• پنجشنبه / ۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-148599

وزیر بهداشت:

دوران ماه عسل وزارت بهداشت تمام شده/ قطار طرح تحول نظام سلامت را در ایستگاه نگه نمی‌داریم

دوران ماه عسل وزارت بهداشت تمام شده/ قطار طرح تحول نظام سلامت را در ایستگاه نگه نمی‌داریم
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه «دوران ماه عسل وزارت بهداشت تمام شده است»، گفت: امسال از آن سال‌هایی است که هرگز کسی سختی آن را در اقتصاد ایران ندیده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید نمکی امروز در صدو‌نهمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی که در بیمارستان امام رضای مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شما در سه کارعظیم بی‌صدا به من کمک کردید؛ اولین کار در آغاز امسال بود که بسیاری استان‌ها با سیل عظیم و بنیان‌کن مواجه شدند و تمام نیروهای بهداشتی و درمانی حماسه آفریدند. در دنیا چنین سیلاب گسترده که در آن اپیدمی نداشته باشد، نداریم. واقعاً حماسه خلق شد. 

وی ادامه داد: در سازمان جهانی بهداشت همه حیرت کردند و گفتند مگر می‌شود سیلاب به این گستردگی یک مورد گزارش اپیدمی بدون کمک جهانی نداشته باشد. هیچ‌کس ما را کمک نکرد و با لطف خدا و همت شما این اتفاق افتاد.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دومین حرکت بزرگی که انجام دادید و سال‌ها بر زمین مانده بود پرونده الکترونیک سلامت بود. بسیار کار بزرگی انجام شد و ریل‌گذاری بزرگی برای سیستم ارجاع و پزشکی خانواده ایجاد شد و هرچه زودتر باید این کار را آغاز کنیم. 

آمار سکته‌های مغزی به دلیل طرح کنترل فشار خون کاهش خواهد یافت

نمکی با بیان اینکه «کار سوم اجرای قدرت‌مندانه طرح کنترل فشار خون در سطح ملی بود»، خاطرنشان کرد: این طرح در آینده اثرات خود را نشان خواهد داد. قراربود از جمعیت 30-70 سال 20 میلیون را شناسایی و 2 میلیون بیمار جدید شناسایی کنیم. به لطف خدا 30 میلیون و و 700 هزار نفر در این طرح پایش شدند و 2 میلیون و 700هزار بیمار جدید شناسایی شدند. خواهیم دید که در آینده چقدر آمار سکته مغزی، نارسایی کلیوی و نیازمندی ما به تخت‌های آی.سی.یو، سی،سی،یو و دیالیز کم خواهد شد. 
 
وی افزود: با 20 هزار میلیارد تومان کسری وارد سال 98  شدیم. سیل هم ما را گرفتار کرد و پرونده الکترونیک سلامت و طرح ملی فشارخون را هم می‌خواستیم اجرا کنیم. 

انسان توسعه‌یافته هدف غایی توسعه است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه «انسان توسعه‌یافته هدف غایی توسعه است»، گفت: امروز انسان ابزار توسعه نیست. ما 5 برنامه توسعه قبل از انقلاب و 6 برنامه بعد از انقلاب نوشتیم اما هرگز نگفتیم جایگاه انسان توسعه‌یافته کجاست. امروز می‌گویند سرمایه انسانی است که می‌تواند یک کشور را متحول کند. ما از این موضوع غفلت کردیم. این سرمایه انسانی بود که در بخش سلامت این حماسه‌ها را آفرید. 

نمکی اظهار کرد: امروز درعرصه‌های مختلف در وزارت بهداشت هم گرفتار بیماری‌های غیرواگیر و هم بیماری‌های واگیر هستیم. ما نمی‌توانیم بگوییم از شر بیماری واگیردار خلاص شدیم، بلکه باید به هر دو نوع بپردازیم. امیدواریم بتوانیم در این راستا دو واکسن با ساخت داخلی را به پروتکل واکسیناسیونمان اضافه کنیم. 

وی ادامه داد: سیستم ارجاع و پزشکی خانواده باید با جدیت دنبال شود و امسال به سرانجام برسد، اما شیوه آن با پرونده الکترونیک متفاوت خواهد بود. با توجه به اینکه سیستم ارجاع  بار اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... خود را دارد به صورت آزمایشی از چند استان آغاز خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه «شعاری که دادم یعنی هر خانه یک پایگاه سلامت را باید جدی بگیریم»، بیان کرد: باید خودمراقبتی را جدی بگیریم. این موضوع جزو برنامه‌های بسیار مهمی است که باید دنبال کنیم.

