• شنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135249

روز جهانی تعاون

نقش تعاونی‌ها در جامعه چیست؟

نقش تعاونی‌ها در جامعه چیست؟
هر ساله مراسم روز جهانی تعاونی‌ها توسط سازمان ملل در تاریخ اولین شنبه ماه جولای برگزار می‌شود و تاریخ روز جهانی تعاونی‌ها در سال میلادی جاری، هفت جولای اعلام شده است و هدف از این مناسبت افزایش آگاهی افراد از تاثیرات تعاون و همکاری در حل مشکلات عمده مطرح شده توسط سازمان ملل متحد و تقویت و گسترش مشارکت بین المللی با سایرین است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، از سال 1995 سازمان ملل متحد شعارهایی برای این روز اعلام کرده و هدف از این روز در سال 2018 « مصرف و تولید پایدار کالاها و خدمات » عنوان شده که از اهداف شماره 12 SDG توسعه پایدار سازمان ملل متحد است و یکی دیگر از اهداف سازمان ملل در این روز ایجاد راهبردهای متمرکز برای پایان دادن به فقر است. در نتیجه شعار امسال به طور خلاصه « جوامع پایدار از طریق تعاون » اعلام شده است.

اهداف توسعه پایدار سازمان ملل شامل:

 اصل 6 : آب پاک و بهداشت

اصل 7 :انرژی پاک و مقرون به صرفه

 اصل 11: شهرها و جوامع پایدار

اصل 12: مسئولیت مصرف و تولید

اصل 15: زندگی در زمین. 

شرکت‌های تعاونی

شرکت‌های تعاونی دو قرن تجربه در زمینه جوامع پایدار و انعطاف‌پذیر دارند از جمله این تعاونی‌ها می‌توان به تعاونی‌های کشاورزی برای حفظ طول عمر زمین و تولید محصولات کشاورزی از طریق شیوه‌های کشاورزی پایدار اشاره کرد. تعاونی‌های مصرف‌کننده نیز از تامین منابع پایدار برای محصولات خود حمایت کرده و به مصرف کنندگان نیز در این مورد آموزش می‌دهند. تعاونی‌های مسکن نیز کمک می‌کنند خانه‌های ایمن برای متقاضیان فراهم شود. بانک‌های تعاون نیز به دلیل نزدیکی با مشتریان خود در دسترسی به منابع مالی در سطح محلی کمک کرده و حتی نیاز مردم در مناطق دور افتاده را نیز تامین می‌کنند. دیگر تعاونی‌ها نیز در انتقال الکتریسیته پاک و دسترسی روستاها به انرژی و آب نقش عمده‌ای دارند. تعاونی‌های کارگری و اجتماعی نیز در بخش‌های متنوع (بهداشت، ارتباطات و گردشگری) به منظور ارائه محصولات و خدمات به شیوه‌ای کارآمد و مناسب به منظور ایجاد شغل درازمدت و پایدار تلاش می‌کنند.
 

نقش تعاونی‌ها

تعاونی ایده جدیدی نیست، اما در حال حاضر بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفته چون روشی برای رویارویی با چالش‌های توسعه و فرصت‌هایی است که جهان  طی دهه‌های آینده خواهد داشت.

در حال حاضر دنیای کار نیازمند ایجاد بیش از 600 میلیون شغل جدید در سطح جهانی تا سال 2030  است. علاوه بر این کیفیت کارها باید بهبود یابد تا زنان و مردان بتوانند از فقر رهایی یابند.

بسیاری از تعاونی‌ها در سراسر جهان ظرفیت خود را برای ارائه شغل‌های با کیفیت و حمایت از توسعه پایدار نشان داده و نمونه‌ای انعطاف‌پذیر، دموکراتیک، پایدار و اقتصادی برای انجام کسب و کار در تمام بخش‌های اقتصادی ارائه داده‌اند.

تعاونی‌ها به همراه سایر شرکت‌های کوچک و متوسط به نقش خود در دستیابی همه  از جمله جوانان به شغل مناسب ادامه خواهند داد و ورودی کم مانع در دنیای کارآفرینی خواهند بود و نقش مهمی در ایجاد کار در اقتصاد غیر رسمی ایفا می‌کنند. این امر منجر به بهبود شرایط کار و بهبود معیشت برای میلیون‌ها کارگر و خانواده آنان در سراسر جهان خواهد شد.

به دلایل متعدد، سازمان بین‌المللی کار نقش تعاونی‌ها را به عنوان گردانندگان توسعه پایدار شناخته است و همچنان حامی مدل سازمانی تعاونی است.

 

کدام کشورها بیشترین تعاونی را دارند؟

بر اساس آمار منتشر شده در سال 2017 و براساس اطلاعات جمع آوری شده از 88 کشور در مورد بیشترین تعداد تعاونی‌ها، برزیل و نروژ در مقام‌های اول و دوم و اوروگوئه و کانادا در مقام‌های بعدی قرار دارند.

بالاترین نمره متعلق به برزیل با CVS برابر با 2.19 ، نروژ 2.06 ، سپس اروگوئه 2.02 و کانادا 1.93. است و اسپانیا، فنلاند، آرژانتین، ایسلند، فرانسه و بریتانیا در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.


Unimed بزرگترین سیستم تعاونی پزشکی در جهان در برزیل است که بیش از 113 بیمارستان، اورژانس، آزمایشگاه و آمبولانس دارد.

امروزه حدود 12 درصد از جمعیت برزیل مشتری Unimed هستند و این غول پزشکی 83 درصد از قلمرو ملی برزیل را پوشش  و 32 درصد از بازار بیمه درمانی را تشکیل می‌دهد. حدود یک چهارم پزشکان برزیل عضو این سیستم هستند.

