• شنبه / ۳۰ تیر ۱۳۹۷ / ۱۷:۰۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-135793

نباید به فضاهای فرهنگی نگاهی کاسب کارانه داشت

نباید به فضاهای فرهنگی نگاهی کاسب کارانه داشت
فرماندار کاشمر در خصوص تغییر کاربری برخی از مدارس گفت: اگر مدارسی در حاشیه خیابان‌ها هستند که می‌توان تغییر کاربری داد، شناسایی شوند تا در شورای آموزش و پرورش مورد بررسی قرار گیرند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد علی نبی‌پور ظهر امروز 30تیرماه در شورای آموزش و پرورش کاشمر که در محل سالن همایش‎های این اداره برگزار شد، با تاکید براینکه هرچند فضاهای فرهنگی را نباید برای درآمد‌زایی تبدیل به فضای تجاری کرد اما در برخی مواقع ضروری است، اظهار کرد: زمانی می‌شود این کار را کرد که با تجاری شدن خللی به محیط مدرسه وارد نمی‌شود.

نبی پور با بیان اینکه با تبدیل فضاهای فرهنگی به تجاری نباید به فضاهای فرهنگی نگاهی کاسب کارانه داشت، به انتقاد از ترکیب جلسه شورای آموزش و پرورش که بسیار مردانه بود پرداخت و افزود: وقتی 50درصد مدیران و معلمان آموزش و پرورش را خانم‌ها تشکیل می‌دهند این ترکیب باید عادلانه تر باشد و نمایندگان مدیران خانم باید در جلسه باشند.

فرماندار کاشمر با اشاره به اینکه نوع نگاه زنان به حوزه آموزش و پرورش می‌توان راهگشا باشد و به رفع مشکلات کمک کند، ادامه داد: همه دستگاه‌ها باید در راستای رفع مشکلات آموزش و تسهیل آن‌ها کمک کنند.

وی با اعلام اینکه اگر تاکید اصل 30 قانون اساسی بر این است که آموزش و پرورش باید تا پایان متوسطه به طور رایگان باشد بدین خاطر است که دستگاه‌ها با هم افزایی و کمک همراهی کنند، عنوان کرد: اگر کمک دستگاه‌ها نباشد آموزش و پرورش به خاطر مشکلات مالی با چالش مواجه خواهد شد.

نبی‌پور با بیان اینکه در سال‌های اخیر این دستگاه به خاطر مسائل مالی با مشکلات جدی مواجه است، بیان کرد: اگر حمایت‌های  خیرین و دستگاه‌های اجرایی نبود بدون شک در مسیر حرکت با چالش‌های جدی روبرو بود و زمین گیر می‌شد.

وی با اشاره به اینکه سه ضلع مثلث آموزش و پرورش که شامل معلم، مدرسه و اولیاء می‌شود همراه با دستگاه‌های اجرایی به کمک یکدیگر بیایند، گفت: اگر بخواهیم دغدغه آموزش و پرورش دغدغه همه مردم باشد نیازمند کارهای فرهنگی است.

فرماندار کاشمر با اعلام اینکه هرچند بسیاری از والدین هزینه‌های گزافی برای فرزندان خود می‌کنند اما وقتی به مدرسه که مدرسه که خانواده دوم دانش آموز است می‌رسد با اکراه و اجبار کمک می‌کنند، عنوان کرد: تاکید ما براین نیست که مدارس باید از مردم هزینه ای بگیرند اما موضوع کمک و توجه به خانه دوم برای همه به خصوص مردم مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه وقتی فرهنگیان با حداقل امکانات در دورترین مناطق زحمت می‌کشند همه باید کمک کنند، منابع انسانی را یکی از مشکلات و معضلات جدی آموزش و پرورش دانست و بیان کرد: براساس آمار بیش از یک سوم جمعیت آموزش و پرورش دارند بازنشسته می‌شوند.

هنوز دانش آموزان برخی مدارس در کانکس مشغول به تحصیل هستند

نبی‌پور با اشاره به اینکه وقتی در یک سال 214 نفر از مجموعه آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند چندین کلاس در ابتدای مهرماه بدون معلم می‌شوند، از فرسوده بودن فضاهای مدارس خبر داد و گفت: بعد از گذشت 40 سال از انقلاب هنوز دانش آموزان برخی مدارس در کانکس مشغول به تحصیل هستند.

وی با اعلام اینکه این واقعیت تلخی است که باید به آن توجه شود، اظهار کرد: تاکنون نتوانسته ایم از پتانسیل خیرین در حوزه مدرسه سازی به خوبی استفاده کنیم.

