• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۵:۰۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-142974

جانشین رئیس بسیج اساتید کشور:

اساتید بسیجی در دانشگاه‌ها آتش به اختیار عمل کنند

 اساتید بسیجی در دانشگاه‌ها آتش به اختیار عمل کنند
جانشین رئیس بسیج اساتید کشور گفت: در مقابل هر تصمیمی واکنش مناسب نشان دهید، به شکل آتش به اختیار عمل کنید و اگر انحرافی دیدید منتظر نظر سازمان مرکزی نباشید و عمل نمایید. اگر کسی نسبت به محیط اجتماعی، علمی و زندگی بی‌تفاوت بماند، شاید چفیه، ریش، چادر و روسری داشته باشد اما بسیجی نیست.

به گزارش ایسنا-‌ منطقه خراسان، محمدرضا ابن‌ الدین حمیدی امروز در اجلاس سراسري مسئولان كانون‌هاي بسيج اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي سراسر كشور در مجتمع آموزشی امامت مشهد، با بیان اینکه امروز نظام آموزش عالی ما از حاکمیت بروکراسی علمی رنج می‌برد، دانشجویان در فکر نوشتن مقاله و استادان به فکر ارتقا هستند، اظهار کرد: امروز دانشجوی ما در مقطع کارشناسی کتاب‌ها را حفظ کرده و امتحان می‌دهد، بدون اینکه کاربرد واقعی آن را پیدا کرده و انطباق ایجاد کند. دانشجوی ما در کارشناسی ارشد کار پژوهشی یاد گرفته و پایان‌نامه می‌نویسد اما اندک هستند پایان‌نامه‌هایی که مشکلی را حل و یا تولید پول کنند. دانشجوی دکتری ما دنبال نوشتن مقالات برای تقویت رزومه است اما دریغ از اینکه بتواند معضلی را حل کند.

وی عنوان کرد: سبک مقاله‌نویسی ISI که از بیرون دیکته شده، بیان می‌کند که مبانی نظری را بررسی کرده و رابطه را بیان کنید اما این امر چه مشکلی را حل می‌کند؟ اساتید ما نیز مدام به دنبال ارتقا هستند و ارتقای خود را می‌گیرند اما دریغ از اینکه مقالات و کتاب‌هایی که نوشته‌اند،  مشکلی را حل نماید.

ابن الدین افزود: همه شما دست‌اندرکار چهار ماموریت آموزش دادن، پژوهش کردن، تربیت و مشاوره علمی هستید. استاد در هر جایی که قرار می‌گیرد، چهار کارکرد و ماموریت دارد.

جانشین رئیس بسیج اساتید کشور بیان کرد: سازمان بسیج به عنوان یک جنبش انقلابی در درون دانشگاه قصد دارد که برای مبارزه با چنین مشکلی به میدان بیاید. استاد بسیجی که دغدغه حل مشکلات کشور با زبان علمی را ندارد، ماموریت خود را انجام نداده است. ما از استاد بسیجی مداخله در حوزه علم و پژوهش، مستشاری و پیدا کردن راه حل‌ها برای عبور از مشکلات را می‌خواهیم.  استاد بسیحی باید متناسب با مزیت رشته و مشکلات کشور گروهی تشکیل داده و برای حل مشکل اقدام و مطالبه‌گری کند. اندیشکده‌های مطالعات راهبردی، ماموریت مورد انتظار سازمان از اساتید بسیحی است.

وی ادامه داد: بین اندیشکده و پژوهشکده تفاوت وجود دارد. باید در دهه چهارم به سمت اندیشکده‌ها برویم که محل پیدا کردن راه حل و راهبرد است. در مشهد برای حل مشکلات آب، حاشیه‌نشینی و مشکلات نظام بانکی  جز اساتید بسیجی چه کسی باید کمر همت ببندد؟ اگر استاد بسیجی فرد باسواد و مومنی باشد که هست و دغدغه انقلاب دارد، باید به این صحنه وارد شود. استاد بالغ سیاسی، علمی و انقلابی باید به راه حل برسد و مطالبه‌گری کند.

ابن الدین با اشاره به اینکه سازمان بسیح اساتید انتظار دارد که اساتید بسیجی کمر همت علمی ببندند و با ظرفیت علمی و پژوهشی خود به کمک انقلاب بیایند، تصریح کرد: منتظر فرد دیگری نباشید که از بیرون بیاید و کار کند. کار، کار انقلابی و بسیجی است. راه‌های توسعه هر استان یا موانع آن، جنبه‌های فکری و علمی اساتید بسیجی است و آن‌ها باید برای این مسائل راه حل پیدا کنند.

