• چهارشنبه / ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۵۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135682

نیروگاه‌ها توان تامین تقاضای برق مشترکین را ندارند/خاموشی‌ها ادامه دارد

نیروگاه‌ها توان تامین تقاضای برق مشترکین را ندارند/خاموشی‌ها ادامه دارد
مدیر شرکت برق خلیل‌آباد گفت: با توجه به وضعیت هوا و افزایش مصرف نیروگاه‌های شهرستان توان تامین تقاضای برق مشترکین را ندارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، کاظم امیری ظهر امروز 27 تیرماه در جلسه شورای اداری خلیل‌آباد که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اینکه با بیان اینکه با شروع فصل تابستان و افزایش دمای هوا شرایط خاصی بر صنعت برق کشور حاکم شده است، گفت: نیروگاه‌های شهرستان توان تولیدی برق به اندازه تقاضای مشترکین را ندارند.

مدیر شرکت برق خلیل‌آباد با اشاره به اینکه همه شهروندان در کشور با این مشکلات مواجه هستند، بیان کرد: به خاطر افزایش بی سابقه دما در سال جاری موجب شده تقاضای مشترکین برق به مصرف انرژی بیش از سال‌های گذشته نمود پیدا کند.

وی با اعلام اینکه به ازاء افزایش هریک درجه دما میزان مصرف برق در سطح کشور 1500 مگاوات افزایش پیدا می‌کند، عنوان کرد: هر ساله در سطح کشور رشد متقاضیان را در شبکه برق داریم که این رشد همه ساله حدود 5 تا 7 درصد به میزان مصرف برق افزوده می‌شوند.

امیری با بیان اینکه متاسفانه کاهش بارندگی و خشکسالی‌های چند سال اخیر موجب شده آب ذخیره شده پشت سدها که نیاز نیروگاه‌های آبی را تامین می‌کنند به نصف کاهش پیدا کند، بیان کرد: در سال قبل از محل تولید نیروگاه‌های آبی در کشور حدود 9600 مگاوات برق تولیدی داشته‌ایم که امسال به 5000 مگاوات کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه افزایش مصرف برق و خشکسالی‌ها موجب شده که در ساعات پیک بار که از ساعت 11 صبح تا 19 می‌شود خاموشی‌هایی داشته باشیم تا مشکل موجود به بحران تبدیل نشود، گفت: به توجه به اینکه توان تولید برق کشور در حد 56 مگاوات است اما اکنون به نقطه سربه سر تولید و مصرف رسیده‌ایم که اگر مدیریت نشود نیروگاه‌ها از مدار خارج و بحران به وجود خواهد آمد.

مدیر شرکت برق خلیل‌آباد با اعلام اینکه تا سه هفته آینده احتمال گرم شدن هوا و وضعیت مصرف به همین منوال ادامه خواهد داشت، بر لزوم صرفه جویی در مصرف برق توسط ادارات تاکید کرد و افزود: مسئولان باید در صرفه جویی الگو باشند.

وی با بیان اینکه هرچند براساس قانون باید 20 درصد انرژی مصرفی برق ادارات از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شد اما متاسفانه هیچ کدام از ادارات به این سمت حرکت نکرده اند، اظهار کرد: این یک الزام است که باید انجام شود.

امیری با اشاره به اینکه برخی ادارات به رغم اینکه مولد اضطراری دارند اما استفاده نمی کنند، بیان کرد: اداراتی که مولد اضطراری دارند در زمان پیک بار استفاده کنند.

وی از ادامه روند خاموشی‌ها خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت هوا احتمالا تا دو یا سه هفته آینده این وضعیت ادامه خواهد داشت.

مدیر شرکت برق خلیل‌آباد با بیان اینکه هر روز میزان سهمیه خاموشی برق شهرستان از سوی استان اعلام می شود، بیان کرد: خاموشی ها از ساعت 11 صبح شروع و تا 17 ادامه دارد.

وی گفت: به رغم اینکه به هیچ اداره‌ای بدهی نداریم اما در شهرستان 2 میلیارد و 100 میلیون تومان مشترک بدهکار داریم که یک میلیارد و 100 میلیون تومان مربوط به ادارات و سازمان‌ها است.

40 درصد مشترکین 70 درصد آب شرب شهرستان را مصرف می‌کنند

در ادامه جلسه مدیر آبفای روستایی شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه افزایش بی سابقه دما در هفته‌های گذشته موجب بالا رفتن مصرف آب شرب در میان مشترکین آب شرب روستایی و شهری شده است، گفت: با توجه به مشکلاتی که آب شرب شهرستان در سنوات گذشته داشته، این مشکلات اکنون نمود بیشتری پیدا کرده است.

حسین مهدوی اولیایی عنوان کرد: آب شرب روستایی از طریق سه مجتمع با برخورداری از 3700 اشتراک روستایی در قالب 9 حلقه چاه، چهار ایستگاه پمپاژ و چهار دستگاه کلرزن تامین می‌شود.

وی با اعلام اینکه دبی استحصالی آب شهرستان به 85 لیتر بر ثانیه می‌رسد، عنوان کرد: در مجتمع برکال و ایرج‌آباد با جمعیت 5500 خانوار و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بهره‌برداری شهرستان کمترین بحران را داشته ایم.

مدیر آبفای روستایی شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه بیشترین مشکل در مجتمع هفتخانه است که از آب شرب شهری استفاده می‌کنند، اظهار کرد: اکنون در روستاهای ابراهیم‌آباد، نقاب، میرآباد و حسین‌آباد شاهد افت فشار به صورت مداوم و قطع بی آبی به صورت موردی هستیم.

