• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۰
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 99121611551
  • خبرنگار : 71424

پرداخت تسهیلات برای تجهیز مطبها و مراکز درمانی به فناوری اطلاعات

پرداخت تسهیلات برای تجهیز مطبها و مراکز درمانی به فناوری اطلاعات

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به پرسش هایی پیرامون اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان، خدمات غیرحضوری و روند نسخه نویسی الکترونیک و توقف صدور دفترچه های بیمه درمان پاسخ داد. 

به گزارش ایسنا، مصطفی سالاری در نشستی خبری با بیان اینکه نسخه نویسی و حذف کاغذ از فرایند درمان در سازمان تامین اجتماعی از چندسال قبل در مراکز درمانی تابعه آغاز و موفقیت آمیز بوده است گفت: گام های بعدی برای استقرار طرح در تمام مراکز درمانی دولتی و خصوصی که الزام قانونگذار بود برداشته و مقدمات آن از چندماه قبل شروع ‌شد.

وی افزود: از خردادماه جاری تمدید اعتبار دفترچه ها غیرحضوری شد و روش های استعلام شش گانه ساده است. گام جدی دیگر ابتدای آبان ماه بود که اعلام کردیم امکان نسخه نویسی الکترونیک در تمام مراکز درمانی و پاراکلینیک ها به دو طریق وجود دارد، یا مراکز به سامانه ما متصل می‌شدند و یا در سامانه خود سازمان وارد شده و نسخه می نوشتند.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بعد از آن اصلاح فرایندها روزانه انجام می شد تا ابتدای اسفند که اعلام کردیم دفترچه جدید چاپ نمی کنیم گفت: به این ترتیب با وضعیت های مختلفی مواجهیم. نخست نسخه نویسی با ارائه کارت ملی است و فرد می‌تواند دفترچه داشته باشد یا نداشته باشد. وضعیت دوم مربوط به زمانی است که پزشک امکان و یا تمایل نسخه‌ نویسی ندارد در این صورت یا پزشک در برگه های باقی مانده دفترچه نسخه می نویسد و یا در سربرگ خودش دارو را تجویز می کند.

تلاش کردیم عدم صدور دفترچه زحمتی برای درمانگر نداشته باشد 

مزیتهای حذف دفترچه های کاغذی 

سالاری ادامه داد: لذا دفترچه تا وجود دارد و برگه دارد، معتبر است. تلاش کردیم عدم صدور دفترچه برای درمانگران زحمت جدیدی ایجاد نکند. به هرصورت طرح جدید است و منشأ تحولات جدید و جدی است. از جمله مزیت های این طرح ثبت سوابق در پرونده الکترونیک بیمار است و از تجویز بی رویه دارو جلوگیری می کند.

فرانشیز بیماران صعب العلاج به حدود صفر درصد می رسد 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه با نظام جدید نسخه نویسی امکان اجرای طرح های دیگری فراهم شده است اظهار کرد: از روز عید مبعث در تمام شهرستان های کشور که فاقد بیمارستان ملکی هستیم، درمان بیمه شدگان در بیمارستان های دولتی رایگان خواهد شد. همچنین برای بیماران بالای ۶۵ سال فرانشیز در بیمارستان های دانشگاهی تمام شهرستان ها صفر است. برای بیماری های صعب العلاج هم طرحی در دست داریم و در تلاشیم سهم بیمه شده را به نزدیک صفر برسانیم. اجرای این طرح ها بدون نسخه نویسی الکترونیک میسر نبود.

درخواستی برای پذیرش سایر مدارک شناسایی به جز کارت ملی، در مراکز درمانی 

سالاری افزود: کلیه مراکز درمانی طرف قرارداد مکلف هستند بیمه شدگان را با کارت ملی بپذیرند. از معاونت درمان سازمان می خواهم سایر مدارک شناسایی معتبر را هم برای پذیرش قبول کنند.

از مراکز درمانی خواهش داریم با تامین اجتماعی همکاری کنند 

ابلاغ چارتهای دریافت خدمات بیمه ای به مراکز درمانی ظرف امروز و فردا 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه اگر بیمه شده به مرکزی مراجعه کند و با وجود پوشش بیمه ای به او خدمت ندهند باید چه کند؟ گفت: خواهش ما این است که مراکز درمانی همکاری کنند. یک مشکل به ما برمی گردد و ممکن است خوب اطلاع رسانی نکرده باشیم که طی امروز و فردا بر اساس صورت جلسه توافقی با وزارت بهداشت، فلوچارت های دریافت خدمت بیمه شده به مرکز درمانی را به صورت کامل ابلاغ می کنیم که کار ساده تر شود. ابلاغ وزارت بهداشت و ما با همدیگر صورت می گیرد و امید است همه مراکز همکاری کنند.

وی افزود: ازآن سو بیمه شدگان می توانند با ۱۴۲۰ تماس بگیرند و تخلف را اطلاع دهند، ما پیگیری می کنیم. با اطلاع رسانی ها و اقدامات بعدی نارسایی های موجود را حل خواهیم کرد.

سالاری اضافه کرد: امکان نسخه نویسی آفلاین نیز به صورت پایلوت در قزوین در حال انجام است. قرار نیست کار مردم و ارائه کنندگان خدمات را سخت کنیم.

