• جمعه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۰۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-143490

استاد دانشگاه امام صادق(ع):

آمریکا شدیدا به سمت دوگانگی حرکت می‌کند

 آمریکا شدیدا به سمت دوگانگی حرکت می‌کند
استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: نظام آمریکا رویکرد یگانگی حقوقی دارد اما به هیچ عنوان در دسته کشورهای دارای رویکرد یگانگی جای نمی‌گیرد و به شدت به سمت دوگانگی حقوقی حرکت کرده است. 

به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، توکل حبیب‌زاده در نشست علمی با موضوع بررسی موازین بین المللی حقوق بشر و تاثیر آن بر صلح و امنیت منطقه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در خصوص رفتار دوگانه آمریکا در مواجهه با حقوق بشر و تاثیر آن بر افراط‌گرایی، اظهار کرد: بسیاری از اقدامات تروریستی و مبارزات قهری و نظامی که آمریکا در مبارزه با تروریسم انجام می‌دهد، با ادعای حمایت از حقوق بشر است.
 
وی افزود: این رفتار آمریکا در حوزه حقوق بشر و بشردوستانه، در نظام داخلی آن کشور و در نظام بین المللی دوگانه و متضاد بوده، از یک طرف حامی حقوق بشر است که در امور داخلی کشورها مداخله کرده و تحریم‌هایی را به بهانه حمایت از حقوق بشر وضع می‌کند، از طرف دیگر نیز خود آمریکا در حوزه حقوق بشر کارنامه مناسبی نداشته و کارنامه سیاهی دارد.

حبیب‌زاده در خصوص رفتار دوگانه آمریکا در حوزه حقوق بشر، گفت: آمریکا کشوری است که حتی در خصوص ملت خود کارنامه روشن حقوق بشری ندارد. اعلامیه استقلال آمریکا یکی از اسناد مورد استفاده بین المللی در حوزه حقوق بشر است. رسم برده‌داری در آمریکا بر تمام تلاش‌های قانون اساسی در توجه به حقوق بشر خط بطلان می‌کشد و رویه برده‌داری ادامه پیدا می‌کند و در مقاطع بعد نیز به قانون برابر اما جدا می‌رسند. در سال‌ها و دهه‌های بعد به این نتیجه رسیدند که برای جبران نقص حقوق بشر، قانونی علیه بخشی از مردم خود یعنی سیاه‌پوستان تصویب کنند تا بخشی از آثار برده‌داری را از بین ببرند اما موفق نشدند.
 
این استاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه معاهداتی وجود دارد که هنوز آمریکا عضو آن‌ها نشده است، عنوان کرد: آمریکا در تدوین پیش‌نویس بسیاری از معاهدات بین المللی کار می‌کند و در عرصه‌های بین المللی تاثیرگذار است اما به عضویت این معاهدات در نیامده است. علاوه بر اینکه آمریکای‌ها عضو بسیاری از کنوانسیون‌های حقوق بشری نشدند، معاهده‌هایی که پذیرفتند را نیز به به دو دسته خود اجرا و غیر خود اجرا تقسیم می‌کنند.
 
وی ادامه داد: نظام آمریکا رویکرد یگانگی حقوقی دارد اما به هیچ عنوان در دسته کشورهای دارای رویکرد یگانگی جای نمی‌گیرد و به شدت به سمت دوگانگی حقوقی حرکت کرده است. در قوانین داخلی آمریکا، قوانینی در کنگره آمریکا به تصویب می‌رسد که علیه مقامات دولتی آمریکا قابل استناد نبوده اما برای مقامات خارجی قابل استناد است. در قانون اساسی آمریکا مساله سیاسی وجود دارد، هر موضوعی که مربوط به قوه مجریه باشد، محاکم داخلی آمریکا در آن حیطه وارد نمی‌شوند.
 
حبیب‌زاده بیان کرد: در آمریکا نقض حقوق بشر اتفاق می‌افتد. این امر در خصوص برخی از گروه‌ها در خود نظام داخلی آمریکا همچون سیاه‌پوستان وجود دارد. از حدود ۲میلیون و ۴۰۰ هزار نفر زندانی در آمریکا، ۱ میلیون نفر سیاه‌پوست هستند. برخورد تبعیض‌آمیزی با بخشی از مردم رنگین‌پوست انجام می‌شود، در حالی که ۵ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و ۲۵ درصد زندانیان هستند. جمعیت زنان زندانی طی 36 سال از ۱۱ هزار نفر به ۱۱۱ هزار نفر رسید یعنی ۳۳ درصد زندانیان زن در دنیا در آمریکا قرار دارند.
 
