• سه‌شنبه / ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۴
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99122620031
  • خبرنگار : 50028

گزارش ایسنا از بازار نوروز خراسان جنوبی؛

گلایه بیرجندی ها از گرانی کالاها در بازار شب عید

گلایه بیرجندی ها از گرانی کالاها در بازار شب عید

ایسنا/خراسان جنوبی امسال نوروز با تمام تفاوت‌هایش همچون خالی بودن از دورهمی ها و دید و بازدیدها، تفاوت دیگری هم دارد؛ اجناس عید در بازار است اما گران است.

به نوروز نزدیک می‌شویم و مردم همچون تمام سال‌ها در تب و تاب خرید؛ درست است که عید را در خانه‌هایشان قرار است قرنطینه شوند، اما خوراکشان که قطع نمی‌شود.

به بازار بیرجند، مرکز خراسان جنوبی سری می‌زنیم؛ بازار میوه برای خودش آشفته بازاری بود؛ همه چیز بود، از هر نوع میوه‌ای؛ کمبودی وجود نداشت و تنها گران بود. بسیاری از اقلام آجیل چون پسته، بادام، گردو و میوه‌ها در کشور خودمان تولید می‌شود و با این وجود قیمت‌هایش سر به فلک می‌کشد. قیمت‌هایی که اگر برآورد کنی چیزی از آن دست کشاورز را نمی‌گیرد.

در کنار وفور برخی اقلام، برخی دیگر نیز همچون روغن در بازار کمیابند؛ فروشندگان می‌گویند روغن سرخ کردنی به اندازه است، اما روغن مایع بسیار کم عرضه می‌شود و ما نیز مجبوریم به هر مشتری به مقدار کم بدهیم که اکثرا ناراضی هستند.

یکی از شهروندان که در حال خرید خشکبار و میوه است، به ایسنا می‌گوید: واقعا از قیمت‌ها ناراضی هستیم، مسئولان تنها به بودن اقلام در بازار فکر می‌کنند و انگار به قیمتش هیچ کاری ندارند.

وی افزود: شاید برای گرانی لباس نخریم اما نمی‌توانیم به خاطر گرانی، چیزی نخوریم.

مغازه داران نیز از وضعیت توزیع گلایه مند بودند، مسئول فروش یک هایپرمارکت گفت: توزیع اقلام بسیار نامرتب است، به طور مثال نمی‌توان روی توزیع روغن حساب کرد.

وی افزود: تمام اقلام افزایش قیمت در ماه‌های اخیر داشته‌اند و ما نیز از این افزایش گلایه داریم چراکه مشتری نداریم؛ سال‌های گذشته نزدیک عید مغاز پر بود از مشتری و خرید اما امسال دریغ از یک خرید جامع و کامل.

در میان همه گفت و شنودها درباره قیمت میوه شب عید، اظهارنظرها در مورد اینکه مرم میوه نخرند تا ثبات به بازار برسد بسیار بود. شهروندی در فضای مجازی نوشته بود: "آخر مگر پول داریم که بخریم؛ راهی جز نخریدن نداریم!"

قیمت آجیل مخلوط در سال جاری به کیلویی ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تومان افزایش داشته است. قیمت‌ها به جایی رسیده که مغز و تخمه که جای خود دارد، توت خشک هم به عنوان خشکبار سربالایی قیمت را طی کرده است.

توزیع ۸۰۰ تن میوه شب عید در خراسان جنوبی

الیاس جویبان، معاون امور بازرگانی سازمان صمت خراسان جنوبی گفت: ۸۰۰  تن میوه شب عید در مراکز عرضه خراسان جنوبی آغاز شد.

وی با اشاره به توزیع ۴۰۰ تن پرتقال و ۴۰۰ تن سیب زرد و قرمز برای شب عید در مراکز عرضه استان، افزود: قیمت هر کیلوگرم پرتقال تامسون ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و هر کیلوگرم سیب قرمز و زرد ۱۰هزار تومان است.

معاون امور بازرگانی سازمان صمت خراسان جنوبی با اشاره به گلایه‌های مردمی در مورد کمبود روغن مایع نیز گفت: گزارشی برای کمبود روغن مایع خوراکی نداشتیم و روغن تامین شده است.

هیچ گونه مشکلی در تامین اقلام اساسی در استان وجود ندارد

عباس جرجانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در چهاردهمین جلسه کمیسیون تنظیم بازار استان گفت: در حال حاضر ۱۰۸۷ تن اقلام اساسی در مرکز استان و شهرستان ها در حال توزیع در بین مردم است.

وی افزود: از ابتدای سال جاری حدود ۱۱ هزار تن اقلام اساسی برای توزیع در استان تامین و جذب شده است. از این میزان، حدود ۱۰ هزار تن انواع اقلام اساسی از جمله برنج، شکر، گوشت مرغ منجمد، گوشت گوساله منجمد و انواع روغن خوراکی تاکنون توزیع شده و همچنین ۹۵۸ تن شکر نیز در حال جذب است.

