• شنبه / ۲ تیر ۱۳۹۷ / ۱۷:۰۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-134734

از هشدار دادستان به شورائیان تا اختصاص 4 دکل روشنایی به استادیوم کاشمر

از هشدار دادستان به شورائیان تا اختصاص 4 دکل روشنایی به استادیوم کاشمر
دادستان کاشمر در هشداری جدی به مسئولان و شورائیان از آن‌ها خواست به وظایف خود به درستی عمل کرده و از کشاندن مشکلات به درون جامعه جدا خودداری کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامرضا طالعی در دومین روز از هفته قوه قضائیه در نشست خبری با خبرنگاران که در محل دادگستری این شهرستان برگزار شد، به اهمیت و نقش مهم رسانه‌ها و مطبوعات اشاره کرد و گفت: گسترش شبکه‌های مجازی موجب شده تمامی اخبار در کوتاهترین زمان ممکن به تمامی جامعه بین‌الملل انتقال یابد.

دادستان کاشمر با اعلام اینکه براساس اصل 24 قانون اساسی، نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند مگر آنکه مخل  مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد، روشن ساختن افکار عمومی، بالا بردن معلومات و دانش مردم، پیش برد اهدافی که در قانون جمهوری اسلامی بیان شده، مبارزه با مظاهر فرهنگ استعماری و... را از رسالت‌های مطبوعات دانست.

تشکیل کمیسیون حمایت از صنایع و سرمایه گذاری‌های مشروع

وی در ادامه به وظایف دادسرا اشاره کرد و افزود: پیشگیری یکی از وظایف اصلی بوده که در این راستا برنامه‌های ویژه‌ای در دستور کار است.

دادستان کاشمر همچنین از تشکیل کمیسیون حمایت از صنایع و سرمایه گذاری‌های مشروع برای اولین بار در شهرستان خبر داد و اظهار کرد: در این کمیسیون به مشکلات و اختلافات صنایع پرداخته می‌شود.

وی از ورود دادگستری به بی نظمی‌های اخیر در خصوص گرانی‌ها و تشکیل شورای تامین خبر داد وعنوان کرد: در این خصوص ریاست اداره صنعت، معدن و تجارت آورده شد و اظهارات آنها نیز در این خصوص شنیده شد.

طالعی آسیب‌های اجتماعی، تصرفات اراضی ملی، ساخت و سازها و تغییر کاربری‌های غیر مجاز، تصرفات بستر حریم رودخانه کوهسرخ را از دیگر مسائلی دانست که به آنها ورود شده است.

جلوگیری از ورود آمریکائی‌ها به کاشمر

وی همچنین در خصوص ورود اتباع آمریکایی و صدور مجوزهای شکاری که در بسیاری از شهرهای کشور صادر و انجام شده بود، گفت: به رغم اینکه برای کاشمر هم این مجوز صادر شده بود، اما جلوی آن گرفته شد.

دادستان کاشمر با بیان اینکه دستور داده شد که آمریکایی‌ها حق ندارند به این منطقه بیایند، افزود: با اختیارات قانونی که داشتیم از ورود این افراد جهت شکار به منطقه جلوگیری شد.

وی با اشاره به اینکه برای کاشمر جهت شکار پنج راس قوچ توسط دو نفر از اتباع آمریکایی مجوز صادر شده بود، بیان کرد: به خاطر رعایت برخی از مسائل طی نامه‌ای از محیط زیست خواسته شد از این اقدام پیشگیری کرده و اعلام کردیم که حق ورود اتباع آمریکایی به این شهرستان وجود ندارد.

طالعی بیان کرد: جای سوال است که وقتی آمریکا در سطح بین المللی دشمنی خود را به طور علنی اعلام می‌کند و تاکید براین مطلب دارد و اقدام هم می‌کند چرا باید اتباع آمریکایی به دومین شهر زیارتی استان و چهارمین شهر زیارتی کشور آمده و این اقدام را انجام دهند.

هشدار به اداراتی که وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند

وی در ادامه با اعلام اینکه دادستان به هر اداره، نهاد، ارگان و جای دیگری که احساس کند حقوق مردم و منافع عمومی در خطر است باید ورود کند و خواهد کرد، بیان کرد: در خصوص حقوق عامه ورود جدی و قاطعانه خواهیم داشت.

