• شنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۲:۴۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-143075

استاندار خراسان رضوی :

کشور را بايد با شرکت‌ها بسازیم نه با دولت‌ها

استاندار خراسان رضوی گفت: ما باید کشور را با شرکت‌ها بسازیم نه با دولت‌های دیوان سالار، تمرکز گرا، بروکراسی زده.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رزم حسینی در جلسه شورای اداری استان در محل استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: به نظر می‌رسد که دهه فجر فرصتی برای ارائه ارزیابی از عملکرد نظام جمهوری اسلامی به مردم به عنوان حامی و پشتیبان نظام است و باید در این ارزیابی نقاط قوت و ضعف را مورد توجه قرار دهیم. 

وی با بیان اینکه ما در حوزه سیاسی توفیقات چشمگیری داشته‌ایم، افزود: کشور ما در چهل سال گذشته تنها کشور از میان 28 کشور موجود در منطقه است که بیشترین انتخابات را برگزار کرده و تمامی مسئولین از دهیار تا رییس جمهور انتخاباتی هستند. همچنین جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که از روز اول به صورت مردم محور و مردم پایه تشکیل شده و نظامی است که مردم آن را قبول کرده و به آن رای دادند و در راه آن خون داده‌اند. 

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همچنین احزاب قانون‌مندی در کشور حال فعالیت هستند که البته فعالیت این احزاب در فصول انتخاباتی بیشتر است ولی آنچه اهمیت دارد این است که براساس اجازه‌ای که جمهوری اسلامی براساس قانون به آنها داده، مشغول فعالیت هستند. همچنین که به یاد دارید که در ایام انتخابات ریاست جمهوری، کاندیداها به صورت آزادانه در صدا وسیما به نقد یکدیگر پرداختند که نشان از  فضای آزاد جمهوری اسلامی است.

رزم حسینی با بیان اینکه کشور از نظر زیرساختی و عمرانی در وضعیت فوق العاده‌ای است، بیان کرد: روستاهای کمی وجود دارند که به برق، جاده‌های مواصلاتی و گاز  دسترسی نداشته باشند. متوسط شبکه گاز رسانی در استان خراسان رضوی نزدیک به 100 درصد است و فقط یک شهر به گاز دسترسی ندارد که تا آخر امسال گاز رسانی خواهد شد. همچنین 88 درصد روستاها در استان خراسان رضوی و به همین نسبت در کل کشور گازرسانی شده است.

وی اضافه کرد: در زمینه آب‌رسانی، درمانگاه‌ها، سلامت و دانشگاه نیز به دستاوردهای خوبی دست‌یافته ایم که آمار آن را شما می‌دانید و رسانه‌ها نیز آن را منعکس کرده‌اند. موضوعی که اهمیت دارد این است که در حوزه عمرانی و در زمینه زیرساختی کارهای فوق العاده‌ای صورت گرفته است و بنده معتقدم که باید 20 سال از جمهوری اسلامی را مورد ارزیابی قرار دهیم زیرا کشور هشت سال درگیر جنگی تحمیلی و ناخواسته بوده و فرصتی برای آبادانی و سازندگی وجود نداشته است.

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: بنابراین در صورت قضاوت کارشناسانه و منصفانه، باید بگوییم که در طی بیست سال زیرساخت‌های کشور شش برابر و ظرفیت بنادر نیز 20 درصد افزایش یافته است. همچنین این موفقیت‌ها در صورتی کسب شد که تحریم‌های شدید بین‌المللی بر کشور اعمال شده‌ بود.

رزم حسینی تصریح کرد: همچنین جنگی هشت ساله و کاملا نابرابر بر ما تحمیل شد. صدام توسط کشورهای عربی، روس، شوروی سابق و آمریکا حمایت می‌شد اما ایران تنها و با ایستادگی مردم توانست در برابر خیل امکانات وحمایت‌های دیگران از صدام پیروز شود و حتی یک قطعه از خاک کشور جدا نشد. در بعضی از سال‌های دوران جنگ درآمد نفتی ایران تنها دو میلیارد دلار بود و با این رقم علاوه بر اداره جنگ، مایحتاج مردم نیز تامین می‌شد.

