• سه‌شنبه / ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۲۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135631

عملكرد شهردار تا كنون نمره قبولي بالايي مي‌گيرد

عملكرد شهردار تا كنون نمره قبولي بالايي مي‌گيرد
سخنگوي شوراي اسلامي شهر نيشابور گفت: اگر منصفانه قضاوت كنيم با توجه به شرايطي كه از ابتداي كار شوراي پنجم و شهردار منتخب با آن روبه‌رو بوده‌اند، شهردار منتخبِ شوراي پنجم نمره قبولي بالايي مي‌گيرد البته اشكالاتي نيز وجود دارد و نمي‌توان به صورت مطلق گفت كه شهردار صد در صد انتظارات شورا را برآورده كرده است.

رضا مهرداد در گفت‌وگو با ايسنا- منطقه خراسان، درباره عملكرد شهردار نيشابور از ابتداي فعاليت وي عنوان كرد: نمي‌توان به صورت مطلق گفت كه شهردار منتخب صد در صد انتظارات شورا را برآورده كرده و البته اين موضوع شدني هم نيست، اما اگر انصاف را فرا روي خود قرار دهيم و لحاظ كنيم كه آغاز فعاليت رسمي شوراي پنجم كجا بوده‌ايم و وضعيت شهرداري چگونه بوده و چه تهديدات و فرصت‌هايي داشته‌ايم و امروز فرصت‌ها، تهديدها و نيازمندي‌هاي ما چيست؛ شهردار منتخب شوراي پنجم نمره قبولي بالايي مي‌گيرد البته اشكالاتي نيز وجود دارد.

وي ادامه داد: در روند كاري ممكن است اين اشكالات جنبه مديريتي، مالي و نيروي انساني داشته باشد و همه اين‌ها در هم تنيده شده؛ بخشي از مشكلات شهرداري در كوتاه مدت بايد حل شود كه شهردار نيز به آن پرداخته و بخشي نيز در ميان مدت و دراز مدت بايد حل و فصل گردد.

مهرداد افزود: به طور كلي اكثريت اعضاي شوراي شهر به آقاي  شهردار، نمره قبولي قابل توجه مي‌دهند و اين به نظر من با توجه به شرايطي كه داشته‌ايم يك موفقيت به حساب مي‌آيد.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر نيشابور در توضيح اين‌كه منظور از شرايط و بحران‌هاي پيش‌روي شوراي پنجم در آغاز فعاليت، چه بوده؛ تصريح كرد: شوراي چهارم نيز زحمت كشيده است و ما بنا نداريم زحمات شورا و شهرداران پيش از دوره پنجم را ناديده بگيريم اما اين قياس را داشته باشيد كه شوراي چهارم در ابتداي كار خود ميراثي را كه از شوراي سوم به ارث برد، تقاطع بزرگ امام رضا بود كه شوراي سوم بيشتر هزينه‌هاي آن را به شكل پس‌انداز در اختيار شوراي چهارم قرار داده و كلنگ آن نيز خورده بود و قراردادهاي آن بسته شده بود؛ اين موضوع فرصت بزرگي براي شوراي چهارم محسوب مي‌شد و پروژه‌اي را ميراث‌داري كرد كه هزينه‌هايش از شوراي سوم به ارث رسيده بود اما شوراي پنجم در حالي شهرداري را تحويل گرفت كه 5 ماه حقوق و اضافه‌كاري به پرسنل بدهكاري داشت.

مهرداد گفت: اين دو مثال مي‌تواند براي شهروندان گويا باشد كه يك شورا ميراثي را گرفته كه عبارت است از يك پروژه بزرگ با پولي كه در حساب است و براي آن پروژه اختصاص داده شده و از سويي يك شورا، شهرداري را تحويل گرفته كه 5 ماه حقوق و اضافه كار به پرسنل بدهكار است كه حداقل 20 ميليارد تومان مي‌شود و اين مسئله عقب افتادگي حقوق و مزاياي پرسنل، تبديل به يك بحران امنيتي در سطح شهر شده بود، يعني ما هر روز شاهد تجمع و نارضايتي بوديم و اين موضوع بسيار كار ما را سخت كرده بود. اگر ما همين را لحاظ كنيم چالش عظيمي براي ما بود و پرسنل خدوم شهرداري در سطوح مختلف گرفتار بودند، مخصوصا پرسنلي كه از نظر اقتصادي ضعيف‌تر بودند، دچار بحران خانوادگي نيز شده بودند و حتي طلاق بين اين خانواده‌ها به دليل مشكلات اقتصادي افزايش پيدا كرده بود و اين ما را به عنوان يك انسان رنج مي‌داد.

