• شنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۵
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-143060
  • خبرنگار : 50036

عدم هماهنگی بین‌دانشگاهی، مهم‌ترین چالش حوزه آموزش عالی تربت‌جام

عدم هماهنگی بین‌دانشگاهی، مهم‌ترین چالش حوزه آموزش عالی تربت‌جام
قائم مقام موسسه آموزش عالی وحدت گفت: عدم هماهنگی دانشگاه‌های شهرستان تربت‌جام برای درخواست کد رشته‌های جدید از مهم‌ترین چالش‌های حوزه آموزش عالی این شهرستان است.

سعید صباغیان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان بیان کرد: مهم‌ترین چالش در حوزه آموزش عالی شهرستان تعداد زیاد و عدم هماهنگی دانشگاه‌ها برای جذب کد رشته‌های جدید است.

وی افزود: باتوجه به کمبود دانشجویی که وجود دارد هر دانشگاه براساس اهداف سازمانی خودش باید عمل کند؛ اگر ما موسسه فنی-مهندسی هستیم به سراغ رشته‌های مربوطه برویم و از ورود به سایر حوزه‌ها خودداری کنیم. علی‌رغم این که جلسات متعددی توسط فرماندار و نماینده درباره این موضوع برگزار شده اما متاسفانه همچنان این هماهنگی بین دانشگاه‌ها به وجود نیامده است.

صباغیان ادامه داد: همچنین یکی دیگر از چالش‌های آموزش عالی شهرستان این است که دانشجویان قدر دانشگاه‌های شهر خود را نمی‌دانند و به دانشگاه‌های هم‌سطح سایر شهرها مراجعه می‌کنند. چنانچه دانشجویان هزینه‌های یک دانشگاه حتی دولتی در شهر دیگر را که دربرگیرنده هزینه رفت‌وآمد، خوابگاه، غذا و... است، بررسی کنند به مراتب از دانشگاه در شهر خودشان بیشتر می‌شود. زمانی افراد حائز رتبه‌های برتر کنکور هستند و به دانشگاه‌های برتر کشور می‌روند که بسیار هم عالی است اما بعضی از دانشجویان به دانشگاه‌های هم‌سطح در شهرهای مجاور مهاجرت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 17 دانشجوی ثبت‌نامی این دانشگاه دانشجوی دانشگاه‌های دیگر نظیر بجنورد، بیرجند و... بودند که به تربت‌جام بازگشته بودند و در این دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل شدند.

صباغیان اظهار کرد: موسسه آموزش عالی وحدت تنها موسسه غیرانتفاعی فنی-مهندسی در بین 10 شهر شمال شرق کشور است؛ در سال 90 مجوز گرفتیم و از سال 91 با 44 دانشجو فعالیت خود را آغاز کردیم.

وی تصریح کرد: باتوجه به خشکسالی‌های اخیر شهرستان و این که دشت تربت‌جام یک دشت بحرانی آبی است باید به شکلی به سمت صنعت حرکت کنیم اما متاسفانه شهرستان از نظر نیروی متخصص و فارغ‌التحصیل دانشگاهی با کمبود مواجه است تا جایی که در زمان احداث کارخانه شیشه و سیمان شهرستان این کارخانه‌ها با کمبود شدید نیرو در بخش تخصصی مواجه بودند که از سایر شهرها تامین کردند.

صباغیان با بیان این مطلب که هنوز نتوانسته‌ایم یک عضو دکتری هیات علمی در شهرستان داشته باشیم،  افزود: متاسفانه باتوجه به این که چنین نیروهایی در تربت‌جام تربیت نشدند، شهرستان دارای یک رکود در حوزه نیروهای بومی و متخصص است و این دانشگاه با هدف پر کردن این خلا و تربیت نیروی متخصص در رشته‌های فنی مهندسی به‌ویژه رشته برق که مادر تمام رشته‌های زیرساختی در کشور است تاسیس شد و هم‌اکنون با 15 رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و ارشد با 300 دانشجو که 45 نفر در مقطع ارشد هستند، در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: الکترونیک برق صنعتی، نقشه‌کشی، معماری، کارهای عمومی ساختمان و نرم افزار کامپیوتر در مقطع کاردانی پیوسته؛ مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک خودرو، مهندسی برق، مهندسی معماری و مهندسی اجرایی عمران در مقطع کارشناسی ناپیوسته؛ مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی پیوسته و رشته برق با گرایش قدرت در مقطع ارشد 15 رشته دایر این دانشگاه هستند.

