• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۷
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99121611524
  • منبع : روابط عمومی برنامه

واکنش آیت‌الله رشاد به سفر پاپ به عراق

واکنش آیت‌الله رشاد به سفر پاپ به عراق

آیت‌الله علی اکبر رشاد در آغاز درس خارج فقه القضاء در واکنش به سفر سه روزه پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌ رم به کشور عراق در روز ۵ مارس (۱۵ اسفند)، نکاتی را بیان کرد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله علی اکبر رشاد رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران گفت: در ابتدای درس امروز لازم می‌دانم به مناسبت سفر جناب پاپ به کشور همسایه ما عراق، به عنوان کسی که سال‌های متمادی در جریان دیپلماسی بین‌الادیانی و گفت‌وگوهای بینادینی و بینامذاهبی حضور داشته و نقش ایفا کرده است، و در سراسر جهان در همایش‌ها و کنفرانس‌های گوناگون در مراوده با ادیان و مذاهب و مسالک معنوی مختلف شرکت و مشارکت فعال داشته است، دوسه نکته‌ای را عرض کنم.

وی افزود: این سفر حاوی جهات و نکات مثبت گوناگونی است، چنان که می‌تواند این رخداد از بعضی حیثیات جای تامل نیز باشد.

اصولا اینکه:

۱ـ رهبران ادیان و اصحاب مذاهب به نقاط مختلف عالم سفر کنند و با مقامات و مردمان مناطق مختلف تماس بگیرند و گفت‌وگو کنند امر مثبت و مستحسنی است.

۲ـ اینکه میان ادیان و مذاهب موجود خاصه ادیان توحیدی، تعاملات مثبت و روابط فعالی برقرار باشد و از رهگذر دیپلماسی دینی در جهت حل مسائل جهان و مناطق و کاهش آلام بشر و ملل مظلوم و مستضعف گام برداشته شود خوب است.

۳ـ سرکشی اصحاب ادیان به پیروانشان در هر نقطه عالم سنت پسندیده‌ای است.

۴ـ ملاقات و مواجهه رهبران تراز اول ادیان و مذاهب با هم با برنامه و اهداف خالص و سالم و مستقل از نفوذ اصحاب قدرت و ثروت، و بدور از اغراض سیاسی منفی پنهان بسیار کار با ارزشی است و حتی لازم است. کاش مراجع بزرگوار ما هم به این سنت‌های عنایت بفرمایند تا ملل مسلمان از مواهب و برکات این دست سفرها بهره‌مند شوند.

آیت الله رشاد ادامه داد: چرا که این دست ملاقات‌ها گاه می‌تواند بر فضای عمومی روابط پیروان ادیان و مذاهب و حتی مناسبات بین دولتها تاثیرگذار باشد، و بسا مایه ارتقاء آرامش و امنیت مناطق و باعث افزایش صفا و صمیمت بین ملل و دول مختلف گردد.

ذکاوت مرجع اعلای نجف:

این مدرس حوزه افزود: در این سفر قرار است جناب پاپ با مرجعیت اعلای شیعه در نجف نیز ملاقات داشته باشد که رخداد بسیار با ارزش و کم سابقه‌ای است. اینکه مرجع اعلای عراق از چنین ملاقاتی استقبال فرموده نشان دهنده هوشمندی، ذکاوت و کیاست حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی (حفظه الله) است. قطعا در ملاقات، معظم له با رهبر کاتولیک‌ها که رئیس دولت‌شهر واتیکان نیز قلمداد می‌شود، نکات مهمی را به پاپ گوشزد و توصیه خواهند فرمود و چه بسا توصیه‌های ایشان بر روی رفتار جناب پاپ و دستگاه واتیکان و دول و ملل مسیحی موثر خواهدافتاد، و این جهت بسیار ارزشمند است.

