• شنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135467

نگاهی به گل‌های دقیقه نودی جام جهانی روسیه 2018

جنگ تا آخرین لحظه

جنگ تا آخرین لحظه
جام جهانی 2018 شاید به تمام مردم جهان درس جنگیدن داد، جنگیدن تا آخرین لحظه و تا آخرین نفس ممکن برای رسیدن به لحظه پیروزی.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جام جهانی 2018 در کشور روسیه حالا به مرحله ‌نهایی رسیده و باید تیم‌های فرانسه و کرواسی در رقابتی حساس تکلیف سرنوشت جام را مشخص کنند، اما یکی از نکات جالب توجه در این دوره از رقابت‌ها، گل‌های به ثمر رسیده در دقایق پایانی بود که در مراحل مختلف ، سرنوشت بسیاری از رقابت‌ها را عوض کرد. ملتی را خوشحال کرد و خنده دیگری را به گریه تبدیل کرد.

جام جهانی 2018 شاید به تمام مردم جهان درس جنگیدن داد. جنگیدن تا آخرین لحظه و تا آخرین نفس ممکن برای رسیدن به لحظه پیروزی. در ادامه تعدادی از گل‌های سرنوشت‌ساز جام جهانی 2018 را که در دقایق پایانی به ثمر رسید، مرور می‌کنیم:


ایران 1 – 0 مراکش

رقابت ایران و مراکش از آن جهت بسیار حساس بود که هر دو کشور می‌دانستند با توجه به هم‌گروهی با اسپانیا و پرتغال، در صورت از دست دادن امتیاز در این مصاف دیگر شانسی برای صعود به مرحله بعدی رقابت‌ها نخواهندداشت. این دیدار تا دقیقه 95 با تساوی بدون گل دو تیم پیش می‌رفت، تا اینکه بوهادوز قفل دروازه کشورش را به سود ایرانی‌ها گشود.

|

اسپانیا 3 – 3 پرتغال

دیدار استعمارگران سابق اروپایی در گروه B جام جهانی در شرایطی برگزار شد که از شب قرعه‌کشی مسابقات تا لحظه آغاز رقابت‌ها، کمتر کسی فکرش را هم می‌کرد اسپانیا و پرتغال برای صعود از این گروه با مشکل مواجه شوند. رقابت دو تیم با نبوغ ذاتی رونالدو و البته گل زیبای ناچو تا دقیقه 88 با نتیجه 3 بر 2 به سود اسپانیا در جریان بود تا اینکه در نهایت این رونالدو بود که در راموس‎‌تایم، دروازه یاران راموس را باز کرد تا دو تیم به تساوی رضایت دهند.

در آن شب در شهر سوچی، هواداران دو تیم تنها به دنبال تعیین سرگروه بودند اما با برگزاری دو بازی بعدی مشخص شد که دست کم گرفتن ایران و مراکش در این گروه اشتباهی بزرگ بود. اگر اسپانیا یا پرتغال در این دیدار امتیازات را تقسیم نمی‌کردند، در نهایت این ایران بود که به جای بازنده این رقابت راهی مرحله بعد می‌شد.

|

برزیل 2 – 0 کاستاریکا

شاگردان تیته در نخستین رقابت به نتیجه‌ای بهتر از تساوی یک بر یک مقابل سوئیس دست نیافتند. صعود برزیل به برتری در دو رقابت بعدی مرحله گروهی موکول شد.

درخشش ناواس در دروازه کاستاریکایی که در جام جهانی 2014 توانسته‌بود بین 8 تیم برتر جهان قرار گیرد، سبب شد تا در وقت معمول بازی توپی از خط دروازه‌ها نگذرد و شوت‌های سرکش کوتینیو، نیمار و ... راه به جایی نبرد.

سرانجام در دقیقه 91، کوتینیو موفق شد روی پاس گل زیبای ژسوس، امید را به اردوی برزیلی‌ها بازگرداند. در دقیقه 97 هم اشتباه مدافعین کاستاریکا سبب شد تا بالاخره نیمار هم در این جام گلزنی کند.

|

آلمان 2 – 1 سوئد
ژرمن‌ها برای فرار از کابوس تکرار سرنوشت قهرمانان قبلی جام جهانی، از روز اول برای برد پای به رقابت گذاشتند اما مکزیک در گام نخست یقه آلمان را گرفت و یک صفر پیروز شد. در گام دوم آلمان‌ها باید به مصاف سوئدی می‌رفتند که در دیدار نخستش به خوبی از پس کره جنوبی برآمده‌بود.