حقوق پرسنل شهرداري در حال حاضر به‌روز است

وي بيان كرد: يكي از مهم‌ترين تلاش‌هاي شوراي پنجم و شهردار منتخب اين بود تا بيماري را كه در آستانه مرگ است، از مرگ نجات دهند و اين اتفاق نيز افتاد و خوشبختانه امروز حقوق و مزاياي پرسنل شهرداري به‌روز است البته ده ماه اول سال 96 فقط اضافه كارها را طلبكار هستند ولي از دي يا بهمن ماه كل اضافه كار و حقوق پرداخت شده و به‌روز است.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر نيشابور افزود: تا حدود زيادي بحران پيمانكاران نيز حل و فصل شد البته هنوز از بين نرفته است؛  مشكل بعدي ما در شوراي پنجم اين بود كه ما با پيمانكاراني كه از سال هاي قبل به صورت فله‌اي به كار گرفته شده بودند، مواجه بوديم و اين پيمانكاران كار را انجام داده بودند ولي هزينه‌هايشان را دريافت نكرده بودند و از شهرداري  طلبكار بودند، اين‌ها هم دائم تجمع داشتند و يكي از تلاش‌هاي شورا و شهردار منتخب اين بود كه روالي را براي پرداخت مطالبات پيمانكاران در نظر بگيرند كه در اين زمينه نيز تا حدود زيادي حل و فصل شده البته طلبكاري از بين نرفته ولي ميزان بحران كم شده و امروز اگر پيمانكاران جديدي به كار گرفته مي‌شوند در قالب بودجه است و سعي مي‌شود كه مطالبات روي هم جمع نگردد و اين كمك مي‌كند كه به تدريج هم اعتماد پرسنل و هم اعتماد پيمانكاران به شهرداري برگردد.

مهرداد ادامه داد: وضعيت شهرداري تا پايان سال 96 به شكلي بود كه حتي اگر براي اين كه پيمانكاران در قراردادها مشاركت كنند، فراخوان مي‌داد، پيمانكاران واقعا اعتماد نمي‌كردند چرا كه از وضعيت دريافت مطالبات خود نگران بودند؛ وضعيت مالي شهرداري تا اين اندازه نامناسب بود كه باعث بي‌اعتمادي آنان شده بود.

 شورا و شهرداري تلاش مي‌كند تا اعتماد از كف رفته شهروندان را برگرداند

سخنگوي شوراي اسلامي شهر نيشابور خاطرنشان كرد: همچنين يكي ديگر از مهم‌ترين مشكلاتي كه با آن رو به رو بوديم بحث بي‌اعتمادي شهروندان بود كه البته اين بي‌اعتمادي هنوز كاملا رفع نشده است؛ شهرداري‌ها في‌نفسه در نگاه مردم به دلايل مختلف متهم هستند ولي در نيشابور با توجه به اتفاقاتي كه قبلا افتاده بود اين بي‌اعتمادي به حد اعلاي خود وجود داشت. يكي از مهم‌ترين تلاش‌هايي كه شورا و شهرداري داشته و دارد، اين است كه اين اعتماد از كف رفته شهروندان را برگردانيم چرا كه قطعا سرمايه اصلي شهر، شهرونداني هستند كه با اعتماد خودشان به شهرداري مي‌توانند روند توسعه شهر را تسهيل كنند.

وی در پاسخ به اين كه اعتمادسازي چگونه محقق مي‌شود، گفت: اين اتفاق با ساماندهي امور شهرداري و پاسخ دهي مناسب و شفافيت امور رخ مي‌دهد، البته اين موضوع كاملا اتفاق نيفتاده اما در آن جهت حركت مي‌كنيم و اين موضوع دغدغه شهردار و پرسنل شهرداري نيز است. 

مهرداد با بيان اين كه شهرداري حدود 12 ميليارد تومان در منطقه يك و 13 ميليارد تومان در منطقه دو از محل عوارض از شهروندان مطالبه دارد؛ تصريح كرد: اموال عمومي حق‌الناس است و ما به عنوان اعضاي شوراي شهر و شهردار حق نداريم اموالي را كه متعلق به شهروندان از ضعيف‌ترين تا غني‌ترين آن‌هاست و صاحب اين امكانات و پول هستند،  به خود اجازه داده و اين حق‌الناس را سليقه‌اي هزينه كنيم. اگر ما به هزينه‌ها دقت كنيم و كارها كارشناسي باشد طبيعتا شهروندان به تدريج اعتماد مي‌كنند و هنگامي كه اين اعتماد به وجو آيد، عوارض خود را به موقع پرداخت خواهند كرد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.