وی با بیان اینکه هدر رفت آب از 28 درصد به 25 درصد کاهش یافته است، عنوان کرد: بار زیادی از مصرف شهرستان در حوزه مصارف غیر مسکونی غیر متعارف است.

مهدوی اولیایی با اشاره به اینکه بالغ بر 40 درصد از مشترکین رعایت الگوی مصرف را ندارند، بیان کرد: این 40 درصد مشترک پرمصرف 70 درصد ظرفیت آب شرب شهرستان را مصرف می کنند.

50 درصد علت معلولیت‌ها ژنتیکی هستند

در ادامه رئیس اداره بهزیستی خلیل‌آباد با بیان اینکه سازمان بهزیستی با کمک به اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه تاسیس شده است، افزود: از سال 59 تاکنون 150 فعالیت و وظیفه بر عهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است.

حسین اسماعیلی ثانی با اشاره به اینکه در شهرستان خلیل آباد در واحدهای توانبخشی، اجتماعی، پیشگیری، اشتغال و مسکن و مشارکت‌های مردمی ارائه خدمت می کنیم، بیان کرد: در واحد توانبشخی بیش از 1300 معلول را تحت پوشش داریم.

وی با بیان اینکه 2.5 درصد جامعه این شهرستان را معلولان تشکیل می‌دهند که شامل معلولان جسمی حرکتی، ذهنی، نابینا و ناشنوا و بیماری‌های مزمن می‌شوند، اظهار کرد: از 1300 معلول 270 معلول با درجه معلولیت شدید و بسیار شدید خدمات مستمری دریافت می‌کنند.

رئیس اداره بهزیستی خلیل‌آباد با اعلام اینکه در سال گذشته شاهد افزایش یارانه هدفمندی یارانه‌های اقشار آسیب پذیر ویژه افراد مستمری بگیر بودیم، گفت: از ابتدای امسال هم یارانه اقشار آسیب پذیر افراد پشت نوبت که بالغ بر 200 نفر می‌شوند افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه هر نفر از اقشار آسیب پذیر 148 هزار تومان و افراد آسیب پذیر پشت نوبت 108 هزار تومان مستمری دریافت می‌کند، عنوان کرد: سال گذشته به واحد توانبخشی شهرستان 270 میلیون تومان تخصیص داده شد که به افراد واجد شرایط پرداخت گردید.

اسماعیلی‌ثانی همچنین از پرداخت یک میلیارد و 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه 4 درصد تبصره 16 قانون بودجه سال 96 توسط بانک‌های عامل به جامعه هدف و از تحویل 350 وسیله توانبخشی در سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: واحد امور اجتماعی 130 خانوار که شامل زنان سرپرست خانواری که به دلیل طلاق، متواری بودن سرپرست خانواده، فوت و از کارافتادگی می شوند را تحت پوشش دارد.

وی با اعلام اینکه علت اکثر تشکیل پرونده‌ها در واحد توانبخشی به خاطر طلاق است، گفت: با هدف بازتوانی و خروج از چرخه حمایت به این افراد مستمری پرداخت می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی خلیل‌آباد با بیان اینکه سالیانه باید 10درصد از چرخه حمایت خارج و افراد پشت نوبت جایگزین شوند، بیان کرد: در سال گذشته با پرداخت اعتبارات اشغالزایی 15 درصد از چرخه حمایت خارج شدند.

وی همچنین به پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از محل هدفمندی یارانه‌ها به 39 زن سرپرست خانوار که با اعتبار بالغ بر 36 میلیون و 750 میلیون تومان به حساب تامین اجتماعی واریز شد اشاره کرد و گفت: فرزندانی که از داشتن والدین محروم هستند و توسط افراد دیگری از خانواده نگهداری می شوند ماهیانه 370 هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

اسماعیلی‌ثانی در ادامه از فعالیت 34 مهد کودک که 1276 بچه در این مهدها مشغول فراگیری آموزش هستند خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته طرح یک وعده غذای گرم با اعتبار 250 میلیون در شهرستان اجرایی شد.

وی با بیان اینکه هرچند بیش از 50 درصد علت معلولیت‌ها ژنتیکی هستند اما اکثر معلولیت‌هایی که در سال‌های اخیر تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته اند به خاطر تصادفات بوده است، گفت: در چند سال اخیر دولت اقدامات خوبی در راستای طرح غربالگری ژنتیک انجام داده است.

رئیس اداره بهزیستی خلیل‌آباد با اشاره به اینکه 300 زوجی که سابقه معلولیت داشته و یا احتمال داده می شد فرزند معلول به دنیا بیاورند به مراکز مشاوره ژنتیک در استان ارجاع داده شدند، بیان کرد: در سال گذشته 20 درصد طلاق‌ها در شهرستان منجر به سازش شد که از آمار استان با 16 درصد بسیار بیشتر است.

وی همچنین به قانون مناسب‌سازی محیط اشاره کرد و گفت: کلیه ادارات و سازمان‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند که امکان دستری برای معلولان همانند افراد عادی فراهم باشد.

اسماعیلی‌ثانی با اشاره به اینکه ادارات در چارچوب بودجه سالیانه خود باید نسبت به مناسب سازی محیط اقدام کنند، افزود: براساس ارزیابی‌های انجام شده در سه ماهه ابتدای امسال 61 درصد از امکان دولتی شهرستان مناسب سازی نشده‌اند.

وی با بیان اینکه این به جزء اداراتی است که در ساختمان‌های استیجاری هستند، اظهار کرد: از مسئولان شهرستان انتظار داریم مصوبات کمیته مناسب سازی محیط را جدی بگیرند.

رئیس اداره بهزیستی خلیل‌آباد گفت: از 25 مصوبه در سال قبل 10 مصوبه اجرایی نشده است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.