• سه‌شنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-149027

مدیرکل کانون پرورش فکری خراسان رضوی مطرح کرد؛

جزییات برگزاری بیست ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با «شعار آینده ساختنی»

جزییات برگزاری بیست ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با «شعار آینده ساختنی»
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی گفت: بیست ودومین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با شعار «آینده ساختنی» امسال برگزار می‌شود و جشنواه‌های قصه‌گویی معمولا در سطح شهرستان‌ها، استان، منطقه و در سطح ملی و بین‌المللی هر ساله اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابراهیم زره‌ساز که در نشست خبری «بیست ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی» سخن می‌گفت، اظهار کرد: در کتاب آسمانی ما قصه یک محور اساسی است و در واقع خداوند متعال با بحث قصه با بشر صحبت کرده است؛ چراغ راهنمای بشر قصه‌هایی است که خداوند در قرآن کریم وارد می‌کند و قصه‌ها می‌توانند بسیار بسیار موثر باشند؛ قصه‌ها علاوه بر تاثیرشان در فضای زندگی روزانه بشر، می‌توانند یک الگو باشند و ما در خراسان و در مهد ادبیات قاعدتا قصه‌های تاریخی خیلی خوبی داریم. در جای جای نقاط استانمان و شهرستان‌های ما قصه‌های تاریخی مختلفی وجود دارند.

وی با بیان این که پاسداشت قصه خیلی می‌تواند تاثیرگذار باشد، ادامه داد: یکی از محورهای اصلی که در بسیاری از جریانات فرهنگی و هنری شکل می‌گیرد، خط قصه است. به عنوان مثال در عرصه فیلم‌سازی، باید ذات قصه فیلم را بدانیم و یا در تئاتر باید ذات قصه تئاتر را بدانیم. هم‌چنین در موسیقی و نقدخوانی‌های پیامبر(ص) و منقبت‌خوانی حضرت علی(ع) محور اصلی قصه است؛ در نتیجه نقش قصه مهم و غیرقابل انکار است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی تصریح کرد: ما در کانون یک شعار داریم و آن این است که ما به دنبال بازیابی هویت برای نسل جدید و کودک و نوجوان هستیم. ما به لحاظ قصه‌های هویتی غنی هستیم و در جوار امام رضا(ع) قرار داریم که سیره ایشان مملو از قصه‌های مختلف است؛ هم‌چنین به لحاظ فضای بازیابی هویت تاریخی و ملی نیز قصه‌هایی از شاهنامه و عطار را داریم.

زره‌ساز خاطرنشان کرد: برای این که این قصه‌ها به نحو مطلوب به مخاطب برسد، نیاز به ابزار هنر است. متولیان امور فرهنگی باید دست به دست هم دهند تا فضای محتوایی قصه و ابزار هنر با مخاطب ارتباط برقرار کند و فضای اذکار و یادآوری داشته باشد. مخاطب ما باهوش است و حتی از خود ما به‌روزتر و مسلط به همه فضاهاست و درک بالایی دارد؛ پس باید محتوای غنی به مخاطب منتقل کنیم.

وی افزود: جریان‌سازی‌هایی را در این زمینه پیگیری می‌کنیم که شهرداری در این امر ما را همراهی می‌کند و موسسه شهرآرا همیشه همراه ما بوده است. مشهد به عنوان یک شهر ملی می‌تواند خیلی از قصه‌های ملی ما را رقم بزند و این امر در راستای تعاملات دستگاه‌های فرهنگی شکل گرفته است. 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی بیان کرد: جشنواره‌های قصه‌گویی معمولا در سطح شهرستان‌ها و  استان و در سطح منطقه و در نهایت در سطح ملی و بین‌المللی هر ساله اجرا می‌شود و اختتامیه اصلی جشنواره شب یلداست و تا قبل از آن ما جشنواره‌های استانی و شهرستانی خودمان را برگزار می‌کنیم. امسال مشهد میزبان 6 استان است و ما از 28 آبان تا اول آذر میزبان منطقه چهار هستیم که استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را شامل می‌شود و برگزیدگان آن در پایان آبان ماه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

زره‌ساز گفت: جشنواره دو قالب اصلی دارد؛ قصه‌های صحنه‌ای و ویدئوهای 90 ثانیه‌ای که مخاطب می‌تواند از خودش فیلم بگیرد. محوریت این ویدئوها، «زندگی من» است که شامل همه مسائل می‌شود. در بخش صحنه‌ای هم آثار می‌تواند هم کلاسیک و هم مدرن باشد؛ ضمن این که حضور برای عموم مردم در جشنواره آزاد است.

