• سه‌شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-148529

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی تشریح کرد؛

جزییات برگزاری دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی

جزییات برگزاری دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به تشریح جزییات برگزاری «دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی» خراسان رضوی پرداخت. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل مکرمی‌فر، صبح امروز در نشست خبری «دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی» استان خراسان رضوی، اظهار کرد: دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی که اقدامات مقدماتی آن از حدود چهارماه پیش آغاز شده، با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور سوم مردادماه افتتاح خواهد شد.  

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، تصریح کرد: بر اساس شعار سال 97 «حمایت از کالای ایرانی» و سال 98 «رونق تولید»، اعتقاد ما این است که  صنایع دستی می‌تواند محقق‌کننده این دو شعار باشد؛ بدین منظور ویژگی اول صنایع دستی وارداتی نبودن مواد اولیه آن است. به عنوان مثال اگر ما بخواهیم سفال تولید کنیم، لازم نیست گل رس را از آلمان بیاوریم و تمام مواد اولیه صنایع دستی بومی است.

مکرمی‌فر خاطرنشان کرد: امکان تولید صنایع دستی در هر نقطه  دومین ویژگی آن است. هم‌چنین ارزش افزوده صنایع دستی بالاست؛ یعنی تولید صنایع دستی دارای ارزش افزوده است و وقتی تولید می‌شود، با خلاقیت، فکر و اندیشه به‌وجود می‌آید؛ پس دارای ارزش افزوده است و به دلیل این که ماشینی نیست، ارزش آن سال به سال بالا می‌رود. 

وی افزود: صنایع ‌دستی کپی‌کاری نیست و به عبارتی خلاقیت‌های دستی است؛ چون تفکرات و اندیشه یک هنرمند است. صنایع دستی فضای زیادی برای تولید نمی‌گیرد و در هر فضای کوچکی مانند چادر عشایر نیز تولید می‌شود و مهم‌تر از همه این که صنایع دستی جزو آیین‌های بومی ما و جزو فرهنگ ماست و مردم ما رغبت بسیاری به صنایع دستی دارند. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، با بیان این که هر ساله در زمان برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، بیشترین بازدیدکننده را داریم، عنوان کرد: در دنیا از لحاظ  برخورداری از آثار تاریخی کشور، رتبه دهم و از نظر آثار طبیعی رتبه پنجم را داریم و در صنایع دستی رتبه نداریم و با هند و چین هم‌ردیف هستیم؛ و در واقع از نظر تنوع و تکثر موضوعی آثار صنایع دستی حدود 360 رشته صنایع دستی در کشور داریم.

مکرمی‌فر بیان کرد: ظرفیت‌هایی که در مشهد و در خراسان در خصوص صنایع دستی وجود دارد، بسیار متعدد و مهم و برخی جهانی هستند از جمله این که مشهد عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها در سال 2017 را دارد که مصوب شده و انشاالله ساختمان آن با زیربنای 2200 متر در هفته دولت  کلنگ‌زنی خواهد شد تا بتواند مرکزی برای جذب گردشگر باشد و صنعت مهم گوهرسنگ‌ها را به کشور و دنیا معرفی کنیم.

وی ادامه داد: استان ما از لحاظ صنایعی چون چرم، چوب و سنگ و صادرات آن در سطح بسیار بالایی قرار دارد و بیشترین میزان صادرات در خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به آمار استقبال دانشجویان و هنرمندان به صنایع دستی افزود: آمار استقبال دانشجویان و هنرمندان و علاقه‌مندان به صنایع دستی روزبه روز افزایش می‌یابد و به طور دقیق هنرمندان تحت پوشش ما 8400 نفر در حوزه صنایع دستی هستند که از ما پروانه نیز دریافت کردند و این تعداد در سال 98 به 8634 نفر خواهد رسید. 

مکرمی‌فر عنوان کرد: اشتغال در این بخش در سال 97، 2 هزار و 692 نفر بوده و پیش‌بینی ما این است که در سال 98، 260 نفر به این حوزه اضافه شوند. در سال 97 جهت حمایت از هنرمندان صنایع دستی 10میلیارد و565 میلیون تومان تسهیلات با بهره کم به هنرمندان صنایع دستی ارائه دادیم تا به رونق تولید کمک شود. در سال گذشته اشتغا‌‌ل‌زایی به تعداد 767 نفر دائم در این حوزه ایجاد شد و در سال جاری پیش‌بینی ما این است که یک میلیارد و 180 میلیون تومان با بهره کم پس از ابلاغ در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

