• یکشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135029

گلایه‌های دونده کوهستان در ایسنا

چنارانی: از Sky Running حمایت نمی‌شود

چنارانی: از Sky Running حمایت نمی‌شود
عیسی چنارانی می‌گوید با وجود اینکه رشته دو کوهستان هزینه زیادی ندارد اما توجه مناسبی به این ورزش نمی‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، کوهنوردی، زیربنا و شاکله رشته اسکای‌رانینگ است و شرط حضور در مسابقات این رشته، حضور در دوره‌های کارآموزی کوهپیمایی است. در ایران، گروه‌های کوهنوردی و انفرادی بسیاری وجود دارد که صعود سرعتی به قلل مختلف دارند، اما بسیاری از این گروه‌ها آشنایی کامل و لازم با این رشته ورزشی را نداشته و حتی بعضی از کوهنوردان اطلاعی از وجود چنین رشته‌ای ندارند.

با نگاهی به تاریخ نیاکان ما می‌توان دریافت که دوی کوهستان از گذشته تا به امروز در ایران باستان وجود داشته، به این صورت که برای اطلاع رسانی اخبار مهم بین شهرها، افرادی مامور بوده‌اند که با توانایی دویدن در کوهستان، وظیفه مخابره اخبار را در کوتاه ترین زمان ممکن داشته‌اند.

نکته مهم در این ورزش، ارزان بودن تجهیزات آن است، به طوری که با داشتن یک جفت کفش مناسب و کوله مخصوص دوی کوهستان می‌توان فعالیت را شروع کرد.
 
به طور کلی به دویدن در ارتفاعات بالا، «اسکای رانینگ» گفته می‌شود. دوی 5 تا 100کیلومتر جزو زیرشاخه‌های مختلف این ورزش محسوب می‌شوند. به جرات می‌توان گفت که دوی کوهستان با بی‌مهری‌های بسیاری از جانب خانواده ورزش روبه‌روست.

عیسی چنارانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان با بیان اینکه از دهه 80، مسابقات دوی کوهستان) Sky running) رانینگ در ایران برگزار می‌شود، بیان کرد: پس از دوره‌ای 10 ساله مسابقات رشته دوی کوهستان به تعویق افتاد. شروع حرفه‌ای من در دوی کوهستان از سال 93 با شرکت در مسابقه سمنان آغاز شد، حال با اینکه در گذشته صعودهای سرعتی بسیاری به قله‌های استان داشتم، پس از آشنایی با این رشته جذب آن و تا کنون در تمامی مسابقات دوی کوهستان شرکت کرده‌ام.

وی با بیان اینکه فعالیت‌ها و مسابقات برگزار شده در ایران منجر به رسمیت شناخته‌شدن کشورمان در رشته اسکای راننیگ شده‌است، عنوان کرد: فدراسیون جهانی به واسطه مسابقات مختلف برگزار شده در کشور، سال 96 ایران را در این رشته به رسمیت شناخت. البته به دلیل نوپا بودن این رشته دو‌های 7 الی20 کیلومتر کوهستان برگزار شد و دشوارترین مسابقه، دوی دماوند و علم‌کوه بود که به علت آب‌وهوای زمستای این قلل، ورزشکاران کار سختی داشتند.

این دونده کوهستان افزود: افراد بسیار زیادی در استان برای رشته دوی کوهستان زحمت کشیده‌اند که متاسفانه همگی گم‌نام هستند، محیط و بهرامی دو فرد سخت‌کوش این رشته بوده که برای سرپا نگهداشتن دوی کوهستان در استان زحمت‌های بسیاری کشیده‌اند.

وی با اشاره به اینکه حمایت‌های اختصاص یافته از این رشته نسبت به دیگر رشته‌های ورزشی کم است، بیان کرد: سال گذشته مسابقه‌ای استانی برگزار شد که تمامی زحمت‌های این مسابقات از جمله یافتن اسپانسر و... بر دوش خود ما بود. هدف اصلی از برگزاری این مسابقه، مشخص شدن نفرات برتر استان و اعزام آن‌ها به مسابقات کشوری بود که به واسطه همین نامهربانی‌ها بسیاری از دوندگان رغبتی به شرکت در مسابقه نداشتند. 

چنارانی افزود: بعضی رشته‌های ورزشی از جمله دوی کوهستان به واسطه نام آن‌ها در افکار عمومی، ورزشی سخت محسوب می‌شود، در حالی که با تمرین هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌شود. به واسطه همین موضوع و شناخت ناکافی مردم از این رشته، دوی کوهستان غریب مانده است.

این دونده کوهستان ادامه داد: حسین حبیب‌زاده یکی از قهرمانان خراسانی است که تاکنون دو بار به عنوان اول کشور دست یافته، اما به واسطه نامهربانی‌ها و عدم حمایت از این رشته در تمرین‌های گروهی که داریم، شرکت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تبلیغات و آگاهی از این رشته در جامعه بسیار کم است، افزود: در برخی از باشگاه‌های کوهنوردی مشهد کارگروهی برای دوی کوهستان تشکیل شده، اما به واسطه سخت بودن این رشته مورد استقبال چندانی قرار نگرفته‌است. اگر در یک برنامه کوهنوردی زمستانه بدون تمرین شرکت کنید، همانقدر آسیب می‌بینید که در یک تمرین دوی کوهستان بدون آمادگی ممکن است برایتان رخ دهد.