این استاد دانشگاه امام صادق(ع) اضافه کرد: ۲۹ درصد جمعیت آمریکا آفریقایی و آمریکایی‌تبار هستند و ۵۷ درصد زندانیان و 48 درصد محکومین به حبس ابد را رنگین‌پوستان تشکیل می‌دهند. نقض حقوق بومیان که ۱.۷ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند نیز اتفاق می‌افتد، نرخ بیکاری این گروه 37 درصد است. بخشی از مقاومت‌ها در برابر ترسیم دیوار بین مرز مکزیک و آمریکا به مقاومت گروهی مربوط می‌شود که زمین‌های آن‌ها ۶۲ مایل از مرز مکزیک و آمریکا را تشکیل می‌دهند و این افراد گروهی بومی هستند.
 
وی با اشاره به اینکه آمریکا در حوزه حق غذا، آب و سلامت تنها کشور در دولت‌های توسعه‌یافته و صنعتی است که گرسنگی و محرومیت در غذا و سلامت را حق بشری قابل مطالبه نمی‌داند، تصریح کرد: ۱۳ درصد مردم آمریکا از امنیت غذایی بهره‌مند نیستند. دولتی که چنین رفتاری را با تمام توان اقتصادی و مالی در قبال مردم خود در پیش می‌گیرد، قطعا در عرصه بین المللی کارنامه سیاهی دارد که موجبات افراط‌گرایی و رشد تروریسم را فراهم می‌کند.
 
حبیب‌زاده افزود: یکی از این رفتارها حمایت از رژیم‌های مستبد و ناقض حقوق بشر است. آمریکایی‌ها برخوردهای دوگانه عجیبی دارند. برخوردهای آمریکا در قبال جنگ داخلی سوریه و جنگ عربستان در مقابل یمن برخوردی دوگانه است. آن‌ها در سوریه گروه‌های تروریستی را ایجاد و تجهیز کردند اما با ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، دوبار اقدام نظامی مستقیم انجام دادند. همین دولت در جنگ یمن جدا از کمک اطلاعاتی به عربستان، سوخت‌رسانی نیز می‌کند.
 
این استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: تحریم اقتصادی، مالی و بانکی ایران به علت ادعای نقض حقوق بشر و از طرف دیگر اعدام زیاد سیاسی که از جمله در عربستان انجام شده، نمونه دیگری از رفتارهای دوگانه این کشور است. زمانی که این رفتارها کنار هم قرار می‌گیرند، بی‌صداقتی آمریکایی‌ها در حقوق بشر و اینکه صلاحیت حمایت از حقوق از حقوق بشر را ندارند، آشکار می‌شود. آمریکایی‌ها بعد از ۱۱ سپتامیر ادعای مبارزه با القاعده و طالبان را بالا بردند و به این کشور حمله کردند اما زمانی که این اتفاق در سوریه رخ داد، به شکل‌گیری گروه‌های تروریستی کمک کردند.
 
وی بیان کرد: اشغال عراق در سال 2003 نیز هیچگونه توجیه حقوقی ندارد و این تهاجم نظامی کاملا غیر قانونی و عملی تجاوزکارانه بوده است. این حمله و اشغال عراق، موجب کشته شدن صدها هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها نفر شده است. این امر موجب ایجاد گروه‌هایی در عراق شد.
 
حبیب‌زاده با بیان اینکه آمریکای مدعی مبارزه با تروریسم خود شکل‌دهنده برخی گروه‌های تروریست است، عنوان کرد: نقش آمریکا در خصوص منافقین، ریگی و برخی گروه‌های دیگر روشن است و دخالت‌هایی در این زمینه داشتند.
 
این استاد دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به اینکه رفتار دوگانه دیگر آمریکا کمک‌ نظامی به کشورها است، تصریح کرد: آمریکا قانونی تحت عنوان کنترل صادرات اسلحه دارد اما کمک‌هایی به اسراییل می‌کند. اسراییل در سال ۲۰۱7 مرتکب وقیح‌ترین نقض‌های حقوق بشر در فلسطین شد، با این وجود آمریکا سالانه ۴ میلیارد دلار به اسراییل کمک مالی می‌کند.
 
وی ادامه داد: آمریکا از یونسکو و در تابستان گذشته از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد. خروج آمریکا از این سازمان‌ها علاوه بر سیاست، این است که آن‌ها را تحت فشار مالی قرار دهد تا سازمان‌های دیگر اسراییل را تحت فشار قرار ندهند.
 
حبیب‌زاده اضافه کرد: آمریکا کشتارهایی نیز انجام داده است که از جمله آن تهاجم و اشغال افغانستان است. زندان گوانتانامو نیز یکی دیگر از این موارد نقض حقوق بشر بوده، زندانیان را در مکانی بازداشت می‌کنند و مدعی بوده که آن‌ها جنگجوی دشمن هستند، بنابراین مشمول حمایت‌های حقوق بشردوستانه نمی‌شود. در خصوص ایران نیز تحریم اقتصادی و اقدامات دیگری انجام داده‌اند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.