وی عنوان کرد: زمین دانشگاه با مساحت سه هکتار خریداری و در کمتر از دو سال عملیات ساخت و ساز در فضای یک هکتار صورت پذیرفت. پروژه ساخت موسسه در دو فاز تعریف شد که فاز اول بحث ساختمان آموزشی، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها بود و فاز بعدی ساخت سالن‌های اجتماعات، دفاتر هیات علمی، امکانات رفاهی اساتید است که فاز دوم هم 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم با جذب بودجه که توسط هیات امنا در حال انجام است تا شهریورماه 1398 تمامی پروژه‌های آموزشی به اتمام برسد.

صباغیان بیان کرد: در حوزه ساخت و ساز ابتدا مکان‌های زیربنایی و ساخت فضاهای اصلی را مورد توجه قرار دادیم و برعکس بسیاری از پروژه‌ها که ابتدا به ظاهر توجه می‌کنند، ساخت ظاهر و نمای ساختمان را در مرحله آخر در نظر گرفتیم تا جایی که بعضی از مراجعه کنندگان می‌گویند از بیرون این طور بنظر می‌رسد که ساختمان ساخته شده نیست اما داخل که می‌آییم امکانات بسیار کاملی وجود دارد.

وی ادامه داد: به دلیل تجهیز بودن کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های دانشگاه این امکانات مورد استفاده سایر دانشگاه‌های شهرستان هم قرار می‌گیرد و آن‌ها هم خواهان استفاده از امکانات این واحد آموزشی هستند. در کنار خریداری حدود 80 میلیون تومان تجهیزات کارگاه‌ها، نزدیک به 70 درصد امکانات کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها توسط دانشجویان ساخته شد؛ آن تعداد از وسایلی که باید با خرید تامین می‌شدند توسط دانشگاه خریداری شد و سایر دستگاه‌ها توسط دانشجویان ساخته شد.

صباغیان بیان کرد: سیاست دانشگاه وحدت بر این است که آینده شغلی تمامی دانشجویان این مجموعه باید تضمین شده باشد و بر این اساس علاوه بر حوزه تئوری، به مهارت‌های عملی دانشجویان نیز توجه ویژه‌ای داریم و تنها عضو دانشگاهی شهرستان در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری فرمانداری تربت‌جام هستیم.

وی تصریح کرد: تجهیز و تکمیل کارگاه‌ها براساس همین سیاست صورت پذیرفته است تا پس از فارغ‌التحصیلی به دانشجو فقط یک برگ کاغذ و دانشنامه اهدا نشود و دانشجویان از مهارت‌های عملی بالایی بهره‌مند باشد؛ اردوها و بازدیدهای عملیاتی بسیاری را در طول ترم برای دانشجویان در نظر می‌گیریم و مدیران گروه‌ها تاکید بسیاری بر واحدهای عملی دارند.

قائم مقام موسسه آموزش عالی وحدت با بیان این مطلب که از سال 91 تا الان 317 فارغ‌التحصیل داشته‌ایم، اظهار کرد: انجمن فارغ‌التحصیلان قوی را با حضور 90 دانشجو که مورد تقدیر وزارت علوم و دانشگاه فردوسی قرار گرفته بودند، ایجاد کردیم که 57 نفر از این افراد تاکنون وارد بازار کار شده‌اند. امسال هم در رشته مکانیک شش فارغ‌التحصیل داشتیم که 5 نفر در آموزش و پرورش جذب شدند و یک نفر در برای مقطع کارشناسی ارشد در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور پذیرش شد.

