• یکشنبه / ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۵:۱۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-144902

/سال نو، حال نو/

کاشمر، شربت‌خانه خراسان

روستای نامق
کاشمر، شهری است که زمانی به دلیل باغات و تاکستان‌های فراوان از آن به عنوان شربت‌خانه خراسان نام برده می‌شد و اکنون آن را به عنوان شهر سیاحت و زیارت می‌شناسند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منطقه كاشمر در متون و منابع كهن به عنوان طرثيث يا ترشيز ياد شده كه به استناد كاوش‌های باستان شناسی از گذشته‌هاي دور تا اواخر هزاره دوم و اوايل پيش از ميلاد مسكونی بوده است.

جاذبه‌های تاریخی کاشمر

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر گفت: از جمله مدارس علميه شهر كاشمر بنايي است موسوم به مدرسه حاج سلطان العلما که در سال 1330 هجری قمری ساخته شده است.

رضا یوسفی افزود: بناي مدرسه داراي صحن مركزي بوده و از چهار طرف توسط حجره‌هاي دو طبقه و دو ايوان شمالی وجنوبی محصور شده است فضای معماری مدرسه در مجموع با ايجاد 40 اتاق مخصوص اقامت طلاب، مطبخ، ايوان شمالي وجنوبی، بادگير، مدرس و.... به عنوان يكی از مدارس علميه و مطرح كاشمر شناخته می‌شود .

 وی در خصوص بنای تاریخی کاروانسرای امین‌التجار که در نقطه مرکزی شهر و در حاشیه میدان مرکزی واقع شده است، افزود: این بنا از جمله بناهایی است که در شهر قدیم و در محلی به نام شهر کهنه جای گرفته است. کاروانسرای امین‌التجار به گفته علما قدیم شهر کاشمر در سال 1303 هجری قمری ساخته شده است.

|

او خانه تاریخی دانش را یکی دیگر از بناهای دیدنی معرفی کرد و گفت: این بنا یکی از خانه‌های قدیمی و تاریخی شهرستان کاشمر  است، كه متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره بعد از آن است. دور تا دور ساختمان با آجرهاي قديمي مفروش است وجود آب انبار، حوض خانه، بادگیر و... از مشخصات و ویژگی‌های بارز این بنا که در دو طبقه ساخته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر ادامه داد: خانه تاریخی احمدپناهیکی از خانه‌های قدیمی  و تاریخی شهرستان کاشمر است که قدمت آن متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره بعد از می‌رسد. این اثر دارای دو طبقه بوده و مصالح به کار رفته در ان آجر و ملات ماسه گچ است.

وی از جمله علما و بزرگان کاشمر در اواخر دوره قاجار بوده که بنای آرامگاه این شخصیت مشتمل بر یک گنبدخانه با طرح و نقشه چلیپایی است. در ضلع شمال غربی بنا فضایی ایجاد شده که از دو سو به گنبد خانه منتهی می‌شود. ورودی بنا که مربوط به اواخر دوره قاجار بوده دارای یک ایوان و گنبدی که بر فراز آن قرار گرفته دارای گنبدی کلاه فرنگی برای تامین روشنایی فضای داخلی بنا است.


رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر گفت: بنای تاریخی آب انبار حاجی نظام متعلق به دوره قاجاریه بوده و از نظر ساختار معماری شامل سردر ورودی، پلکان، پاشیر و مخزن است. ورودی بنا با تاق جناغی و سردر مشخص شده است و بر فراز مخزن تاق کلنبو اجرا شده که مصالح آن آجر و ماسه گچ است.

وی بیان کرد: حمام بند قراء از جمله حمام‌های قدیمی شهرستان کاشمر به شمار می‌آید که مربوط به دوره قاجار بوده و در سال 1384 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. همچنین مزار پشت پنجه پدر و پسر مربوط به قرن 12 و 13هجری قمری از دیگر آثار در بخش کوهسرخ هستند که در فاصله 15 کیلومتری شمال روستای اوندر در میان دو رشته کوه واقع شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر آسیاب آبی تل‌آباد مربوط به دوره صفویه، بقایای قلعه ریگ مربوط به دوره سلجوقیان، قبرستان نامق مربوط به دوره صفوی و حمام فروتقه از دیگر آثار تاریخی در بخش کوهسرخ از توابع این شهرستان هستند.

جاذبه‌های مذهبی شهرستان کاشمر

وی در ادامه به جاذبه‌های مذهبی شهرستان کاشمر اشاره کرد و گفت: امام زاده سید حمزه(ع) بقعه و بارگاهي با زير بناي 2000 متر مربع مشتمل بر گنبد خانه،گلدسته‌ها، رواق‌ها و... در محل باغ‌مزار بنا شده منسوب به مدفن سيد حمزه بن موسی بن جعفر(ع) است.