وی ادامه داد: بعد از ارسال آثار بایددید ویژه‌ای در بخش منطقه‌ای به تمام آثاری که مرتبط با بحث شهر مشهد به عنوان «شهر من» است، داشته باشیم و در بخش منطقه‌ای جوایز ویژه‌ای هم با عنوان بخش «شهر من» از طریق شهرداری به مخاطبین و شرکت‌کنندگان جشنواره در این بخش اعطاء می‌شود. ما با انتخاب برگزیدگانمان در استان و مشهد در بخش «شهرمن» می‌توانیم جوایزی داشته باشیم و این برگزیدگان ما هم به بخش نهایی و ملی کشور صعود کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی افزود: دبیر جشنوراه آقای زمردیان، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور، دبیر علمی جشنواره، خانم مریم جلالیان، دبیر اجرایی جشنواره، آقای مجید توکلی و دبیر هنری جشنواره هم آقای سروش صحت هستند و بنده نیز به عنوان دبیر منطقه چهار جشنواره در خدمتتان هستم.

زره‌سار گفت: در جشنواره قصه‌گویی پسران و دختران 12 تا 18 سال، زنان و مردان 18 سال به بالا و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند شرکت کنند؛ ضمن این که در بخش ویدئوهای 90 ثانیه‌ای، بخش دیگری هم با نام قصه خبرنگاران داریم که به بیان روایات و اتفاقات تلخ و شیرین در رسانه می‌پردازد. بخش قصه‌های مدرسان و زبان‌آموزان کانون نیز از دیگر بخش‌هاست.

وی افزود: برای این که به مراحل بهتر در تولید قصه برسیم، انجمن قصه‌گویی را راه‌اندازی کردیم و فردا اولین جلسه انجمن قصه‌گویی استان است که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با مدیریت خانم امیدوار برگزار می‌شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با تاکید بر این که این جشنواره اهتمامات ویژه‌ای را می‌طلبد، عنوان کرد: جشن‌های قصه‌گویی را در شهرستان‌ها پیش‌بینی کردیم و نیشابور به عنوان یکی از مهدهای ادب کشور، بار این اتفاق را به دوش می‌کشد.

زره‌ساز در خصوص این که چه تمهیداتی برای تشخیص اصالت قصه‌ها انجام می‌شود، بیان کرد: هر جشنواره‌ای یک هیات انتخاب و داوری دارد که آن‌ها را ارزیابی می‌کند و براساس اولویت فنی وارد مراحل رقابتی می‌شوند. همچنین ما بخش مقاله هم داریم و نیاز است که این شهر به خاطر وجود دانشمندان و صاحب‌نظران در این حوزه مقالاتی هم داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون ثبت ملی قصه‌های بومی، ادامه داد: ثبت قصه‌ها به عنوان یک قاعده را تاکنون نداشتیم؛ ولی در راستای هم‌افزایی قطعا این فضا را پیگیری خواهیم کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی تصریح کرد: ما در بخش استانی موظف هستیم که پنج اثر را به منطقه برسانیم. در مرحله منطقه‌ای این 6 استان داوری و پنج اثر به مرحله ملی می‌رسند و در مرحله ملی هم داوری‌ها جداگانه صورت می‌گیرد. در بخش ملی و ویدئویی این اتفاق می‌افتد که باید پنج نظر نهایی برای رتبه‌بندی آثار باشد که سه نظر مختص  داوران تخصصی و دو نظر مربوط به  آرای مردمی است و ما این اتفاق را برای 8 اثر راه‌اندازی می‌کنیم.

زره‌ساز گفت: در شورای سیاست‌گذاری جشنواره آقای احسانی، مدیر شبکه نسیم نیز حضور دارند و در این جشنواره مشارکت فعالی دارند.

وی افزود: سایت بیست ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی www.kanoonfest.ir است که فیلم‌های بخش 90 ثانیه‌ای و بخش صحنه‌ای باید در این بخش آپلود شوند تا بتوانند وارد مسابقه شوند و تا مهرماه فرصت ارسال آثار استانی است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.