• سه‌شنبه / ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۱:۰۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99121914380
  • منبع : نمایندگی همدان

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان:

نسخه‌نویسی الکترونیک در تمام مطب‌های همدان استقرار یافته است

نسخه‌نویسی الکترونیک در تمام مطب‌های همدان استقرار یافته است

ایسنا/همدان مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با تأکید به اینکه صددرصد در مطب‌های استان نسخه‌نویسی الکترونیک استقرار یافته است، مطرح کرد: مطب‌ها تقریباً ٨٠ تا ۹۰ درصد نسخ خود را آنلاین می‌نویسند که قابل پیچیدن در داروخانه‌هاست.

دکتر سعید فرجی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک اظهار کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه که از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ را شامل می‌شود، باید خدمات سلامت در قالب پرونده الکترونیک سلامت طی سال‌های اولیه همچون ۹۷ و ۹۸ استقرار می‌یافت که به دنبال آن تا شش ماه سازمان‌های بیمه‌گر سازوکار جبران خدمت و تنظیم سندها را انجام می‌دادند.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح نسخ الکترونیک باید همراهی لازم صورت می‌گرفت تا خدمات بیمه‌ای به صورت الکترونیکی در راستای پرونده الکترونیک سلامت اجرایی می‌شد، خاطرنشان کرد: متأسفانه وزارت بهداشت و به تبع دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه کُند عمل کردند و بعد به ناچار بیمه‌ها در این زمینه ورود کردند چراکه اهمیت طرح از لحاظ اقتصاد سلامت برای بیمه‌ها ملموس‌ بود و مهم تلقی می‌شد.

فرجی با بیان اینکه بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی هر دو سازمان بزرگ بیمه‌گر کشور از همان سال‌های ابتدایی و ۹۷ کار را آغاز کردند اما از ابتدای سال ۹۹ موضوع جدی شد، افزود: در این راستا سازمان بیمه سلامت به سمت ارائه خدمات الکترونیک یعنی اجرای طرح نسخ الکترونیک و به دنبال آن پرداخت به روز مطالبات رفت.

وی با اشاره به اینکه ابتدای طرح مقاومت‌های زیادی بود و عمدتاً از طرف همکاران پزشک آن را احساس می‌کردیم، افزود: طبیعی است هر تغییری مقاومت‌هایی را به همراه دارد چراکه افراد به نوعی به رفتاری خاص عادت می‌کنند و وقتی قرار است آن رفتار تغییر کند قطعاً به سختی انجام می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه از طرفی مشکلات زیرساختی در اجرای طرح نسخ الکترونیک مطرح بود و این مزید بر علت شده بود که کار کُند پیش رود، اضافه کرد: نداشتن تجهیزات کامپیوتری توسط برخی از پزشکان موانعی را ایجاد و مقاومت‌ها را بیشتر می‌کرد.

وی با تأکید به اینکه بیمه سلامت به علت الزامات قانونی و از طرفی ضرورت‌های کاری و فنی در این زمینه به صورت جدی ورود کرد، یادآور شد: از ابتدای تیرماه ارائه نسخه ها که در قالب یک CD به بیمه سلامت ارسال می‌شد، منتفی و ثبت در سامانه الزامی شد.

فرجی با اشاره به اینکه در ابتدای طرح نسخ الکترونیک، پزشکان در روزهای خاصی اطلاعات را ثبت می‌کردند و روند طولانی بود و ثبت و ارسال اطلاعات با تأخیر بود و آنلاین نبود، بیان کرد: این مسئله در نسخه‌پیچی مشکل ایجاد می‌کرد چراکه نسخه‌ روی کاغذ نوشته و بعداً ثبت می‌شد و امکان اینکه آن نسخه‌ در همان روز نوشته شده و به داروخانه برود و به صورت الکترونیکی پیچیده شود، نبود.