یوسفی اظهار کرد: بنا بر شواهد اين مكان در دوران صفويه بنيان گرديده و در دوره‌هاي مختلف از جمله در سال‌هاي اخير مرمت وكاشی‌كاري و بناهايی نيز به آن افزوده شده است. پيرامون اين بنا سروی است كه بالغ بر 900 سال قدمت دارد.

وی بیان کرد: مجموعه‌ای در 5 كيلومتري شمال کاشمر به مزار و بقعه سيد مرتضی(ع) برادر امام زاده سيد حمزه(ع) و امام رضا(ع) منسوب است. به استناد تاريخ كهن، وي در سده دوم هجري توسط امويان در همين مكان شهيد و به خاك سپرده شد.

|

وی از امام زاده سید محمد(ع)، آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس و مسجد جامع کاشمر که به استناد كتيبه آن حدود سال 1213 هجری قمری روزگار حكمرانی عبدالعلی خان و مصطفی قلی خان ميش مست هم زمان با سلطنت فتحعلی شاه قاجار بنا گرديده است به عنوان دیگر جاذبه‌های مذهبی شهرستان نام برد.

جاذبه‌های طبیعی شهرستان کاشمر

وی در ادامه در خصوص جاذبه‌های طبیعی شهرستان کاشمر گفت: منطقه نمونه گردشگری تنگل سنگ نسو که در ارتفاعات شمال شهرستان واقع شده از ابتدای مسیر امام‌زاده سید مرتضی به سمت بخش کوهسرخ شروع و تا شهر ریوش ادامه دارد.

یوسفی افزود: کوه‌های سر به فلک کشیده و طبیعت بکر و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، دره‌های سر سبز و پر آب، چشمه سارهای زیبا این منطقه را به عنوان یک قطب کم نظیر گردشگری و تفریحی در جنوب خراسان رضوی در آورده است.

وی بیان کرد: روستای هدف گردشگری و پلکانی طرق در دهستان بررود از توابع بخش کوهسرخ است که در فاصله 8 کیلومتری غرب شهر ریوش قرار دارد . این روستا به نگین سبز کوهسرخ معروف است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر عنوان کرد: روستای زیبا، ییلاقی و کوهستانی طَرق با قدمتی حداقل هزار ساله دارای بافت پلکانی، رودخانه دائمی باغات گردو و بادام است.

وی افزود: این روستا در فاصله 18 کیلومتری غرب شهر ریوش قرار دارد . علاوه بر چشم‌اندازهای زیبای طبیعی نظیر آبشار زیبای گرمک و قله بالای ۳۰۰۰ متری باغدشت آن دیدن سد شاهی و قلعه بیژن که مربوط به قبل از میلاد واقع در کریز بسیار دیدنی است. روستای کریز به علت کوهستانی بودن چشم اندازهای سرسبز و بکری دارد و به علت قرار گرفتن در محل تلاقی دو رودخانه کال گرمک و کال شش طراز دارای مزارع و باغ‌های بسیار است.

یوسفی گفت: رشته کوه باغدشت دارای قله‌های مخروطی آتشفشانی خاموش است. این کوه‌ها مربوط به دوران چهارم زمین‌شناسی است که هنوز قله‌های مخروطی  شکل آن دیده می‌شود. همچنین آبگرم معدنی کریز با خاصیت‌های درمانی است. در حاشیه این مکان نیز دره با رودخانه‌ای پرآب، چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد. به اعتقاد کارشناسان، این آبگرم معدنی از نظر وجود مواد شیمیایی در رتبه بالاتری از آبگرم فردوس قرار دارد .

یوسفی از سد شاهی و یخچال طبیعی بند قراء که در تمام فصول سال، پُر از یخ است و تا همین چند سال اخیر که هنوز اهالی روستاهای اطراف همچون بندقراء، توندر و خرو از نعمت برق برخوردار نبودند، یخ مورد نیاز خود را از این یخچال تأمین می‌کردند به عنوان دیگر مناطق دیدنی نام برد.

وی در خصوص روستای تاریخی و پلکانی ایور بیان کرد: ایور کنونی در حدود 250 سال پیش بنیاد شد.

|

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشمر افزود: ایوری که در قدیم وجود داشت شاید قبل از اسلام و حدود ۴۰۰ سال یا بیشتر یا کمتر، کم کم خراب شده و از بین رفته و حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال بعد افراد دیگری به این جا مهاجرت کرده‌اند و این جا را ساخته‌اند.

یوسفی در ادامه اظهار کرد: براساس آنچه اعلام شده همه ساله حدود 3 میلیون زائر به این منطقه سفر می‌کنند به طوری که تنها در نوروز سال 97 فقط 42 هزار نفر از اماکن تاریخی و دیدنی این شهر بازدید کردند و با توجه به این میزان زائر و گردشگر می‌طلبد نسبت به احداث اقامت‌گاه‌های مناسب که اکنون از کمبود آن رنج می‌بریم، اقدام شود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.