چنارانی درخصوص جوایز اختصاص یافته به نفرات برتر دوی کوهستان در مسابقات مختلف عنوان کرد: در مسابقات کشوری برای نفر اول یک میلیون تومان در نظر گرفته شده این در حالی است که برای شرکت در یک مسابقه خارج از استان خراسان، بایستی مبلغ زیادی برای بلیت و هزینه‌های رفت آمد پرداخت شود. جوایز سایر رشته‌ها ارقام بسیار بالا و قابل توجهی است.

این دونده کوهستان با اشاره به اینکه تجهیزات مورد نیاز این ورزش، حدود یک و نیم میلیون تومان است، افزود: این رقم برای خرید کفش، کوله و باتوم مخصوص این ورزش مورد نیاز است. به همین ترتیب پس اسپانسر نیازی نیست هزینه خیلی گزافی برای حمایت از این رشته ورزشی داشته‌‎باشد.

وی در خصوص مسابقات قهرمانی کشور که در لرستان برگزار می‌شود، بیان کرد: اصلی‌ترین رقیب  ما در این مسابقات دونده‌های استان‌های تهران و لرستان هستند، همچنین با توجه به اینکه هرساله به تعداد علاقه‌مندان به این رشته ورزشی زیاد می‌شود، قطع به یقین مسابقات لرستان با استقبال بسیاری از تیم‌های سراسر کشور مواجه خواهدشد.

چنارانی با بیان اینکه ایران در ورزش دوی کوهستان جایگاه مطلوبی دارد، عنوان کرد: یکی از دونده‌های دو کوهستان استان لرستان به مسابقات ایتالیا و اسکاتلند دعوت شده‌است. از این جهت می‌توان گفت ایران در رشته دوی کوهستان جایگاه مطلوبی دارد.

این دونده دوی کوهستان  با بیان اینکه یکی از فروشگاه‌ها قول حمایت داد، اما مستمر و ثمربخش نبود، عنوان کرد: یکی از فروشگاه‌ها به ما اعلام کرد که  قبل از شروع مسابقه کشوری به وی مراجه کنیم تا لوازم مورد نیازمان را تامین کند، ما به این وعده امیدوار بودیم اما متاسفانه وقتی به وی مراجعه کردیم دست رد به سینه ما زد.

چنارانی ادامه داد: فروشگاه مورد نظر فقط به دنبال این بود که مقام اول کشوری کسب کنیم تا از ما حمایت کند، اما واقعیت این است که ابتدا حمایت صورت گیرد و بعد توقع قهرمانی داشته‌باشیم.

وی با بیان اینکه تمرین لازمه موفقیت در مسابقات دوی کوهستان است، خاطرنشان کرد: یکی از دونده‌های دوی کوهستان که مقام اول کشوری را دارد، 6 ماه تمام وقت تمرین برای مسابقات انجام داده تا توانسته مقام اول را کسب کند. این دونده در مسابقات بعدی نتوانست مقام خوبی کسب کند، وقتی علت این اتفاق را جویا شدیم، مشخص شد تمرین کافی نداشته‌است.

چنارانی با اشاره به اینکه واسطه عدم حمایت‌ و نامهربانی‌ها نسبت به این رشته در مسابقات بندرعباس تنها نماینده در بخش آقایان استان خراسان بوده‌است، افزود: تمرینات تیم ما هر روز بوده به طوری که هر روز با یک سطح سختی خاص تمرین می‌کنیم. از این جهت اگر حمایتی از ما صورت گیرد با قدرت و اطمینان خاطر بیشتری تمرین می‌کنیم و دیگر نیازی نیست به خاطر مسائل کاری و رسیدگی به کارهای شخصی تمرین را تعطیل کنیم.

چنارانی عنوان کرد: سال 94 پس از اتمام مسابقه دو 18 کیلومتر توچال، شخصی که مربی اسکی بود درباره اسکی صحرانوردی با من صحبت کرد. این شخص به طور جدی پیگیر این بود که من اسکی صحرانوردی را شروع کنم. پس از یک سال فعالیت در این رشته به دلیل هزینه‌های مالی و کمبود تجهیزات از ادامه این رشته منصرف شدم، از این جهت کمال تشکر از رئیس هیئت اسکی و مسئول اسکی صحرا نوردی استان را دارم که فرصتی برای تمرین در رشته اسکی صحرا نوردی برایم مهیا کردند.

وی با اشاره به اینکه در بخش کلاسیک اسکی صحرانوردی در صورت ادامه دادن، می‌توانستم به خوبی ظهور کنم اما کناره‌‎گیری کرده‌ام، افزود: با توجه به اینکه اسکی صحرا نوردی دو رده کلاسیک و پاتیناژ دارد، با توانایی که به عنوان دونده کوهستان دارم، می‌توانستم به خوبی ظهور کنم اما به دلیل هزینه‌های مالی و همچنین کمبود لوازم اسکی صحرا نوری، کناره گیری‌کردم.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.