در حوزه دفاعی و امنیتی در شرایط پایداری هستیم

وی با بیان اینکه در حوزه دفاعی و امنیتی در شرایط پایداری هستیم، ادامه داد: بنده در این حوزه آشنایی‌هایی دارم و در طی بازدید صورت گرفته از مناطق مرزی به این نتیجه رسیدم که مرزهای استان امن است. این امنیت بدین معناست که اگر نیروی مسلح تلاش در حفظ امنیت دارد، مسئولین دولتی و غیر دولتی نیز باید از این شرایط امن استفاده کرده و کشور را بسازد.

استاندار خراسان رضوی تشریح کرد: سپاه پاسداران و بسیج و ارتش و نیروهای مسلح و توانایی آنان همه مخلوق دفاع مقدس است و امروز ما در میان کشورهای آتش زده و بحران زده منطقه امنیت خوبی داریم و باید از آن به خوبی به نفع اقتدار و قدرت کشور بهره گیریم.

رزم حسینی مطرح کرد: ما تا کنون کشور را توسط دولت اداره کرده‌ایم و زحمت‌های زیادی برای توسعه کشور کشیده‌اند اما به عقیده من باید در آغاز دهه پنجم کشور را به گونه‌ای دیگر اداره کنیم. ماباید کشور را به وسیله مردم بسازیم. 

موضوع مورد غفلت، اقتصاد خانوار روستایی است

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: این مباحث در کلام گفته می‌شود ولی در عمل کمتر به آن پرداخته می‌شود. منظور رهبری از اقتصاد مقاومتی، اقصاد مردمی است. حال باید چگونه به این گفته عمل کنیم؟ زیرساخت‌ها فراهم شده است اما موضوعی که مورد غفلت قرار گرفته، اقتصاد خانوار روستایی است.

وی افزود: امروز در مرز شرقی کشور روستاهایی برخوردار از آب و برق و مدرسه وجود دارد اما یک نفر ساکن آنها نیست در واقع خدمات رفته اما موجب ماندگاری مردم نشده است. ممکن است یکی از علل مهاجرت از روستاها خشکسالی باشد اما هنوز آب برای تامین معیشت روستائیان فراهم است. علت اصلی مهاجرت از روستاها این است که ما همه را دولتی کردیم و فرصت توانمندی و توانمندسازی برای مردم فراهم نشده است.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: سالانه سه  هزار میلیارد تومان یارانه در این استان بین مردم توزیع می شود که نه تنها سبب بهبود شرایط اقتصادی نشده بلکه سبب افزایش تورم شده است. همچنین حجم قابل توجه‌ای سپرده ها بانکی در استان وجود دارد که گردش آن سبب خلق پول می‌شود اما متاسفانه تاثیری در اقتصاد خانوارها نداشته است.

رزم حسینی گفت: من محدودیت شما مدیران را می‌شناسم و درک می‌کنم. بروکراسی نحس اداری همه شما را اذیت کرده و وزرا و دولت ها را به خستگی دچار کرده است اما سوال اینجاست که ما باید چه کاری انجام دهیم؟  

وی اضافه کرد: در برخی از کشورهای پیشرفته جاده های روستایی خاکی است ولی در روستاها هتل پنج ستاره وجود دارد اما امروز جاده روستایی ساخته می‌شود که مردم برای تامین معیشت خود از آن برای جابجایی مواد مخدر استفاده می‌کنند. مقصر این شرایط ما هستیم زیرا ما آنان را تربیت اقتصادی نکرده‌ایم، به آنان آموزش ندادیم و توانمندشان نکردیم که از ظرفیت های منطقه خود بتوانند به خوبی بهره گیرند.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: برای نجات کشور از تفکر دولتی نمی‌توان استفاده کرد بلکه راه حل، تفکر خصوصی است. تفکر خصوصی به معنای نیت وقف برای کمک به مردم، ریسک پذیری و کار شبانه روزی است. تفکر خصوصی اهل مشورت و تعامل است و بهره وری و راندمان و نوآوری است.