دیدار با سوئد هم برای شاگردان لو خیلی راحت نبود، گل نیمه نخست سوئدی‌ها آلمان را در یک قدمی حذف قرار داد. اخراج بوآتنگ در اواخر نیمه دوم آلمانی که به امید برد پای به میدان گذاشته‌بود را ناامیدتر از همیشه کرد اما یک ضربه ایستگاهی در دقیقه 95، امید را در دل مانشافت‌ها زنده کرد.

ضربه استادانه کروس برد را برای آلمان رقم زد و آنها را تا پایان دور گروهی به صعود امیدوار کرد.

|

سوييس 2 – 1 صربستان

سوييس در بازي نخست خود برزيل مدعي و پرستاره را متوقف كرد و با تك امتيازي كه مقابل برزيل بدست آورد، شانسش برای صعود را به اندازه زیادی افزایش داد.

صرب‌ها كه در بازي نخست خود از سد كاستاريكا عبور كرده‌بودند، مي‌توانستند با پيروزي مقابل سوييس صعود خود را قطعي كنند. هرچند صربستان در نیمه نخست توپ و میدان را در اختیار داشت و با نتیجه دلخواهش راهی رختکن شده‌بود، اما در نيمه دوم ورق به سمت سوييس چرخيد و در دقیقه 52 ژاکا بازي را به تساوي كشاند.

از شروع جام جهاني به ثمررساندن گل نخست بازی، جلوی شکست تیم زننده گل را می‌گرفت، اما سوييس با گل دقيقه 90 شكيري اولين كام‌بك جام جهاني 2018 را به نفع خود رقم زد.

|

عربستان 2 – 1 مصر

عربستان در بازي سوم و تشريفاتي خود مقابل محمد صلاح و يارانش، در حاليكه از حريف عقب افتاده‌بود، توانست در نهايت با 2 گل نماينده آفريقا را شكست دهد. سالم الدساري در دقيقه 95 گل پيروزي بخش اعراب را به ثمر رساند و اولين برد عربستان در جام‌جهاني پس از 24 سال را براي فرزندان صحرا به ارمغان آورد.

|

پرتغال 1–1 ايران

دیدار ایران و برزیل اروپا از جمله  رقابت‌هایی بود که در تاریخ فوتبال ایران جاودانه می‌شود. يوزهاي ايراني با يك بازي جنگنده و متعصبانه مقابل قهرمان اروپا هرچند با گل دقيقه 93 كريم انصاريفرد از روی نقطه پنالتی به بازي برگشتند، ولي براي صعود نياز به ضربه دقیق‌تر مهدي طارمي در لحظات پایانی بازی نياز داشتند.

تکنولوژی VAR یکی از شلوغ‌ترین ساعاتش را در این دیدار گذراند. 2 پنالتی اعلام‌شده برای رونالدو و انصاری‌فرد، ابتدا توسط داور مسابقه خطا تشخیص داده‌نشد و این تکنولوژی VAR بود که به کمک داور آمد تا بهترین تصمیم را اتخاذ نماید.

بدون شک با وجود اینکه این بازی از حساسیت بالایی برخوردار بود و رونالدو که در دو بازی قبلی 4 گل به ثمر رسانده‌بود و به دنبال تثبیت آقای گلی‌اش در رقابت با ایران بود، اما بیرانوند بدون شک با گرفتن پنالتی بهترین بازیکن جهان، چهره برتر این دیدار بود.

|

اسپانيا 2-2 مراكش

هرچند پيش از شروع بازي، صعود اسپانيا به عنوان تيم نخست به مرحله بعد قابل پيش‌بيني بود، اما با شروع بازي و روند رو به جلوی مراكش، اسپانیا را برای صعود به دردسر انداخت.

شاگردان فرناندو هیرو هرچند مالك مطلق توپ و ميدان بودند، اما دو بار از حريف سرسخت خود عقب افتاد و به لطف ايسكو و آسپاس توانست با چنگ و دندان صعود به مرحله بعد به عنوان تيم نخست را به دست آورد.

