• سه‌شنبه / ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۲۲:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-143662

استاندار خراسان رضوی:

کشور را مانند قرن 19 اداره می‌کنیم/ بیکاری جوانان بی‌لیاقتی ما را نشان می‌دهد

کشور را مانند قرن 19 اداره می‌کنیم/ بیکاری جوانان بی‌لیاقتی ما را نشان می‌دهد
استاندار خراسان رضوی گفت: نحوه اداره کشور اشکال دارد و در اداره کشور مشکلات ساختاری داریم، می‌خواهیم کشور را در قرن 21 مانند قرن 19 اداره کنیم؛ این کار اشکال دارد و به همین دلیل است که توسعه پیدا نمی‌کنیم.
 
به گزارش ایسنا-‌ منطقه خراسان، علی‌رضا رزم‌حسینی امروز در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه در محل استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: اصحاب رسانه نقش اساسی در پدید آمدن انقلاب و استمرار آن و تحولات کشور در ۴۰ سال گذشته و به ویژه دوران دفاع مقدس داشتند. اصحاب رسانه نسل اول انقلاب، کوشش‌هایی برای انعکاس رزمندگان کشور داشتند و نقش رسانه در توسعه کشور بی‌بدیل و اساسی است.
 
وی افزود: نمی‌توان بیان کرد که نقش رسانه، مطبوعات و قلم چه میزان است. زمانی که خداوند به قلم قسم می‌خورد، یعنی قلم حرمت دارد. در برخی موارد نیز بیان شده که قلم مانند خون شهید است. هم اصحاب قلم و هم افرادی که از آن استفاده می‌کنند، حرمت آن را نگه می‌دارند. قلم می‌تواند تاثیر زیادی ایجاد کند. در پیشینه قلم موارد زیادی وجود دارد که با یک قلم تحولات و اتفاقاتی رخ داده است.
 
رزم‌حسینی با بیان این‌که مطبوعات و قلم ابزار مهمی در توسعه‌یافتگی هر کشور است، عنوان کرد: علاقه‌مندی به مطبوعات نشانی از توسعه‌یافتگی یک کشور است. ما می‌توانیم اندیشه‌ها را با هم مبادله کنیم و به گفتمان واحد برسیم، البته شاید 6 ماه طول بکشد که به این گفتمان واحد برسیم.
 
استاندار خراسان رضوی گفت: ما انقلاب کردیم تا جوانان ما مواردی را بدانند. آرمان‌هایی که برای ما تعریف شد، بسیار بالا بود. باید در حوزه اقتصاد، رفاه بیشتر، در حوزه سیاسی، فضا بازتر و در نهایت کشور پیشرفته‌تری داشته باشیم. هزینه‌های زیادی کردیم تا کشور مستقلی در منطقه باشیم.با این وجود  ناکارآمدی‌هایی نیز داشته‌ایم.
 
وی خطاب به اصحاب رسانه، بیان کرد: شما طرفداران انقلاب و نظام هستید. رسانه چشم بیدار و هشیار جامعه و مردم است، لذا نمی‌توانید بی‌تفاوت و ناآگاه باشید. ما ناکارآمدی داشتیم و هنوز نیز داریم. زمانی که ما و شما اصحاب رسانه در خلا باشیم و انتظار هم را ندانیم، ممکن است بی‌اعتمادی و دید بدی داشته باشیم.
 
رزم‌حسینی با اشاره به این‌که باید مانیفست راستین و آهنین برای اجرای اهداف در استان داشته باشیم، تصریح کرد: الگوی مثلث اقتصادی در کرمان موفق بود، اما نخواستند انعکاس پیدا کند. اول مقام معظم رهبری در مورد آن فرمودند و بعد دیگران، اما نه به طور کامل.
 
 در اداره کشور  مشکل ساختاری داریم

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نحوه اداره کشور ما اشکال دارد و در اداره کشور مشکل ساختاری داریم. می‌خواهیم کشور را در قرن 21 مانند قرن 19 اداره کنیم، این کار اشکال دارد و به همین خاطر است که توسعه پیدا نمی‌کنیم. توسعه این است که سطح رفاه عمومی مردم در تمام ابعاد رشد پیدا کند. از ابتدای انقلاب تاکنون روز به روز هر دولت آمده تمرکزگراتر عمل کرده، جهان دارد رو به جلو می‌رود، اما ما برعکس عمل کردیم.
 
وی ادامه داد: بروکراسی نحس و بیمار مانع توسعه و پیشرفت کشور و موجب تولید نارضایتی و فساد است. رسانه‌ها باید مطالبه‌گری کنند. چرا باید رسانه و خبرنگار تصور کند که همواره باید دنبال چالش بگردد؟ تمرکزگرایی را مورد نقد قرار دهید.
 
رزم‌حسینی بیان کرد: ما مخالف توسعه سیاسی نیستیم. دعوا و اختلاف سیاسی وجود دارد، اینکه یک نفر اصلاح‌طلب و دیگری اصولگرا است و بیان می‌کنند که طرف دیگر را از کار بردارند، این مملکت‌داری است؟

به دنبال تحول در اداره استان هستیم
 
استاندار خراسان رضوی گفت: ما دنبال تحول و ایجاد سبک اداره جدید در استان هستیم. باید دنبال طرحی بگردیم که متفاوت باشد. با تعامل با شما اصحاب رسانه باید ببینیم که چه کاری باید در استان انجام دهیم. برخی دستگاه‌ها با هم هماهنگ نیستند. دستگاه قضایی یک طرف و دستگاه اجرایی یک طرف هستند و نمایندگان راه دیگری می‌روند. باید راه جدید پیدا کنیم.
 