طالعی با تاکید براینکه تمامی اقدامات نهادها و ادارات به طور جدی رصد می‌شود، گفت: تمامی ادارات و نهادها در برابر وظایف، حقوق و تکالیفی که در برابر مردم دارند باید پاسخگو باشند.

وی با اظهار تاسف از اینکه برخی از نهادها و ادارات وظایف خود را به نحو احسن انجام نمی‌دهند، بیان کرد: در این خصوص هشدارهایی داده شده و مکاتباتی با این مسئولان انجام داده‌ایم.

دادستان کاشمر با بیان اینکه اگر این رویه  به همین طریق ادامه داشته باشد از نهادهای نظارتی و اختیارات قانونی خود استفاده خواهیم کرد، افزود: خوشبختانه پس از این صحبت‌ها شاهد تحرکاتی بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه هرکجا کوتاهی و نقصی در کار باشد و شاهد ضایع شدن حقوق مردم باشیم بدون شک ورود خواهیم کرد و منطبق با قانون وظیفه خود را انجام خواهیم داد، رویکرد دستگاه قضایی را رویکرد عدالت محور دانست و اظهار کرد: منطبق با قانون و با رویکرد عدالت محور وظایف خود را در سطح جامعه به بهترین نحو انجام خواهیم داد.

طالعی با اعلام اینکه از رسانه‌ها انتظار داریم در خصوص احقاق حقوق عامه، مطالبات مردمی و منافع عمومی در این راستا قلم بزنند، بیان کرد:  انتظار داریم خبرنگاران به آسیب های اجتماعی بیشتر بپردازند.

حجت تمامی دادستان با شورائیان

وی در ادامه به اتفاقات اخیر شورای شهر اشاره کرد و گفت: متاسفانه اختلافات موجب شده حقوق مردم ضایع شود.

دادستان کاشمر با بیان اینکه با تمامی اعضاء شورای شهر و شهردار صحبت شده است، بیان کرد: به دلیل اینکه با جلسات برگزار شده اختلافات برطرف نشد از رسانه‌ها خواسته شد منطبق بر موازین و مستندات قانونی که ارائه شده اقداماتی را در جهت ایجاد وحدت انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه به شورائیان هم اعلام کرده‌ایم که اگر بخواهند این اقدامات به گونه ای ادامه یابد که اخلال در نظم عمومی ایجاد کند دادسرا براساس قانون به ناچار ورود خواهد کرد، افزود: تمامی مشکلات اعضاء باید در درون شورا حل و فصل شود نه اینکه به درون جامعه کشیده شود.

طالعی شورا را پارلمان مردمی و نمادی از دمکراسی دانست و اظهار کرد: این اختلافات و انتقادات است که موجب رشد می‌شود، اما مشکلات باید در درون شورا حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه از اعضاء خواسته شده سوالات در دورن شورا مطرح شود و از سویی شهردار باید پاسخگو باشد، بیان کرد: براساس قانون نظارت شورا نباید به گونه‌ای باشد که اخلال در کار شهرداری ایجاد کند.

دادستان کاشمر اظهار کرد: اگر روند به گونه‌ای باشد که اخلال در نظم عمومی ایجاد شود به عنوان مدعی‌العموم و نماینده مردم وظیفه دفاع از حقوق عمومی را داشته و از تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم عمومی جلوگیری خواهم کرد.

 وی بیان کرد: امیدواریم با همکاری رسانه‌ها نیازی به ورود ما به این گونه مسائل نباشد.

طالعی همچنین در خصوص طرح مسائل مربوط به شورائیان در فضای مجازی گفت: در این خصوص دو پرونده تشکیل و در حال رسیدگی است.

وی با بیان اینکه فارغ از جناح بندی‌های سیاسی دستگاه قضایی کار خود را در این خصوص براساس قانون انجام خواهد داد، بیان کرد: اگر در این خصوص قرار مجرمیت صادر شود پرونده را به دادگاه ارسال می‌کنیم و اگر منع تعقیب صادر شود به افراد صادر می‌گردد.

دادستان کاشمر با اشاره به اینکه مردم در انتخابات اعضاء شورا به یک لیست سیاسی رأی نداده‌اند و بهترین‌ها را انتخاب کرده‌اند، افزود: مردم از شورائیان انتظار خدمت دارند.

