• جمعه / ۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-134690

سردار سلامی:

دشمن ظرفیت‌های خود را برای جنگ از دست داده است

دشمن ظرفیت‌های خود را برای جنگ از دست داده است
 جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی گفت: زمانی که به دشمن نزدیک می‌شویم، بسیار ایمن‌تر از زمانی هستیم که دشمن به سمت ما می‌آید. این یک استراتژی است. 

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، سردار حسین سلامی در همایش بسیج اساتید استان به مناسبت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید، ضمن تبریک روز ملی بسیج اساتید و گرامیداشت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران، اظهار کرد: هر کدام از اساتید یک دستگاه مرجع فکری برای امروز و مروجان علم و سازندگان بنای اندیشه و تفکر در جامعه هستند. 

سلامی گفت: بزرگی و عظمت یک ملت به وسعت جغرافیایی آن نیست. شکوه یک ملت به واسطه سرمایه‌های مادی آن نیست. کمیت‌ها و اعداد نشان‌دهنده عظمت یک ملت نیست.  بزرگی یک ملت به وسعت فضای تفکر، شعاع اندیشه و میدان آرمان‌ها و اهداف او شناخته می‌شود. اگر جامعه‌ای دارای آرمان‌های بزرگ، اندیشه‌های متعالی، تفکر عمیق و ژرف و ذهن‌های وسیع باشد، بزرگ خواهد شد. عناصری که بزرگی یک جامعه را شکل می‌دهند، عموما بر اساس این مفهوم و معنا شکل می‌گیرند. 

وی افزود: اگر جامعه‌ای دارای رهبر، ملت، مکتب و دشمن بزرگ باشد، بزرگ است و ما می‌توانیم ادعا کنیم که همه این بزرگی‌ها را در اختیار داریم. رسالت و مسئولیت اساتید انقلابی، مومن و متفکر ما این است که بنیادها و استوانه‌‌های مستحکم ذهن و قلب جامعه را بسازند زیرا اساتید قدرت نفوذ معنوی، تکثیر در اندیشه و ترویج الگو و مدل نقش را برای بخش زیادی از جامعه دارند. امروز انقلاب ما بیش از هر زمان دیگری به استحکام در بنیادهای تفکر، اعتقاد و باور خود نیازمند است. هرچه زمان می‌گذرد انقلاب ما بزرگ‌تر شده و رشد می‌یابد و هرچه بزرگ‌تر می‌شود سطوح قاعده تماس او با دشمن بیشتر می‌شود.

 جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی بیان کرد: هرچه انقلاب عمیق‌تر، وسیع‌تر و گسترش یافته‌تر پیش می‌رود، میدان‌های برخورد جدیدی برای او ایجاد می‌شود، چالش‌ها متنوع‌تر می‌شوند و روابط بین این پیچیدگی‌ها، فضای غیرخطی و غیر قابل‌پیش‌بینی برای ما ایجاد می‌کنند. امروز حجم بزرگ مشکلات به دلیل بزرگی و شکوه خود انقلاب است. ما امروز همزمان با وجوه متنوعی از دشمن درگیر هستیم. ما امروز پیش رفته و بسیاری از فضاها را اشغال کرده‌ایم و از هر نظر بزرگ شده‌ایم. از لحاظ جغرافیایی روزگاری تمام تمرکز قوای دشمن بر قلب این سرزمین متمرکز بود.

سلامی با بیان اینکه بزرگ‌ترین هنر انقلاب اسلامی این بوده که توانسته در مقطعی از زمان نقطه تمرکز را تغییر دهد، عنوان کرد: در مقطعی تمام ارکان قدرت دشمن بر ما متمرکز بود، آتش‌های دشمن بر قلب این سرزمین فرود می‌آمد، در تحریم و محاصره اقتصادی بودیم، انزوای سیاسی دشمن ما را آزار می‌داد و عملیات روانی جهانی بر ما متمرکز بود اما هنر این بود که این تمرکز شکسته شد. 

وی ادامه داد: ما از فضای جغرافیایی مرزها گذشتیم، در میدان استراتژی دشمن قدم گذاشتیم، سرزمین سیاست‌ها و راهبردهای آن‌ها را به تدریج در کنترل و تحت سیطره گرفتیم و پیش رفتیم، بر حسب مقیاس جغرافیایی فضاهای وسیعی را تحت کنترل درآوردیم و میدان‌های جنگ را به مسافات دوردست منتقل کردیم. این  بزرگ شدن انقلاب است. بر حسب ساختار قدرت باز هم همین تغییر را می‌بینیم. ما روزگاری در درون این کشور فاقد قدرت نظام‌یافته و اطمینان‌بخش بودیم. هیچ کس به ما کمک نمی‌کرد. دوره سختی را پشت سر گذاشتیم. 

جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی اضافه کرد: دشمنان جنگی بزرگ با دامنه‌های جهانی علیه ما به راه انداختند. انقلابی تازه متولد شده با بزرگ‌ترین قدرت‌های جهانی درگیر جنگ هشت ساله می‌شود اما امروز سطح قاعده قدرت افزایش یافته است. 

سلامی با اشاره به اینکه هنر دیگر انقلاب این بود که سطح قاعده قدرت یعنی سطوح تماس با دشمن را افزایش داد، تصریح کرد: انقلاب دشمن را در میدان‌های وسیع درگیر کرد تا حجم قدرت دشمن در واحد سطح کاهش یابد. زمانی که فلسطینی‌ها مجهز می‌شوند و حزب الله شکل می‌گیرد، تمام آن سرزمین امروز میدان تقاطع آتش‌‌هایی می‌شود که می‌تواند تمام نقاط فلسطین اشغالی یعنی تمام نقاط مربوط به رژیم صهیونیستی را با حجم دلخواه از غرب و شمال مورد اصابت قرار دهد. این محبوس کردن دشمن در جغرافیایی کوچک است. دشمنی که عمق قدرت او آمریکا و اروپا است. 

وی خاطرنشان کرد: زمانی که در سوریه قدرت ساخته می‌شود و رژیم صهیونیستی تجلی ظهور این قدرت را می‌بیند، متوجه می‌شود که یک قوه بین‌المللی اسلامی در جوار مرزهایش شکل گرفته است که آن‌ها امروز می‌توانند از آنجا با خمپاره‌های ۶۰،  قابلیت موشک‌های شهاب را ایجاد کنند و آمریکا و اروپا در مقابل این گسترش عاجز و ناتوان هستند. زمانی که در عراق قدرت ساخته می‌شود، تحولات میدانی و سیاسی را تحت ضابطه خود می‌گیرد و این تحولات همه خلاف جهت منافع راهبردی غرب و آمریکا است. این به معنای غلبه‌ای از سوی انقلاب اسلامی است.

 جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی اظهار کرد: ما معمولا به فضای عملیات روانی دشمن توجه می‌کنیم. آن اندازه که دشمن واقعیت دارد، در فضای عملیات روانی بسیار هراسناک نشان داده می‌شود. هنر امام و رهبر این بوده که توانسته‌اند حقیقت این قدرت را با مجاز آن تفکیک کنند. ما توانسته‌ایم نگاه الهی را در جهان‌بینی توحیدی به قدرت، غالب کنیم. امروز جنگ بر سر این است که ما دشمن را بزرگ و خود را کوچک ببینیم. امروز چیزی غیر از این نمی‌بینیم. 

سلامی بیان کرد: در لبنان و سوریه با این میزان از فقر، نشانه‌های ظهور یک قدرت را می‌بینید. در قلب این سطح جغرافیایی قدرت، ایران بزرگی حضور دارد که از نظر سیاسی پیش رفته است. از لحاظ جغرافیایی و قدرت نظامی انقلاب ما موازنه را به هم زده و قدرت‌سازی کرده است. هنر دیگری که رهبران ما در انقلاب داشتند این بود که هم امام(ره) که ژرف و عمق سپاه دشمن را می‌دید و هم رهبر معظم انقلاب که امروز بیرق نبرد جهانی بین اسلام و مستکبران را به دوش گرفته، توانسته‌اند قاعده‎‌های نبرد را تعیین کرده و  موازنه‌ها را تغییر دهند.

وی با بیان اینکه دشمنان ما امروز تمام ظرفیت‌های خود را به میدان آورده‎اند، عنوان کرد: ما از لحاظ جغرافیایی، نظامی و سیاسی کاملا تغییر کرده و رشد یافته‌ایم و دشمن نیز افول کرده است. هر چه شما قدرت پیدا کنید، آن‌ها از قدرت تهی می‌شوند زیرا قدرت فقط جنبه‌های استاتیک آن نیست. آمریکایی‌ها عنوان کردند که تفاوت ما با نظام جمهوری اسلامی در این است که ما در استاتیک قدرت فوق‌العاده هستیم. 50 درصد کل قدرت نظامی عالم در اختیار آن‌ها است. بودجه دفاعی آمریکا برابر جمع بودجه نظامی همه جهان است اما در دینامیک قدرت، آمریکایی‌ها ناتوان هستند نمی‌توانند این قدرت را به منفعت تبدیل کنند.

