• شنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-149379

معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خراسان‌ رضوی:

انجام نقالی برای آشنایی بیش‌تر دانش‌آموزان با شاهنامه‌/ صدور مجوز هنرستان موسیقی احتمالاً برعهده ارشاد است

انجام نقالی برای آشنایی بیش‌تر دانش‌آموزان با شاهنامه‌/ صدور مجوز هنرستان موسیقی احتمالاً برعهده ارشاد است
معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان‌رضوی گفت: معاونت فرهنگی آموزش‌وپروش استان برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با شاهنامه برنامه‌هایی چون نقالی و مسابقات مربوط به آن را در مدارس برگزار می‌کند.

علیرضا مالک‌اشرفی با حضور در تحریریه ایسنا- منطقه خراسان و گفت‌وگو با خبرنگاران این رسانه، در رابطه با طرح شاهنامه‌خوانی در مدارس اظهار کرد: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای میان آموزش‌وپرورش و شهرداری مشهد بسته شده که مختص دانش‌آموزان مقطع ابتدایی است، اما از جزئیات طرح اطلاع کافی ندارم و بهتر است که مسئولان این بخش پاسخگو باشند. باید توجه داشت که معاونت فرهنگی آموزش‌وپروش استان برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با شاهنامه برنامه‌هایی چون نقالی و مسابقات مربوط به آن را در مدارس برگزار می‌کند و دانش‌آموزان علاقه‌مند به این حوزه در مسابقات شرکت می‌کنند.
 
مالک‌اشرفی در رابطه با نحوه اجرای این طرح ادامه داد: اینکه دانش‌آموزان ما با شاهنامه به‌عنوان یکی از مفاخر کشور به‌صورت ویژه آشنا باشند بسیار امر خوبی است. درواقع این طرح برای آشنایی کودکان با مولفه‌هایی که جزوی از فرهنگ ما محسوب می‌شود تأثیرگذار است، اما بایستی در چهارچوب سند تحول و آیین‌های آموزش‌وپرورش باشد و این چهارچوب‌ها را زیر سوال نبرد. 

کاهش فعالیت‌های فرهنگی و پرورشی در مدارس غیردولتی را باور ندارم

معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان در رابطه با کاهش فعالیت‌های فرهنگی برخی از مدارس به‌ویژه مدارس غیردولتی گفت: باور نداریم که فعالیت‌های فرهنگی در مدارس غیردولتی کاهش داشته است و اگر مدرسه‌ای هم کوتاهی می‌کند باید مدیر آن مدرسه این موضوع را بپذیرد که آموزش‌وپرورش دارای نظام ارزشی است و بایستی پیرو این نظام ارزشی بوده و در چارچوب آن فعالیت کرد. 

وی خاطرنشان کرد: گفتنی است که تمایزی میان مدارس دولتی و غیردولتی بر سر فعالیت‌های فرهنگی و هنری وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است که در برخی از مدارس غیردولتی، فعالیت‌های فرهنگی و پرورشی کمتر باشد و همکاران ما در حال ارزیابی و بررسی تخلفات هستند. باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از مدارس غیردولتی استان در مسابقات فرهنگی و هنری رتبه‌های برتر را به‌دست آورده‌اند و شاید برخی از این مدارس، موفق‌تر از مدارس دولتی ظاهر شده‌اند. به هرحال ما نمی‌توانیم ادعا کنیم که همه مدارس غیردولتی موفق بوده‌اند. 

مشاوران در مدارس غیردولتی فعالیتی پویا ندارند

مالک‌اشرفی تصریح کرد: باید به این نکته توجه داشت که بحث حضور مشاور در مدارس غیردولتی به اندازه مطلوب مدارس دولتی نیست و شاید بیشتر، نگاهی اقتصادی بر این مدارس حاکم بوده و نیازمند توجه بیشتری است. الزاما این مدارس باید دارای مشاور باشند و در بیشتر موارد دارای مشاور هستند، اما نه متناسب با آن چه که موجب اقناع درونی ما شود. درواقع مشاوران در مدارس غیردولتی چون مدارس دولتی فعالیتی پویا نداشته‌اند. به هرحال ما برنامه‌ریزی‌های خود را در این زمینه داریم و در شورای مربوط و اداره‌کل آموزش‌وپرورش در این رابطه یک‌سری تصمیماتی گرفته شده است.

معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان در پاسخ به این پرسش که «آیا معاونت فرهنگی و پرورشی می‌تواند در تدوین کتاب‌ها و محتوای آن نکاتی را پیشنهاد دهد یا خیر؟» گفت: کتاب‌های درسی و پیشنهاد محتوایی تازه برای آن‌ها بایستی در سطح استان ارائه شود؛ چراکه تألیف کتاب در اختیار سازمان تألیف کتب درسی است و طبیعتا بایستی ما در سطح استان این پیگیری را داشته باشیم، اما معاونت فرهنگی و پرورشی آموزش‌وپروش استان می‌تواند اقداماتی انجام دهد تا دانش‌آموزان را به فعالیت‌های فرهنگی علاقه‌مند کند.

 وی افزود: ازجمله این اقدامات می‌توان به برگزاری جشنواره شعر اشاره کرد در هفته جاری، جشنواره شعر غدیر را خواهیم داشت که در تربت‌جام برگزار می‌شود. همچنین جشنواره شعر رضوی را در دستور کار خود قرار دادیم که با کمک آستان‌قدس رضوی برگزار خواهد شد. گفتنی است این جشنواره‌ها معمولا در طول سال تحصیلی برگزار می‌شود. از سویی دیگر مسابقات کتاب‌خوانی با عنوان «دانایی و توانایی» توسط معاونت فرهنگی برگزار می‌شود که مرحله استانی آن حدود 20 روز پیش به پایان رسید. نکته اینجاست که به فراخور سن دانش‌آموزان کتاب برای آن‌ها فراهم می‌شود.  

مالک‌اشرفی در رابطه با طرح شهیدپژوهی مدارس استان توضیح داد: آموزش‌وپرورش خراسان، طرحی با نام شهیدپژوهی داشته و از دانش‌آموزان درخواست کرده تا در مورد شهدای خاصی تحقیق و پژوهش کنند و نتیجه آن را به مدرسه خود ارائه دهند. براساس این طرح، هر دانش‌آموز به فراخور علاقه خود یک شهید را انتخاب کرده و کار پژوهشی‌اش را انجام داده و نتیجه آن را به آموزش‌و‌پرورش ارائه کرده است. 

طرح تدوین زندگی‌نامه شهدای معلم در کتاب‌های مدارس از سوی خراسان‌رضوی ارائه شد

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش بیان کرد: طرح تدوین زندگی‌نامه شهدای معلم در کتاب‌ها برای آشنایی دانش‌آموزان از سوی خراسان‌رضوی ارائه شده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به جشنواره راویان انفجار نور اشاره کرد که خراسان‌رضوی به‌صورت اختصاصی آن را برگزار می‌کند. براساس این طرح، دانش‌آموزان باید آنچه که در مورد انقلاب شنیده‌اند را روایت‌گری کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی که آموزش‌و‌پرورش کمتر به آن پرداخته اظهار کرد: ازجمله مواردی که کمتر به آن توجه شده، نپرداختن ما به دل مدارس بوده است. ما همواره به دنبال برگزاری مسابقه و فستیوال بودیم تا رتبه‌ برترها را معرفی کرده و درنهایت برگزیده‌های خود را اعلام کنیم، حال آنکه واقعیت این است که باید به دل مدارس برویم و اصل کار در آنجا انجام شود. 
 
باید به دانش‌آموزان نقشی داده شود تا کمتر به سمت آسیب‌های اجتماعی بروند

مالک‌اشرفی افزود: ازجمله اقداماتی که بایستی در دل مدارس انجام دهیم تعمیق فعالیت‌‌های قرآن، عترت و نماز است. از سویی دیگر باید هر دانش‌آموز دارای نقشی باشد و این شعار برای دانش‌آموزان نهادینه شود، باید در این راستا همه تشکل‌ها را در مدارس فعال کرد. طبیعتا چنین دانش‌آموزانی کمتر دچار آسیب‌های اجتماعی خواهند شد. در کنار این موارد، یکسری برنامه‌ها فرهنگی و هنری برای دانش‌آموزان وجود دارد. درواقع برخی از دانش‌آموزان دارای تخصص‌هایی هستند و اگر به آن‌ها کمک شود تا در دل مدارس برای فعالیت و تخصصشان نمایشگاه زده شود می‌تواند یاریگر آن‌ها باشد. هر چند که انجام این فعالیت‌ها و تأمین لوازم مورد نیاز دانش‌آموز نیازمند یکسری از کمک‌های مالی است.