وزارت بهداشت هم عزم جدی برای اجرای نسخه نویسی الکترونیک دارد وی در پاسخ به پرسشی درباره برخی مقاومت های بیرونی برای اجرای نسخه نویسی الکترونیک گفت: مقاومت یا عدم تمایل در یک مرجع رسمی را شاهد نیستیم. جلسات متعددی با وزارت بهداشت داشتیم و آنها هم عزم جدی دارند. اراده برای استقرار نسخه نویسی وجود دارد و منجر به صورتجلسه ای با مجموعه بیمه گرهای پایه و وزارت بهداشت و دست اندرکاران شد تا دغدغه ها را در چارچوب کلی حل کند. مرکز درمانی یا باید دارو و تجویز را نسخه نویسی آنلاین کند یا در دفترچه یا سرنسخه بنویسد که ارائه خدمت با پوشش بیمه ای همراه خواهد بود. توافق مکتوب صورت گرفته است.

تصورمان از مشکلات اجرای نسخه نویسی الکترونیک بیش از اینها بود 

وی افزود: این اراده در وزارت بهداشت و بیمه های مختلف وجود دارد. تصور می کردیم تحول به این عظمت موانع و مشکلاتی بیش از آنچه هست، داشته باشد. طرح به این ابعاد موانعی دارد که ما را غافل نمی کند تا به روز این موارد را رصد کرده و مدنظر داشته باشیم.

سالاری با بیان اینکه دست اندرکاران فراهم کردن بسترهای لازم برای این کار را از ماه ها قبل آغاز کرده اند گفت: نسخه نویسی الکترونیک در قانون بودجه الزام هست. در قانون برنامه ششم توسعه نیز تکلیف بوده است. مصوبات و بخشنامه هایی از سوی وزارت بهداشت به واحدهای درمانی ابلاغ شده و اراده مشترک همه ماست.

مشوق های پزشکی نسخه نویسی الکترونیک

وی با اشاره به مشوق های پزشکی نسخه نویسی الکترونیک عنوان کرد: تا تیر و مرداد سال گذشته بین ۱۷ تا ۱۸ ماه برای پرداخت هزینه مراکز عقب ماندگی داشتیم که با کمک دولت و مجلس به این وضعیت رسیدیم که پرداخت مطالبات را به روز کنیم. اما در سیستم کاغذی تا درمانگاه صورتحساب مهرماه را جمع و ارسال کند ۲.۵ ماه زمان می برد و امکان پرداخت قطعی کارکرد در سیستم کاغذی در کمتر از سه ماه امکان پذیر نیست، لذا در نسخه نویسی الکترونیک متعهد شدیم که همه هزینه را ظرف دوهفته بعد از آخر ماه بپردازیم. 

پرداخت تسهیلات برای تجهیز مطبها و مراکز درمانی تابعه وزارت بهداشت به فناوری اطلاعات 

سالاری ادامه داد: به این ترتیب مطالبات به موقع می شود و وظیفه ماست. تعهد کردیم که این امر روی وصولی مراکز کمک کند و تقریبا نقدی دریافت می کنند. بخشی از هزینه‌ را هم روزانه می دهیم و ۸۰ درصد کارکرد روزانه را برخط تسویه می کنیم. تسهیلاتی برای تجهیز مطب ها پیش بینی کرده بودیم و اعلام آمادگی کردیم که یک پرداخت علی الحساب به مراکز درمانی تابعه وزارت بهداشت برای تجهیز فناوری اطلاعات درمانگاه‌های تابعه دانشگاه ها داشته باشیم. هرجا لازم باشد آمادگی همکاری داریم.

وی با بیان اینکه هدفگذاری اصلی ما در نسخه نویسی صرفه جویی نیست، بلکه خدمت و پوشش بیشتری خواهیم داشت و کار برای مراکز درمانی هم تسهیل خواهد شد گفت: همچنین امکان برنامه ریزی بهتری را در سیستم سلامت فراهم می کند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: مراکز ملکی و مراکز طرف قرارداد همگی به سامانه متصل هستند و نسخه نویسی انجام می دهند اما ممکن است همه نسخشان را الکترونیک ننویسند. مشارکت درمانگاهها نسبت به تابستان ۵۰۰ درصد رشد داشته و تراکنش ها دوبرابر رشد داشته است.

بار نسخه نویسی الکترونیکی بر دوش داروخانه ها/اتخاذ تصمیم مشترک در شورای عالی بیمه 

سالاری درباره بار نسخه الکترونیک بر دوش داروخانه ها گفت: جلسه‌ای با انجمن داروسازان و وزارت بهداشت در این خصوص داشتیم و تصمیم مشترکی در شورای عالی بیمه که همه اعضا در آن حضور دارند، اتخاذ خواهد شد. 

وی همچنین درباره واکسیناسیون کادر درمانی مراکز تأمین اجتماعی اظهار کرد: واکسن از سوی وزارت بهداشت تامین می‌شود و همکاران درمانی ما تفاوتی با سایر کادر درمان در دریافت واکسن ندارند و ما تفاوتی را شاهد نبودیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.