• چهارشنبه / ۲۰ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۰۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135385

بخشدار مرکزی کاشمر:

روستائیان پایه‌ها و ریشه‌های اصلی زندگی اجتماعی هستند

روستائیان پایه‌ها و ریشه‌های اصلی زندگی اجتماعی هستند
بخشدار مرکزی کاشمر گفت: روستائیان پایه‌ها و ریشه‌های اصلی زندگی اجتماعی هستند و روستا به عنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیت کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید چیتی ظهر امروز 20 تیرماه در جمع اهالی روستاهای بخش مرکزی با اشاره به اینکه دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها به عنوان خادمان عرصه مدیریت روستایی هستند، افزود: دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی با تعامل مردم و خانواده مدیریت روستایی در جهت ارائه خدمات مطلوب و بی منت به عموم هموطنان به ویژه اقشار ضعیف و محروم برای براقرای عدالت، رشد، پیشرفت و اجرای سیاست‌های کلان نظام و اجرایی شدن شدن اهداف دولت در عرصه مدیریت روستایی و برطرف ساختن نیازهای روستائیان تلاش می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه وسعت بخش مرکزی کاشمر 1307 کیلومتر مربع، جمعیت 143 هزار و 650 نفر و 44 هزار و 774 خانوار دارد، اظهار کرد: از این جمعیت 102282 نفر در شهر کاشمر و 41 هزار و 308 نفر در 30 روستای این بخش ساکن هستند.

چیتی با اعلام اینکه اکنون در بخش مرکزی 26 دهیار و 106 عضو شورا کار خدمت رسانی به مردم روستاهای بخش مرکزی را برعهده دارند، بیان کرد: روستائیان پایه‌ها و ریشه های اصلی زندگی اجتماعی و روستا به عنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیت کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: هرچند روستائیان را به عنوان جامعه تولیدگر که بار مسئولیت بزرگ تولید کشاورزی و دامپروی را برعهده دارند می‌شناسیم اما در واقع روستائیان به عنوان مدافعان غیور مرزهای جمهوری اسلامی ایران، مرزها و فرهنگ‌های اعتقادی این سرزمین، مدافعان دوران نهضت و انقلاب اسلامی و غیور مردان جنگجو و مبارز در دوران دفاع مقدس همیشه پیشرو و پیشقدم بودند.

بخشدار مرکزی کاشمر با اعلام اینکه تمام تلاش مسوولین این است که با همدلی و وفاق در راستای منویات رهبر معظم انقلاب،  آرمان‌های امام راحل و سیاست‌های مدبرانه دولت تدبیر و امید گام بردارند، ادامه داد: در مدت هشت ماه گذشته تمام بر فراهم نمودن توسعه متوازن، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و توریستی، فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم و ایجاد فضای آرام برای ساکنین روستاهای منطقه، توسعه صنایع کوچک، کارآفرینی اقتصادی، افزایش مشارکت اجتماعی، نظام‌مند نمودن مشارکت‌ها و اشتغال زیربنایی در حوزه صنایع تبدیلی و کشاورزی و... بوده است.

وی با بیان اینکه تلاش شده با ایجاد اشتغال روستایی از مهاجرت و رفتن به حاشیه شهرها جلوگیری کرده و با مهاجرت معکوس به روستاها به عنوان یکی از ارکان اصلی تولید زمینه توسعه پایدار روستاها را فراهم آوریم، افزود: در پی نگاه ویژه دولت به توسعه پایدار در روستاها سال گذشته بیش از 50 میلبیارد ریال تسهیلات قرض الحسته بابت اشتغال پایدار روستایی در شهرستان پرداخت شده است.

چیتی با بیان اینکه در سه ماهه اول سال جاری 78 طرح اشتغال روستایی تصویب شده که اکنون در مراحل اخذ تسهیلات یا دریافت وام هستند، بیان کرد: عمران و توسعه روستایی در چند دهه اخیر هموراه یکی از دغدغه‌های اصلی توسعه در ایران و مورد توجه دولت‌ها در ادوار مختلف به عنوان یکی از ارکان اصلی تولید در کشور مورد توجه خاص بوده است.

مشارکت25 میلیارد و 195میلیون و690 هزار ریالی برای توسعه و آبادانی

وی با اشاره به اینکه در زمینه عمران و خدمات روستایی و در راستای تحقق سیاست‌ها و اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش خدماتی و عمرانی در روستاها اقدامات ارزنده و مثبتی در دولت تدبیر و امید انجام شده است، ادامه داد: طی سه ماهه ابتدای امسال پروژه‌های عمرانی قابل توجهی در بخش مرکزی اجرا شده است.

چیتی گفت: در روستای فرگ اجرای عملیات جدول و کانیو جهت دفع آ‌ب‌های سطحی به متراژ580 متر طولی و هم‏چنین زیرسازی معابر و آسفالت به متراژ 14هزار و 500 مترمربع با صرف هزینه‌ای بالغ بر چهار میلیارد ریال انجام گرفته است. 