رزم حسینی بیان کرد: ما میخواهیم خراسان رضوی را با همکاری شما مدیران و دست اندرکاران بخش های مختلف حاکمیتی، ائمه جمعه، جماعات و مردم توسط مدلی تمرین شده و به روش غیر دولتی اداره کنیم. این مدل نه تنها در کرمان بلکه در نقاط مختلف کشوربه صورت محدود انجام و جواب داده است و می‌خواهیم آن را تبدیل به الگوی موفق کنیم.

تقسیم خراسان به 12 منطقه اقتصادی

وی با اشاره به تقسیم خراسان رضوی به 12 منطقه اقتصادی گفت: می خواهیم در اداره استان نوعی انسجام بخشی را ایجاد کنیم که اولویت آن توسعه، معیشت و رفاه مردم باشد .
 
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: اگر از ائمه جمعی درخواست همکاری دارم ارتباطی به مباحث و گرایش های سیاسی ندارد زیرا بنده اعتقادی به گروه‌های سیاسی ندارم. مدل مثلث توسعه اقتصادی به منظور توسعه اقتصادی است و ربطی به سیاست ندارد.

رزم حسینی تصریح کرد: ما نهادی محترم، معتمد و رسمی به نام نهاد امام جمعه داریم و باید در صحنه فرهنگ سازی از آنها استفاده کرد زیرا دارای نفوذ هستند و مردم به حرف آنان گوش می‌دهند. این به معنای نهضت فرهنگ اقتصادی است و جامعه را برای این توسعه آماده می‌کند.

وی ادامه داد: طرح مثلث توسعه اقتصادی، طرحی برای محرومیت زدایی نیست بلکه طرح مدیریت توسعه اقتصادی استان است که شامل فرهنگ، اقتصاد و اجتماع می‌شود. امروز مناطق ما خالی از مدیریت توسعه است و حداکثر هنر فرماندار و بخشدار به برگزاری انتخابات سیاسی است.این موضوع حلقه مفقوده مدیریت کشور ما در 40 سال گذشته است. 

استانداران ما عموما سیاسی هستند

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: استانداران ما عموما سیاسی یا به دلایل سیاسی انتخاب می‌شوند. اینک باید شرایط و مسائل و مشکلات، ضعف ها و کاستی ها و نیز نقاط قوت صادقانه برای مردم بیان شود و گفته شود نظام اداری ما فساد پذیر شده و تولید نارضایتی می کند نه اینکه دولت و مدیران آن را بخواهند بلکه این ساختار اداری ماست که تولید نارضایتی در مردم می کند.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: اگر با مردم گفتمان نکنیم و زانو به زانو با آنان ننشینیم، مردم همراه نمی شوند، مگر این پست ها و مقامات چقدر ارزش دارد که ما برای مردم کار نکنیم، باید یاد بگیریم که چگونه در امر توسعه با مردم کار کنیم. بنده از همه مدیران حمایت جدی می‌کنم. در جمهوری اسلامی کسی به خاطر ریسک پذیری و کار درست محاکمه نشده، ممکن است تخلفات اداری وجود داشته باشد ولی اشکالی ندارد.


وی افزود: خراسان بزرگ لیاقت این را دارد که نمونه اداره شود  و باید شرکت های بزرگ و توانمند را به عنوان مدیران توسعه گرا به میدان بیاوریم و دولت در نقش کارگزار عمل کند.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: این طرح یکساله محقق نمی‌شود بلکه برای تحقق آن نیازمند عمل داوطلبانه و همراه با عشق هستیم، در طی کمتر از یک ماه گذشته بدون هیچ فراخوان و اعلام رسمی 20 شرکت برای همکاری اعلام حضور کرده‌اند.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: ما باید کشور را با شرکت ها بسازیم نه با دولت و منظور دولت آقای روحانی نیست بلکه دولت‌های دیوان سالار، تمرکز گرا، بروکراسی زده.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.