• شنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-148906

قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:

۱۰۰ درصد چاه‌های برقی استان مجهز به کنتورهای هوشمند آب و برق است

قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: استان ما با همکاری خود مردم تمام چاه‌های برقی را به کنتورهای هوشمند مجهز کرد و اکنون نزدیک۱۰۰ درصد چاه‌های برقی استان مجهز به کنتورهای هوشمند آب و برق است.
 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علیرضا طاهری امروز در نشست هم‌اندیشی رسانه و نیرو در سالن اجتماعات آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی در خصوص دکترین جدید وزارت نیرو در خصوص سازگاری با کم‌آبی، اظهار کرد: ما در خراسان از قبل دهه ۸۰ به نوعی در خصوص زیرساخت‌های این موضوع کار می‌کردیم. حفاظت و نظارت دائمی بر منابع آب وزارت نیرو از کارهای ما بود. بعضا در خصوص آب منطقه‌ای بیان می‌شد که شاید در این موضوع کم گذاشتند. شاید نمره ۲۰ به خودمان ندهم اما نمره ما قابل قبول است.
 
وی افزود: بعد از آن بحث تعادل‌بخشی را داشتیم. اعتبار وارد بخش آب‌های زیرزمینی شد. ۸۵ درصد منابع آبی مورد مصرف ما شامل آب‌های زیرزمینی است. قبل از طرح تعادل‌بخشی هیچ اعتباری در این بخش نداشتیم اما وزارت نیرو با این طرح اعتبارات خوبی در نظر گرفت. اواخر دهه ۸۰ طرح دانش‌آموزی نجات آب شکل گرفت که سالانه ۳۰۰ هزار نفر را آموزش می‌دادیم، بعد کشوری و فراگیر شد.
 
طاهری با بیان اینکه ما حماسه کنتورهای هوشمند را نیز داشتیم، عنوان کرد: استان ما با همکاری خود مردم تمام چاه‌های برقی را به کنتورهای هوشمند مجهز کرد. قبل از این اندازه‌گیری کافی روی منابع آب زیرزمینی و چاه‌ها نداشتیم اما اکنون نزدیک ۱۰۰ درصد چاه‌های برقی استان مجهز به کنتورهای هوشمند آب و برق است.
 
قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: تفکر اولیه ایجاد NGOها و سمن‌ها را داشتیم. دولت برای انجام این کارهای خود بسیار توفیق نداشت، بنابراین لازم بود بخشی از مردم دلسوز و پای کار جلو بیایند. در استان ما و سایر کشورها، سمن‌ها و NGOها ایجاد شده که خاستگاه آن خراسان بود. تدبیر آب با ۵ هزار نفر ساعت کارشناس نیز از دیگر کارهای ما بوده که حاصل کار آن ۱۹ دستورالعمل است که در قالب دفترچه تدبیر آب صادر شد.
 
وی در خصوص کشف‌رود، گفت: کشف‌رود رودخانه‌ای زباله‌بر و فاضلاب‌رو بود. ما کار خود را از حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش شروع کردیم و قصد داشتیم این معضل ۲ هزار هکتاری به طول حدود ۸۰ کیلومتر را حل کنیم. پروسه‌ای را تحت عنوان جایگزینی کشت صنوبر به جای محصولات آلوده طی کردیم. محصولاتی در کشف‌رود کاشته می‌شد که سلامت را به خطر می‌انداخت. ما طرح صنوبر را ایجاد کردیم اما کامل نبود.
 
طاهری ادامه داد: اوایل دهه ۹۰ طرح مشارکت با مردم شکل گرفت. پارادوکس و بدفهمی در مورد این مشارکت وجود دارد. مشارکت با مردم واژه مقدس و خوبی است. مردم شامل همه مردم یک شهر، استان و کشور هستند اما در آن مقطع برای کشف‌رود سراغ متخلفان رفتیم و فکر می‌کردیم اگر با آن‌ها به تفاهم برسیم مشکل حل می‌شود اما مشکل همچنان وجود داشت. بعد در قالب رفع تصرف کشف‌رود اقداماتی انجام دادیم.
 
قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه با همکاری همه همیاران آب ایجاد شد و در اینجا حدود ۱۵۰۰ هکتار از بستر کشف‌رود آزاد شد که دیگر هیچگونه صیفی‌جاتی کاشته نمی‌شود، تصریح کرد: در این زمینه نمره قبولی بالای ۹۰ درصد داریم اما هنوز در ۱۰ درصد مشکل وجود دارد. امیدواریم با ادامه حمایت‌ها بتوانیم کشف‌رود را به طور کامل ایزوله کرده و مانند پارک چهل‌بازه تبدیل به رودپارک کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: دو نقطه منفی نیز داریم که اواخر سال ۸۳ برای آب‌های کشاورزی رقمی به عنوان حق‌النظاره دریافت می‌کردیم که گفته شد وزارت نیرو نظارت خوبی انجام نداده، باید همان زمان از وزارت نیرو گرفته و در بخش کشاورزی هزینه می‌شد. دوم اینکه در سال ۸۹ برای قانونی تحت عنوان تعیین تکلیف چاه‌های فعال فاقد پروانه سه طومار نوشتیم که در نتیجه قانون تعدیل شد اما باز هم مشکلاتی وجود داشت.
 