وی افزود: پایان شهریورماه متوجه این مسئله شدیم و سعی کردیم همکاران را ترغیب و تشویق به نسخه‌نویسی آنلاین کنیم، هر چند این کار سخت بود و کمی مشکلات زیرساختی و از طرفی مشکلات شبکه و قطعی برق و اینترنت موانعی را همچون افزایش مقاومت همکاران پزشک ایجاد می‌کرد اما در مقابل از اهرم‌های تشویقی استفاده کردیم تا کار به خوبی پیش رود.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان به اولویت در پرداخت مطالبات پزشکان نسخه‌نویس آنلاین که امکان نسخه‌پیچی آنلاین در داروخانه‌ها را نیز فراهم می‌کردند، اشاره کرد و ادامه داد: تقریباً تفاوت پرداخت‌ مطالبات نسخه‌نویسی آنلاین با دستی یک تا دو ماه بود و این باعث تشویق در نسخه‌نویسی آنلاین می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اصرار داشتیم طی ۱۰ روز اول ماه بعد حق الزحمه پزشکانی که به صورت آنلاین نسخه نوشتند را در دستور کار قرار دهیم که این اهرم تشویقی طی ماه‌های بعد جواب داد و رتبه استان در نسخه نویسی از یک طرف ارتقاء یافت و بعد نسخه‌پیچی طی ماه‌های شهریور تا اواخر آذرماه روند صعودی پیدا کرد.

فرجی اظهار کرد: تعداد نسخ الکترونیکی که در شهریورماه در استان همدان نوشته می‌شد، تنها ۲۰۰ مورد در مقابل بیش از ۱۰۰ هزار نسخه بود و عملاً کمتر از ۰.۲ درصد را شامل می‌شد این در حالی بود که در ‌کشور ۴.۳ درصد نسخ به صورت الکترونیکی نوشته می‌شد.

وی با اشاره به اینکه روند کُند نسخه‌نویسی الکترونیکی باعث شد اقدامات تشویقی در دستور کار قرار گیرد و در آذرماه شاهد افزایش  ۷.۱ درصدی در کشور باشیم که البته این میزان در استان ۹.۱ درصد بود، گفت: خوشبختانه این روند افزایشی ادامه یافت تا طبق آمار در ماه بهمن در کل کشور ۱۴.۳ درصد و در استان ۲۷.۱ درصد  نسخه پیچی الکترونیکی را داشته باشند.

فرجی با بیان اینکه رتبه ما در نسخه نویسی الکترونیک در شهریورماه ۲۷ بود اما امروز خوشبختانه رتبه هفتم هستیم، افزود: در استقرار نسخه نویسی در مطب‌های طرف قرارداد استان همدان بیش از یک ماه رتبه اول کشور را داشته که این موضوع حائز اهمیت است. 

وی با تأکید به اینکه صددرصد در مطب‌های استان نسخه‌نویسی الکترونیک استقرار یافته است، یادآور شد: مطب‌ها تقریباً ٨٠ تا ۹۰ درصد نسخ خود را آنلاین می‌نویسند که قابل پیچیدن در داروخانه‌هاست چراکه ممکن است برخی دستی بنویسند و بعد در سامانه ثبت کنند.

فرجی با اشاره به اینکه در اجرای طرح نسخ الکترونیک در مراکز دولتی و دانشگاهی نیز مشکلات زیرساخت‌ها مطرح بود و از طرفی هم نحوه پرداخت‌ها متفاوت و کار پیچیده شده بود، اضافه کرد: در بخش درمانگاه‌ها و مراکز دولتی و دانشگاهی اقدامات خوبی طی دو ماه اخیر انجام شده و تقریباً می‌توان گفت اکثر بیمارستان‌ها نسخه‌نویسی را هم آغاز کردند اما درصد کمی از پزشکان این کار را در این مراکز درمانی انجام می‌دهند و ما سعی داریم تعداد آنها را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در گام اول نسخه‌نویسی الکترونیک در بخش درمانگاه‌های دولتی و دانشگاهی و خصوصی، بیمارستان ها و مراکز درمانی خیریه جزء سه استان اول در کشور هستیم، گفت: در بخش دانشگاهی موضوع ارجاع کمی با مشکل مواجه است و به دنبال الکترونیکی کردن کار هستیم که امیدواریم محقق شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان همدان در پایان بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر نسبت به استقرار نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در مراکز خصوصی، دولتی و دانشگاهی هم سطح کشور و حتی شاید جلوتر حرکت می‌کنیم و امیدواریم همینطور روبه جلو پیش رویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.