• دوشنبه / ۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۹:۱۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-134808

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی تشریح کرد؛

جایگاه آماری استان در انواع مرگ‌ومیر، جراحات و کودک‌آزاری

جایگاه آماری استان در انواع مرگ‌ومیر، جراحات و کودک‌آزاری
مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی به تشریح آمار مرگ‌ومیر، جراحات، سقط و کودک‌آزاری در استان پرداخت.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید آریا حجازی، امروز در «نشست خبری مدیر‌کل پزشکی قانونی خراسان رضوی با اصحاب و رسانه» که به مناسبت هفته قوه‌قضاییه در سالن کنفرانس اداره کل پزشکی قانونی برگزار شد مطرح کرد: وظیفه اصحاب رسانه است که اطلاع‌رسانی کلی درزمینه حوادث احتمالی و پرخطر داشته‌باشند. امیدواریم با کاری که خبرنگاران انجام می‌دهند شاهد کاهش این اتفاق باشیم.

وی افزود: آمارغرق‌شدگی در سال 95، 33 مورد و در سال 96، 47 مورد در کل استان گزارش شده که افزایش 42.2 درصدی را داشته‌است و در شهرستان مشهد 22 مورد در سال 95 و 30 مورد در سال 96 صورت گرفته که 36.4  درصد افزایش آمار را داشته‌ایم.

حجازی با بیان‌اینکه «افزایش آمار جزئی در سوختگی داشته‌ایم» ادامه داد: این موارد 139 نفر در سال 96 بوده‌ که نیاز است بیشتر روی این مسئله فرهنگ‌سازی صورت گیرد.آمار مصدومین در کل معاینات انجام شده در شهرستان مشهد در سال 95، 79هزار و 368 مورد و در سال 96، 72 هزار و 541  مورد بوده‌است که خوشبختانه 8.6 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی مطرح کرد: در استان خراسان رضوی مصدومین در کل معاینات به ترتیب در سال 95 و 96، 146هزار و 565 مورد و 129 هزار و 591 مورد گزارش شده‌است که این آمار نسبت به سال گذشته 11.6 درصد کاهش داشته‌است.

وی افزود: حوادث ناشی از کار در شهرستان مشهد در سال 95، هزار و 290 مورد بوده و در سال 96 به هزار و 320 مورد افزایش داشته که این افزایش جزئی 2.3 درصد بوده‌است. حادثه کار در استان، 2هزار و 110 مورد در سال 95 و 2 هزار و 247 مورد در سال 96 بوده و 6.5 درصد افزایش پیدا کرده و این افزایش به دلیل بحث‌های اقتصادی بوده که مصدومین بیشتری از قوانین مطلع شده و به سمت پزشکی قانونی کشیده می‌شوند.

حجازی با اشاره به به صدور سقط جنین درمانی درسال 95  خاطر نشان کرد: هزار و 157 مورد سقط درمانی صورت گرفته و در سال 96 هزار و 186 مورد انجام شده که با توجه به آمار ارائه شده 2.5 درصد رشد نسبت به سال گذشته داشته‌است. در بحث همسر‌آزاری به  فرهنگ‌سازی بیشتر نیازداریم. در چند سال اخیر مردم از این موضوع بیشتر مطلع شدند و تعداد مراجعین هم افزایش داشته و سیستم‌های حمایتی هم از این قضیه حمایت کرده‌اند.

وی ادامه داد: آمار کودک‌آزاری در سال 95 نسبت به سال 96 در شهرستان مشهد 24.5 درصد کاهش داشته است که در سال 95، 110 مورد و 96، 83 مورد گزارش شده. این آمار در کل استان 9.8 درصد کاهش داشته با 133 مورد و 120 مورد به ترتیب در سال‌های 95 و 96.  در این بحث موارد کودک‌آزاری به بهزیستی گزارش داده می‌شود و از بهزیستی به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی با بیان اینکه «در کودک آزاری اگرپزشک و کارشناس در اورژانس شک به کودک‌آزای داشته باشد به پزشکی قانونی معرفی می‌شود»، افزود: مراحل قضایی این امر صورت می‌گیرد و در این مورد اگر در رسانه‌ها بیشتر فرهنگ‌سازی کنند و به این موضوع پرداخته شود و به خانواده‌ها این امر اطلاع داده شود که اگر مواردی هم مشاهده کردند اطلاع دهند. متاسفانه خیلی از کودک‌آزاری‌ها به دلیل پایین بودن اطلاعات خانواده‌ها گزارش داده نمی‌شود و باید نحوه‌ی امداد‌خواهی آموزش داده شود.