سلامی اضافه کرد: ایرانی‌ها‌ بدون اعمال هیچ جنبه ظاهری از قدرت، میدان ایجاد می‌کنند. به حسب اقتصادی آمریکایی‌ها  هفت تریلیون دلار در عراق و سوریه هزینه می‌کنند و به اعتراف رئیس جمهور فعلی آمریکا هیچ منفعتی نمی‌برند و بیان می‌کنند که ما دچار نرخ تنزیل قدرت سیاسی شده‌ایم یعنی هر میزان که بیشتر قدرت نظامی اعمال می‌کنند، نتیجه سیاسی کمتری می‌گیرند. ایرانی‌ها کم هزینه می‌کنند که صدها برابر نازل‌تر از هزینه‌های آمریکایی‌ها است اما میدان در دست انقلاب اسلامی است. این تفاضل همان نصرت الهی است.

جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بزرگی یک ملت به بزرگی تفکر، آرمان و اندیشه اوست، تصریح کرد: قدرتی مثل آمریکا این همه هزینه و گسترشی که در تمام جهان ایجاد می‌کند، قادر نیست تحولات سیاسی را مدیریت کند و قدرت تبدیل قوه و هزینه نظامی به منفعت سیاسی را ندارد. بسیاری دنبال این هستند که نشان دهند اگر ما مسیر مذاکره و سازش را پیش نگیریم، به جنگ می‌رسیم اما ما عکس این را می‌گوییم. 

سلامی گفت: دشمن همه ظرفیت‌های خود را برای وقوع جنگ از دست داده است. ظرفیت سیاسی، روانی و توانمندی اقتصادی و نظامی ندارد. به ظاهر قدرتمند است اما امروز نمی‌تواند عمل کند. دشمن فرسوده شده و پوسیده است. روزی خواهد رسید که دشمن فروپاشیده است. این اتفاق خواهد افتاد. کره شمالی به اندازه یکی از استان‌های کوچک ما است و کسر کوچکی از هیچ یک از ارکان قدرت ما را ندارد اما رئیس جمهور آمریکا که می‌خواهد این کشور را به قدرت اولیه جهانی برگرداند، مجبور شد در فضایی برابر با رهبر این کشور کوچک مذاکره کند. اگر آمریکا قدرتمند است آیا این فضای مذاکره و تقابل او با کره است؟ 

وی خاطرنشان کرد: دشمنان به دنبال این هستند که به ما القا کنند، از ما بترسید ما خیلی بزرگ و شما کوچک هستید. این پروژه کوچک‌سازی را به شکل‌های دیگر نیز دنبال می‌کنند. ما امروز فوق‌العاده قدرتمند هستیم.  میدان‌هایی را پشت سر گذاشتیم که در آن‌ها بسیار ضعیف‌تر از اکنون بودیم و دشمن بسیار قوی‌تر از امروز بود اما موفق شدیم. تمام ابزارهایی که امروز با هم علیه ما عمل کرده و می‌کنند، روزگاری تک تک به کار گرفته شدند اما نتیجه نداد. امروز تمام وجوه قدرت دشمن در اصطکاک و تماس با ماست اما ما فوق‌العاده قدرتمند هستیم.

 جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی بیان کرد: به این دلیل که ما قدرت جنگیدن داریم جنگی رخ نمی‌دهد. زمانی که به دشمن نزدیک می‌شویم، بسیار ایمن‌تر از زمانی هستیم که دشمن به سمت ما می‌آید. این یک استراتژی است. ما اینگونه موفق شدیم. دشمن وقتی به ما حمله می‌کند که ما به دست خود ضعیف شده باشیم اما وقتی قوی هستیم او فاصله می‌گیرد و التماس می‌کند که ما در خطوط فعلی متوقف شویم. امروز اینگونه است. در حال حاضر که دشمن از نفوذ منطقه‌ای ایران می‌گوید، برخی تصور می‌کنند که اگر ما در این زمینه کوتاه بیاییم همه چیز تمام می‌شود.

سلامی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد ذهن جوانان ما را با این اندیشه‌ها پرورش دهد که کرنش و انعطاف در مقابل دشمن نافع تهدیدات است، عنوان کرد: در صورتی که ما تا امروز با ایستادگی، حرکت به سمت دشمن، گشودن مرزهای جدید و ایجاد ساختارهای جدید قدرت، موفق بوده‌ایم. از دست دادن نفوذ و سیطره منطقه‌ای ما غیرممکن است. نفوذ ما فیزیکی نیست و حتی خود ما هم نمی‌توانیم نفود خود را قطع کنیم. این نفوذ مادی و همانند قدرت‌های دیگر نیست اما آن‌ها تصور می‌کنند که اگر جغرافیای این نفوذ کوچک شده و  ایران منطقه‌ای به ایران ملی تبدیل ‌شود، به سادگی آسیب‌پذیر است.