فرماندار کاشمر با بیان اینکه دولت در بودجه‌های عمرانی با مشکلات جدی مواجه است، گفت: به رغم اینکه در برخی پروژه خیرین به تعهدات خود عمل کرده‌اند اما حوزه نوسازی مدارس کار خود را تکمیل نکرده است.

وی با اشاره به اینکه آینده کشور و نسل‌های آینده در گرو عملکرد آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه تاثیرگذار و حاکمیتی است، اظهار کرد: اگر ارزش‌های سیستم به خوبی به نسلی که تربیت می‌کنیم منتقل شود آینده کشور بسیار درخشان خواهد بود در غیر این صورت معضلات روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد.

ادغام دانش آموزان در شهر و روستا به خاطر نبود معلم

مدیر آموزش و پرورش کاشمر با بیان اینکه در راستای ساماندهی نیروی انسانی به واقعیت‌هایی روبرو هستیم، افزود: به رغم اینکه در سال‌های اخیر کاهش دانش آموز داشته‌ایم اما در بسیاری از نقاط همانند مراکز قطب و شهرستان‌های بزرگ با افزایش دانش آموزان مواجه هستیم.

علی طاهریان با اشاره به اینکه در سال گذشته 400 نفر ورودی پایه اول به نسبت سال قبل تر اضافه و 300 نفر نیروی مهاجر داشته ایم، بیان کرد: به نسبت سال 95 در سال گذشته در سایر پایه‌ها به جز پایه اول افزایش ثبت نام داشته ایم.

طاهریان با اعلام اینکه پیش بینی می‌شود در سال جاری دانش آموزان ورود به پایه اول و میان پایه‌ها به بیش از هزار نفر برسد، عنوان کرد: نه تنها افزایش جمعیت سال گذشته به عنوان یک مشکل باقی است و هم برای سال جدید این هزار نفر مشکلات بیشتری را به وجود می آورند.

مدیر آموزش و پرورش کاشمر با بیان اینکه 24 مدرسه در شهرستان کاشمر به صورت دو نوبته اداره می‌شوند، عنوان کرد: با توجه به اینکه دو پروژه بزرگ را برای اول مهر آماده می‌کنیم انتظار داریم مسئولان استان همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.

مدیر آموزش و پرورش کاشمر با اشاره به اینکه برای سال جدید 25 مدرسه درگیر جابجایی هستند، افزود: به رغم اینکه در سال جدید مشکلات تامین فضا، کمبود نیروی انسانی داریم در آموزش و پرورش دست به یک جراحی زده ایم.

وی از اضافه شدن یک پایه در هنرستان‌ها خبر داد و گفت: در سال جدید 30 درصد به دانش آموزان هنرستان‌ها اضافه می‌شود که این موجب می‌شود پنج کلاس دیگر باید بسازیم.

طاهریان با اعلام اینکه در طی  دو سال گذشته با افزایش 2000 نفر دانش آموز مواجه بوده‌ایم، عنوان کرد: یکی از معضلات آموزش و پرورش کمبود مدرسه ابتدایی شیفت صبح بوده که در این راستا مدارس ابتدایی شیفت صبح را افزایش داده‌ایم.

وی همچنین با بیان اینکه با آغاز طرح ساماندهی نیروی انسانی همه ساله با سیاست‌های انقباضی دولت در آموزش و پرورش مواجه هستیم، گفت: به رغم اینکه امسال 214 نفر همکار در آموزش و پرورش کاشمر بازنشسته می‌شوند اما همکاری که به ما می‌دهند تنها 30 نفر است و باقی را باید خود ما اداره کنیم.

مدیر آموزش و پرورش کاشمر با بیان اینکه بخشی از این کمبود را باید با دادن اضافه کار به مدیر و معاونین رفع کنیم و بخش دیگری را با ساماندهی کلاس‌ها و افزایش حد نصاب آمار دانش آموزان هر کلاس و یا ادغام دانش‌آموزان در شهر و روستا جبران کنیم، بیان کرد: بدون شک امسال با حساسیت‌هایی به خصوص در روستا مواجه خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه در کاهش مشکلات تلاش می‌کنیم، ادامه داد: با اجرای طرح مدنظر نه تنها 2000 دانش‌آموزی که افزایش یافته‌اند را ساماندهی، بلکه تعداد مدارس دو نوبته را نیز کم خواهیم کرد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.