 در نمونه دیگر از کشورهایی که در زمینه ایجاد تعاونی‌ها موفق بوده‌اند می‌توان به کشور رواندا با 8000 شرکت تعاونی اشاره کرد.در اوایل سال 2017 آژانس تعاونی رواندا (RCA) اعلام کرد که قصد دارد حسابرسان خارجی و کارکنان قراردادی را برای مقابله با اختلاس و بهبود مدیریت به کار گیرد.

در آن زمان  مدیر کل RCA گفت: ما متوجه شدیم که وجود اعضا  توسط سرپرستی تعاونی‌ها نادیده گرفته می‌شود، اما ما قادر به تغییر یکباره نبوده  و باید برنامه ریزی کرده و راه حل‌های خود را ارائه دهیم  و در نتیجه به سمت برنامه تحول‌گرا حرکت کردیم.

در پی نسل‌کشی 1994 در رواندا، زنان بازماندگان، همکاری‌های خود را برای کمک به بازسازی کشور آغاز کرده و در نتیجه تعداد زنان کارگر در این عرصه افزایش یافت. 

شعارهای روز جهانی تعاون در سال‌های گذشته:

2017: تعاون برای همه

2016: شرکت‌های تعاونی؛ قدرت عمل برای رسیدن به  آینده‌ای پایدار

2015: انتخاب تعاونی‌ها، انتخاب برابری

2014: توسعه پایدار همگانی با شرکت‌های تعاونی

 2013 :شرکت‌های تعاونی در زمان بحران جاویدانند

2012: ایجاد جهان بهتر با شرکت‌های تعاونی

2011: جوانان، موسسان تعاونی‌های آینده

2010: توانمندی زنان با شرکت‌های تعاونی

2009: بهبود و ارتقا از طریق شرکت‌های تعاونی

2008: مقابله با تغییرات آب‌وهوایی از طریق تعاونی‌ها

2007: ارزش‌های تعاونی و اصول مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها

2006: ایجاد صلح از طریق تعاونی

2005: تجارت‌های کوچک کسب و کار تعاونی‌ها در از بین بردن فقر

2004: تعاونی‌ها ابزاری در جهانی شدن عدالت؛ ایجاد فرصت برای همه

2003: تعاونی‌ها باعث پیشرفت و توسعه می‌شوند! سهم تعاونی‌ها در اهداف توسعه هزاره سوم سازمان ملل متحد

2002: جامعه و تعاونی‌ها؛ توجه به اجتماعات محلی

2001: مزیت تعاونی‌ها در هزاره سوم

2000: تعاونی‌ها و ارتقای اشتغال
 

برنامه‌های مختلف در روز تعاونی‌ها:

روز تعاون در سراسر جهان به روش‌های مختلفی برگزار می‌شود. در ذیل  نمونه‌هایی از برخی فعالیت‌های سازماندهی شده توسط تعاونی‌ها  در سراسر جهان ذکر شده است:

-ترجمه پیام‌های ICA و سازمان ملل متحد به زبان‌های محلی توسط تعاونی‌ها، رسانه‌ها، مقامات دولتی

- آگاهی مردم از مراسم این روز از طریق روزنامه‌ها و برنامه‌های رادیویی .

به عنوان مثال در سال 2014 یکی از روزنامه‌ها در این روز تمامی مطالب خود را به موضوع تعاونی اختصاص داده بود.

نمونه دیگر در این مورد اختصاص مطالب یک نشریه غذایی به همکاری‌های تغذیه و غذایی تعاونی‌های مربوط به آن و یا یک تعاونی در این روز پروژه‌های تحت نظارت خود که باعث توسعه پایدار می‌شود را منتشر کرد.

-برپایی  نمایشگاه‌ها، مسابقات و کمپین‌های تعاونی

-جلسات با مقامات دولتی، سازمان‌های تحت نظارت سازمان ملل و سایر سازمان‌های شریک

-همکاری با سازمان‌های اجتماعی برای مبارزه با چالش‌های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و بهداشتی

-برگزاری مراسم فرهنگی مانند تئاتر و کنسرت و...


تعاونی‌ها با تمرکز بر مردم و ایجاد همبستگی و اعضا  به خوبی می‌توانند وسیله‌ای برای ایجاد جوامع و اقتصادهای فراگیر باشند.

کار، عملکردی اساسی در عدالت اجتماعی است و نقش مهمی در زندگی زنان و مردانی که در معرض خطر محرومیت و فقر هستند از جمله افراد معلول، افراد بومی، مهاجران و پناهندگان ایفا می‌کند. تعاونی‌ها نیز نقش مهمی در زمینه از بین بردن کار کودکان، کار اجباری و تبعیض در محل کار دارند.

تعاونی‌ها به اعضا اجازه می‌دهند که دانش سنتی را حفظ و پایداری محیط زیست را تقویت کنند و موجب پیشرفت برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان شوند.

اقدامات تعاونی‌ها  نقش اساسی در کمک به زنان و مردان دارای معلولیت، مهاجران و پناهندگان دارند و موجب تسهیل ورود آنان به دنیای کار و ادغام در جامعه به طور گسترده می‌شوند.

همچنین شرکت های تعاونی نقش مؤثری در ارائه مراقبت‌های متمرکز برای سالخوردگان و معلولان و بیماران دارند.

با این وجود در بسیاری از مناطق هنوز نقش تعاونی‌ها کمرنگ و ناشناخته است.

منابع:

www.ica.coop/en/media/news

canada.coop/en/news

www.un.org

ncba.coop/co-op/1867-new-index

www.thenews.coop

www.icmif.org/news

www.ilo.org/global

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.