بخشدار کاشمر افزود: از دیگر پروژه‌های انجام گرفته در این بخش، پروژه‌های مربوط به روستای تربقان شامل اجرای عملیات جدول و کانیو به متراژ60 متر، نصب کانیو تک به متراژ 300 متر و انجام عملیات زیرسازی و آسفالت معابر به متراژ 8300 متر مربع با هزینه دو میلیارد و 421 میلیون ریال است. 

چیتی تصریح کرد: اجرای جدول، کانیو، کانال دفع آب‌های سطحی در روستاهای اسحاق‌آباد، ممرآباد، قوژد، تل‌آباد، مغان، کسرینه، فدافن، نای، فرشه، فرح‌آباد، سرحوضک، عشرت‌آباد و جردوی به طول 5800 متر و با هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد و300 میلیون ریال انجام گرفته است.

وی با بیان این‌که طی مدت مذبور در روستاهای فرگ، تربقان، اسحاق‌آباد، ممرآباد، زنده‌جان، کسرینه، نای، فرشه و فرح‌آباد، عملیات زیرسازی معابر به متراژ 76 هزار مترمربع و هزینه‌ای بالغ بر مبلغ دو میلیارد و610 میلیون ریال انجام گرفته، افزود: اجرای آسفالت معابر در روستاهای فرگ و تربقان از محل قیر رایگان بنیاد مسکن به متراژ 23 هزار مترمربع انجام گرفت.

بخشدار مرکزی کاشمر با تأکید بر این‌که بیش از 14هزار مترمربع آسفالت معابر روستای فرگ پس از 24 سال انجام شد، تصریح کرد: طی این مدت معابر روستاهای سرحوضک، فرح‌آباد، نای، فدافن، کسرینه، قوژد، ممرآباد، اسحاق‌آباد، رزق‌آباد، تربقان، فرگ، فروتقه، جردوی، محمدیه با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون ریال بازگشایی شد.

چیتی با بیان این‌که در روستای سرحوضک از دهستان پایین ولایت عملیات تفکیک آب شرب از غیرشرب با انجام650 متر لوله‌گذاری جهت آبیاری فضای سبز روستا به مبلغ 67 میلیون ریال انجام گرفت، گفت: تاکنون تعویض شبکه آب شرب در روستاهای زنده‌جان، فرح‌آباد و قوژد به طول 860 متر و با هزینه‌ای بالغ بر مبلغ 148میلیون ریال اجرا و با اولویت‌بندی در روستاهای دیگر تعویض شبکه آب شرب انجام می‌گیرد.

چیتی یکی دیگر از پروژه‌های انجام شده را افتتاح و پروژه روشنایی جاده جنوبی رزق‌آباد، جاده ورودی روستای سرحوضک، محمدیه و سه‌راهی حاجی‌آباد عنوان و ابراز کرد: بسیاری از پروژه‌های اجرا شده در روستاهای بخش مرکزی با مشارکت، همیاری و همکاری اهالی روستا انجام گرفته است.

بخشدار بخش مرکزی کاشمر با بیان این‌که حضور روستای فدافن به‌عنوان روستای برگزیده کشوری دوستدار کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب از برنامه‌های فرهنگی انجام شده در این بخش بوده است، افزود: اعزام دهیاران به اردوی آموزشی ویژه دهیاران در گناباد با موضوع قوانین و مقررات و شرح وظایف آن‌ها برگزار گردید تا در ارائه خدمات به روستائیان موفق‌تر باشند.

چیتی برگزاری محفل انس با قرآن در روستاها، پاک‌سازی کامل روستا از زباله و اجرای 10برنامه پاک‌سازی روستاها با مشارکت مردم، برگزاری نمایشگاه نقاشی دانش‌آموزی، اجرای مسابقات مختلف ورزشی هم‏چون والیبال، فوتسال به صورت فصلی، اجرای منظم بازی‌های بومی و محلی و رونمایی از کتاب زندگینامه شهید والامقام پنجاهی(سوغات کربلا) از شهدای روستای عارف‌آباد، گزیده‌ای از برنامه‌های فرهنگی و ورزشی بخش مرکزی شهرستان کاشمر بوده است.

وی تصریح کرد: طی هشت‌ماه قبول مسئولیت بخشدار مرکزی، مبلغ 25 میلیارد و 195میلیون و690 هزار ریال اهالی روستاهای بخش مرکزی کاشمر برای توسعه و آبادانی روستاهای خود مشارکت داشته‌اند.

بخشدار مرکزی ابراز امیدواری کرد؛ با توسعه و پیشرفت روستاهای شهرستان شاهد مهاجرت معکوس به روستاها باشیم و اهالی روستاها دغدغه‌ای بابت مسائل معیشتی، رفاهی، فرهنگی و بهداشتی نداشته باشد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.