نکات و جهات تامل برانگیز:

به هر حال: اینها بخشی از نکات و جهات مثبت و ارزشمند این سفر و سفرهایی از این دست قلمداد می شود. لکن برخی نکاتی نیز وجود دارد که می‌توان و می‌باید مورد تامل قرار گیرد و هرگز نباید از آنها غافل شد. به هر حال اینکه رهبر سریر مقدس و اسقف اعظم کاتولیک رم جناب آقای « خورخه ماریو برگولیو »  ملقب به « فرانسیس » از میان حدود ۲۰۰ کشور رسمی جهان، برای سفر، عراق را برگزیده است می‌تواند جای سؤال و تامل باشد، ایشان از این سفر چه مقصود و اندیشه‌ای در سر دارند؟ اگر به پیشینه مواضع و سوابق جناب پاپ مراجعه کنیم می‌بینیم ایشان جزو اسقف‌های تندرو علیه مسلمان‌ها تلقی می شده و زمانی که ایشان بنا شد به عنوان پاپ انتخاب بشود این مطلب در فضای عمومی روابط بین الادیانی منعکس شد که ایشان با گفت‌وگوهای دینی موافق نیست. و عملا این مطلب آشکار شد و در اوایل کار ایشان، جریان گفت‌وگوهای دینی مختل شد، در حالیکه بین مذاهب و ادیان گوناگون و به طور خاص بین متفکران ایرانی و اندیشمندان شیعی با مذهب کاتولیک مسیحی رم گفت وگوهایی جریان داشت و بنده نیز در آن حضور داشتم، تا مدتی مسئله گفت‌وگوهای فیما بین دچار اختلال شد تا به تدریج مجددا این جریان احیا و فعال شد.

گفت‌وگوی ادیان یا هدایت مشرکان:

تولیت حوزه علمیه امام رضا (ع) تاکید کرد: اصولا در مجموعه گفت‌وگوهای دینی، به خصوص با طرفیت دستگاه واتیکان، برغم آثار مثبت، برخی جهات منفی نیز دیده می‌شد، گفت: که بنده این را به تجربه دریافتم که کمتر همایش و کنفرانس بین‌الادیانی برگزار می‌شد که پشت پرده آن، مردان سیاست و مقامات رسمی کشورها زمام کار را ردر دست نداشته باشند، و عناصری از سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی دولت‌ها، آشکار و پنهان در جلسات حضور نداشته باشند. و اصولا آن دستگاهی که به اصطلاح به شورای اسقفی یا پاپی گفت‌وگوی ادیان نامگذاری و شناخته است تا اوایل دهد شصت قرن بیستم (۱۹۶۳م) شورای هدایت مشرکان نام داشت و غرض آنها از مشرکان، مسلمین بود. و بعد از آن بر اساس یک سیاست راهبردی آن عنوان به شورای گفت‌وگوی دینی تغییر نام یافت. تندروی‌ها و بدرفتاری‌های و تعرض‌ها و تعارض‌هایی که مسیحیت تندرو و افراطگرا در طول تاریخ با مسلمانان داشت و بعث شد وقایع تلخ بزرگی مانند جنگهای صلیبی و حمله‌های سپاه مسیحی به جهان اسلام به فرمان پاپها به بهانه کشورگشایی و سرکوب مسلمین اتفاق افتاد، که همگان در جریان حوادث مذکور قرار دارند و نیز آنچه در داخل کشورهای مسیحی تحت اشراف و سلطه پاپهای زمان، حتی نسبت به خود مسیحیان و دانشمندان مسیحی در قرون وسطی واقع می‌شد ، به یکباره دیگرگون گشت و سیاستی پیدا شد به عنوان «گفت‌وگوی ادیان »، اینکه در گفتگوی ادیان چه اهدافی تعقیب می‌شود این بماند و من این موضوع را در یک سخنرانی چند سال قبل از این – زمانی که در حوزه علمیه قم کنفرانسی در این خصوص برگزار شده بود - اهداف پنهان این دست جریانها را توضیح داده ام.