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گفت: به جای اینکه بخواهیم به‌طور مداوم در سطح کلان هزینه‌ کرده و فستیوال‌های گوناگونی برای دانش‌آموزان برگزار کنیم، می‌توانیم این اعتبارات را به دل مدارس بفرستیم و طبیعتا بازخوردی بهتر در برخواهد داشت. 

وی با بیان اینکه «بسیار دردآور است که دانش‌آموزی از استان خراسان تا کنون حرم امام رضا را زیارت نکرده باشد»، خاطرنشان کرد: درواقع چنین وضعیتی بدین معناست که این دانش‌آموزان با استان خود به‌گونه‌ای مأنوس نیستند؛ بنابراین از دیگر برنامه‌هایی که باید نهادینه شود، طرح زیارت‌اولی‌هاست. پرسش اینجاست چه کسی باید دانش‌آموز زیارت اولی را به مشهد بیاورد؟ این کار یا وظیفه آموزش‌و پرورش است یا آستان قدس رضوی و یا نهادهای دیگری چون کمیته امداد و ستاد اقامه نماز.

در سال جاری نتوانستیم وعده‌ای غذایی برای دانش‌آموزان زیارت‌اولی از آستان قدس دریافت کنیم

مالک‌اشرفی تصریح کرد: در سال جاری در برگزاری مراسم زیارت‌اولی‌ها هیچ نهادی کمک تأثیرگذاری به آموزش‌وپرورش نکرد. درواقع وظیفه آموزش‌وپرورش آوردن دانش‌آموزان زیارت‌اولی‌ به مشهد و اسکان آن‌هاست؛ بنابراین ما نبایستی دغدغه غذای آن‌ها را داشته باشیم. دانش‌آموزان، مهمان حرم امام‌رضا هستند و طبیعتا آستان قدس وظیفه دارد تا در این حوزه همچون سال‌های گذشته به ما کمک کند. گفتنی است که در سال‌های گذشته صبحانه، ناهار و شام دانش‌آموزان توسط حرم امام رضا تأمین می‌شده است.

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش استان ادامه داد: متأسفانه در سال جاری نتوانستیم وعده‌ای غذایی برای دانش‌آموزان زیارت‌اولی از آستان قدس دریافت کنیم. این درحالیست که یکی از تأثیرگذارترین برنامه‌های بحث زیارت‌اولی‌هاست. بنابراین اگر این کار نهادینه شود، می‌تواند جامعیت و تأثیرگذاری بسیار خوبی را به‌همراه داشته باشد.

تأکید ما بیشتر بر توانایی سرود دانش‌آموزان است تا موسیقی

وی درخصوص اقدامات آموزش‌وپرورش در زمینه سرود و موسیقی اظهار کرد: تأکید بیشتر بر سرود است تا موسیقی. درواقع موسیقی نهادهای متولی خود را دارد؛ بنابراین روی توانایی سرود دانش‌آموزان کار می‌شود. اگرچه که بخشی برای نوازندگی دانش‌آموزان وجود دارد، اما هدف این است که دانش‌آموز در یک کارگروهی فعالیت سرود را تجربه کند. گفتنی است که پیش از محرم سال جاری مراسم تجلیل از ستارگان پرورشی را خواهیم داشت که تنها اختصاص به بخش سرود و موسیقی ندارد، بلکه از دانش‌آموزان حوزه قرآنی، فرهنگی و هنری و ... نیز در این مراسم تجلیل خواهد داشت.