جانشین رئیس بسیج اساتید کشور گفت: در سطح کشور دو نوع اندیشکده استانی و ملی را پیشنهاد و راه‌اندازی کردیم. از سال گذشته تاکنون ۴۶ اندیشکده راه‌اندازی شده و به تولید رسیده و انتظار می‌رود دانشگاه آزاد با ظرفیت علمی بالا و تحصیلات تکمیلی گوی سبقت را از دانشگاه‌های دولتی برباید. ظرفیت عظیم دانشگاه آزاد که تنه به تنه تمام دانشگاه کشور زده، رونق دو چندان گرفته است. ما می‌خواهیم این الگو را در دانشگاه‌ها تزریق کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در سطح کشور در هر استان یک مرکزیت داریم که مسئول بسیج اساتید استان است. این مسئول تمامی دانشگاه‌های استان را مدیریت می‌کند و تمام کانون‌های دانشگاه هماهنگ با او عمل خواهند کرد. اگر ظرفیت کافی نبود، می‌توان از گروه‌های کوچک علمی و گروه‎های مساله‌محور نیز استفاده کرد. مسائل استان خود را حل کنید. مساله‌شناسی کرده و برای آن راه حل پیدا و مطالبه‌گری کنید. در حوزه سیاسی نیز گروه‌های کنش سریع ساختار قدرت در استان خود را نقد و بر عملکرد انقلابی دستگاه‌های حاکم نظارت نمایید.

ابن الدین خطاب به اساتید دانشگاه، اضافه کرد: در مقابل هر تصمیمی واکنش مناسب نشان دهید، به شکل آتش به اختیار عمل کنید و اگر انحرافی دیدید منتظر نظر سازمان مرکزی نباشید و عمل نمایید. اگر کسی نسبت به محیط اجتماعی، علمی و زندگی بی‌تفاوت بماند، شاید چفیه، ریش، چادر و روسری داشته باشد اما بسیجی نیست. بسیجی کنشگر فعال است. ما در لیست گروه‌های مرجع قرار داریم داریم و این مرجعیت سرمایه فرهنگی من و شما است، از آن برای حمایت از ارزش‌های انقلاب بهره ببرید. جریان‌های فکری و فرهنگی موجود در هر استان به لحاظ فرسودگی ذهنی مواضع مشترکی ندارند.

جانشین رئیس بسیج اساتید کشور با بیان اینکه برای جلب مشارکت حداکثری مردم در اختیارات از هم‌اکنون باید برنامه‌ریزی نمود، عنوان کرد: اگر ما به عنوان گروه‌های مرجع در استان دور هم جمع نشویم و افراد همسو و همفکر خود را جمع نکنیم، معلوم نیست که در انتخابات آینده، حضور حداکثری آرای مردم را داشته باشیم، بنابراین اگر از امروز هم شروع کنیم، دیر است.

وی افزود: ما باید از اساتید بسیجی در هر استان شبکه بسازیم که ساده‌ترین کار در این مورد استفاده از موبایل است. اساتید باید یکدیگر را بشناسند که در این صورت به موقع می‌توانند در تصمیمات موضع مشترک اتخاذ کنند. اگر شبکه داشته باشیم می‌توانیم حرکت کنیم. در ۴۰ سالگی انقلاب به قدری دشمن هجوم آورده که برخی از اساتید ما هم شک کردند.

ابن الدین ادامه داد: دو جریان فکری از ابتدای انقلاب تا امروز حاکمیت را دست به دست کردند که یکی نگرش لیبرالیسم به نمایندگی بازرگان و دیگری نگرش انقلابی به نمایندگی امام(ره) است که هنوز ادامه دارد. ما آسیب‌هایی از نگرش لیبرالیسم خوردیم. همه چیز را منتصب به رهبری کردن ساده‌ترین کار است. قدرت اجرایی تمام دستگاه‌ها در دست دولت نیروهای نظامی در دست رهبری است، ما در امنیت تک هستیم که این جزو اختیارات رهبری بوده و ایشان به نحو احسن عمل کردند اما در سایر موارد وضع چگونه است؟ این انتصاب‌ها به رهبری نامردی است. اگر انسجام و سازمان‌یافتگی باشد، ۴۰ تا چهله دیگر برای انقلاب خواهیم گرفت.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.