چرا عراق؟ چرا اکنون؟

آیت‌الله رشاد ادامه داد: به هر حال این یک سوال است که جناب پاپ در این سفر به این منطقه چرا ؟، و در میان تمامی کشورهای دنیا، عراق چرا؟ و چرا اکنون؟! آیا بهتر نبود ایشان در زمانی که رئیس جمهور مسیحی امریکا که به بهانه واقعه یازده سپتامبر، مدعی بود به الهام الهی به کشورهای اسلامی منطقه لشگرکشی کرده است! به این منطقه هجوم کرد و ملت مظلوم افغانستان  و عراق را قتل عام کرد و بطور بی‌سابقه‌ای در سراسر منطقه اقدام به ایجاد پایگاههای نظامی و جاسوسی کرد ! بهتر نبود دستگاه واتیکان به بوش می‌گفت: تو به چه حقی ادعای الهام الهی می‌کنی؟، خدا به کسی فرمان جنگ و ظلم نمی‌هد، قتل عام و ویرانگری الهام نمی‌کند، خداوند الهام و عدالت صلح می‌کند؟! نباید جنایت‌های جنگی و خشونت را به پای خدا گذاشت؛ آیا بهتر نبود در آن زمان پاپ به عراق و افغانستان سفر می آمد و اظهار می داشت که به نام مسیحیت، مسلمانان را قتل عام نکنید.

آقای پاپ سری به یمن بزنید:

و اکنون بهتر نیست جناب پاپ فرانسیس در این میان، به یمن هم سری بزند و از آنجا به پشتیبانان رژیم سفاک و به ظاهر مسلمان و به باطن یهودکه همگی مسیحی و غالبا کاتولیک اند پیام بدهد که این منطقه را به بازار کاذب فروش سلاح‌های مرگبار و آزمایشگاه تسلیحات کشار جمعی جدید خود بدل نکنید؟ و آیا بهتر نیست ایشان به یمن به خاک و خون کشیده سفر کند و دستی به سر ده‌ها هزار یتیم گرسنه و در حال احتضار یمنی بکشد که با سلاح‌های کشتار مسیحیان والدینشان کشته و منابع و ذخایرشان نابود شده و و خانه‌هایشان ویران شده ، هستی‌شان از بین رفته است ؟ ، و آیا آقای پاپ نمی‌داند که اگر دولت‌های غرب مسیحی دست از پشتیبانی صهیونیست‌ها و سعودی‌ها در منطقه بردارند ، جنگ تمام خواهدگشت و منطقه امن و آرام خواهدشد، و ملت‌های منطقه از شر آنها خلاص خواهندشد، و این دو دولت غدار و جبار نابود خواهندشد. جناب فرانسس چه اقدامی در جهت رفع و دفع جنگ و جنایت در مناطق مختلف از جمله این منطقه کرده است؟

چرا ترور فرمانده نابودی داعش را محکوم نکردید؟

این استاد حوزه در ادامه با اشاره به اینکه آیا ایشان که مدعی صلح طلبی‌اند، آیا بهتر نبود زمانی که همین عراق مورد هجوم امریکا قرار گرفته بود لااقل یک بیانیه شدیداللحن می‌داد که مردم بیگناه را نکشید و ایشان که الان در حال سفر به عراق هستند آیا جا ندارد که در گوشه‌ای سخنرانی‌های‌شان اشاره کنند که چرا نیروهای امریکایی اخیرا این حمله وسیع را به نیروهای نظامی رسمی عراق که در حال حراست از مرزهای کشور خودشان بود اند کرده (و لابد به پیشواز جناب پاپ) و این همه جوان مومن و مدافع مرزهای کشور خودشان در همین روزها قتل عام کرده‌اند، تعرضی و تذکری بدهند؟ و کشته شدند؟! آیا جا نداشت که به آقای ترامپ مسیحی می‌گفت: که چرا یک فرمانده برجسته نظامی را که بزرگترین و گسترده ترین نقش را در نابودی داعش و جلوگیری از خشونت در منطقه و تجاوز به دیگر کشورها ایفا کرد، چرا ترور کردید و رسما و با کمال وقاحت مسؤولیت جنایت را پذیرفتید؟! و چرا رئیس جمهور یک کشوری رسما مدعی می‌شود و اعلام می کند که شخصا دستور دادم که فرمانده رسمی یک کشور که مهمان یک کشور دیگر است را ترور کنند؟!! آیا این دست جنایت‌ها جای اعتراض و یک پیام از سوی پاپ را نداشت ؟