مالک‌اشرفی تشریح کرد: گفتنی است که در حوزه فرهنگی و هنری 5 زیرشاخه وجود دارد ازجمله سرود، توانایی آوایی، هنرهای نمایشی، هنرهای ادبی، دستی و تجسمی و فعالیت‌‌های رسانه‌ای و فضای مجازی از مواردی است که در این بخش به آن توجه می‌شود. نکته اینجاست که باید بپذیریم اینجا استان خراسان‌رضوی است و در زمینه موسیقی بایستی با درنظر گرفتن حرمت حریم حرم حرکت کنیم. 

صدور مجوز هنرستان موسیقی احتمالاً برعهده ارشاد است

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش که آیا هنرستان موسیقی در مشهد داریم؟ گفت: آموزش‌وپرورش اجازه صدور مجوز برای ایجاد هنرستان موسیقی ندارد، بلکه احتمالا این کار توسط اداره ارشاد صورت می‌گیرد. ما در آموزش‌وپرورش امکان صدور مجوز هنرستان هنرهای زیبا را داریم، اما برای موسیقی این امکان وجود ندارد. ممکن است افرادی متقاضی درخواست صدور مجوز برای راه‌اندازی هنرستان موسیقی هم باشند، اما فعلا آموزش‌وپرورش در خراسان‌رضوی مجوز راه‌اندازی هنرستان موسیقی را صادر نمی‌کند. 

بعید می‌دانم دولت از گزینه‌ای که برای سرپرستی وزارت آموزش‌وپرورش در نظر گرفته، عدول کند

وی در رابطه با وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش بیان کرد: به نظر من از آنجا که در کنار آقای حسینی کار کردم ایشان را در حوزه پرورشی و فرهنگی یک متخصص و کاردان به تمام معنا می‌دانم. از میان گزینه‌های امروز وزارت آموزش‌وپرورش آقای حسینی بهترین انتخابی است که می‌تواند در وزارت آموزش‌وپرورش فعالیت کند. عملکرد آقای حسینی در دو ماه اخیر به‌گونه‌ای بوده که برای دولت بسیار دشوار خواهد شد که سراغ گزینه‌ دیگری برود و بعید می‌دانم دولت از گزینه‌ای که برای سرپرستی این وزارتخانه در نظر گرفته عدول کند. اگر به احتمال بسیار کم، خانمی برای این پست معرفی شود بایستی منتظر ماند که نمایندگان ملت چه تصمیمی در این حوزه دارند. 

در رابطه با فعالیت‌های شاخص فرهنگی و پرورشی آموزش‌وپرورش استان اظهار کرد: شاخص‌ترین کار ما در بخش پرورشی در سال جاری، اجرای طرح نهضت حفظ جزو 30 قرآن بوده است که تعداد 250 هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی استان در این طرح شرکت کردند. در کنار این طرح، برنامه‌های روتین دیگری هم داشته‌ایم که به‌صورت سالیانه برگزار می‌شود مانند برنامه‌های گوناگون فرهنگی و هنری، حضور در مسابقات گوناگون و موضوع زیارت اولی‌ها.

معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش تشریح کرد: گفتنی است که طرح حفظ قرآن اصلا در قالب مسابقه نیست. در پی خواسته رهبری که در سال 1390 اعلام کردند نهضت عظیم حفظ قرآن راه‌اندازی شود و بایستی 10 میلیون حافظ قرآن در کشور داشته باشیم. در این راستا آموزش‌وپرورش تنها نهادی است که می‌تواند پای کار خواسته رهبری باشد و خراسان‌رضوی نیز به‌عنوان پایلوت این طرح را آغاز کرده است. 

مالک‌اشرفی بیان کرد: برای شرکت در این نهضت، دانش‌آموزان در سایت مربوط، اعلام آمادگی کردند پس از آن برای آن‌ها مربی و ناظر درنظر گرفته‌ شد و یک کتاب تصویری نیز در اختیارشان‌ قرار گرفت تا آموزش‌های لازم برای حفظ قرآن را ارائه دهد. هدف ما از اجرای این طرح تنها درنظر گرفتن محفوظات قرآنی دانش‌آموزان نیست، بلکه انس و الفت با قرآن بیشتر مدنظر قرار گرفته است. 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.