طاهری با بیان اینکه تا آب ارزش و ارزیابی اقتصادی خود را نداشته باشد، نجات آب کار بسیار سختی است، عنوان کرد: در بحث انرژی نیز ما کشوری نیستیم که گرمای زیادی تولید کنیم اما مطرح شد که ایران چهارمین ابرقدرت مصرف‌کننده گاز است و آنچه می‌تواند این وضعیت را کاهش دهد، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.
 
قائم مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: در طول سال قبل حدود ۳ هزار چاه غیر مجاز را بستیم که قطعا این کارها را انجام خاوهیم داد اما سازگاری با کم‌آبی دکترین خوب وزارت نیرو برای مناطق کم آب است و باید برای مناطق بی‌آب نیز تامین کنیم. باید همزمان سازگاری با کم‌آبی و انتقال آب از دریاهای شیرین که مزاحمت زیست‌محیطی ندارد را با هم ایجاد کنیم و امیدواریم این دکترین ما در خراسان رضوی شود.
 
صدیقه ببران، مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو نیز در این نشست اظهار کرد: اهمیت رسانه بر کسی پوشیده نیست. مسئولیت خبرنگاری و مسئولیت‌پذیر بودن خبرنگارهای ما اهمیت دارد. در تمام کشورها حوزه خبرنگاری حوزه ویژه‌ای است.
 
وی با بیان اینکه ماندگاری لحظه‌ها و تاریخ شدن وقایع و رویدادها به دست روزنامه‌نگاران و خبرنگاران اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: دو گزینه اساسی مردم‌سالاری میزان شفافیت حوزه حاکمیتی و در کنار آن میزان پاسخگویی آن حوزه است که این دو نکته در کشورها با رکن چهارم دموکراسی یا مردم‌سالاری کشورها یعنی حوزه رسانه میسر می‌شود.
 
ببران بیان کرد: یکی از رسالت‌های مهم خبرنگار، شفافیت و پاسخگویی بوده و مسئولیت اجتماعی در کشورهایی شبیه کشور ما یکی از مقوله‌های اصلی شفافیت و پاسخگویی است که روزنامه‌نگاری باید زمینه‎ای از عدالت اجتماعی باشد و این حکمفرما نمی‌شود، مگر درجه لازمی از آزادی داشته باشد.
 
مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو گفت: اصل بسیار مهم دیگر اخلاق رسانه‌ای روزنامه‌نگار است که باید به آن توجه شود. مهم‌ترین بخش و حلقه مفقوده، حوزه اخلاق است. فسادها در بخش‌هایی اتفاق می‌افتد که اخلاق کنار گذاشته شود که در روزنامه‌نگاری تشدید می‎شود.
 
وی افزود: ما وارد عصر جدیدی از حوزه روزنامه‌نگاری شدیم که عصر اطلاعات و ارتباطات است. روزنامه‌نگاری در این عصر ویژگی‌های خاص خود را می‌طلبد. میزان تعامل بین روز‌نامه‌نگار، دولت‌ها و مردم افزایش یافته و ما دیگر با جریان یک‌سویه اطلاعاتی که سابق بر این وجود داشت، مواجه نیستیم. اهمیت روزنامه‌نگاری در دوره مدرن بسیار مهم بوده و روزنامه‌نگار حلقه وصل بین حاکمیت و مردم است.
 
ببران ادامه داد: یکی از سرمایه‌های اجتماعی در ازای اخلاق رسانه‌ای، اعتمادسازی است. مخاطب امروز، مخاطب دیروز نیست، مخاطب امروز ما خود روزنامه‎نگار است. باید مخاطب خود را به رسمیت بشناسید و نیازهای او را بررسی کنید. روزنامه‌نگار می‌تواند میزان قدرت نرم جوامع را افزایش دهد.
 
مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو با اشاره به اینکه در شرایط خاص امروز انعکاس دستاوردهای خدماتی، انعکاس درست، صحیح و مهم است، تصریح کرد: این انعکاس باید به قدری باشد که مردم امید پیدا کنند. خبرنگاران بازوان ما در انعکاس دستاوردها هستند. همین امسال در دولت تدبیر و امید بالای ۵ هزار روستا دارای آب شده و دیگر روستای ۱۰ خانواری بدون برق نداریم، باید این موارد را به مردم اطلاع دهیم. باید در بخش هزینه‌کرد، میزانی را برای انعکاس حوزه فعالیت‌های پروژه‌های ملی در نظر بگیریم و پیوست فرهنگی وجود داشته باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو با همکاری یونسکو دوره‌هایی را در بخش‌های مختلف در 10 بخش برگزار خواهد کرد که از مهرماه شروع می‌شود. خراسان باید با رویکرد تخصصی و پیشرو حتما حوزه آموزش تخصصی آب و انرژی را برای روزنامه‌نگاران داشته باشد تا میزان خطاهای این حوزه کاهش یابد.
 
ببران در خصوص رویکردها و سیاست‌های جدید وزارت نیرو در دوره جدید، گفت: این رویکردها نیازمند کمک روزنامه‌نگار است. نگاه تحول‌گرایانه وزارت نیرو در دوره جدید، مدیریت مصرف و تقاضای توامان است. دیگر نمی‌گوییم که باید صرفه‌جویی کرده و کم مصرف کنید، بحث مدیریت مصرف است.
 
مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو اضافه کرد: نگاه بین‌بخشی به حوزه آب و سازگاری با کم‌آبی نیز مطرح شده که از اسفند ۹۶ مصوبه‌ای در دولت اجرا و کارگروه سازگاری با کم‌آبی به عنوان حوزه میان‌بخشی مدیریت منابع آب مطرح شد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.