صباغیان عنوان کرد: هم اکنون 10 عضو هیات علمی داریم که برای رشته‌های جدیدی که از وزارت علوم درخواست کرده‌ایم اطلاعیه جذی هیات علمی داده‌ایم و در حال مصاحبه با متقاضیان هستیم. برای سال تحصیلی جدید رشته‌های مهندسی پزشکی، ارتباطات، مدیریت، نقشه برداری، شهرسازی و طراحی پوشاک در مقطع کارشناسی و گرایش‌های مختلف معماری، عمران و کامپیوتر را برای مقطع کارشناسی ارشد درخواست کرده‌ایم.

وی گفت: دانشنامه این دانشگاه با مهر دانشگاه فردوسی ارائه می‌شود و مستقیما زیرنظر وزارت علوم هستیم و آن بخشنامه‌ای که برای دانشگاه‌های دولتی صادر می‌شود برای ما هم می‌آید.

صباغیان افزود: متاسفانه باتوجه به این‌که شهرستان‌های ترتب‌جام، تایباد، باخرز، صالح‌آباد و فریمان از نظر نیروی متخصص دانشگاهی ضعف وجود دارد و علی‌رغم این‌که در تبلیغات گسترده عنوان کرده‌ایم اولویت جذب هیات علمی ما افراد بومی خواهند بود اما متقاضی زیادی وجود ندارد و مجبور هستیم از مشهد کادر هیات علمی دانشگاه را تامین نماییم. خیلی خوشحال خواهیم شد زمانی‌که بتوانیم بگوییم که در این حوزه غنی شده‌ایم و تمامی کادر ما بومی هستند.

صباغیان بیان کرد: در سال تحصیلی 96-97 در حوزه پژوهشی در آیتم‌های سویلیکا و پژوهشی شهرستان در بین تمام شهرستان‌ها مقام دوم و در بخش فرهنگی در بین تمام دانشگاه‌های دولتی، غیردولتی و سایر مراکز آموزش عالی شهرستان مقام را کسب کردیم. همچنین در قسمت کانون‌های قرآن و عترت استان خراسان رضوی در بین تمام دانشگاه‌های استان در بین شهرستان‌ها سوم شدیم و شایسته تقدیر از طرف دانشگاه فردوسی قرار گرفتیم.

وی بیان کرد: برای کسانی که این دانشگاه را انتخاب می‌کنند اگر معدل‌شان بین 19 تا 20 باشد در ترم اول تحصیل‌شان رایگان است؛ همچنین برای معدل‌های 19-18 هشتاد درصد تخفیف، معدل‌های 17-18 هفتاد درصد تخفیف و به همین ترتیب برای هر معدلی درصد متفاوتی از تخفیف وجود دارد.

صباغیان اظهار کرد: همچنین برای دانشجویان کارشناسی ارشد امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته‌‌ایم بدین صورت که اگر دانشجویان این مقطع دفاع خیلی خوب و معدل بالای 17.5 داشته باشند از ظرفیت آن‌ها برای تدریس در مقطع کاردانی و کارشناسی همین دانشگاه استفاده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اساتید این دانشگاه در مجتمع عالی کشاورزی و دامپروری شهرستان که دولتی است جذب شده‌اند و در اهداف سازمان تعریف شده است که بتوانیم طی پنج سال آینده جزء موسسات آموزش عالی برتر استان باشیم. از سال 92 تا 96 تعداد اساتید کارشناسی ارشد دانشگاه حدود 70 درصد رشد داشته است؛ همچنین در سال 93 فقط یک استاد دکتری داشتیم که الان 19 استاد دکتری در حال تدریس هستند.

صباغیان بیان کرد: همچنین طی سال‌های اخیر، نخستین کنفرانس علمی بین‌المللی برق در شرق کشور، نخستین کنگره ملی معماری و عمران شهری شرق کشور، نخستین جشنواره عکس وحدت و اولین یادبود شهید چمران در شهرستان را برگزار کرده‌ایم.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.