وی افزود: حرکات دشمن پلکانی است. اگر در پله اول موفق شد به گام دوم می‌رود. عقب‌نشینی از خاکریز اول یعنی عقب‌نشینی تا عمق و از دست دادن همه چیز. این قاعده نبرد با دشمن است. عجیب است که هنوز افرادی  فکر می‌کنند که این نحوه تعامل با دشمن یعنی خلع سلاح شدن، پاسخگو است.

 جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه اساتید باید مروجان اندیشه متعالی و رشدیابنده یک انقلاب بزرگ باشند، تصریح کرد: دشمن می‌خواهد بلایی به سر ما بیاورد تا جرات نکنیم از انقلاب دفاع کنیم. کلمات امروز بیش از سلاح‌ها قدرت دارند. دشمنان ما بیان می‌کنند که قدرت، در درک قدرت نهفته است. ادراک حاصل کلمات بوده و دشمنان ما امروز می‌خواهند ادراک جامعه ما را تغییر دهند. دشمن قصد دارد که نوع نگاه جامعه به خصوص جوانان ما را به انقلاب، نظام و دستاوردها تغییر دهند.

سلامی بیان کرد: زمانی که ما به این میزان قدرت داریم، دشمن نمی‌تواند با ما حرف بزند زیرا انرژی جهان امروز تحت مدیریت امنیتی ما است. آنها می‌دانند که جنگ با جمهوری اسلامی ایران، دامنه جهانی دارد و قدرت را در جهان تغییر خواهد داد. این ساده نیست. ترامپ از زمان حضور  یک بار از اعمال گزینه نظامی سخن نگفته در حالی که اوباما این مطلب را بیان می‌کرد. شاید امروز دولت آمریکا به ادراک جدیدی از این قدرت رسیده است. آن‌ها می‌خواهند ما را در ذهن و قلب خود شکست دهند. ما ملتی هستیم که با قلب‌ها و ذهن‌هایمان زندگی می‌کنیم. تمام دستاوردها تحت سوال هستند و آن‌هامی‌خواهند پشیمان‌سازی کنند.

وی افزود: زمانی که وزیر خارجه آمریکا شروطی گذاشت همه شروط این بود که ایران نفوذ منطقه‌ای خود را کاهش دهد. آن‌ها نمی‌توانند و از خود ما درخواست کمک کردند. هرآنچه قوت ماست و دشمن از آن می‌ترسد، خواسته‌های او است. اگر با دشمن مذاکره کنید، در گام اول فهرستی از این موارد را پیش رو می‌گذارند. ما عزیز هستیم و دشمنان عزت ما را نمی‌خواهند. آن‌ها هیچ کاری نمی‌کنند که به عزت ما منجر شود و هر پیشنهادی که می‌دهند، ذلت ما در آن است. ما امروز قدرتمند هستیم و دشمن به قدرت دریایی ما واقف است. خود آن‌ها این مطلب را بیان کردند.

 جانشین فرمانده سپاه انقلاب اسلامی با بیان اینکه این ملت به قدری غنی است که می‌تواند با فرض اینکه کشور دیگری وجود ندارد، زندگی کند، عنوان کرد: دشمنان اکنون می‌خواهند که یاس و ناامیدی ایجاد کنند. این فضای عملیات روانی است. باید با یاس بجنگیم. دشمن اصلی امروز ما القای یاس است زیرا ما بین آن‌ها و استراتژی‌هایشان فاصله انداختیم. سرمایه ما امید، اعتماد و روحیه است و دشمن می‌خواهد این را جدا کند. ما باید اینجا وارد میدان شویم و به مردم امیدهای واقعی دهیم.

سلامی ادامه داد: ما برای پیشرفته شدن چیزی کم نداریم. خروج آمریکا از برجام نمی‌تواند فشاری بیش از آنچه تا امروز بر ما تحمیل شده، اعمال کند زیرا دشمن تمام قدرت خود را اعمال می‌کند و این فقط روانی نیست و فاقد محتوا است. ما خواهیم دید که این هیچ تاثیر تعیین‌کننده و اضافه‌ای نخواهد داشت، به شرطی که به رهنمودها و  فرمایشات رهبر انقلاب و الگوها و مدل‌های ایشان برای اداره جامعه با سبک انقلابی و جهادی عمل کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: ما زمانی که در جنگ هستیم نباید با مدل یک کشور عادی کشورمان را اداره کنیم. این مشکل امروز وجود دارد. جنگ امروز فیزیکی نیست بلکه جنگ روانی و اقتصادی است و ما به راحتی می‌توانیم آن را اداره کنیم. همت، اراده، عزم، دلسوزی، تعهد، روحیه انقلابی، شجاعت، ایستادگی، تدبیر و تفکر ابزار این جنگ است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.