وی ادامه داد: معمولا در بحث آمار و باتوجه به جمعیت آماری متاسفانه مشهد بعد از تهران بیشترین حجم مراجعه را دارد. اما خوشبختانه همین امر باعث شده تا رتبه دوم پژوهشی در طرح تکریم در بین دستگاه‌های استان را داشته باشیم.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی تاکیید کرد: در نظرات پزشکی قانونی هیچ‌گونه دخل و تصرفی صورت نمی‌گیرد به دلیل اینکه سیستم‌های نظارتی بسیاری هستند و در طول سال به‌غیر از سیستم‌های نظارتی، بازرسی و حفاظت اطلاعات یک‌سری سیستم‌های رصد‌کننده بیرونی همچون بیمه‌ها را داریم که در نتیجه‌ در نظرات کم‌ترین سهو و دخل و تصرف صورت‌ می‌گیرد.

وی افزود: زمان رسیدگی به مراجعین براساس یک استاندارد مشخص و معین به صورت کشوری انجام می‌شود، به عنوان مثال در کمیسیون‌ها 23 روز را داریم، اما ممکن است پرونده‌ای 1 سال هم به طول بینجامد و شاید یک پرونده‌  در یک هفته بسته شود.

حجازی با اشاره به نزاع‌های صورت‌گرفته در کل استان مطرح کرد:  تنها 9 دهم درصد کاهش داشتیم و در شهرستان مشهد 3.4 درصد افزایش صورت گرفته که در سال 95، 22 هزار و 340 مورد و در سال 96، 23 هزار و 96 مورد بوده‌است.

وی افزود: تصادفات جرحی در شهرستان مشهد 12.1 درصد افزایش داشته که 14 هزار و 305 مورد در سال 95 و 15 هزار و 33 مورد در سال 96 بوده‌  و در کل استان این آمار با 12 درصد افزایش همراه بوده‌است. در تصادفاتی که منجر به فوت شده در کل استان تنها 6 دهم درصد کاهش داشتیم و در مشهد که  در سال 95، 376  مورد و در سال 96، 373 مورد تصادف منجر به مرگ بوده 8 دهم درصد کاهش اتفاق افتاده‌است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی بیان کرد: در گازگرفتگی با منوکسید کربن 23 درصد در کل استان کاهش داشتیم و در شهرستان مشهد 30.8 درصد کاهش صورت‌گرفته و همچنین خوشبختانه در برق‌گرفتگی در کل استان 22.2 درصد کاهش داشتیم

حجازی با بیان اینکه «تجاوزات جنسی اکثر آن روابط نامشروع جنسی است»، ادامه داد: اکثر افرادی که مراجعه می‌کنند روابط نامشروع بوده که با عنوان تجاوز شکایت شده بنابراین آمار دقیقی از این بحث وجود ندارد.  و تجاوز جمسی هم اگر به اثبات برسد مجازات آن مرگ است و مشمول سنگین‌ترین مجازات است. اما آن‌چیزی که ما می‌بینیم، قالب آن رابطه نامشروع است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان‌رضوی اظهار کرد: تامین جسد در دانشگاه علوم‌پزشکی معمولا به عهده خودش بوده اما کاری که الان انجام می‌شود این است که افراد  و یا ورثه وصییت می‌کنند که جسد در اختیار سالن تشریح قرار گیرد. ما در مشهد حدود 20 تا 25 نفر داریم که وصییت کرده‌اند بعد از فوتشان جسد در اختیار سالن تشریح و پزشکی قانونی قرار گیرد و این عمل خیر انجام شود. تامین جسد در برخی مواقع از دیگر کشورها خریداری می‌شود.

وی افزود: بحث افراد مجهول‌الهویه معمولا جنایی است و سریعا ًتشخیص هویت انجام می‌شود. در بدو امر ممکن است این افراد زیاد باشند اما ظرف 3 یا 7 روز تشخیص هویت صورت می‌گیرد و اغلب این اجساد چون تشریح می‌شوند برای تشخیص هویت، دیگرکارایی برای دانشگاه علوم‌پزشکی ندارد.

حجازی با اشاره به دیگر آمارها در دوماهه سال 97، تصریح کرد:  6 هزار و 444 مورد نزاع درکل استان صورت گرفته، تصادفات جرحی 5 هزار و 403 مورد بوده و سقط جنین‌های درمانی 185 مورد بوده است. 319 مورد حادثه کار اتفاق افتاده است و درکل مراجعین مصدوم 31 هزار و 266 مورد بوده‌است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.