گل دقيقه 91 آسپاس شادي را به اردوي لاروخا آورد تا قرمزپوشان اسپانيا را به سمت آسان مرحله حذفي بكشاند و راه صعود به مراحل بالاتر را هموارتر ببينند.

|

آلمان 0-2 كره جنوبي

ژرمن‌ها كه نمي‌خواستند اسیر نحسی حذف مدافع عنوان قهرمانی در دوره بعد این رقابت‌ها باشند، با برد مقابل سوئد شانس خود برای صعود را افزایش داده‌بودند. شاگردان لو برای صعود به یک برد مقابل کره جنوبی نیاز داشتند اما این اتفاق هرگز رخ نداد تا سرنوشتی مشابه با فرانسه، ایتالیا و اسپانیا برای مانشافت رقم بخورد.

ژرمن‌ها در پایان 90 دقیقه هرچه زدند، به در بسته خوردند تا اینکه در دقیقه 94 کروسی که قرار بود منجی آلمان‌ها باشد با یک پاس گل به بازیکن کره جنوبی، زمینه‌ساز باخت تیمش شد. در ادامه آلمان با 11 بازیکن به سمت دروازه کره جنوبی یورش برد و همین حضور نویر در میانه‌های زمین نماینده آسیا سبب شد تا روی یک ضد حمله، هوئینگ مین‌سون  برای بار دوم دروازه خالی ژرمن‌ها را باز کند.

|

ژاپن 2 – 3 بلژيك

ژاپن تنها نماينده آسيا در مرحله حذفي، بلژيك پرستاره و يكدست مارتينز را مقابل خود مي‌ديد، اما بدون توجه به اسم و رسم بلژيك بازي زيبای خود را به رخ شياطين سرخ كشيد. در اوايل نيمه دوم ژاپن با برتري دو گله مقابل بلژيك تمامي اهالي فوتبال را شوكه كرد.

مارتينز اسپانيايي كه تيم يكدستي را راهي روسيه كرده‌بود، با تغييراتی كه با ورود مروان فليني و ناصر شادلي در تيم خود ايجاد كرد، توانست در فاصله 5 دقيقه هر دو گل ژاپن را جبران كند و بازي را به تساوي بكشاند.

چشم بادامي‌ها كه خط دفاع بلژيك را متزلزل تصور مي‌كردند، در اواخر بازي بي‌محابا حملات خود را ادامه‌ دادند، تا اينكه شياطين سرخ در دقيقه  94 طي 9 ثانيه از دروازه خود تا دروازه ژاپن را با 3 پاس و حرکت بدون توپ لوکاکو توسط شادلي دروازه ژاپني‌ها را گشودند تا به اولين تيمي تبديل شوند كه در مرجله حذفي تمام ادوار جام جهاني، بعد از دریافت دو گل در نيمه دوم، بازی 2-0 باخته را با برد عوض کنند.

|

انگليس 1–2 كرواسي

سه شيرها كه به دنبال تحقق شعار It's comin home  بودند، خيلي زود از كرواسي آشفته پيش افتادند، اما با شروع نيمه دوم خبري از كرواسي آشفته و پراكنده نيمه نخست نبود. انگليس تحت حملات پرفشار كروات‌ها قرار گرفت و خود هيچ برنامه‌‎ای براي اداره بازي نداشتند. حملات كروات‌ها بالاخره جواب داد و بازي در دقيقه 68 به تساوي كشيده شد، اما كروات‌ها کیفیت‌شان را حفظ کردند.

بازي در وقت معمول به تساوي كشيده شد تا كروات‌ها براي سومين بار متوالي در جام جهانی 2018،120 دقيقه بازي كنند. در دقيقه 109 ماريو مانژوكيچ توانست كروات‌ها را به فینال برساند تا جامي براي انگليس‌ها برای بردن به خانه باقي‌ نماند.

حال بايد دید آیا سرنوشت فينال 2018 روسيه هم مانند دو فينال قبلي 2014 برزيل و 2010 آفريقاي جنوبي در دقایق پاياني رقم مي‌خورد يا جدال خروس‌هاي آبي و كروات‌های سخت‌كوش در وقت معمول قهرمان را مشخص خواهد‌كرد؟

|
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.