در شاخص‌های بهداشت دهان و دندان به شدت عقب هستیم 

وی در مورد بهداشت دهان و دندان گفت: ما در شاخص‌های دیگر به خوبی رشد کردیم اما در شاخص‌های بهداشت دهان و دندان به شدت عقب هستیم؛ به خصوص در مناطق محروم و کم‌برخوردار. باید موضوع مدارس بدون پوسیدگی را امسال به سرانجام برسانیم. این طرح به صورت آزمایشی از اواخر سال گذشته در اردبیل انجام شده است.

سالمندان ما با سالمندان دنیا فرق دارند

نمکی در مورد بهداشت سالمندان عنوان کرد: سالمندان ما با سالمندان دیگر دنیا فرق دارند؛ آن‌ها سالمندانی هستند که جوانی‌نکرده پیر شدند. زمانی که آن‌ها می‌توانستند خلق ثروت کنند، زیرساخت ایجاد نکردیم و آن‌ها احساس سرباری می‌کردند و امروز هم دارند به زمان سربازی سنی هم می‌رسند. این دوران بسیار غم‌انگیز است. سالمند افسرده سالمندی است که به موقع فشارش را کنترل نمی‌کند و بعضاً می‌گوید خوش‌به‌حال آن‌ها که مرده‌اند.

روان‌های پریشان را دریابیم/ همواره می‌خواهیم ضجه بزنیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه «به بهداشت روان باید به صورت جدی بپردازیم»، گفت: این موضوع کمک بین‌بخشی می‌طلبد. شبکه‌های استانی صداوسیما باید به کمک ما بیایند. ما  ۱۴ تولد در شیعه داریم و 13 وفات، اما همواره می‌خواهیم گریه کنیم و ضجه بزنیم. این فضای غم‌انگیز را باید شکست و آن را تلطیف و تعدیل کرد. باید از ابزار استان‌ها استفاده کرد، از خلاقیت اصحاب هنر و رسانه کمک گرفت. این افسردگی عامل خودکشی، خشونت اجتماعی و... است. این روان‌های پریشان را دریابیم. این موضوع از وظایف رؤسای دانشگاه‌هاست و همکاری گسترده بین‌بخشی می‌خواهد.

نمکی با بیان اینکه «حاشیه شهرها از موضوعات پرچالش نظام سلامت است»، گفت: ۳۰ درصد جمعیت مشهد حاشیه‌نشین است. 

قطار طرح تحول نظام سلامت را در ایستگاه نگه نمی‌داریم/ بیماران نباید سرگردان بخش خصوصی که برخی از آن‌ها پوست می‌کنند، شوند

وی در رابطه با طرح تحول نظام سلامت خاطرنشان کرد: عده‌ای در مورد این طرح تبلیغات مسموم و روان‌پریشی ایجاد می‌کند، اما ما قطار طرح تحول نظام سلامت را در ایستگاه نگه نمی‌داریم، بلکه در طول حرکت تعمیر می‌کنیم. این طرح نیازمند بازنگری بود، اگر نیازمند بازنگری نبود دوستان در ادامه اجرای آن نمی‌ماندند. باید بُعد اقتصادی این طرح را ببینیم. در بسته‌های طرح تحول نظام سلامت کاهش پرداخت از جیب بیمار را باید جدی گرفت. نباید هزینه‌های کمرشکن به بیماران تحمیل شود. برخی بیمارستان‌ها می‌گویند بیماران چیزهایی را از بیرون بگیرند. این موضوع باید جمع شود. بیماران نباید سرگردان بخش خصوصی که برخی از آن‌ها هم پوست می‌کنند، شوند. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد ماندگاری طبیب در نقاط محروم گفت: ما بخش خصوصی را رها کردیم و رقیب بخش خصوصی شدیم درحالی که غلط است و باید برای بخش خصوص انگیزه ایجاد کنیم که بماند و نیروی انسانی جذب کند.

نمکی یادآور شد: رسیدگی خاص به بیماران صعب‌العلاج و بیماران سخت درمان از بحث‌های جدی است که فرمول خود را دارد. یک جریانی از این بیماران سوء استفاده‌هایی کرده که امروز یکی از پرونده‌های آن را در جلسه بعدی باز خواهم کرد که ببینید همین پدیده برای گروهی دکان‌هایی را باز کرده که بیت‌المال هدر برود. 

