود.

اقدامات اخیر آمریکا را ناکافی می‌دانیم/حل مسائل کلان به دور از هیجان امکان پذیرتر است

سخنگوی دولت  هم در نشست خبر امروز خود گفت: هرچند از اقدامات دیرهنگام آمریکا استقبال می کنیم و آن را به معنای قرار دادن آمریکا در مسیر سازنده ارزیابی می کنیم، اما این اقدامات را به شدت ناکافی می دانیم.

علی ربیعی با ابراز تاسف شدید از برخی مباحث مطرح شده روز گذشته در مجلس شورای اسلامی و متخلف دانستن رئیس محترم جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، افزود: همانطور که در بیانیه شب گذشته هیات دولت مطرح شد ضمن استقبال از دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد یک صدایی در اجرای قانون مجلس تاکید می کنیم که اجرای این قانون بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و انتظار رفتاری توام با شکیبایی را از همگان داریم. حل مسائل کلان کشور به دور از هیجان راحت تر و امکان پذیرتر است.

تفاهم ایران و آژانس؛ آزمون اعتماد و هم‌صدایی مجلس با دولت

گزارش ایسنا در همین رابطه با عنوان "تفاهم ایران و آژانس؛ آزمون اعتماد و هم‌صدایی مجلس با دولت" هم از دیگر اخبار پرمخاطب بود.

بیانیه آژانس و سازمان انرژی اتمی فرمول خوبی برای اجرا است

عبدالرضا فرجی راد، ‌ استاد ژئوپلتیک دانشگاه هم در ارزیابی خود از بیانیه سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: توافق سازمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی فرمول خوبی بود که بر اساس آن هم به نوعی مصوبه مجلس به اجرا در آمد و هم در مورد نظارت ها تصمیم خوبی گرفته شد.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

باید پیام واحدی به غرب مخابره شود

شورای عالی امنیت ملی در اجماع بر سر برجام نقش بیشتری ایفا کند

نامه مقامات ارشد پیشین رژیم صهیونیستی به نتانیاهو در حمایت از بازگشت آمریکا به برجام

اجرای قانون لغو تحریم‌ها ضمانت عزت کشور و پایان قلدری آمریکا است

توقف اجرای پروتکل الحاقی نتیجه فشار حداکثری آمریکا است

آمریکا مایل به مذاکرات غیررسمی با طرف‌های برجام است

همه می‌دانند سیاست فشار حداکثری علیه ایران موفقیت آمیز نبود

حمایت ناتو از تلاش‌ها برای حفظ برجام

دولت بایدن از برداشتن اولین قدم برای احیای برجام نترسد

بازگشت فوری آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها راه عبور از بن‌بست موجود است

***

دارایی‌های ایران پس از رایزنی با آمریکا آزاد می شود

خبر بعدی، ‌ بیانیه وزارت امورخارجه کره جنوبی درباره آزادسازی واقعی دارایی های مسدود شده ایران در حساب های بانکی کره ای بود.

کره جنوبی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دولت در حال رایزنی با مقامات ایرانی در جهت یافتن راهایی برای استفاده از دارایی های مسدود شده این کشور است و طرف ایرانی نیز موافقت خود را با پیشنهادات ما ابراز کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که آزادسازی واقعی دارایی های مسدود شده ایران در حساب های بانکی کره ای پس از رایزنی با کشورهای مربوطه، شامل ایالات متحده انجام خواهد شد.

کسر مالیات ۱۰ درصد علی‌الحساب از حق‌الزحمه پزشکان در سال ١۴٠٠

نمایندگان‌ مجلس در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی در مصوبه‌ای کلیه مراکز درمانی را مکلف کردند ده درصد (%۱۰) از حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان را به عنوان علی‌الحساب مالیات کسر کنند.

این خبر هم از پرمخاطب های امروز بود.

گزارش کامل ایسنا از ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ١۴٠٠ در مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی را می توانید اینجا بخوانید.

ظریف، گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات می شود؟

اظهارات دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها درباره احتمال حمایت اصلاح طلبان از محمدجواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین خبر بامداد امروز بود.

محمود صادقی در پاسخ به این پرسش که آیا ظریف را می توان اصلاح طلب دانست، تصریح کرد: دکتر ظریف فعال سیاسی شناخته شده اصلاح طلب نیست و سابقه فعالیت تشکیلاتی اصلاح طلبی ندارد و خود او هم چنین ادعایی نکرده است.  

وی افزود: از سویی احساس می شود که ظریف پایگاه رای مناسبی دارد البته برجام هنوز در کما است، ولی علایمی مبنی بر احیای برجام وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد، محبوبیت ظریف هم بیشتر می شود و شانس او را برای پیروزی در انتخابات بیشتر می کند البته همانطور که پیشتر اشاره کردم خود ظریف اعلام کرده است که آمادگی حضور در انتخابات را ندارد.

مردان به خاطر مهریه و بانوان با اراده قیم مآبانه مردان ممنوع الخروج می‌شوند

تحلیل حقوقی محمدصالح نقره کار درباره  ممنوع الخروجی سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین زنان ایران  توسط همسرش، از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.

این  کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به اینکه بر مبنای آمار ثبت احوال تعداد بالایی از مردان جامعه به خاطر مهریه ممنوع الخروج شده‌اند و آن طرف قضیه هم تعداد زیادی بانوان به خاطر اعمال اراده قیم مآبانه مردان ممنوع الخروج می‌شوند،   گفت: وقت بازنگری قانون تبعیض ساز محدود کننده حق فرارسیده است.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.