آقای پاپ چرا حالا؟

رئیس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: البته که به هرحال با تمام این مسائل، تنها در حد یک گله است که عرض می‌کنم: آقای پاپ چرا حالا؟ به تعبیر شاعر ایرانی که حالا که: « دارها برچیده خون‌ها شسته‌اند »! و جناب پاپ می خواهند قدم به سرزمین سوخته و ملت داغدیده عراق بگذارند، عراقی که هزاران یتیمی که بر اثر ظلم مدعیان مسیحیت والدین خود را از دست داده‌اند!

ما از حضور جناب پاپ از منطقه استقبال می‌کنیم ولی اینها پرسش‌هایی منطقی است که عرض می‌کنیم و توقع داریم ایشان نسبت به این پرسش‌های اساسی پاسخ بدهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۱۱:۴۹

همش چرت و پرت بود

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۱۲:۴۵

احسنت به ایت الله رشاد … بسیار سوالات خوبی کردید ولی مطمین باشید آقای پاپ پاسخی ندارند که بدهند چون دست نشانده هستند و مسافرتهای ایشان را هم دیگران تعیین می‌کنند

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۱۴:۳۸

درودفراوان براندیشمندان مصلح شیعی وزعامت عالیه نجف اشرف انشاالله که منطق حکم وبرحق شیعه برعامفریبان مسیحی نما غالب خواهدشد

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۱۸:۱۹

ببخشید، بهتر است نظرات مثبت درباره رویکردها و رویدادهای سازنده را نشر دهید. این اظهارنظر سنخیتی با سعادت انسان ندارد.

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۳:۳۵

احسنت مگویم به عالم بزرگ دینی سوالهای بجای بوداگر آقای پاپ بشنوه هرچند که جوابی ندارد

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۳:۴۸

کسیکه خوابست رامیشود بیدارش نمود ولی کسی خودرا به خواب زده بیدار کردنش محال است

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۷:۰۵

بله خوب اما سیاست آنان مثل دیانتشان نیست

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۲۱:۲۴

چرا تو امور دیگران‌ دخالت و تجسس میکنید؟!!!!

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۲۲:۰۹

همه چی راسیاسی جلوه میدهید به جای این حرفها خودتان رااصلاح کنید تا خدا از شما راضی باشد هرکه راه خودش