وی با بیان اینکه به شهردار، شورائیان و تمامی مسئولان اعلام کرده ایم اگر براساس دو مؤلفه منطبق بر منافع عمومی و قانون کار نکنند مورد حمایت ما نخواهند بود.

موضوع دکل‌های استادیوم مربوط به ریاست قبلی است

وی در ادامه به وضعیت دکل های استادیوم آزادی کاشمر اشاره کرد و گفت: این موضوع مربوط به مدیر قبلی اداره ورزش و جوانان کاشمر و در زمان سفر ریاست جمهوری زمان آقای احمدی نژاد بوده است.

طالعی با اشاره به اینکه تمامی مستندات لازم در این خصوص ارائه شده است، افزود: به جهت اینکه در زمان سفر آقای احمدی نژاد به شهرستان یکی از دکل‌ها وضعیت مناسبی نداشت به همین خاطر همه دکل‌ها جمع می‌شوند، اما بعد دیگر نصب نمی‌شود و به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه هرچند با فروش دکل‌ها تجهیزاتی برای همان مجموعه خریداری می‌شود، اما غیر اداری بوده و این موضوع رسیدگی شده است، بیان کرد: در همان زمان حکم اداری برای مدیر قبلی آمده است.

دادستان کاشمر با اعلام اینکه با پیگیری‌هایی که داشتیم اداره کل ورزش و جوانان به منطقه آمده و در نهایت 4 دکل به کاشمر اختصاص داده شد، افزود: پرونده اکنون مختومه است.

وی با اشاره به اینکه مدیر قبلی در این خصوص تخلف کرده که در همان زمان رسیدگی شده است، گفت: با پیگیری رسانه‌ها این موضوع مجدد پیگیری شد.

در این خصوص خبرگزاری ایسنا برای اولین بار چندین خبر مربوط به گم شدن دکل های روشنایی استادیوم آزادی را تهیه کرده بود که نهایت امروز دادستان کاشمر در نشست خبری خود اعلام کرد با پیگیری‌های صورت گرفته 4 دکل روشنایی از سوی استان به شهرستان اختصاص داده شده است.

خبرنگاران حقوق مردم را از ادارات مطالبه کنند

در این جلسه رئیس دادگستری کاشمر با بیان اینکه خبرنگاران همانند گذشته باید صداقت و امانتداری را در دستور کار قرار دهند، بیان کرد: برخی خبرنگاران برای جذب مخاطب تیترهایی می‌زنند که با اصل مطلب کمی متفاوت است.

حجت الاسلام علی میدانی شغل خبرنگاران را بسیار حساس دانست و افزود: قوه قضائیه همانند حرفه خبرنگاری تعطیلی نداشته و پاسخگوی مراجعان است.

وی با اعلام اینکه هرچند خبرنگاری از مشاغل سخت اعلام شده، اما تاکنون برای شغل قضایی این لحاظ نشده است، بیان کرد: باید پذیرفت که شغل قضایی از مشاغل سخت است.

میدانی در ادامه نظارت بر حسن اجرای قوانین را یکی از وظایف قوه قضائیه دانست و گفت: به رغم مراجعان بسیاری که داریم، اما از حقوق عمومی مردم از سوی دستگاه نباید غافل شد و اگر غفلتی از سوی ادارات صورت گیرد باید پاسخگو باشند.

وی در ادامه با انتقاد از اینکه نباید ابتدا اجازه داد ساخت و سازی غیر مجازی صورت گیرد سپس پیگیری شود، افزود: از زمانی که شهردار فعلی آمدند و وقتی آمارهای قبلی با حال مقایسه می‌شود ساخت و سازهای غیر مجاز کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه در گذشته دستوری داده شد که مسئولان ابتدا پیشگیری کنند، اظهار کرد: ما هم به کمیسیون ماده 100 انتقاداتی داریم.

میدانی با اشاره به اینکه نگاهی در اذهان و افکار عمومی است که کمیسیون ماده 100 به منبع درآمدی برای شهرداری‌ها تبدیل شده است، گفت: براساس آنچه اعلام شده اگر از همان ابتدا از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری شود درآمد شهرداری به خوبی تامین می‌شود و در میزان درآمد شهرداری هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

وی با اعلام اینکه گشت شهرداری باید فعالیت خود را بیشتر کند، بیان کرد: کسانی هم که جریمه می‌شوند باید گواهی استحکام بنا را از نظام مهندسی آورده و سپس جریمه صورت گیرد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.