برای اولین بار تکنسین فوریت‌های پزشکی خانم تربیت می‌کنیم

وی عنوان کرد:برای اولین بار می‌خواهیم تکنسین فوریت‌های پزشکی زن تربیت کنیم. سال‌هاست که تکنسین‌های اورژانس ما فقط آقایان هستند. در بسیاری از سوانح خودکشی‌ها و..‌ نیازمند پرسنل خانم هستیم که نداریم. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  گفت: در بخش آموزش و پژوهش همکاران من  تحولات عظیمی را دارند رقم می‌زدند. در بخش آموزش کشور، توسعه بی‌رویه با فشار مقامات محلی و .. ایجاد کردیم، رشته‌هایی را کم یا اضافه کردیم و... .این موارد را بازنگری می‌کنیم و دنبال جواب این سوال هستیم که چه کسی را، در چه زمانی، با چه مهارتی، توسط چه کسی، با چه هزینه‌ای، در چه مدتی و برای کدام جایگاه تربیت می‌کنیم. بسته تحول آموزشی ما در معاونت آموزشی دنبال می‌شود.  در قسمت پژوهش هم رتبه جهانی ما ارتقا یافته است. همچنین اتصال ما با پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده است. 

دانشجوی ما  دچار بی‌خویشتنی است/ از دانشگاه بسته و مرده چیزی در نمی‌آید

نمکی با اشاره به اینکه «در بخش فرهنگی دانشجویی از همه بخش‌ها عقب تر هستیم»، توضیح داد: این موضوع چه در مسائل معیشتی و چه در مسائل فرهنگی وجود دارد. دانشجوی ما امروز دچار بی‌خویشتنی است. ما ریزترین مطالب علمی را به دانشجو می‌آموزیم اما دانشجو با دیرینه ارجمند فرهنگی خود بیگانه است. روش برخورد ما با دانشجو هنوز آمیخته با محبت و مهربانی نیست. ما کوچکترین خطایی را نمی‌بخشیم و کوچک‌ترین لغزشی را به شدت بزرگ می‌کنیم. ما بعضاً فضای دانشگاه‌ها را به سمت امنیتی‌شدن و پلیسی‌شدن می‌بریم. این موارد برای دانشگاه سم است. دانشگاه جایگاه کرسی‌های آزاداندیشی است.  از دانشگاه بسته و مرده چیزی در نمی‌آید. دانشگاه نباید سیاست‌زده شود، اما دانشگاه نباید هم بمیرد. دانشگاه نباید با رانش و کشش نماینده که رأی می‌خواهد بدود بلکه دانشگاه باید دنبال اندیشه بدود. باید اندیشه آزادی‌خواهانه و آزاد منشانه را در دانشگاه‌ها رشد دهیم و  نگذاریم دانشگاه ما زیر فشارهای سیاست‌زدگی معیوب شود.
 
دوران ماه عسل وزارت بهداشت تمام شده/ سختی امسال را هرگز کسی در اقتصاد ایران ندیده

وی در مورد معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت بیان کرد: امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های بعد از انقلاب است. امسال از آن سال‌هایی است که هرگز کسی سختی آن را در اقتصاد ایران ندیده است. خواهش من این است که روساس دانشگاه‌ها فضا را درک کنند. هنوز عده‌ای در حال و هوای زمان‌های پراسکناس هستند. دوران ماه عسل وزارت بهداشت تمام شده. امروز روز سختی است که همه باید به یکدیگر کمک کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه «باید بخش خصوصی را دعوت به کار کنیم»، ادامه داد: باید برای خلق ثروت انگیزه ایجاد کنیم اما نه به قیمت پایمال‌شدن سلامت مردم. ما به دلیل ضیق منابع روی سلامت مردم معامله نمی‌کنیم. باید اولویت‌بندی کنیم. دیگر از ساخت‌وساز خبری نیست. ما اصلا پول نداریم. اگر ولخرجی کنیم گرفتار می‌شویم. اگر دانشگاه می‌خواهد از بودجه دولتی استفاده کند باید حواسش به منابع باشد. دوران پر منابع تمام شده. این خشکسالی را تمام کنیم امیدواریم عمر ما به ترسالی قد بدهد. 

نمکی در مورد دارو عنوان کرد: سیاست ما تامین داروهای اساسی است. خواهش ما این است که روسای دانشگاه‌ها قرارگاهی که در تهران ایجاد کردیم را ایجاد کنند. خوشبختانه داروهای اساسی را داریم. تولید داخل، اولین شعار ما در امسال است. جلوگیری از داروهای که تولید داخل دارند را به شدت دنبال خواهیم کرد.  

وی ادامه داد: توریسم سلامت را مخصوصا در شهرستان‌های مرزی می‌خواهیم  جدی بگیریم و مجوزهای ویژه بدهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: از این بیانیه ارزشمند گام دوم باید استفاده کنیم. این بیانیه از خردمندانه‌ترین اسناد بالادستی بعد از انقلاب است که باید ملاک عمل ما قرار بگیرد. 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.