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۲۲:۱۵

عیسی به دین خودش موسی هم به دین خودش انسان بودن مهم است

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۰:۱۸

بسمه تعالی لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ فرمایش های حضرت آیة الله رشاد بسیار متین است.اما در بخش دوم سخنان ایشان راه دور و تسلسل را باز می کند که راه را به روی مسالمت و مماشات و آشتی می بندد. زیرا چنانچه دستاوردهای سیاستمداران را به رخ علمای دین بکشیم که چرا پاپ اعظم به یمن سفر نمی کنند و ازاین سخنان، باید عرض کنم که هیچ دردی دوا نخواهد شد و مسأله همچنان باقی خواهد بود و دست اهل دین به جایی نخواهد رسید. به مصداق فرمایش (هيهات، لولا التقى لكنت أدهى العرب) دراین جا باید عرض کنم که سیاست آلوده به اغراض مختلف است که آن را غیرقابل اعتماد کرده است. ما باید همین حرکت پاپ اعظم را به عراق نقطه قوتی برای یک حرکت دینی برای مقابله با ستمی که بر بشریت و طبیعت می رود، بدانیم و ازآن استقبال کنیم. تأکید پاپ اعظم و حضرت آیة الله سیستانی، بر حقوق شهروندی بود.چنانچه بتوانیم به سیاستمداران همین یک اصل را بقبولانیم، بسیاری از مشکلات حل می شود. وقتی حکومت بنده را به عنوان شهروند پذیرفت، من دارای حقوقی خواهم بود که بر این شناسی مترتب است. دراین صورت چنانچه نقدی بر سیاستمداران کشورم داشته باشم، سخنم شنیده می شود و مرا نوکر و جیره خور این و آن نمی داند و به جاسوسی بیگانگان و ده ها افترای دیگر از دور خارج نمی کند. این امر تقریبا در همه کشورها وجود دارد. مهمترین مشکل ملت ها با دولت ها همین است که حقوق شهروندی را سیاستمداران به رسمیت نمی شناسند. به نظر من، این دو رهبر دینی فرزانه انگشت بر روی مهم ترین اصل آزادی و رعایت حقوق دیگر مردم یعنی حقوق مدنی گذاشته اند و این نشانه ی خردمندی این دو بزرگوار است. از یادمان نرود که در روم باستان به شهروند پولس می گفتند و از حقوق عمده او انتقاد از حکومت و آزادی بیان بود و از حقوق دیگری که برگردن او بود دفاع از کشور درهنگام جنگ بود لذا همه رومی ها جان برکف در جنگ حاضر می شدند و به راحتی از حکام و سلاطین انتقاد می کردند. گفتنی زیاد است و عمر کوتاه/ و علیه التکلان. عبدالحسین فرزاد 17 اسفند 1399

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۸ ۱۱:۳۲

سلام، آقای دکتر هر چند که باید مبنا را بر صلح گذاشت، اما بدون چارچوب و اینکه صرفاً، ایشان برای نبیت خیر آمده است، مانع از پرسش گری نیست. به نظر بنده پرسش های آقای رشاد بسیار درست هستند، می توانیم در عین پرسشگری آماده ی صلح باشیم، تا فریب نخوریم. حتی اگر پاپ باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۲:۱۴

باسلام وعرض ادب و احترام. استاد بزرگوار جناب ارشاد دیگر سوالی یا پرسشی برای من بیسواد نگذاشته اند خیلی خیلی متشکرم جناب استاد

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۲:۲۳

مانگفتیم کار بدی کرده است. ولی اکثرا واقعیت ها برای عده ای تلخ است وقابل هضم نیست

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۸:۲۷

الان با این اوصاف ایشون از سفر پاپ حمایت کردن یا این سفر رو تقبیح کردن؟ سیاست یکی به نعل یکی به میخ دیگه کاربردی نداره

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۹:۱۳

احسنت بر عالم فرزانه ...پاپ باید جواب این سوالات را بدهد

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۹:۲۹

صداقت پاپ همینقدر منافقانه است که در سر راهش از مقتل سردار دلها و ها کننده مسیحیان وسایر اقلیت‌های موجود عراق از دواعش مزدوری که خودش پیام دیر هنگام جنگ ومبارزه با آنان داده بود باز دیدی می‌کرد

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۹ ۰۰:۵۶

اگه با سیاست پاپ مشکل دارین هر زمان خواست بیاد ایران ، راهش نوین...راه حلش خیلی آسونه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۹:۵۴

ترو خدا جان مادرتون شماها به جایی سفر نکنید همین که مردم خودمون بدبخت کردید بسته به مردم کشورهای دیگه رحم کنید

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۰۹:۵۶

تفکر توطئه : همه دنیا بد هستند و فقط ما خوبیم

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۱۴:۳۹

چی بگم نه شما واقعیت اسلام را به ما نشان دادید و نه پاپ واقعیت مسیحیت را به مسیحیان ولی اینو میدونم که خیلی از مسلمان ها دارند ایمان خود را از دست می دهند ولی مسیحیان سرشان به کار و دینشان گرم است

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۱۷ ۱۶:۱۶

عراق نشان داد حکومت سکولار را انتخاب کرده دین از سیاست جدا مانند تر کیه