وی در خصوص وضعیت صنایع دستی چینی اظهار کرد: رغبت مردم به صنایع دستی چینی کاهش و به خرید صنایع دستی ایرانی افزایش پیدا کرده است؛ به طور کلی هنر ایران چه در گذشته و چه در آینده متفاوت است و گزارش‌ها چنین نشان می‌دهند که رغبت به صنایع دستی افزایش پیدا کرده و این علاقه تمام سنین را دربرمی‌گیرد و هر فردی با هر سن و سوادی می‌تواند صنایع دستی تولید کند. حدود 9000 هنرمند صنایع دستی در استان نشان‌دهنده ارزان بودن مواد اولیه، آموزش کوتاه‌مدت و تجربیات استاد- شاگردی است؛ به این معنا که فرد در حدود 6 ماه می‌تواند تبدیل به هنرمند شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، افزود: سال گذشته 65 میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشتیم و در سه ماهه اول سال جاری نیز 950 هزار دلار به جز صادرات چمدانی، صادرات داشتیم. اگر بخواهیم صادرات چمدانی را هم با این صادرات جمع کنیم، رقم پنج برابر می‌شود، ولی آن چیزی که ثبت و ضبط شده، در سال گذشته همان 65 میلیون دلار و در سه ماهه اول سال 98 ، 950 هزار دلار صادرات است.

مکرمی‌فر اضافه کرد: در سال گذشته 670 نفر را شاغلین نسبت به آموزش اعلام کردیم. در خصوص آموزش‌های عمومی 1894 نفر و در سه ماهه اول سال 98 در بخش آموزش شاغلین 89 نفر و 815 نفر در سطح استان آموزش عمومی دیدند. هم‌چنین دو مرکز آموزشی هم اکنون در حال تجهیز است و یک مرکز آموزشی هم در خیابان مدرس در دهه فجر سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است و اکنون فعال است.

وی با تاکید بر این که امروز نوآوری ما از تعداد رشته‌های ما در صنایع دستی بیشتر است، گفت: رشته‌های ما در صنایع دستی مشخص هستند و خلاقیت در صنایع دستی افزایش یافته است. امروز نوآوری بیشتر شده  و در صنایع دستی عصری آغاز شده که عصر ماندگاری در 10 سال آینده است؛ به دلیل این که دارای مفاهیم نزدیک به هم هستند، مفاهیمی مانند طبیعت، زندگی، اجتماع و ...که همه ما امروز با آن مواجه هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، تصریح کرد: در سال گذشته 32 نمایشگاه  و در سه ماهه اول سال جاری 10 نمایشگاه برگزار کردیم. در سال گذشته 73 بازارچه صنایع دستی دائمی داشتیم که عمدتا در ایام پیک فعال بودند و اکنون هم در سطح استان فعال هستند. امسال 61 بازارچه داریم که موقت و فصلی هستند و البته فعالند. همچنین 8 نمایشگاه خارجی در سال گذشته و یک نمایشگاه خارجی هم در سه ماهه اول سال جاری در سطح استان برگزار کردیم.

مکرمی‌فر در خصوص بیمه هنرمندان بیان کرد: بیمه هنرمندان استانداردسازی شده که مشمول چه کسانی شود؛ به این معنا که هنرمند چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا بیمه به او تعلق گیرد؛ یک سهم 250 نفری به ما داده شده و هر 250 نفر بیمه شدند. هم چنین در سال 98 هم 298 نفر پیش‌بینی شده و مجموعا در سال 98، ما 2 هزار و 122  نفر هنرمند را  تحت بیمه هنرمندی سازمان خواهیم داشت. 

وی با بیان این که 1560 اثر ثبت شده ملی در استان و2000 اثر شناسایی شده واجد ارزش تاریخی داریم، گفت: شهر جهانی گوهرسنگ‌ها مصوبه ابلاغی است و محدودیت زمانی و تاریخ انقضاء ندارد و ما از ابتدای سال گذشته برای اختصاص فضایی برای این مرکز که بتواند به عنوان برند این شهر، «شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» و نقطه جذب گردشگری و فضایی برای مراجعه تمام افراد و هنرمندان باشد، اقدام کردیم  و تلاش ما بر این است که طی 16 تا 18 ماه آن را افتتاح کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: دهمین نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی، از سوم تا هفتم مردادماه از ساعت 17 تا 23 با هدف ترویج و آموزش صنایع دستی کشور و استان با حضور 250 مشارکت کننده و 28 استان و شهرستان در مساحت 2200 متر مربع  که  188 غرفه آن نیز تا کنون واگذار شده، برپا می‌شود. 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.