مثلث توسعه اقتصادی تنها اقتصادی نیست

وی با بیان این‌که مثلث توسعه اقتصادی تنها اقتصادی نیست، عنوان کرد: مثلث توسعه اقتصادی کار فرهنگی نیز هست. این مثلث در کرمان همگرایی ایجاد کرد و در استان خراسان نیز تاکنون همگرایی ایجاد کرده است. دستگاه قضا و ائمه‌جمعه نیز همکاری دارند. تنها راه کشور در شرایط فعلی این راه است که کشورها را باید با شرکت‌های غیر دولتی بسازیم و دولت دیوان‌سالار فعلی باید پشتیبانی یا کار زیرساختی انجام دهد، در نهایت جمهوری اسلامی مجبور می‌شود که این راه را طی کند.
 
رزم‌حسینی اضافه کرد: این الگو به دنبال اشتغال پایدار و هدف آن و همچنین هدف اقتصاد نیز اشتغال پایدار است. انتخاب 12 منطقه اقتصادی بر اساس 12 منطقه حوزه انتخاباتی بوده و مشهد و کلات منطقه 3 است. اقتصاد مقاومتی یعنی با ظرفیت‌های داخلی توسط شرکت‌ها و بخش‌های توانمند و افراد توسعه‌گرا این کار انجام شود. ما مسیر را اشتباه رفتیم و باید برگردیم، کاری که دنیا نیز انجام داده است. الگوهای بسیار موفقی با این سبک اداره شده و کشور را ساخته‌اند.
 
استاندار خراسان رضوی با اشاره به این‌که اجرای این الگو در استان نیازمند همکاری است، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم این الگو پایدار و نهادینه شود، نیاز به حمایت رسانه داریم. شما اصحاب رسانه باید این گفتمان را ترویج کنید. ما نمی‌توانیم بگوییم اقتصاد یا امنیت اول است، این دو با هم همپوشانی دارند و با یکدیگر ارتقای فرهنگی را ایجاد می‌کنند. باید کار فرهنگی نیز انجام دهیم. اگر اصحاب رسانه همراه باشند و ارکان حکومت نیز همراه هستند، استان را با سبک جدید اداره می‌کنیم و این سبک را ارایه می‌دهیم و حکومت دیوان‌سالار مرکزی محکوم به تبعید از این حکومت خواهد شد.
 
بیکاری جوانان بی‌لیاقتی ما را نشان می‌دهد

وی خاطرنشان کرد: ثروت‌های زیادی در زندان و گرفتار بروکراسی‌ها و ترس هستند. پول دچار ترس شده و قدرت سرمایه‌گذاری پیدا نمی‌کند، باید آن‌ها را نجات دهیم. بیکاری جوانان بی‌عرضگی و بی‌لیاقتی ما را نشان می‌دهد که نمی‌توانیم فرصت‌ها را فراهم کنیم. من با تمام وجود به راهی که انتخاب کردم، ایمان دارم. اگر لوازم داشتم می‌توانستم بیشتر کار کنم، موانعی وجود دارد.
 
رزم‌حسینی با اشاره به اختیارات استاندار گفت: انتظار از استاندار باید در حد اختیارات او باشد. من به کمک شما می‌آیم. دولت پاسخگو و شیشه‌ای داریم. شما می‌توانید شبکه مجازی در کنار مسئولین را در استان راه‌اندازی کنید تا به شما پاسخ دهند.
 
قول می‌دهم هیچ دستگاه دولتی در استان از اصحاب رسانه شکایت نکند

استاندار خراسان رضوی خطاب به اصحاب رسانه تصریح کرد: حرمت قلم خود را حفظ کنید، تهمت نزنید، دروغ نگویید و حدس و گمان ننویسید. من قول می‌دهم در استان هیچ دستگاه دولتی از شما شکایت نکند و شما نیز حرمت خود را نگه دارید.
 
وی بیان کرد: شفافیت راز سلامت دستگاه‌های ما است. شما اصحاب رسانه همه را زیر ذره‌بین خود قرار دهید و رصد کنید، این رسالت شما است.
 
رزم‌حسینی با بیان اینکه ما متمکن کردن مردم ایران را برای خود جهاد می‌دانیم، عنوان کرد: اگر می‌خواهید که استان نمونه شود، باید شما اصحاب رسانه نیز کمک نمایید. مهم الگوی موفق است، حتی اگر دو منطقه موفق شده باشند. ما در کرمان زبان رسانه نداشتیم که این الگو را بیان کنیم. صداوسیما نیز مطرح نمی‌کرد زیرا تصورش این بود که از دولت تبلیغ می‌شود. از اقتصاد مقاومتی رمان بنویسید. ۴۰ سال به گونه دیگری زندگی کردیم، 4 سال نیز به گونه دیگری زندگی کنیم، آسمان به زمین می‌آید؟
 
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: من‌ گروهی را بر دیگری ترجیح نمی‌دهم، مستقل هستم، نه اصلاح‌طلب و نه اصولگرا را تقویت نمی‌کنم. باید قانون را رعایت کنیم و نباید این جناح با آن جناح تفاوت داشته باشد. باید فضا را برای همه باز کنیم. همه باید یک مشت واحد شویم و بگوییم که می‌خواهیم در اداره کشور خط‌شکنی کنیم. رئیس‌جمهور و مقام معظم رهبری نیز این الگو را تایید می‌کنند. رسانه‌ها باید با هم یک آهنگ و هارمونی داشته باشند اما انتقاد هم انجام دهند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.