جرجانی با تاکید بر اینکه هیچ گونه مشکلی در تامین اقلام اساسی در استان وجود ندارد و پیش بینی‌های لازم برای جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی صورت گرفته، افزود: در سال جاری همراهی و همکاری دستگاه های عضو کمیسیون در راستای تامین و توزیع اقلام اساسی، تنظیم بازار و نظارت بر این مهم در کاهش التهاب و تنش در سطح بازار بسیار موثر بود که جای تشکر و قدردانی دارد.

وی همچنین از آغاز توزیع میوه تنظیم بازار از روز جاری خبر داد و افزود: ۸۰۰ تن میوه تنظیم بازار از نوع سیب با قیمت ۱۰ هزار تومان و پرتقال با قیمت ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان برای ایام پایانی سال و نوروز ۱۴۰۰ تامین و توزیع آن آغاز شده است.

جرجانی به تشدید بازرسی‌ها در ایام پایانی سال و نوروز اشاره و اظهار کرد: در این راستا تیم های بازرسی متشکل از بازرسان سازمان صمت، سازمان بسیج اصناف، اتاق اصناف و تعزیرات حکومتی در طرح نظارتی ویژه این ایام تا ۱۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ صبح و بعدازظهر و همچنین در روزهای تعطیل بر بازار کالا و خدمات نظارت و کنترل خواهند داشت.

علی تهوری، معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم از انجام بیش از ۹۵ هزار و ۵۰۰ مورد بازرسی از واحدهای اقتصادی استان و تشکیل یک هزار و ۵۶۱ فقره پرونده تخلف و برگشت بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به شاکیان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

حل مشکل مرغ در استان خراسان جنوبی

مشیر الحق عابدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز در کارگروه تنظیم بازار استان  گفت: با درایت استاندار و ستاد تنظیم بازار استان، تامین کالاهای اساسی در سطح استان از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

معاون استاندار خراسان جنوبی به حل مشکل مرغ در استان اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی درست و کار شبانه روزی جهاد کشاورزی استان مشکل مرغ حل شده است.

عابدی از تشدید نظارت‌ها با محوریت اداره کل صنعت،معدن و تجارت با همکاری تعزیرات حکومتی،بسیج اصناف خبر داد و اظهار کرد: لازم است در آستانه سال نو، نظارت‌ها تشدید شود اگر چه باید اذعان کرد که نظارت ها در سطح استان در حد اعلا وجود دارد.

به گفته وی باید از طریق اصحاب رسانه در این خصوص اطلاع رسانی جامعی صورت پذیرد تا مردم شریف استان در جریان این اقدامات قرار گیرند.

وی به مصوبه ستاد تنظیم بازار استان در خصوص عرضه مرغ زنده اشاره کرد و گفت: بنا بر این مصوبه ،عرضه مرغ زنده به خارج از استان ممنوع است .

معاون استاندار خراسان به قیمت میوه تنظیم بازار ویژه شب عید  اشاره کرد و گفت: نرخ گذاری میوه های تنظیم بازار استان بر مبنای کار کارشناسی کمیته تخصصی تعیین شده است.

عابدی یادآور شد: قیمت پرتقال تامسون ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان ، سیب ۱۰ هزار تومان و پرتقال والنسیا ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده است.

رونق خرید اینترنتی

وی بیان کرد: عرضه میوه تنظیم بازار از امروز آغاز شده و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه می‌یابد.

وی به راه اندازی فروشگاه‌های اینترنتی در استان اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به شیوع کرونا باید فرهنگ سازی در خصوص خرید اینترنتی صورت پذیرد.

فرآورده‌های خام دامی؛ تحت نظر دامپزشکی

مریم ملکی، رئیس اداره نظارت بربهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی خراسان جنوبی نیز از آغاز طرح تشدید نظارتی خبر داد و اظهار کرد: به منظور حفظ سلامت و امنیت غذایی شهروندان، همانند سنوات گذشته از ۲۵ اسفند ماه طرح تشدید نظارت و کنترل بهداشتی بر مراکز تولید، توزیع و عرضه فراورده‌های خام دامی آغاز و تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

وی گفت: این طرح در استان با حضور ۲۸ اکیپ ثابت و سیار شامل ۷۴۶ نفر روز از کارشناسان دامپزشکی در دو شیفت کاری صبح و عصر اجرا می‌شود.

رئیس اداره نظارت بربهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی خراسان جنوبی از هم استانی‌ها خواست تا فراورده‌های خام پروتئینی خود را از مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند و در هنگام خرید به تاریخ تولید، انقضا بر روی فراورده دقت کنند.

ملکی ضمن قدردانی از همراهی عموم مردم با اکیپ‌های بازرسی دامپزشکی استان از آنان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی، باتماس با شماره تلفن ۱۵۱۲ و یا شبکه های دامپزشکی شهرستان موارد را اعلام کنند.

مسئولان برای تامین کالای اساسی مردم و پررونق کردن نوروز ۱۴۰۰ بسیار تلاش می‌کنند، اما شاید به قول رئیس جمهور مردم این تلاش‌ها را کافی نمی‌دانند چرا که نتایج آن را در زندگی خود نمی‌بینند.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.